*

Αποστολέας Θέμα: ΔΕ με εισαγωγικό ΜΚ 17!  (Αναγνώστηκε 889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
ΔΕ με εισαγωγικό ΜΚ 17!
« στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 07:15:07 μμ »
Δεν μου αρέσει η τάση που επικρατεί να στρέφεται η μία επαγγελματιλή κατηγορία εναντίον της άλλης, αλλά το είδα και μου ήρθε κάπως!
Στις προσλήψεις που ανακοινώθηκαν για τα ΚΕΔΔΥ και τα ΣΜΕΑΕ, το προσλαμβανόμενο Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό, αν και ΔΕ (δηλαδή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) έχει ως αρχικό ΜΚ το 17...
Οι εκπαιδευτικοί έχουν το 18, όπως και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό....
Εξαίρεση αποτελούν όσοι έχουν 5ετείς σπουδές....
Γιατί συμβαίνει αυτό;;;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΕ με εισαγωγικό ΜΚ 17!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:12 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΔΕ με εισαγωγικό ΜΚ 17!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 07:50:05 μμ »
γιατί συμβαίνει δεν ξέρω αλλά ζούμε το δίχως άλλο στη χώρα του παραλόγου. Εδώ υπάρχει ειδικότητα ΠΕ-0 που είναι πανεπιστημιακής εκπ/σης χωρίς να έχει πτυχίο....πανεπιστημίου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο -Ε - Ο ....τι μπανανία είμαστε πάντως..... για να γίνεις γ.γ. υπουργείου, σύμβουλος του πρωθυπουργού, καθαρίστρια στη βουλή και να τα παίρνεις χοντρά δε χρειάζεσαι κανένα απολύτως (αντικειμενικό) προσόν...για να ψωμολυσσάς με τρεις κι εξήντα ως καθηγητής σε δυσπρόσιτο πρέπει να χεις περάσει ΑΣΕΠ, να χεις πτυχίο και μεταπτυχιακό, να επαιτείς σα μ.......ας για δυο ώρες στην ΠΔΣ με μοναδική ανταμμοιβή να σε φορολογούν αδυσώπητα ως μισθωτό!!!!! κοινώς, σκατά!!! τελικά, μου φαίνεται δουλεύουμε από χόμπυ!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΔΕ με εισαγωγικό ΜΚ 17!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 08:07:00 μμ »



Ένας νέος τελειώνει το Λύκειο και δεν έχει καθόλου όρεξη για Πανεπιστήμιο. Ο πατέρας του νέου, πλούσιος πολιτικός με μεγάλη δύναμη στην κυβέρνηση, απειλεί τον γιο του:

- “Δεν θέλεις να σπουδάσεις ρε τεμπελόσκυλο; Λοιπόν εγώ δεν συντηρώ κοπρί...τες, γι’ αυτό και θα δουλέψεις, κατάλαβες;”

Έχοντας την ισχυρή οικονομική και πολιτική θέση ο πατέρας κινεί τα νήματα για να βρει μία θέση στον γιο του και πάει σε φίλο του υψηλά ιστάμενο υπουργό…

Πατέρας: “θυμάσαι τον γιο μου; Λοιπόν, τέλειωσε το λύκειο και ο τεμπέλης δεν θέλει να σπουδάσει. Θα μπορούσες να του βρεις μια θέση να αρχίσει να δουλεύει, μήπως εν τω μεταξύ βρει το δρόμο του και αποφασίσει να σπουδάσει; Το θέμα είναι να βρεθεί κάτι που θα τον κάνει να δουλέψει σκληρά, να μην κάθεται.”

Μερικές μέρες αργότερα ο υπουργός τηλεφωνεί με νέα:

- “Έτοιμη η δουλειά για τον γιο σου. Δεξί χέρι του Προέδρου της Δημοκρατίας και 20.000 ευρώ το μήνα, τέλεια έτσι;”

- “Τι λε ρε φίλε, αυτό είναι υπερβολικό. Πρέπει να τον αρχίσουμε πιο χαμηλά, και με τέτοια τρελά λεφτά αυτός ο τεμπέλης θα γίνει χειρότερος.”

Υπουργός: “Φίλε του βρήκα κάτι πιο σεμνό. Ιδιαίτερος Γραμματέας Υπουργού. Ο μισθός είναι πιο σεμνός, μόνο 10.000 ευρώ το μήνα.”

“Όοοοοχι ρε φίλε. Μόλις που έβγαλε το Λύκειο. Δεν θέλω η ζωή του να είναι τόσο εύκολη με την πρώτη ευκαιρία. Θέλω να αισθανθεί την ανάγκη να σπουδάσει, κατάλαβες;”

Την επόμενη μέρα ο υπουργός: “Φίλε, του βρήκα δουλειά ως Διευθυντής του Τμήματος Προμηθειών στο Υπουργείο Οικονομικών και ο μισθός θα είναι μόνο 6,000 το μήνα.”

“Μα ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ υπουργέ μου, βρες μου κάτι πιο σεμνό, κάτι στα 600 με 700 ευρώ το μήνα.”

Υπουργός: “Μα τι λές τώρα, αυτό είναι αδύνατο.”

- “Γιατί;;;;;;;”

Υπουργός: “Γιατί αυτές οι θέσεις δίνονται μόνο με διαγωνισμό και χρειάζεται να έχει βιογραφικό κάποιου επιπέδου, με τέλειες γνώσεις Αγγλικών, Πανεπιστημιακό δίπλωμα, τουλάχιστον ένα Master ή PHD στο εξωτερικό, θέληση να δουλεύει υπερωρίες άνευ αποδοχών, και φυσικά προϋπηρεσία. Φίλε μου αυτές οι θέσεις των 600 ευρώ δεν βρίσκονται εύκολα…”.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.