*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανένας δε βάλλει κατά της μητρότητας. Να τεκνοποιούν οι συναδέλφισσες και να αγαπούν και να χαίρονται τα παιδάκια τους και βεβαίως να παίρνουν και άδειες ανατροφής και επαπειλούμενες εφόσον τις δικαιούνται. Όμως να παίρνουν για μόρια τα μόρια Α κατηγορίας σχολείων και όχι των δυσπροσίτων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κανένας δε βάλλει κατά της μητρότητας. Να τεκνοποιούν οι συναδέλφισσες και να αγαπούν και να χαίρονται τα παιδάκια τους και βεβαίως να παίρνουν και άδειες ανατροφής και επαπειλούμενες εφόσον τις δικαιούνται. Όμως να παίρνουν για μόρια τα μόρια Α κατηγορίας σχολείων και όχι των δυσπροσίτων.
+++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με αφορμή τη συνεδρίαση της επιτροπής για μεταθέσεις - αποσπάσεις, του Δημήτρη Μπράτη, αιρετού ΚΥΣΠΕ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ με αφορμή τη συνεδρίαση της επιτροπής για μεταθέσεις - αποσπάσεις

Συνεδριάζει την Τετάρτη 12/1/2010 ώρα 9:30 στο Υπ. Παιδείας, για τρίτη φορά, η ομάδα εργασίας που θα μελετήσει το θεσμικό πλαίσιο για τις μεταθέσεις, την αναμοριοδότηση των σχολικών μονάδων και τη μοριοδότηση των αποσπάσεων.

Η επιτροπή αποφάσισε, κατά προτεραιότητα να συζητηθεί πρώτα το θέμα της μοριοδότησης των αποσπάσεων, έτσι ώστε οι προσεχείς αποσπάσεις να γίνουν με μετρήσιμα και αντικειμενικά κριτήρια. Στη συνέχεια θα συζητηθούν τα θέματα της αναμοριοδότησης των σχολικών μονάδων και της αναμόρφωσης του θεσμικού πλαισίου για τις μεταθέσεις, με στόχο να εφαρμοσθούν την επόμενη χρονιά.

Στην επιτροπή κατατέθηκε το παρακάτω κείμενο που αναφέρεται στην κωδικοποίηση των μεταθέσεων.

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=19375

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Κανένας δε βάλλει κατά της μητρότητας. Να τεκνοποιούν οι συναδέλφισσες και να αγαπούν και να χαίρονται τα παιδάκια τους και βεβαίως να παίρνουν και άδειες ανατροφής και επαπειλούμενες εφόσον τις δικαιούνται. Όμως να παίρνουν για μόρια τα μόρια Α κατηγορίας σχολείων και όχι των δυσπροσίτων.

ακριβώς αυτό είπα!! μην διαβάζετε ότι νομίζετε ότι λέμε αλλά ό,τι πραγματικά λέμε!!! Α, και παρεπιπτόντως, έχω παιδί και το μεγαλώνω και μόνη μου - άρα, καθόλου έξω από τον χορό δεν είμαι!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Πραγματι κι εγω που ξεσπιτωθηκα  κι εφερα τα παιδια μου σ'εναν τοπο που δεν έχει παιδιατρο- κι αν αρρωστήσει καποιος παιρνουμε το καραβι οικογενειακως-παίρνω τα ιδια μορια με μια κοπελα που βρισκεται σε αδεια ανατροφης και σε 5' πηγαινει το παιδακι της στο γιατρο,ασε που έχει καποιο δικο της ατομο  αν συμβει οτιδηποτε (τωρα που το σκεφτομαι με συμφερει να γκαστρωθω κι ας παρω 0 μορια)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D
χαχα, ΕΙΣΑΙ ΘΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ

Σε ο,τι αφορα το σκελος των μεταθεσεων, οι προτεινομενες ρυθμισεις είναι καταπτυστες, δηλωτικες της αβελτηριας και ασκεψιας που χαρακτηριζουν τους πεφωτισμενους σφουγγοκωλαριους συμβουλατορες της Διαμαντοπουλου. Το δε κειμενο εφαρμοζει αψογα τη λαϊκη ρηση: «μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα». Αν η συνδικαλιστικη ηγεσια αποδεχθει τετοιες αντιδραστικες αποψεις απλως θα επιβεβαιωσει για πολλοστη φορα το σφιχτο εναγκαλισμο της με την κυριαρχη κομματικη εξουσια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Επιτέλους ένα αξιοκρατικό πλαίσιο για τις μεταθέσεις, τις τοποθετήσεις και περισσότερο τις αποσπάσεις! Στο 2.4 πράγματι εννοεί ότι θα ξεκινάς πάλι από την αρχή. Προφανώς αυτό γίνετια για να ελαχιστοποιηθούν οι μετακινήσεις των εκπαιδευτικών και ο καθένας να ζητάει μετάθεση μόνο για εκεί που πραγματικά επιθυμεί.

Μηπως θα μπορουσες να παραθεσεις τους λογους για τους οποιους το υφισταμενο πλαισιο των μεταθεσεων κρινεται αναξιοκρατικο; Διοτι με εξαιρεση ορισμενα σημεια, τα οποια βεβαιως και επιδεχονται βελτιωσεις και τροποποιησεις προκειμενου να εκσυγχρονιστει το σχετικο πλαισιο, τα νομικως ισχυοντα περι τις μεταθεσεις πορρω απεχουν απο το να χαρακτηριστουν αναξιοκρατικα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3404
    • Προφίλ
Συμφωνώ με Damien. Απ' ό,τι ξέρω, πρόβλημα δεν υπήρχε με τις μεταθέσεις, αλλά με τις καθαρά "βυσματικές" αποσπάσεις. Και τώρα με πρόσχημα τον "εξορθολογισμό" μιλάμε ακόμη και για μηδενισμό των μορίων μας μετά από κάθε μετάθεση! Ανησυχώ ότι κι αυτό θα περάσει αμαχητί!!!

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Εγώ έχω μία ένσταση και για τις αποσπάσεις! Γιατί να μην παίρνει 10 μόρια γενικά η συνυπηρέτηση, αλλά μόνο αυτή με σύζυγο εκπαιδευτικό; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτή τη διάκριση; 

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Κανένας δε βάλλει κατά της μητρότητας. Να τεκνοποιούν οι συναδέλφισσες και να αγαπούν και να χαίρονται τα παιδάκια τους και βεβαίως να παίρνουν και άδειες ανατροφής και επαπειλούμενες εφόσον τις δικαιούνται. Όμως να παίρνουν για μόρια τα μόρια Α κατηγορίας σχολείων και όχι των δυσπροσίτων.

Με πιο κριτήριο θα παίρνει τα μορια?? Με τον τοπο κατοικίας ή με τον ασσο που ειναι και το πιο χαμηλο πανελλαδηκα???
Δεν μπορω να καταλάβω πιο ειναι το κολλημα σας. Εαν μια κοπέλα υπηρετεί στην Ανω Κολοπετινίτσα που δίνει 10 μορια και πάρει άδια ανατροφής, την αδεια την παίρνει απο την θεση που υπηρετεί και οχι απο το σπίτι της. Ας ειμαστε πιο λογικοι και οι 5-10 περιπτώσεις αδειων τοκετου- λοχειας και ανατροφης δεν ειναι το προβλημα....
Το πρόβλημα εντοπίζεται στον τρόπου που δίνονται οι μεταθεσεις και οι αποσπάσεις

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Πραγματι κι εγω που ξεσπιτωθηκα  κι εφερα τα παιδια μου σ'εναν τοπο που δεν έχει παιδιατρο- κι αν αρρωστήσει καποιος παιρνουμε το καραβι οικογενειακως-παίρνω τα ιδια μορια με μια κοπελα που βρισκεται σε αδεια ανατροφης και σε 5' πηγαινει το παιδακι της στο γιατρο,ασε που έχει καποιο δικο της ατομο  αν συμβει οτιδηποτε (τωρα που το σκεφτομαι με συμφερει να γκαστρωθω κι ας παρω 0 μορια)

Ακουγεσαι σαν να εισαι πικραμενη γιατι ζήτησες αποσπαση και δεν πηρες....
Γκαστρωσου λοιπον ή παρε αδεια ανατροφής και ασε την κατσικα του γείτονα ησυχη

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Δεν ζητησα καμμια αποσπαση και μονο πικραμενη δεν ειμαι .Το να γκαστρωθω ειναι χιουμορ που φαινεται να μην το καταλαβες.Και απο τον τροπο που γραφεις με ορθογραφικα λαθη - κατι που δηλωνει αγχος- καταλαβαινω οτι η μονη πικραμενη εισαι εσυ.

Αποσυνδεδεμένος EDUC

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Εγώ έχω μία ένσταση και για τις αποσπάσεις! Γιατί να μην παίρνει 10 μόρια γενικά η συνυπηρέτηση, αλλά μόνο αυτή με σύζυγο εκπαιδευτικό; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτή τη διάκριση; 
  Μεταξύ μας  ΜΕΤΑΧΑ. Και όποιος κατάλαβε. Μια μερίδα συναδέλφων θα πίνει στη υγεία των υπολοίπων που δε παντρευτήκαν εκπαιδευτικούς. Και το κακό είναι ότι αύριο οριστικοποιείτε στο συμβούλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161837
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 581
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.