*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 16115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 02:41:07 μμ »
Λοιπόν,μετά από αρκετό ψάξιμο στο google,αρχίζω να βγάζω άκρη και θέλω τα "φώτα" σου kristi.ljus... :-[
Βρήκα την "Εισαγωγή στην Προσχολική Παιδαγωγική"/εκδ.Παπαζήση/τιμή 10ευρώ,το οποίο όντως δεν είναι διαθέσιμο.(εμένα αυτό μου είχαν πει και αυτό είχα παραγγείλει)
Βρήκα όμως και την "Προσχολική Παιδαγωγική"/εκδ.Γρηγόρη/τιμή 30ευρώ,το οποίο υπάρχει.
Μιλάγαμε λοιπόν για δύο διαφορετικά βιβλία, του ίδιου συγγραφέα,με παρεμφερείς τίτλους.Εσύ εννοείς το δεύτερο,έτσι δεν είναι?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 03:06:21 μμ »
sophie, από τις τιμές και μόνο κρίνοντας σίγουρα αναφερόμουν στην "Προσχολική Παιδαγωγική". Τώρα ως προς τις εκδόσεις, θυμάμαι Παπαζήση, "παίζει" να κάνω λάθος :-\. Το τσεκάρω και σου λέω σίγουρα αύριο ;). Πάντως να ξέρεις ότι το εξώφυλλο του είναι πράσινο σκούρο.
Στους 2 τελευταίους  ΑΣΕΠ  είχαν πέσει θέματα μέσα από την "Προσχολική Παιδαγωγική", οπότε δεν τρέχει που έχει εξαντληθεί η "Εισαγωγή".
Αν πας "Γρηγόρη" ή σε όποιο άλλο βιβλιοπωλείο, θυμήσου να κοιτάξεις και τη Διδακτική του Κιτσαρά (δε θυμάμαι ακριβή τίτλο πάντως το εξώφυλλο είναι μπλε σκούρο). Νομίζω ότι αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 04:17:25 μμ »
Οκ,ζήτησα από τη φίλη μου ήδη να μου το φέρει.Στο πρότελευταίο διαγωνισμό ποιο θέμα είχε πέσει?(καλά πέρισυ ήταν η υποχρεωτική προσχ.αγωγή)
Και πάλι ευχαριστώ,γιατι με την παρανόηση που είχε γίνει,αν δε βοηθούσες,δε θα έβγαζα άκρη :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος doraki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 06:52:15 μμ »
Δεν περίμενα ότι θα ανοίγαμε τέτοια συζήτηση για τον Κιτσαρά... Ποιός τη χάρη του!!! ;D  Έχω μια έκδοση της "Προσχολικής Παιδαγωγικής" του 2001. Όσο κι αν έψαξα να βρω εκδόσεις δεν αναφέρεται πουθενά. Το αγόρασα πέρυσι σε ένα βιβλιοπωλείο της Πάτρας κι αφού έψαξα πάρα, πάρα πολύ. Για την "Εισαγωγή στην Προσχολική Αγωγή" κι εμένα μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμο. Πάντως βρε παιδιά, δεν ξέρω τι κάνατε στις σχολές σας, σε εμάς πάντως, όταν ήμουν φοιτήτρια, η παιδαγωγική στο Παν/μιο Πατρών ήταν είδος υπό εξαφάνιση, και δε μιλάω για πολύ παλία χρόνια. Αφήστε που τη λογική των πολλαπλών απαντήσεων στα θέματα της παιδαγωγικής τη θεωρώ επιεικώς απαράδεκτη, γιατί είναι σαν να σου ζητάνε να συμπληρώσεις το σωστό κουτάκι σε ερωτήσεις τύπου: τι χρειάζεται για να γίνει ο μουσακάς?!!!  :) Δυστυχώς όμως, είναι μια διαδικασία στην οποία πρέπει να υποβάλλουμε τους εαυτούς μας. Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω ενθαρρύνει μερικούς (τουλάχιστον, το ελπίζω), αλλά τα πράγματα θα βελτιωθούν για τον κλάδο μας δεδομένου ότι πρώτον, το 2007 θα συνταξιοδοτηθεί μεγάλος αριθμός νηπιαγωγών και δεύτερον, ότι είναι έντονη η συζήτηση μετατροπής της προσχολικής αγωγής (για τον ένα χρόνο). 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 07:01:13 μμ »
Doraki,δεν γράφει τις εκδόσεις πάνω,γιατί,όπως μου είπε πριν λίγο η φίλη μου,είναι αυτοέκδοση.Ο "Γρηγόρης" απλά το πρακτορεύεται,δεν το εκδίδει.
Όσο για τα παιδαγωγικά,προσωπικά,προτιμούσα χίλιες φορές τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών,παρά το θέμα ανάπτυξης που βάζουν σε μας.Με τις ερωτήσεις,έχοντας γενικές γνώσεις,μπορείς να ποντάρεις ότι θα γράψεις.Ενώ αν το θέμα που πέσει τύχει και δεν το ξέρεις την έβαψες... :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 11:20:20 πμ »
Οκ,ζήτησα από τη φίλη μου ήδη να μου το φέρει.Στο πρότελευταίο διαγωνισμό ποιο θέμα είχε πέσει?(καλά πέρισυ ήταν η υποχρεωτική προσχ.αγωγή)

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: στον Ασεπ 2005 τα θέματα από Κιτσαρά ήταν δύο(!!). Το μεν ένα η υποχρεωτική προσχολική αγωγή (από το βιβλίο που παρήγγειλες) το δε άλλο οι σκοποί και ο στόχοι της εκπαίδευσης και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει η νηπιαγωγός κατά την υλοποίηση στόχων του Α.Π. (από το "Προγράμματα Προσχολικής Αγωγής", 1998)
Στον Ασεπ του 2002 το θέμα που έπεσε ήταν εκείνο που ρωτούσε για προβλήματα, που προκύπτουν κατά την μετάβαση του νηπίου από την οικογένεια στο νηπιαγωγείο ή από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό (δε θυμάμαι ποιό ακριβώς) και πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης τους.(πάλι από την "Προσχολική Παιδαγωγική"

Με το θέμα της έκδοσης βλέπω έβγαλες άκρη, γιατί κοιτάζοντας το χθες στο σπίτι διαπίστωσα ότι δεν γράφει εκδ. οίκο. Ελπίζω να βοήθησα.
Για ό,τι άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις. Θα χαρώ να βοηθήσω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2006, 09:21:56 πμ από Effie »

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 11:27:01 πμ »
 :-[  Η παράθεση, μαλλον, δεν είναι το δυνατό μου σημείο
 :-[ Επίσης και η επιλογή χρωμάτων δεν είναι από τα δυνατά μου σημεία. Αυτό το εκτυφλωτικό κίτρινο υποτίθεται ότι τονιζει το Ασεπ 2005

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 11:38:38 πμ »
Τι μου λες τώρα συναδέλφισσα... :(Με σφάζεις κανονικά! :'(
Το θέμα των σκοπών-στόχων ήταν και αυτό που μου στέρησε την είσοδο στους διοριστέους.Το μισό να είχα γράψει,τώρα θα ήμουν μέσα! ::)
Θα με βάλεις στην πρίζα να πάρω και αυτό το βιβλίο!!!Χαλάστηκα τώρα... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 01:05:43 μμ »
Sophie, μη χαλιέσαι με καταστάσεις που δεν εξαρτώνται παρά μόνο από τον παράγοντα τύχη, και εξηγούμαι:
Πέτυχα το συγκεκριμένο βιβλίο εντελώς τυχαία μετά από σύσταση φίλης και συναδέλφου της οποίας το μάτι κάπου το εντόπισε.
Όταν πήγα να το αγοράσω, πέτυχα το τελευταίο αντίτυπο στο βιβλιοπωλείο όπου μου εξήγησαν ότι δεν επρόκειτο να επαναεκδοθεί.
Κοινώς, τρέχα γύρευε. Αν η φίλη μου δεν το είχε δει ή αν είχα πάει στο βιβλιοπωλείο αργότερα, πολύ απλά και για λόγους ανεξάρτητους από την προσωπική μου προσπάθεια δεν θα το είχα πετύχει.
Τι να πει και φίλη συνάδελφος, που την ειδοποίησα, το αγόρασε και τελικά .... δεν το διάβασε!!!!!
Πάντως αν το ψάξεις και δεν το βρεις, μπορώ να σου το αφήσω κάπου να το φωτοτυπήσεις!


Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 09:28:06 πμ »
Γεια σας!!
 kristi.ljus το έφτιαξα το post σου!  ;)
Το θέμα είναι αν θα βάλει φέτος θέματα ο Κιτσαράς ή όχι.
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 10:25:35 πμ »
καλου κακου διαβαστε απο Κιτσαρα και το "προγραμματα διδακτικη μεθοδολογια προσχολικης αγωγης" με σχεδια εργασιας...και καλη μας τυχη! :D

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 10:50:47 πμ »
Effie, ευχαριστώ για το σουλούπωμα που του έκανες!! Όπως βλέπεις το πήρα από φόβο και τουλάχιστον σε αυτό μου το μήνυμα δε χρησιμοποιώ παράθεση (όχι τίποτα άλλο άλλα φοβάμαι ότι θα σε έβαζα στη διαδικασία να ξαναδιορθώνεις :-[). Ως προς το κατα πόσο θα ξαναβάλει θέματα ο Κιτσαράς, κανείς δεν μπορεί να ξέρει... όμως η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:
από τη στιγμή που καλείται κανείς να διαβάσει από κάπου παιδαγωγικά και διδακτική, θεωρώ ότι ο Κιτσαράς είναι καλογραμμένος και επικεντρώνει σε ουσιαστικά θέματα.
Συμφωνώ με τη  MaYaMaYa και μάλιστα εγώ θα έλεγα όχι "καλού κακού" αλλά οπωσδήποτε και εξηγούμε:
αυτούσιο θέμα κανείς δεν ξέρει αν θα πέσει, η διδακτική του όμως είναι πολύ καλή και περιλαμβάνει και πολύ ενδιαφέροντα σχέδια εργασίας!
Καλη δύναμη, παίδες!!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 11:04:03 πμ »
Καλημέρα κι από μένα. :)
Kristi,επειδή μοντέλα ανάπτυξης σχεδίων εργασίας έχει και ο καινούριος οδηγός και τα περιοδικά που κυκλοφορούν( πχ "σύγχρονο νηπιαγωγείο),μήπως ξέρεις αν η διδακτική του Κιτσαρα περιέχει και μοντέλα αναλυμένων σύντομων δραστηριοτήτων?Θεωρώ αδύνατο να ζητήσουν ώς θέμα την ανάπτυξη κάποιου σχεδίου εργασίας,γιατί αυτά είναι τεράστια!(το λιγότερο 4-5 σελίδες ανάπτυξη το καθένα)... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 01:36:17 μμ »
Sophie, η διδακτική του περιλαμβάνει εκτός από σχέδια εργασίας με βάση το ΔΕΠΠΣ και ανάπτυξη δραστηριοτήτων σύμφωνα με το πρόγραμμα του 1989 καθώς και υπόδειγμα σχεδιασμού διδασκαλίας με βάση την Ενιαία Συγκεντρωτική Διδασκαλία, που ίσχυε πριν το 1989.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με το "μοντέλα αναλυμένων σύντομων δραστηριοτήτων". Αν εννοείς ανάλυση αυτόνομων δραστηριοτήτων με βάση τους στόχους του ΔΕΠΠΣ αλλά όχι ενταγμένων στα πλαίσια κάποιου σχεδίου εργασίας, τότε όχι.

Ως προς το αν θα ζητήσουν την ανάπτυξη ενός σχεδίου εργασίας, εμένα μάλλον πιθανό μου φαίνεται. Απλά φαντάζομαι ότι θα το περιόριζαν κάπως ζητώντας να αναλυθούν συγκεκριμένες/η δραστηριότητες/α από ένα σχέδιο εργασίας με θέμα τάδε. Εννοώ δηλαδή ενα θέμα διδακτικής σαν του 2005, που ζητούσαν τρεις, ξεχωριστές δραστηριότητες γλώσσας με αφορμή το πριν, το κατά τη διάρκεια και το μετά μιας επίσκεψης σε μουσείο.

Ελπίζω να βοηθάω και ... ::) να μην μπερδεύω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161615
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 479
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.