*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 300793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #434 στις: Μάιος 27, 2013, 08:45:00 μμ »
daffyduck, χρήσιμη η διευκρίνισή σου!  Ακόμα κι αν δεν την εφαρμόσω στο πρώτο λάθος γραπτό :o (για να συμμορφώνονται με τις οδηγίες)  τούλαχιστον τώρα ξέρω τι κόστος βαθμολογικό έχει! Σ' ευχαριστώ πολύ! Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:47 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 04, 2013, 08:12:03 μμ »
Συνάδελφοι μήπως έχει κάποιος υπόψη του το βοήθημα των Κατερίνα και Μαρία Μπουκόρου εκδόσεις Σαββάλα; Θα ήθελα την άποψή σας.

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:00:08 μμ »
το συγκεκριμένο βοήθημα δεν το έχω χρησιμοποίησει ποτέ και επομένως δεν έχω άποψη περί αυτού...
με την ευκαιρία επίτρεψέ μου να σου προτείνω δύο άλλα που τα έχω χρησιμοποιήσει και τα βρήκα αξιόλογα...

1)Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας: Επιλογή και ανάλυση ιστορικών πηγών Γ΄ Γενικού Λυκείου, θεωρητικής κατεύθυνσης,εκδόσεις Πατάκη και συγγραφέας  Σπαθάρη - Μπεγλίτη Ελένη

2)Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας,εκδόσεις ζήτη,Καραμήτρος Θανάσης
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:46:01 μμ »
Σ' ευχαριστώ. Το δεύτερο του ΖΗΤΗ το έχω κι εγώ και είναι πολύ καλό. Απλώς αυτό που ανέφερα είναι πιο σύγχρονο (2007) και καλύπτει όλη την ύλη. Αλλά δεν ξέρω αν είναι και αξιόπιστο. Αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με διαφωτίσει........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:47 »

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 05, 2013, 02:02:07 μμ »
τα βοηθήματα των εκδόσεων Σαββάλα είναι συνήθως πολύ καλά...μπορεί να 'ναι καλό και το συγκεκριμένο...
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 05, 2013, 02:21:34 μμ »
Το βοήθημα των Μπουκόρου θα το χαρακτήριζα μέτριο, έχει τους ορισμούς κατά κεφάλαιο και ικανοποιητικό σχολιασμό των πηγών του βιβλίου (ακόμη και των εικόνων κάτι που δεν έχουν όλα τα βοηθήματα), οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και σωστό λάθος κάτι λένε οι ερωτήσεις ανάπτυξης ήταν λίγες σχετικά, η σχεδιαγραμματική παρουσίαση των μαθημάτων δεν προσφέρει κάτι και οι πρόσθετες πήγες μάλλον μέτριες ως προς την επιλογή αν και ο σχολιασμός τους στις τελευταίες σελίδες δεν είναι καθόλου κακός. 

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 06, 2013, 04:19:49 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 15, 2013, 10:44:50 πμ »
Καλημέρα, συνάδελφοι! Μήπως έχετε ακούσει κάτι για αλλαγή της ύλης; Λογικά, αν υπήρχε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, δε θα είχε βγει κάτι προς τα έξω;
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:31:58 μμ »
Καλημέρα, συνάδελφοι! Μήπως έχετε ακούσει κάτι για αλλαγή της ύλης; Λογικά, αν υπήρχε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, δε θα είχε βγει κάτι προς τα έξω;

απο ότι φαίνεται δεν θα χουμε αλλαγες...μετα τις 20 Ιουλίου μαλλον θα δημοσιευτεί και  η επίσημη  ύλη για σιγουρια!
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #443 στις: Αύγουστος 06, 2013, 08:13:08 μμ »
Κάποιος συνάδελφος που εργάστηκε ως διορθωτής σε γραπτά πανελληνίων,θα μπορούσε να μου απαντήσει σε μία ερώτηση σχετικά με την αντιμετώπιση μίας πηγής;
Σε περίπτωση που ο μαθητής επιλέξει να  αναπτύξει την απάντηση με τη μέθοδο της σύνθεσης ( η οποία από,τι ξέρω είναι προτιμότερη και εκτιμάται περισσότερο απο διορθωτή,σωστά ;),θα πρέπει να χρησιμοποιήσει καποιες φράσεις συγκεκριμένες π.χ.
Το παράθεμα ενισχύει τα στοιχεία του σχολικού βιβλίου αναφέροντας ότι...ή ταυτίζεται με τα στοιχεία του βιβλίου...κ.λ.π. ή δε χρειάζεται να το κάνει και αρκεί να υπάρχει μία καλή δομή που να "πλέκει" ;έντεχνα σχολικό βιβλίο και πηγή;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #444 στις: Αύγουστος 06, 2013, 08:28:40 μμ »
επίτρεψέ μου να εκφράσω την άποψή μου αν και δεν διορθωσα γραπτά πανελληνίων.....Δεν υπάρχει κάτι που να υποχρεώνει τους μαθητές να ακολουθήσουν την μέθοδο της σύνθεσης  ή την μέθοδο με την οποία πρωτα παραθετουν τις γνωσεις απο το σχολικό βιβλίο και μετά τις πληροφοριες της πηγης και αντιστρόφως....ο μαθητης είναι ελευθερος να επιλεξει τον τροπο που του αρεσει και αρμόζει στις ικανοτητες του...επιπλέον δεν είναι σιγουρο ότι  οι διορθωτες προτιμουν και εκτιμουν περισσότερο τη μέθοδο της σύνθεσης....Υπάρχουν διορθωτές που εκτιμούν αυτο τον τρόπο ενω αλλοι πραγματικα κουραζονται στην διορθωση προσπαθώντας να ξεχωρισουν τις πληροφοριες του σχολικου και της πηγης....Είναι τελειως υποκειμενικό!Συνήθως στη μέθοδο της σύνθεσης χρησιμοποιούνται φράσεις σαν αυτές που ανέφερες!
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #445 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:29:35 μμ »
Εχεις δίκιο στο ότι είναι τελείως υποκειμενικό,ο καθένας μάλλον διορθώνει με διαφορετικά κριτήρια...Επίσης,θεωρώ ότι κάποιες φορές η παράθεση είναι αναπόφευκτη.Αν π.χ. στην πηγή υπάρχουν ελάχιστα επιπλέον στοιχεία απο το σχολικό βιβλίο και σε γενικές γραμμές ταυτίζονται,δε γίνεται να χρησιμοποιηθεί σύνθεση αλλά παράθεση αναγκαστικά...
Απλώς,ακούγεται ότι η σύνθεση συνήθως παίρνει όλες τις μονάδες της άσκησης και ότι εκτιμάται περισσοτερο από το διορθωτη...δεν ξέρω αν αυτό ισχύει,γι'αυτο ρώτησα γνώμη κάποιου που έχει διορθώσει!

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #446 στις: Αύγουστος 08, 2013, 04:18:50 μμ »
Απορίες σχετικά με την αντιμετώπιση των πηγών:
α)Χρειάζεται να αναφερθεί αν η πηγή είναι πρωτογενής ή δευτερογενής;
β)Το όνομα του συγγραφέα το αναφέρουμε σε κάποιες περιπτώσεις ή σε όλες;
γ)Πρέπει να γίνονται παραπομπές στην πηγή με εισαγωγικά ή αρκεί η αναφορά σε σημεία της πηγής,σύμφωνα με την κρίση του μαθητή;
δ)Αν η πηγή που δίνεται είναι πίνακας ή εικόνα,μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέθοδός απάντησης η σύνθεση ή καλυτερα η παράθεση;
ε)Αν η πηγή είναι πίνακας,θα πρέπει να σχολιαστει και η μορφή του; π.χ. Βλεπουμε έναν πινακα με τρεις στήλες,στην πρώτη αναγραφεται...στη δεύτερη...στην τρίτη...και μετά να ακολουθήσει συσχετισμός;
στ)Στην παραθεση οι πληροφορίες του σχολικού βιβλίου πρέπει να γράφονται σε μία παράγραφο και σε μία άλλα αυτές απο την πηγή ή μπορεί οι πληροφορίες να επεκταθούν σε περισσότερες παραγράφους είτε/και βιβλίου είτε/και πηγής;

Eυχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #447 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:26:25 μμ »
Κανείς;;; :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160912
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.