*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65208 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
     Έχω μια απορία: Αφου είστε ολοι λαλίστατοι ως προς τις αδικίες ,πώς γίνεται να υπάρχει τόσο μικρή συμμετοχή στις απεργίες συμφωνώντας έτσι με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης ;Αυτό δε δηλώνει το να πηγαίνω στη δουλίτσα μου εκείνη τη μέρα;Ή μήπως περιμένουμε τη μεγάλη επανασταση με τα κουμπουρια και τα φλαμπουρα;Ή τέλος -οπως λεει ο Camus σε καποιο θεατρικο-μονο η βομβα ειναι επαναστατικη;Τι θα πει πώς να αντιδράσουμε;
      Το πιο κουλό;Οι αριστεροι κανουν απεργια και οι ΔΑΠίτες πάνε στη δουλειά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
     Έχω μια απορία: Αφου είστε ολοι λαλίστατοι ως προς τις αδικίες ,πώς γίνεται να υπάρχει τόσο μικρή συμμετοχή στις απεργίες συμφωνώντας έτσι με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης ;Αυτό δε δηλώνει το να πηγαίνω στη δουλίτσα μου εκείνη τη μέρα;Ή μήπως περιμένουμε τη μεγάλη επανασταση με τα κουμπουρια και τα φλαμπουρα;Ή τέλος -οπως λεει ο Camus σε καποιο θεατρικο-μονο η βομβα ειναι επαναστατικη;Τι θα πει πώς να αντιδράσουμε;
      Το πιο κουλό;Οι αριστεροι κανουν απεργια και οι ΔΑΠίτες πάνε στη δουλειά
;D ;D ;D καλό , καλό!!!! ( παρ' επιπτόντως, ΔΑΚίτες όχι ΔΑΠίτες...)
πάντως εδώ που φτάσαμε μόνο η απεργία ΔΕΝ είναι επαναστατικό μέσο πίεσης γιατί
α. προκηρύσσονται επετειακά από μια ηγεσία που δεν εκφράζει τη μεγάλη πλειοψηφία και που είναι πουλημένη
β. η απεργία βολεύει τους κρατούντες και την τρόικα γιατί τους εξοικονομεί πολλές χιλιάδες ευρώ!!!

θέλετε αντίσταση; λευκή απεργία!!! τίναγμα των πανελλαδικών στον αέρα!!! βάλτε 100ρια σε όλους τους υποψηφίους των πανελλαδικών για να περάσουν ΟΛΟΙ!!!, διαδηλώστε κάθε μέρα όλη μέρα στη Βουλή,  κάντε προπαγάνδα μέσα στα σχολεία, απαιτείστε την αποζημίωση για τις μεταθέσεις όπως αυτή προβλέπεται από το Νόμο....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
ακριβώς έτσι είναι - στις εκπαιδευτικές παιρνεις ένα μόριο - ακριβώς γιατί ΔΕΝ προσφέρεις έργο στο σχολείο. Όλοι σεβόμαστε την επιθυμία κάποιου να γίνει γονιός αλλά δε μπορεί κάποιος να λαμβάνει μόρια δυσμενών συνθηκών όταν κάθε άλλο παρά σε δυσμενείς συνθήκες κατοικεί....και επειδή κάποιος είπε να μην ασχολούμαστε με τις 5-6 περιπτώσεις αδειών ανατροφής, λοχείας κτλ...να θυμίσω ότι οι μεταθέσεις παίζονται στο μόριο....μόριο που κάποιος μπορεί να το δούλεψε πολύ σκληρά για να το αποκτήσει και κάποιος άλλος να το απέκτησε απο την άνεση του καναπέ του....
και για να είμαστε και δίκαιοι, ένα μόριο - ή κανένα - να παίρνει και αυτός που με απόσπαση υπηρετεί σε γραφείο οπότε και πάλι ΔΕΝ προσφέρει εκπαιδευτικό έργο.
Καλό θα είναι να γίνει ορθολογικότερη μοριοδότηση προς το δικαιότερο ( το οποίο, κατανοώ, δεν είναι πάντα και το συμφερότερο πάντως....)

Απο τη στιγμή που εισαι διοικητικός
 http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=22288.0
γιατι εχεις κολλήσει στα μορια των μεταθεσεων και ποιοι να τα παρουν και ποιοι οχι??????????
Αντι να σταθεις στο πλευρο των παλιων συναδερφων να αποφυγουν ακομη μια δυσαρεστη εξελιξη στα εργασιακά....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2011, 01:16:11 μμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
 Όσον αφορά το θέμα των αδειών λοχείας και ανατροφής, εγώ θεωρώ εξαιρετικά σκληρό να μην παίρνει κάποιος έστω και τα μισά μόρια. Αυτό το οποίο πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξει είναι το δικαίωμα αυτών των γυναικών να ξεχρεώνουν την οργανική τους μέσω αυτών των αδειών. Γιατί με αυτόν τον τρόπο, όση άδεια κι αν πάρουν, κάποια στιγμή θα αναγκαστούν να επιτρέψουν στο σχολείο.Κι επίσης, αν ισχύσει κάτι τέτοιο, δε θα χρησιμοποιεί εύκολα μια γυναίκα την εγκυμοσύνη της για να παίρνει μόρια δυσμενών συνθηκών χωρίς να υπηρετήσει σε δυσπρόσιτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
συναδελφοι αυτο που αισθανομαι εγω ειναι οτι απο την στιγμη που μπηκα στο δημοσιο(φετος δλδ) τιμωρουμε συνεχεια χωρις να εχω κανει τπτ. οταν διαβασα αυτο το κειμενο τρελαθηκα. εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσυτο νησι οπου κ διοριστικα. τοσα χρονια δεν αλλαζα την εντοπιοτητα μου στην Αθηνα οπου κ διαμενω μονιμα με το σκεπτικο να μαζεψω μορια κ να παω μετα απο τα 3 υποχρεωτικα χρονια σπιτακι μου. τωρα λενε οτι οσοι ειναι διορισμενοι στον που εχουν εντοπιοτητα θα λαμβανουν 0 μορια. δεν ξερω τι να κανω αμα ισχυσει αυτο. με καταστρεφει. δεν προλαβαινω να μεταφερω τα δικαιωματα μου καν επειδη θελει 2 χρονια. στην ουσια θα καθομαι στην ακρη του κοσμου για το τπτ. λετε να χασω κ τα φετινα μορια? βοηθεια..............
πε60

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συναδελφοι αυτο που αισθανομαι εγω ειναι οτι απο την στιγμη που μπηκα στο δημοσιο(φετος δλδ) τιμωρουμε συνεχεια χωρις να εχω κανει τπτ. οταν διαβασα αυτο το κειμενο τρελαθηκα. εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσυτο νησι οπου κ διοριστικα. τοσα χρονια δεν αλλαζα την εντοπιοτητα μου στην Αθηνα οπου κ διαμενω μονιμα με το σκεπτικο να μαζεψω μορια κ να παω μετα απο τα 3 υποχρεωτικα χρονια σπιτακι μου. τωρα λενε οτι οσοι ειναι διορισμενοι στον που εχουν εντοπιοτητα θα λαμβανουν 0 μορια. δεν ξερω τι να κανω αμα ισχυσει αυτο. με καταστρεφει. δεν προλαβαινω να μεταφερω τα δικαιωματα μου καν επειδη θελει 2 χρονια. στην ουσια θα καθομαι στην ακρη του κοσμου για το τπτ. λετε να χασω κ τα φετινα μορια? βοηθεια..............

Δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν μαζί σου, αλλά εγώ θα διαφωνήσω. Το μέτρο αυτό είναι ολόσωστο για μένα. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό δικαιούσαι τα μόρια δυσπρόσιτου, ενώ είσαι σπίτι σου; Για να μπορείς να πας Αθήνα που και γω θέλω, αλλά απέχω 6 ώρες από το σπίτι μου και πάλι παίρνω μόνο 6 μόρια;
Βεβαίως και μπορείς να πάρεις τα μόρια του δυσπρόσιτου δικαιότατα, αν πας σε οποιοδήποτε άλλο δυσπρόσιτο που δεν είναι σπίτι σου και θα είσαι σαν τους εκατοντάδες άλλους εκπαιδευτικούς που ξεσπιτόνονται (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάπου εντοπιότητα και να μην έχεις σχέση με το εκεί περιβάλλον). Άρα σίγουρα, εντοπιότητα και μόρια δε συνάδουν.

Υ.Γ. : Για το μόνο που για μένα έχεις δίκιο, είναι για την τριετία που αναφέρεις και ότι δεν μπορείς αν θες να φύγεις. Πάντως, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα φετινά μόρια.

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
συναδελφοι αυτο που αισθανομαι εγω ειναι οτι απο την στιγμη που μπηκα στο δημοσιο(φετος δλδ) τιμωρουμε συνεχεια χωρις να εχω κανει τπτ. οταν διαβασα αυτο το κειμενο τρελαθηκα. εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσυτο νησι οπου κ διοριστικα. τοσα χρονια δεν αλλαζα την εντοπιοτητα μου στην Αθηνα οπου κ διαμενω μονιμα με το σκεπτικο να μαζεψω μορια κ να παω μετα απο τα 3 υποχρεωτικα χρονια σπιτακι μου. τωρα λενε οτι οσοι ειναι διορισμενοι στον που εχουν εντοπιοτητα θα λαμβανουν 0 μορια. δεν ξερω τι να κανω αμα ισχυσει αυτο. με καταστρεφει. δεν προλαβαινω να μεταφερω τα δικαιωματα μου καν επειδη θελει 2 χρονια. στην ουσια θα καθομαι στην ακρη του κοσμου για το τπτ. λετε να χασω κ τα φετινα μορια? βοηθεια..............

Δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν μαζί σου, αλλά εγώ θα διαφωνήσω. Το μέτρο αυτό είναι ολόσωστο για μένα. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό δικαιούσαι τα μόρια δυσπρόσιτου, ενώ είσαι σπίτι σου; Για να μπορείς να πας Αθήνα που και γω θέλω, αλλά απέχω 6 ώρες από το σπίτι μου και πάλι παίρνω μόνο 6 μόρια;
Βεβαίως και μπορείς να πάρεις τα μόρια του δυσπρόσιτου δικαιότατα, αν πας σε οποιοδήποτε άλλο δυσπρόσιτο που δεν είναι σπίτι σου και θα είσαι σαν τους εκατοντάδες άλλους εκπαιδευτικούς που ξεσπιτόνονται (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάπου εντοπιότητα και να μην έχεις σχέση με το εκεί περιβάλλον). Άρα σίγουρα, εντοπιότητα και μόρια δε συνάδουν.

Υ.Γ. : Για το μόνο που για μένα έχεις δίκιο, είναι για την τριετία που αναφέρεις και ότι δεν μπορείς αν θες να φύγεις. Πάντως, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα φετινά μόρια.

αυτο προσπαθησω να εξηγησω συναδελφε οτι δεν ειμαι σπιτι μου.δεν ειμαι ντοπια. καταγονται οι γονεις μου απο εκει κ απλα ψηφιζουμε τοσα χρονια. η μονιμη κατοικια μας ειναι α8ηνα. ο λογος που δεν αλλαξα την εντοπιοτητα ειναι για να διοριστω καπου γνωστα οπου θα μπορουσα να προσφερω για λιγα χρονια αλλα οχι κ να μην μπορεσω να παω σπιτι μου ποτε εξαιτιας αυτου. ελπιζω να καταλαβες τωρα γιατι εχω απελπιστει κ τι εννοω.
πε60

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ακριβώς έτσι είναι - στις εκπαιδευτικές παιρνεις ένα μόριο - ακριβώς γιατί ΔΕΝ προσφέρεις έργο στο σχολείο. Όλοι σεβόμαστε την επιθυμία κάποιου να γίνει γονιός αλλά δε μπορεί κάποιος να λαμβάνει μόρια δυσμενών συνθηκών όταν κάθε άλλο παρά σε δυσμενείς συνθήκες κατοικεί....και επειδή κάποιος είπε να μην ασχολούμαστε με τις 5-6 περιπτώσεις αδειών ανατροφής, λοχείας κτλ...να θυμίσω ότι οι μεταθέσεις παίζονται στο μόριο....μόριο που κάποιος μπορεί να το δούλεψε πολύ σκληρά για να το αποκτήσει και κάποιος άλλος να το απέκτησε απο την άνεση του καναπέ του....
και για να είμαστε και δίκαιοι, ένα μόριο - ή κανένα - να παίρνει και αυτός που με απόσπαση υπηρετεί σε γραφείο οπότε και πάλι ΔΕΝ προσφέρει εκπαιδευτικό έργο.
Καλό θα είναι να γίνει ορθολογικότερη μοριοδότηση προς το δικαιότερο ( το οποίο, κατανοώ, δεν είναι πάντα και το συμφερότερο πάντως....)

Απο τη στιγμή που εισαι διοικητικός
 http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=22288.0
γιατι εχεις κολλήσει στα μορια των μεταθεσεων και ποιοι να τα παρουν και ποιοι οχι??????????
Αντι να σταθεις στο πλευρο των παλιων συναδερφων να αποφυγουν ακομη μια δυσαρεστη εξελιξη στα εργασιακά....

να σου λύσω την απορία - γιατί πουθενά δεν απαγορεύεται οι διοικητικοί  ή όποιος άλλος να εκφέρουν γνώμη - ειδικά όταν ξέρουν δυο τρία πράγματα εκ των έσω.

επίσης, δεν έχω "κολλήσει" εγώ με τα μόρια...εσύ μετά απο διάφορα άλλα ποστ οπως η εντοπιότητα, η απεργία κτλ το επαναφέρεις...ήμαρτον!!! Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Όλοι να προτείνουμε πράγματα προσπαθουμε...οι δυσάρεστες εξελίξεις είναι για όλους - το θέμα είναι πως θα είναι κατά το δυνατόν δικαιότερα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Μπορει καποιος συναδελφος που ξερει να μου λυσει την εξης απορια. το κειμενο λεει οτι ''εδρα του εκπαιδευτικου αποτελει δημος οπου υπαγεται η μονιμη κατοικια του. Αλλαγη εδρας γινεται με γραπτη δηλωση μεχρι το τελος του Μαρτιου κ ισχυει απο το μεθεπομενο ετος'' .εγω μπορει να εχω την εντοπιοτητα στο νησι οπου ειμαι τωρα διορισμενη αλλα η μονιμη κατοικια μου, εκει που κανω την φορολογικη μου δηλωση κ ολα τ'αλλα ειναι η αθηνα. τι θα ισχυει για αυτες τις περιπτωσεις αραγε. δεν μπορω αλλο εχω τρελαθει. εκει που λες να κυλησει ομαλα η χρονια με τα παιδακια σου ολο κ κατι ακουγεται που σε αποσυντονιζει. μιλησε μια γνωστη μου παντως με εναν αιρετο κ της ειπε οτι κτα 90% θα ισχυσουν ολα αυτα. το ποτε τωρα θα γινει αγνωστο....
πε60

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Ποιός πάει και τα σκέφτεται αυτά; Με ποια λογική θα μηδενίζονται τα μόρια μετά από μετάθεση;;;;;;;;
Λες και είμαστε ανθρωπάκια από βιντεοπαιχνίδι, μαζεύουμε credits (μόρια) και μόλις πάμε στην επόμενη πίστα (μετάθεση) ξανά από την αρχή!!!!!
Αμα θέλουν ας τα ξαναυπολογίσουν από την αρχή για όλους και να μη δώσουν αυτά της οργανικής θέσης σε αυτούς που ήταν αποσπασμένοι σε γραφεία
Αν πάλι τα διαρρέουν για να δουν αντιδράσεις εκτός από κατάρες τι άλλο περιμένουν;;!!!



Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μιλησε μια γνωστη μου παντως με εναν αιρετο κ της ειπε οτι κτα 90% θα ισχυσουν ολα αυτα.
Που σημαίνει πως, αν αντιδράσουμε, δεν πρόκειται να ισχύσει τίποτε από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3402
    • Προφίλ
Είναι ανησυχητικό ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για την συνάντηση που έγινε την Τετάρτη 12.1 στο Υπουργείο γι' αυτά τα θέματα. Θεωρω πως αυτή η σιωπή δεν είναι τυχαία. Είναι καιρός να αρχίσουμε να τους βομβαρδίζουμε με σχετικά e-mail.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και ούτε έχουν βάλει το θέμα σε διάλογο μέσω ιντερνετ όπως με άλλα ζητήματα της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Μπορει καποιος συναδελφος που ξερει να μου λυσει την εξης απορια. το κειμενο λεει οτι ''εδρα του εκπαιδευτικου αποτελει δημος οπου υπαγεται η μονιμη κατοικια του. Αλλαγη εδρας γινεται με γραπτη δηλωση μεχρι το τελος του Μαρτιου κ ισχυει απο το μεθεπομενο ετος'' .εγω μπορει να εχω την εντοπιοτητα στο νησι οπου ειμαι τωρα διορισμενη αλλα η μονιμη κατοικια μου, εκει που κανω την φορολογικη μου δηλωση κ ολα τ'αλλα ειναι η αθηνα. τι θα ισχυει για αυτες τις περιπτωσεις αραγε. δεν μπορω αλλο εχω τρελαθει. εκει που λες να κυλησει ομαλα η χρονια με τα παιδακια σου ολο κ κατι ακουγεται που σε αποσυντονιζει. μιλησε μια γνωστη μου παντως με εναν αιρετο κ της ειπε οτι κτα 90% θα ισχυσουν ολα αυτα. το ποτε τωρα θα γινει αγνωστο....


Πρωτα και κυρια, στο υπο συζητηση κειμενο προτεινονται δύο εκδοχες για τον ορισμο της εντοπιοτητας, οπερ σημαινει οτι το συγκεκριμενο θεμα δεν εχει οριστικοποιηθει.

Θα σου πω τι συμβαινει με τη μεταδημοτευση, συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια. Αν υποτεθει ότι εχεις εντοπιοτητα πχ στην Τηλο και αιτηθεις μεταδημοτευση στην Αθηνα, τοτε τα επομενα 2 ετη δεν πιστωνεσαι τη μοριοδοτηση της εντοπιοτητας όχι μονον για την Αθηνα αλλα ουτε και για την Τηλο. Συνεπως, αν επαληθευτει το επιφοβο για σενα σεναριο, τοτε δεν θεωρω ότι τη διετη, μεταβατικη της εντοπιοτητας περιοδο δεν θα λαμβανεις τις ΜΣΔ για καμια από τις δυο περιοχες και συγκεκριμενα, συμφωνα με την τρεχουσα συλλογιστικη του νομοθετη, απαξ και υποβαλεις αιτηση μεταδημοτευσης, η μοριοδοτηση της εντοπιοτητας απαλειφεται αμεσως από την περιοχη που μεχρι τουδε κατοχυρωνε εντοπιοτητα. Φυσικα, κάθε φορα που γινεται λογος για νομοθετικες παρεμβασεις εμπνευσεως Διαμαντοπουλου, ουδεις γνωριζει τι θα ξημερωσει. Τουτου δοθεντος, να επισημανω οτι φυσικα και δεν ειναι εσφαλμενες ολες οι νομοθετικες πρωτοβουλιες της Διαμαντοπουλου, αλλα ειπαμε: μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.