*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιος και ΑΜΩ στην Α/ΘΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 1833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος synomosia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Ωρομίσθιος και ΑΜΩ στην Α/ΘΜΙΑ
« στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:25:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Αν μπορεί κάποιος έμπειρος συνάδελφος, ας με βοηθήσει λίγο σχετικά με ένα θέμα που παρουσιάστηκε σε μια συνάδελφο.

Είναι ωρομίσθια στην Α/θμια και τις έχουν δώσει 4 ώρες. Πριν λίγες μέρες την καλέσανε ως Αναπληρώτρια Μειωμένου Ωραρίου με 14 ώρες στην Α/θμια γειτονικού νομού. Τις είπανε ότι πρέπει να παραιτηθεί από ωρομίσθια.
Ξέρω ότι όταν είσαι ωρομίσθιος και σε καλέσουν αναπληρωτή, εννοείται ότι παραιτείσαι. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση, είναι παράλογο να σου λένε ότι δεν μπορείς να έχεις 4+14=18 ώρες την εβδομάδα. Μάλλον δεν υπάρχει νομοθεσία για τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου, και τελοσπάντων δεν είχανε προβλέψει μια τέτοια περίπτωση.
Τι μπορεί να κάνει; Σκέφτηκα να κάνει μια αίτηση στο ΠΥΣΠΕ της Α/θμιας που την κάλεσαν ως αναπληρώτρια, ώστε να τις επιτρέψουν να διδάσκει και 4 ώρες ως ωρομίσθια στην Α/θμια. Ακόμα και να απορρίψουν το αίτημα της, θα πρέπει να αιτιολογήσουν την άρνηση τους αυτή, σύμφωνα με κάποια νομοθεσία ή κάποια διάταξη που θα αναφέρεται αποκλειστικά στους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. Σκεφτείτε να τις δίνανε 5 ώρες ως ΑΜΩ;

Διορθώστε με σας παρακαλώ σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου. Περιμένω απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2011, 04:06:28 μμ από synomosia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος marilou18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:40:27 μμ »
Οι ΑΜΩ δικαιούνται μέχρι 15 ώρες διδασκαλίας σύμφωνα με το καινουριο νομοσχέδιο...Οπότε εκ των πραγμάτων δε μπορεί να αναλάβει και την ωρομισθία. Μάλλον δεν το έχει ψάξει καλά η συνάδελφός σου.
All the world's a stage and all the men and women merely players; they have their exits and their entrances. And one man in his time plays many parts, his acts being seven ages.

Αποσυνδεδεμένος Tsikris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:13:19 πμ »
Καλημέρα σας, έχω την εξής απορία: Είμαι ωρομίσθια μουσικός (4ω) σε μουσικό γυμνάσιο και με κάλεσαν αμω σε ολοήμερο δημοτικό για 14 ώρες. Μπορώ να κρατήσω όλες αυτές τις ώρες (δεδομένου ότι είναι διαφορετικές βαθμίδες εκπαιδευσης) ή θα πρέπει να παραιτηθώ από ωρομίσθια;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:16:47 πμ »
Θα πρέπει να παραιτηθείς απο την ωρομισθία επειδή οι ΑΜΩ δεν μπορούν να έχουν 18 ώρες. Φυσικά θα μιλήσεις και με το γραφείο σου και θα σε ενημερώσουνε  και επίσημα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:45:30 πμ »
Θα τρελαθούμε τώρα. Εγώ γιατί είχα καταλάβει ότι πολύ απλά μετατρέπεται αυτόματα σε ακω; Ας ξαναδεί την εγκύκλιο η κοπέλα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:55:52 πμ »
Θα τρελαθούμε τώρα. Εγώ γιατί είχα καταλάβει ότι πολύ απλά μετατρέπεται αυτόματα σε ακω; Ας ξαναδεί την εγκύκλιο η κοπέλα.

Συμφωνώ μαζί σου. Λέμε οτι έχουμε καταλάβει, αλλά επειδή τα πράγματα είναι τόσο μπερδεμένα καλό είναι να δει την εγκύκλιο και να πάει απο την Διεύθυνση και το γραφείο. Εύχομαι να μετατρέπεται αυτόματα σε ΑΚΩ αλλά προσωπικά δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 08:20:36 πμ »
Σελίδα 15, στο τέλος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αμω θα μπορούν να συμπληρώνουν [...] Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους,  θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στη σειρά κατάταξης.

Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω είναι πως πολύ απλά δε δημιούργησαν θέση ακω. Ε να δημιουργήσουν. Πλάκα μας κάνουν;
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Tsikris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη 2βθμια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 08:33:27 πμ »
Συγγνώμη, αλλά στο τίτλο μου διέφυγε το εξής: Είμαι ωρομίσθια στη 2βαθμια και όχι στην 1βθμια, όπου είμαι αμω! Όλα αυτά που είπατε είναι σωστά, αλλά τα πράγματα είναι ακόμα πιο μπερδεμένα διότι οι δύο σχέσεις εργασίας είναι σε διαφορετικούς νομούς! Μήπως θα μπορούσα να κρατήσω τις 4ω ωρομισθίας και να πάρω 11 ώρες αμω για να φτάσω το ανώτατο όριο των 15ωρών;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2011, 08:37:32 πμ από Tsikris »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη 2βθμια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 08:47:55 πμ »
Συγγνώμη, αλλά στο τίτλο μου διέφυγε το εξής: Είμαι ωρομίσθια στη 2βαθμια και όχι στην 1βθμια, όπου είμαι αμω! Όλα αυτά που είπατε είναι σωστά, αλλά τα πράγματα είναι ακόμα πιο μπερδεμένα διότι οι δύο σχέσεις εργασίας είναι σε διαφορετικούς νομούς! Μήπως θα μπορούσα να κρατήσω τις 4ω ωρομισθίας και να πάρω 11 ώρες αμω για να φτάσω το ανώτατο όριο των 15ωρών;
Λογικά όχι. Στο ίδιο σημείο της εγκυκλίου λέει πως μπορούν να συμπληρώσουν ως αμω το ωράριό τους με ώρες ωρομισθίας (είτε από το κανονικό πρόγραμμα είτε από πδσ είτε ολοήμερο) στο ίδιο σχολείο ή σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Συνεπώς γι'αυτό είπαν να παραιτηθεί και μάλλον της έκαναν καλό, αφού από ωρομίσθια 4 ωρών πάει αμω 14.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος evivasil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 02:04:52 μμ »
Οταν εισαι αμω δουλευεις 15 ωρες ΣΥΝΟΛΙΚΑ!!!!!!!!!Ειτε σε μια ειτε σε δυο βαθμιδες.Οποτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις τη 1 ωρα ωστε να γινουν 15.Το εχουν πει ξεκαθαρα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: ΑΜΩ στην 1βθμια και ωρομίσθιος στη βθμια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 03:36:06 μμ »
Σελίδα 15, στο τέλος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αμω θα μπορούν να συμπληρώνουν [...] Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους,  θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στη σειρά κατάταξης.

Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω είναι πως πολύ απλά δε δημιούργησαν θέση ακω. Ε να δημιουργήσουν. Πλάκα μας κάνουν;

Αν η θέση μετατραπεί σε ακω, πιθανότατα θα προηγείται κάποιος άλλος και θα την καταλάβει εκείνος.. Γιατί ακω συνήθως δηλώνουν όλοι όλη την Ελλάδα και αμω ή ωρομισθία οι κατοικοι μιας περιοχής. Ο νόμος είναι δυστυχώς ξεκάθαροσ και δεν μπορεί αν αναλάβει και τα δύο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.