*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 877057 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:08:33 μμ »
απο φιλους συναδελφους που ειναι μονιμοι ,μου λενε οτι αυτο για το οποιο το νοιαζει και ζηταει ενημερωση το υπουργειο συνεχεια,ειναι ποσα παιδια εχει ενα τμημα,και τι ωραριο εχουν οι μονιμοι...και δυστυχως καποιο βλαμμενοι προισταμενοι (ή κοτες ή μειωμενης ευθυνης, πειτε το οπως θελετε) ,εχουν ηδη συγχωνευσει τμηματα σε 30αρια και ζητανε απο πληροφορικους να κανουν ΑΟΘ, θεολογους να κανουν αρχαια, και δεν συμμαζευεται... η ξεφτιλα τους σε ολο το μεγαλειο...
γιατι αν δεν ηταν οι εκτος τοπου και χρονου προισταμενοι να κανουν τετοια οργια, θα ηταν καλυτερα τα πραγματα...ολα εδω πληρωνονται ομως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:54 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:14:00 μμ »
απο φιλους συναδελφους που ειναι μονιμοι ,μου λενε οτι αυτο για το οποιο το νοιαζει και ζηταει ενημερωση το υπουργειο συνεχεια,ειναι ποσα παιδια εχει ενα τμημα,και τι ωραριο εχουν οι μονιμοι...και δυστυχως καποιο βλαμμενοι προισταμενοι (ή κοτες ή μειωμενης ευθυνης, πειτε το οπως θελετε) ,εχουν ηδη συγχωνευσει τμηματα σε 30αρια και ζητανε απο πληροφορικους να κανουν ΑΟΘ, θεολογους να κανουν αρχαια, και δεν συμμαζευεται... η ξεφτιλα τους σε ολο το μεγαλειο...
γιατι αν δεν ηταν οι εκτος τοπου και χρονου προισταμενοι να κανουν τετοια οργια, θα ηταν καλυτερα τα πραγματα...ολα εδω πληρωνονται ομως...
Άντε μπας και ξυπνήσει η ΟΛΜΕ και προχωρήσει σε ρήξη με το υπουργείο.
Το άλλο το ακούσατε: πληροφορικάριοι διατίθονται σε δημοτικά σχολεία (πάνε και οι ωρομίσθιοι πληροφορικής στα ολοήμερα)

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:27:15 μμ »
μακαρι φιλε μου,αλλα δεν το βλεπω...εχουν βολεψει τους δικους τους οι συνδικαλιστες μας,γι αυτο κανουν την παπια...μην περιμενουμε τιποτα απο αυτους...μας εξευτελιζουν καθημερινα οι αποφοιτοι των ιεκ δημοσιογραφιας, μας εξευτελιζει ο εκαστοτε υπουργος και τα τσιρακια του,"δεν υπαρχουν αδιοριστοι' μας λενε, και αυτοι...φεεεεεταααα....

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:40:29 μμ »
ποιος ο λογος που επιθυμείτε να προσληφθείτε ως αναπληρωτές - μακρυα απο τον τοπο διαμονης σας - ?
ρωτάω, γιατί ο μόνος λογος που θα με εκανε να θελω την αναπληρωση οπουδηποτε θα ηταν η εξασφάλιση ενος μεγαλου βαθμου στον ασεπ, οποτε θα ηθελα τις προσαυξησεις τις προυπηρεσιας.  απο την στιγμή που αυτό δεν ειναι κατοχυρωμενο, γιατι θελετε να πατε  ??? ???
συγνωμη για την ερωτηση, αλλα πραγματικα το εχω απορια. δεν το εχω απορια για αλλους κλαδους όπως για παραδειγμα νηπιαγωγους που κατα κυριο λογο δεν μπορουν να βρουν ευκολα δουλεια, αλλα το εχω απορία για τους μαθηματικους, όπου σε γενικες γραμμες βρίσκουμε δουλεια κυριως σε φροντιστήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:54 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:53:55 μμ »
ποιος ο λογος που επιθυμείτε να προσληφθείτε ως αναπληρωτές - μακρυα απο τον τοπο διαμονης σας - ?
ρωτάω, γιατί ο μόνος λογος που θα με εκανε να θελω την αναπληρωση οπουδηποτε θα ηταν η εξασφάλιση ενος μεγαλου βαθμου στον ασεπ, οποτε θα ηθελα τις προσαυξησεις τις προυπηρεσιας.  απο την στιγμή που αυτό δεν ειναι κατοχυρωμενο, γιατι θελετε να πατε  ??? ???
συγνωμη για την ερωτηση, αλλα πραγματικα το εχω απορια. δεν το εχω απορια για αλλους κλαδους όπως για παραδειγμα νηπιαγωγους που κατα κυριο λογο δεν μπορουν να βρουν ευκολα δουλεια, αλλα το εχω απορία για τους μαθηματικους, όπου σε γενικες γραμμες βρίσκουμε δουλεια κυριως σε φροντιστήρια.
Θες κάποια στιγμή να διοριστείς; Αν η απάντηση είναι ναι η αναπλήρωση σου δίνει ένα ποσό (καλό ή μέτριο ή κακό είναι άλλη κουβέντα) και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι.
Το άλλο που λέω όπου έρθει η κουβέντα είναι ότι η υπηρεσία του αναπληρωτή θα μετρήσει όταν (πρόσεχε, έχω απαντήσει ναι πριν στην ερώτηση) διοριστώ.
Δηλαδή η αναπλήρωση είναι η έναρξη του συντάξιμου χρόνου :)
Όπως και να έχει αν έχεις επιτυχία στον τελευταίο ή στον επόμενο ΑΣΕΠ και "μαζέψεις" πολύ προϋπηρεσία θεωρώ ότι δεν θα σε πετάξει το κράτος έξω... (σώθηκες.....)

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:10:28 μμ »
Θες κάποια στιγμή να διοριστείς; Αν η απάντηση είναι ναι η αναπλήρωση σου δίνει ένα ποσό (καλό ή μέτριο ή κακό είναι άλλη κουβέντα) και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι.

ο διορισμος θα ερθει απο μεγάλη επιτυχια σε ασεπ και αναπληρωση. αν δεν εχεις εξασφαλισει την επιτυχια, η αναπληρωση πλεον δεν οδηγει στον διορισμο. θεωρω οτι η διδασκαλια σε φροντιστηριο σαφως σου δινει καλυτερες γνωσεις μαθηματικων, οποτε ισως σε βοηθησει να γράψεις καπως καλυτερα.
επισης και το φροντιστηριο σου δίνει ένα καλό ποσό και ταμείο ανεργίας το καλοκαιρι.

Το άλλο που λέω όπου έρθει η κουβέντα είναι ότι η υπηρεσία του αναπληρωτή θα μετρήσει όταν (πρόσεχε, έχω απαντήσει ναι πριν στην ερώτηση) διοριστώ.
Δηλαδή η αναπλήρωση είναι η έναρξη του συντάξιμου χρόνου :)

η έναρξη του συνταξιμου χρονου δεν ειναι απο την στιγμη που εχεις ενσημα  ???  τα ενσημα του ιδιωτικου τομεα δεν μετρουν στην σύνταξη;

Όπως και να έχει αν έχεις επιτυχία στον τελευταίο ή στον επόμενο ΑΣΕΠ και "μαζέψεις" πολύ προϋπηρεσία θεωρώ ότι δεν θα σε πετάξει το κράτος έξω... (σώθηκες.....)

η επιτυχια ειναι ορος σχετικος... αν εχεις επιτυχια στον τελευταιο ασεπ 09 ειναι σαν να μην εχεις επιτυχια...  αν εχεις επιτυχια στον ασεπ του 07, θα εχεις το πολυ 20 μορια (δεν θυμαμαι τη βαση του διορισμου). πως ξερεις οτι στον ασεπ 12 δεν θα υπάρχουν πολλοι αλλοι που θα γραψουν πολυ πανω απο 75 και εσυ οχι; πώς σε σωζει το κρατος σε αυτή την περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:22:41 μμ »
Είναι ελάχιστα τα φροντιστήρια που αποδίδουν κανονικά τα ένσημα για κάθε ώρα που δουλεύεις.

Άλλο να διοριστείς με 0 μήνες προϋπηρεσίας και άλλο να έχεις και προϋπηρεσία. Θα μετρήσει ώστε κάποια στιγμή να πάρεις κάποια μετάθεση.

Το θέμα της προετοιμασίας για τον επόμενο (πλεον) ΑΣΕΠ είναι σχετικό (και ατομικό): κανείς δεν ξέρει ούτε την ύλη ούτε το πόσο παραπάνω θα μετράνε τα παιδαγωγικά σε βάρος του γνωστικού αντικειμένου.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:27:22 μμ »
Συνάδελφοι έχει δίκιο ! Και εγώ με τη σειρά μου δε μπορώ να καταλάβω γιατί κοβόμαστε για το πότε θα βγουν οι αναπληρώσεις τη στιγμή που η προυπηρεσία αλλά και ο μισθός του αναπληρωτή εξαφανίστηκαν από την Αννούλα του χιονιά. Για αυτό το λόγο θα πρέπει να οργανωθούμε έτσι ώστε να πιέσουμε να διεκδικήσουμε τα εξής αυτονόητα .Μεγαλύτερη διάρκεια της μεταβατικής , μεγαλύτερος συντελεστής για την προυπηρεσία (δεν μπορεί μια άριστη ξένη γλώσσα να μετρά όσο 16 μήνες περίπου προυπηρεσίας )!!Και αν κάποιος από εμας πάει σε δυσπρόσιτο ;Έχετε αναλογιστεί όχι μόνο τα έξοδα αλλά και ότι η προυπηρεσία του προσμετράται όπως και του άλλου που προσελήφθει έξω από το σπίτι του ;

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:27:40 μμ »
τι να πω, ακόμα δεν πείστηκα...
προτιμώ να είμαι σπίτι μου, να εχω τα μαθήματά μου, να προγραμματισω τη ζωη μου, παρά να γυρνω απο δω κ απο κει χωρις αυτο να εξασφαλίζει διορισμο. οικογενεια πώς θα κανετε έτσι; θα την παίρνετε μαζι σας όπου πάτε;

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:37:29 μμ »
θυμηθείτε πως η χριστοφιλοπούλυο επέμενε, κατ'επανάληψην τον τελευταίο καιρό, στη φράση: "στόχος μας είναι να δουλέψουν τα σχολεία το σεπτέμβρη με το υπάρχον δυναμικό"....
δηλ, ει δυνατόν , να μην πάρουν αναπληρωτές.......
άρα, δεν καταλαβαίνω γιατί απορούμε στο ότι βάζει πληροφορικάριους να κάνουν ΑΟΘ, θεολόγους-αρχαία, κ.ο.κ......
ποιος μαθητής και κουραφέξαλα......τους νοιάζει η δημόσια εικόνα , πως τα σχολεία δουλεύουν.........
τώρα, για το μαθητή και την παιδεία, με ανθέλληνες υπουργούς παιδείας και συμβούλους.......θα σας έλεγα που τους γράφουν, αλλά δεν μου επιτρέπει η χαμηλή μου παιδεία!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:39:53 μμ »
Η επιλογή είναι καθαρά ατομική, για το αν πάει κάποιος ΑΚΩ μακριά...
Φυσικά και δεν συμφέρει πια να πάει κάποιος ωρομίσθιος ή ΑΜΩ κάπου μακριά.  Και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... Έτσι ίσως να αναγκαστούν να κάνουν περισσότερους μόνιμους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:41:20 μμ »
τι να πω, ακόμα δεν πείστηκα...
προτιμώ να είμαι σπίτι μου, να εχω τα μαθήματά μου, να προγραμματισω τη ζωη μου, παρά να γυρνω απο δω κ απο κει χωρις αυτο να εξασφαλίζει διορισμο. οικογενεια πώς θα κανετε έτσι; θα την παίρνετε μαζι σας όπου πάτε;
Κουβέντα κάνουμε :) Άλλωστε καλύτερα θα ήταν να σε πείσω να μην πας ποτέ αναπληρωτής να είμαστε πιο σίγουροι ;)

Είναι θέμα επιλογής: εδώ γνωρίζω τρίτεκνους εκπαιδευτικούς (το 20%) που μετακινήθηκαν από Έδεσσα Πρέβεζα και από Γιάννενα Ρόδο....

Όταν με το καλό διοριστείς είναι πολύ πιθανό να μετακινηθείς μαζί με την οικογένειά σου (αν έχει μέχρι τότε εννοείτε). Ο/Η σύζυγος τι θα κάνει; Θα μείνετε μόνιμα στον τόπο 1ου διορισμού ή σιγά-σιγά θα προσπαθήσεις να επιστρέψεις στον τόπο σου.
Όλα σχετικά είναι

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 09:00:10 μμ »
Είναι ελάχιστα τα φροντιστήρια που αποδίδουν κανονικά τα ένσημα για κάθε ώρα που δουλεύεις.



τα ειπες ολα!για να μην πω για τις συνθηκες κι αλλα κι αλλα κι αλλα....
μην αποθαρυνεις καποιους συναδελφους να πανε στα φροντιστηρια  ομως "μολις" δουν τη γλυκα θα ειναι αργα!
 προτιμω το ειρωνικο "πρωτα ο μαθητης" παρα το κυνικο "πρωτα ο πελατης"!!

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 09:01:06 μμ »
φυσικά και κάνουμε κουβέντα  ;)  
απλα ειχα απορησει μηπως εγω κανω κατι λαθος και δεν θελω να παω για αναπληρωση.
οι τρίτεκνοι που λες το έκαναν με τα προηγούμενα δεδομένα, όπου η αναπληρωση σου εξασφαλιζε διορισμο. με τα προηγούμενα δεδομένα δεν το συζητώ. και εγώ πήγα μακρυά. τώρα λέω, με την αλλαγή του συστήματος, γιατί να θέλει να παει καποιος. τελοςπαντων, ο καθενας κανει τις επιλογές του. προσωπικα θα δεχτω αναπληρωση αν γραψω αριστα σε διαγωνισμο του ασεπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159806
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.