*

Αποστολέας Θέμα: Απολυτήριες / επαναληπτικές / πανελλαδικές εξετάσεις σε εσπερινά λύκεια  (Αναγνώστηκε 10516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος μπορεί γιατί έχω μπερδευτεί. Στη΄γ' λυκείου οι μαθητές στο τέλος της χρονιάς τί εξετάσεις δίνουν; Έχω δει κάτι θέματα "απολυτηρίων" που δίνονται πανελλαδικά. Αυτά τι είναι; Στο σχολείο δεν δίνουν εξετάσεις σε επίπεδο σχολικής μονάδας στο τέλος της χρονιάς; Για τη δ' τάξη εσπερινών επαλ τι ισχύει; Μόνο πανελλαδικές δίνουν; Ας με βοηθήσει όποιος μπορεί.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Στην Γ Λυκείου κάποια μαθήματα εξετάζονται γραπτά σε επίπεδο σχολικής μονάδας και κάποια γραπτα σε πανελλαδικό επίπεδο.
Σε πανελλαδικό επίπεδο δίνουν τα μαθήματα της κατεύθυνσης και 1 μάθημα γενικής παιδείας (επιλέγουν ένα από Φυσική, Μαθηματικά, Βιολογία, Ιστορία). Αν πχ δώσεις πανελλαδικά την βιολογία δεν θα την δώσεις γραπτά και ενδοσχολικά.
Όλες οι γραπτές εξετάσεις της Γ Λυκείου ονομάζονται απολυτήριες.
Οι επαναληπτικές είναι για όσους ήταν άρρωστοι την ημέρα των εξετάσεων και δίνουν μετά τις κανονικές πανελλήνιες περι τα μέσα Ιουλίου

Που ακριβώς έχεις μπερδευτεί;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δηλ. η έκθεση που εξετάζεται πανελλαδικά και η ιστορία π.χ που θα επιλέξει κάποιος, δεν θα εξεταστούν και ενδοσχολικά στο τέλος; εχω μπερδευτεί γιατί ψάχνοντας για θέματα στο σαιτ του υπουργείου είδα άλλες να τις ονομάζει απολυτήριες κι άλλες επαναληπτικές και δεν κατάλαβα ποιες είναι τι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2011, 10:51:16 πμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Ακριβώς δεν θα εξετασθούν και ενδοσχολικά αφού εξετάστηκαν πανελλαδικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Κι όμως, ο διευθυντής του εσπερινού επαλ που είμαι μου είπε ότι εξετάζονται και πανελλαδικά και ενδοσχολικά. Μήπως αυτό ισχύει για τα εσπερινά μόνο; Μπάχαλο,,, τι να πω...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Κι όμως, ο διευθυντής του εσπερινού επαλ που είμαι μου είπε ότι εξετάζονται και πανελλαδικά και ενδοσχολικά. Μήπως αυτό ισχύει για τα εσπερινά μόνο; Μπάχαλο,,, τι να πω...

Οι μαθητές του εσπερινού δεν υποχρεούνται  να δώσουν πανελλήνιες. Είναι ένα σχολείο από το οποίο μπορείς να πάρεις απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις.Επομένως συμβαίνει άλλοι μαθητές να εξετάζονται πανελλαδικά- όσοι δώσουν-  και οι λοιποί ενδοσχολικά –όσοι δεν δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Κι όμως, ο διευθυντής του εσπερινού επαλ που είμαι μου είπε ότι εξετάζονται και πανελλαδικά και ενδοσχολικά. Μήπως αυτό ισχύει για τα εσπερινά μόνο; Μπάχαλο,,, τι να πω...

Οι μαθητές του εσπερινού δεν υποχρεούνται  να δώσουν πανελλήνιες. Είναι ένα σχολείο από το οποίο μπορείς να πάρεις απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις.Επομένως συμβαίνει άλλοι μαθητές να εξετάζονται πανελλαδικά- όσοι δώσουν-  και οι λοιποί ενδοσχολικά –όσοι δεν δώσουν.

Το 2006-7 που ήμουν σε εσπερινό Λύκειο ίσχυε αυτό ακριβώς που αναφέρει ο/η desperino και δεν νομίζω ότι κάτι έχει αλλάξει από τότε!!!

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!! Θα αναλάβω ένα ιδιαίτερο γ' τάξης (όλα τα φιλολογικά μαθήματα) εσπερινού λυκείου. Ψάχνω για τη διδακτέα ύλη αλλά δε βρίσκω τίποτα!! Η ύλη είναι ίδια με του γενικού λυκείου; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 257

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.