*

Αποστολέας Θέμα: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα  (Αναγνώστηκε 1995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« στις: Ιανουάριος 02, 2011, 09:40:40 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!
Μολις μια εβδομάδα πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων με κάλεσαν για πρώτη φορά ως αναπληρώτρια και έχω αγχωθεί πάρα πολύ, καθώς δεν έχω καθόλου σχετικό υλικό. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες δραστηριότητες που μπορούμε να κάνουμε την πρώτη μέρα μετά τις γιορτές;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:00 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2011, 09:59:05 μμ »
Ήρθες σε επαφή με τη συνάδελφο που είχε το τμήμα; Νομίζω οτι ειναι σκόπιμο να μιλήσετε να δεις τι ενότητες έχει δουλέψει μέχρι τώρα και να σου μιλήσει για τα παιδιά του τμήματος...Εγω θα ξεκινούσα με ψυχοκινητικό παιχνίδι στην τάξη ή ακόμα κάλύτερα στην αυλή ώστε να σε συνηθίσουν και εσύ να μάθεις ονόματα κτλ, κ πάλι όμως εξαρτάται απο το υλικό που έχει η τάξη/το σχολείο (δοκούς, τούνελ, στεφάνια, "τούβλα" κτλ)
Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια γνωριμίας, ψάξε σε παλαιότερες σελίδες εδω στους ΠΕ60 και θα βρεις!

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2011, 10:19:07 μμ »
τις τρεις μέρες που ήμουν στην τάξη κάναμε κάποιες χριστουγεννιάτικες κατασκευές, οπότε έχω γνωριστεί με τα παιδιά. Η άλλη νηπιαγωγός δεν έχει καθίσει να μου πει τι έχει κάνει, πιο πολύ την ενδιέφερε να βγει καλά η γιορτή. Απορία μου είναι εάν την πρώτη μέρα μετά τις γιορτές θα έπρεπε να κάνουμε κάτι για το πως πέρασαν. Μια συζήτηση στην παρεούλα το πολύ να διαρκέσει 10'. Μετά τι μπορούμε να κάνουμε;
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2011, 11:42:14 μμ »
Καλή αρχή!Καλό θα ήταν να σου έχει πει τι έχει δουλέψει η συνάδελφος.Προσπάθησε να εκμαιεύσεις από τα παιδιά τι τα ενδιαφέρει.Εννοείται πως θα κάνεις συζήτηση μαζί τους για το πως πέρασαν,να ζωγραφίσουν τι τους άρεσε πιο πολύ.Αν έχεις -η το σχολείο-και κάποιο σχετικό παραμυθάκι καλό είναι.Εγώ συνήθως μετά τις γιορτές κάνω έθιμα του Γενάρη,γούρια,μιλάμε για τη βασιλόπιτα και φτιάχνουμε στο σχολείο με υλικά που φέρνουν τα παιδιά(αν έχετε κουζίνα).Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις αρκετό υλικό για αυτά.Εννοείται πως αν είσαι σε ολοήμερο όλα τα κάνεις με τη συνεργασία της συναδέλφου σου και μοιράζεστε τις δραστηριότητες.Αλλά η πρώτη μέρα μη σε αγχώνει,τα παιδιά θα έχουν να σου πουν αρκετά για τις διακοπές.
Ένα πολύ καλό εργαλείο είναι το βιβλίο¨τι θέμα να διαλέξω στο χρόνο για να τρέξω"εκδ.μεταίχμιο.Έχει θεματικές προσεγγίσεις για όλο το χρόνο.Παιχνίδια γνωριμίας μάλλον δεν θα χρειαστεί να κάνεις αφού γνωρίζεις τα παιδιά.Για ό,τι άλλο,εδώ είμαστε πάλι.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:00 »

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 12:21:19 πμ »
Να 'σαι καλά με ηρέμησες αρκετά. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα, ποτέ ότι θα αγχωνόμουν τόσο πολύ, για τις δραστηριότηες. Αλλά κάθε αρχή και δύσκολη όπως λένε...

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δραστηριοτητες μετα τα χριστουγεννα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 12:31:24 πμ »
Eντάξει πάντα έτσι είναι.Μια άλλη συμβουλή:κράτα αρχείο και μάζευε ό,τι μπορείς.Βιβλία,φωτοτυπίες,cd,γιορτές,σκετσάκια,ποιήματα.Αν σου αρέσει κάτι από αυτά που κάνει η συνάδελφος,ζήτα να βγάλεις φωτοτυπίες ή να αντιγράψεις ένα cd που κρίνεις ότι είναι καλό.(ελπίζω να έπεσες σε συνεργάσιμη γιατί αλλιώς......είναι ζόρι).Επίσης ψάξε και αν είσαι Αθήνα ή σε άλλη πόλη κάνε κανένα σεμινάριο(κάνει κάτι καλά το παράθυρο).Θεατρικό παιχνίδι,εικαστικά.Θα σε βοηθήσουν και είναι καλό εργαλείο.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161697
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.