*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 877157 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #714 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:11:01 μμ »
Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με τη β φάση αναπληρωτών ; Έχει κανείς καμία πληροφορία για το πότε αναμένεται, πόσους πε03 θα πάρει κτλ ;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:10 »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #715 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:53:02 πμ »
o κουλαιδης ειπε οτι την αλλη βδομαδα,λογικα προς το τελος ,θα παρουν την β φαση...τωρα ποσους ,και ειδικα ποσους μαθηματικους,αγνωστο...για τον κλαδο μας ειμαι απαισιοδοξος...μακαρι να διαψευστω...μας εχουν γενικα σαν κλαδο χε...νους.... >:(

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #716 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:58:12 πμ »
παντως εγω αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.ειμαστε μια από τις πιο σημαντικες ειδικοτητες και εχουμε ελαχιστες προσληψεις.το μονο που δικαιολογει αυτη την κατασταση,ειναι οτι τα προηγουμενα ετη διορισαν τοσους μαθηματικους,που εχουν αποθεμα πλεον...;;;

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #717 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:21:58 πμ »
δεν ξερω...απλη λογικη...φεγουν 1061 με συνταξη,διορισαν 227,αρα 834 κενα...ποσους αποσπασμενους πια γυρισαν πισω; ολους απο τον δικο μας κλαδο ειναι; μεχρι και περσι ειχαν παρει νομιζω 290 αναπληρωτες ,και τεραστιο αριθμο ωρομισθιων...φετος που υποτιθεται ειναι μεγαλυτερο το προβλημα παιρνουν λιγοτερους ; ημαρτον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:10 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #718 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:32:10 πμ »
Θα δείξει... Ευτύχώς εμείς δεν έχουμε το "χάλι" των φιλόλογων που μπορούν π.χ. Ιστορία να κάνουν και άλλες ειδικότητες...
Πάντως γενικά άργησε χαρακτηριστικά η Β' φάση. Στα ψιλά όμως, κανείς δεν δίνει σημασία που υπάρχουν σχολεία στα οποία λείπουν καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #719 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:38:16 πμ »
αυτο ειναι μια γενικη αληθεια...δεν τους νοιαζει το δημοσιο σχολειο..τα δικα τους πανε σε κολλεγια εντος και εκτος...μηπως νομιζεις ξερουν πως λειτουργει ενα δημοσιο σχολειο ακομα και ως προς τα γραφειοκρατικα του;
παντως για εμας τους πε03 το κοβω να ειμαστε οι ατυχοι των αναπληρωσεων...

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #720 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:06:09 μμ »
Βρε παιδιά ακούτε απο μαθητες σας για κενά; Εμένα προς το παρόν έχουν κενα σε τεχνικες ειδικότητες. Κανείς δε μου είπε για μαθηματικούς που λειπουν. Τι έγινε, μας εξαφανισε η μαντάμ;

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #721 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:27:44 μμ »
προσωπικα μου εχουν αναφερει για περιπτωσεις συνταξιοδοτουμενων που εχουν πει στα παιδια οτι θα φυγουν οκτωβριο. οι τεχνικες ειδικοτητες δεν εχουν κανενα κενο...καλους συνδικαλιστες και καλες ακρες εχουν, και στα σχολεια που πανε κανουν απο...2 εως ο πιο "ριγμενος" ,11 ωρες...παραδειγμα, στη φωκιδα εστειλαν 2 ! καλλιτεχνικους για ...10 ωρες συνολικα...η λυση ομως βρεθηκε...ο ενας βαφτιστηκε "υπευθυνος πολιτιστικων θεματων'' στη δευτεροβαθμια, και ο αλλος πηρε τις 10 ωρες..αυταααα!

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #722 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:42:34 μμ »
Μία γνωστή μου καθηγήτρια διορισμένη μου είπε ότι ακούγεται ότι οι προς σύνταξη θα επαναπροσληφθούν ως αναπληρωτές για να μην πάρει άλλους στη θέση τους και για να έχουν εισόδημα μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν τη σύνταξη κανονικά. Αν τελικά ισχύσει μια τέτοια προοπτική δε νομίζω ότι μένουν και πολλά περιθώρια για νέες προσλήψεις αναπληρωτών....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #723 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:51:36 μμ »
Μία γνωστή μου καθηγήτρια διορισμένη μου είπε ότι ακούγεται ότι οι προς σύνταξη θα επαναπροσληφθούν ως αναπληρωτές για να μην πάρει άλλους στη θέση τους και για να έχουν εισόδημα μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν τη σύνταξη κανονικά. Αν τελικά ισχύσει μια τέτοια προοπτική δε νομίζω ότι μένουν και πολλά περιθώρια για νέες προσλήψεις αναπληρωτών....
Είναι δυνατόν να είναι κάποιος συνταξιούχος (ανεξαρτήτως αν πληρώνεται ή όχι) και να δουλεύει και ως αναπληρωτής με σύμβαση ΙΚΑ;;;;;;
Μην ακούτε -μην πω τώρα-

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #724 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:05:08 μμ »
Aν χανει τα ενσημα ΙΚΑ δηλαδη το κρατος δεν του κολλαει μεχρι να του βγαλουν την συνταξη ισως να γινεται....(αν ισχυει τοτε για το κρατος συμφερει πιο πολυ απο εναν κανονικο αναπληρωτη)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #725 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:12:29 μμ »
Aν χανει τα ενσημα ΙΚΑ δηλαδη το κρατος δεν του κολλαει μεχρι να του βγαλουν την συνταξη ισως να γινεται....(αν ισχυει τοτε για το κρατος συμφερει πιο πολυ απο εναν κανονικο αναπληρωτη)
..... δηλαδή πχ για τον Δεκέμβριο θα εισπράξει αμοιβή αναπληρωτή (άστε που ανασφάλιστος εργαζόμενος είναι παράνομο (1) - μειωμένο ΙΚΑ μπορεί να πληρώνεται για εργαζόμενο που είναι ασφαλισμένος πχ και στον ΟΑΕΕ ..λέμε) ΚΑΙ όταν "βγει" η σύνταξη θα πάρει και την σύνταξή του.
Δεν έχετε ακούσει ότι συνταξιούχος που δουλεύει και αλλού είναι παράνομος (2);;;;;
Εκτός αν προωθήσει την μαύρη εργασία στα σχολείο η κ. υπουργός μας. Αλλιώς δεν γίνεται

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #726 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:24:34 μμ »
Θα συνεχισει να εισπραττει τον κανονικο μισθο του αλλα χωρις να του κολλανε ενσημα μεχρι το κρατος να του βγαλει την συνταξη. Εσκεμμενα καθυστερουν να βγαλουν τις συνταξεις ?? δεν ξερω...παντως αυτο εφαρμοζεται αυτη τη στιγμη σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες οπου οι ανθρωποι αναγκαστικα δουλευουν και περιμενουν να βγει η συνταξη τους.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #727 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:26:35 μμ »
Θα συνεχισει να εισπραττει τον κανονικο μισθο του αλλα χωρις να του κολλανε ενσημα μεχρι το κρατος να του βγαλει την συνταξη. Εσκεμμενα καθυστερουν να βγαλουν τις συνταξεις ?? δεν ξερω...παντως αυτο εφαρμοζεται αυτη τη στιγμη σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες οπου οι ανθρωποι περιμενουν να βγει η συνταξη του.
όταν βγει όμως (η σύνταξη) εισπράττει αναδρομικά από την 1η μέρα που συνταξιοδοτήθηκε, δεν χάνει συντάξεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.