*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 877045 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1890 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:53:22 μμ »
τα κενα τα δικα μας ειναι αρκετα και τσεκαρισμενα...γενικα τα τελευταια 24ωρα,ασκουνται πιεσεις προς το υπουργειο για να βρει πιστωσεις ή κατα πολλους να ξεκινησει να διαθετει αυτες που εχει ηδη και ειναι αρκετες..
το θεμα ειναι το πότε θα το κάνει, πόσους θα παρει απο εμάς, και σε ποιες περιοχές...
αν βεβαια δεν μας φανε τις πιστωσεις οι δασκαλοι, ειδικη αγωγη, παραλληλη, καθετη και διαγωνια και δεν ξερω γω ποιοι αλλοι...
α, και η τριτοβαθμια που θελει κι αυτη πιστωσεις...
κοινώς, χαιρετα μας τον πλάτανο...και για μας τους μαθηματικους δεν προβλεπω πανω απο 20 ατομα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:02 »

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1891 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:56:35 μμ »
αν βεβαια δεν μας φανε τις πιστωσεις οι δασκαλοι, ειδικη αγωγη, παραλληλη, καθετη και διαγωνια και δεν ξερω γω ποιοι αλλοι...

Χαχα!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1892 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:59:41 μμ »
Χαιρέτα γενικώς τον πλάτανο!!!!!! Απογοήτευση και απόλυτη σιγή... Ας μας πάρουν τουλάχιστον με τον νέο προυπολογισμό (που καταντήσαμε...)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1893 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:53:21 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Η κατάσταση με τους αναπληρωτές "βασικών" ειδικοτήτων  είναι φέτος αποκαρδιωτική και απαράδεκτη.Οι βασικού πυλώνες της εκπαίδευσης έχουν υποστεί το μεγαλύτερο πλήγμα.Αυτό τα λέει όλα σχετικά με την πολιτική του ΥΠΕΠΘ.Είμαι φιλόλογος και αν θυμάμαι καλά είχε ειπωθεί κάτι για την από κοινού ίδρυση ενός συλλόγου αναπληρωτών των ειδικοτήτων μας και όχι μόνο.Κι εγώ απογοητευμένη είμαι αλλά θεωρώ απαραίτητο να ασκηθεί πίεση ώστε να εξασφαλιστούν νέες πιστώσεις.Τώρα προς τα πού δεν ξέρω. Ευχαριστώ
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:02 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1894 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 10:01:30 μμ »
Αν και ΠΕ03 ποτε δεν ενιωσα πυλωνας της εκπαιδευσης ούτε καν πυλώνας μεταφοράς ρευματος υψηλης τασης.
Η αδικια ειναι γενικη και υπαρχουν ειδ/τες που δεν εχουν παρει ουτε μιση θεση αναπληρωσης φετος.
Οποτε καλό ειναι να μην ειμαστε προκλητικοι, διοτι εστω και με λιγες τοποθετησεις 03 ειμαστε σε καλυτερη εως παρα πολυ καλυτερη θεση απο αλλους συναδελφους. το ιδιο ισχυει και για τους 02.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 10:03:20 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1895 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 09:34:30 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Η κατάσταση με τους αναπληρωτές "βασικών" ειδικοτήτων  είναι φέτος αποκαρδιωτική και απαράδεκτη.Οι βασικού πυλώνες της εκπαίδευσης έχουν υποστεί το μεγαλύτερο πλήγμα.Αυτό τα λέει όλα σχετικά με την πολιτική του ΥΠΕΠΘ.Είμαι φιλόλογος και αν θυμάμαι καλά είχε ειπωθεί κάτι για την από κοινού ίδρυση ενός συλλόγου αναπληρωτών των ειδικοτήτων μας και όχι μόνο.Κι εγώ απογοητευμένη είμαι αλλά θεωρώ απαραίτητο να ασκηθεί πίεση ώστε να εξασφαλιστούν νέες πιστώσεις.Τώρα προς τα πού δεν ξέρω. Ευχαριστώ
++++++++++++++++
Eμείς είμαστε προκλητικοί ή το ΥΠΕΠΘ;;;Γιατί δεν νομίζω ότι  με 170 και κάτι φετινούς αναπληρωτές φιλολόγους στην νησιωτική Ελλάδα σε σχέση με τις 1100  και κατι περσινές προσλήψεις στην ίδια ειδικότητα μπορούμε να το πούμε καλή θέση.....Με όλο το σεβασμό προς όλες τις ειδικότητες...αλλά έτσι και αλλιώς με τόόόόόσες λίγες προσλήψεις είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα ούτε και στους ΠΕ Ο2!!

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1896 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 11:08:11 πμ »
μα βαση τα ωρολογια προγραμματα που υπαρχουν, ειναι λογικο οι αναγκες σε φιλολογους ,μαθηματικους και ολους τους 04, να ειναι μεγαλυτερες απο αλλες ειδικοτητες...
αναγκες υπαρχουν σε ολες τις ειδικοτητες...απλα ας μην ξεχναμε οτι ηλικιακα, οι περισσοτεροι εξ ημων, εχουμε καβατζαρει τα 35 , και μερικες επιτυχιες Ασεπ εχουμε, και στις τοποθετησεις αναπληρωτων πιανουμε τις πινεζες στον χαρτη...
και στην τελικη τι ειναι προκλητικο ;  οι ...380 αναπληρωτες 02, 03 ,04 που εχουν παρει μεχρι τωρα, ή οι 5000 δασκαλοι νηπιαγωγοι, ειδικης, παραλληλης , που και νωρίς σχετικα τους πηραν ,και σε καλες περιοχες τοποθετηθηκαν...
και ας μην ξεχναμε οτι για μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΠΑ...και δεν προβλεπεται...
προκληση ειναι , να παρακαλαμε να μας παρουν ακομα και στην θρακη, ορεινη πελοποννησο και "εξωτικα" νησια...
αυτη ειναι η καταντια μας...

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1897 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 11:41:48 πμ »
Αν και ΠΕ03 ποτε δεν ενιωσα πυλωνας της εκπαιδευσης ούτε καν πυλώνας μεταφοράς ρευματος υψηλης τασης.
Η αδικια ειναι γενικη και υπαρχουν ειδ/τες που δεν εχουν παρει ουτε μιση θεση αναπληρωσης φετος.
Οποτε καλό ειναι να μην ειμαστε προκλητικοι, διοτι εστω και με λιγες τοποθετησεις 03 ειμαστε σε καλυτερη εως παρα πολυ καλυτερη θεση απο αλλους συναδελφους. το ιδιο ισχυει και για τους 02.
τώρα τι να πω...δε θα το σχολιάσω καν τη λεπτή δόση ειρωνείας καίτοι φιλόλογος, γιατί είναι το τελευταίο πράγμα που μας χρειάζεται.Φυσικά και υπάρχουν ειδικότητες της πρωτοβάθμιας οι οποίες δεν έχουν κληθεί ακόμη,αλλά θα κληθούν την επόμενη εβδομάδα επιτέλους.Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι για όλες αυτές τις ειδικότητες έχει εξασφαλιστεί και καλώς έγινε εξασφάλιση πιστώσεων μέσω ΕΣΠΑ κάτι που δεν προβλέπεται για εμάς και που  έχει ως αποτέλεσμα την κονιορτοποίηση του αριθμού των πιστώσεων που προβλέπεται για τις ειδικότητές μας.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1898 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 01:53:40 μμ »
αν εννοεις αγγλικων, πληροφορικης και γυμναστες ως ειδικοτητες της πρωτοβαθμιας θα ηθελα να σε διορθωσω. ειδικοτητες της δευτεροβαθμιας ειμαστε και απλα μας διαθετουν στην πρωτοβαθμια, την οποια μαλιστα καποιοι απο μας δεν εχουμε βαλει στην αιτηση μας, οποτε κι εμεις απο β/θμια περιμενουμε τις ελαχιστες πιστωσεις που καθε χρονο μας δινονται. προσωπικα η μοναδικη ενσταση που εχω σ'αυτα που λες ειναι αυτος ο διαχωρισμος σε βασικες και μη ειδικοτητες και αυτο γιατι οσο σπαμε σε ομαδουλες δεν καταφερνουμε τιποτα. ειναι γεγονος οτι οι ελαχιστες πιστωσεις που εχουν δοθει στις ειδικοτητες ως τωρα ειναι τιποτα μπροστα σ'αυτες που δινονταν αλλες χρονιες και ειναι λογικο να τις θεωρειτε ψιχουλα, ομως το ιδιο ισχυει για ολες τις ειδικοτητες. εσεις ψιχουλα, εμεις τιποτα. για σκεψου λιγο ποιον εξυπηρετει αυτος ο διαχωρισμος που γινεται στις ειδικοτητες και οχι μονο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1899 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 02:10:36 μμ »
τώρα τι να πω...δε θα το σχολιάσω καν τη λεπτή δόση ειρωνείας καίτοι φιλόλογος, γιατί είναι το τελευταίο πράγμα που μας χρειάζεται.Φυσικά και υπάρχουν ειδικότητες της πρωτοβάθμιας οι οποίες δεν έχουν κληθεί ακόμη,αλλά θα κληθούν την επόμενη εβδομάδα επιτέλους.Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι για όλες αυτές τις ειδικότητες έχει εξασφαλιστεί και καλώς έγινε εξασφάλιση πιστώσεων μέσω ΕΣΠΑ κάτι που δεν προβλέπεται για εμάς και που  έχει ως αποτέλεσμα την κονιορτοποίηση του αριθμού των πιστώσεων που προβλέπεται για τις ειδικότητές μας.

Με διαθεση ειναι οι ειδ/τες στην Αθμια, αλλα σου ξεφευγουν και κατεξοχην ειδ/τες που δεν ειναι ουτε αθμια ουτε πανε με ΕΣΠΑ και δεν εχουν παρει ουτε μια πιστωση. Να σου θυμισω τους ΠΕ09 που εχουν και πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα. Μην λεμε οτι να ειναι για να υποστηριξουμε τη βολεψη μας. Το εχω ξαναγραψει στο σχολειο μου τουλαχιστον για τα παιδια της τεχνολογικης πυλωνας ειναι ο οικονομολογος για αυτα που θελουν 5ο πεδίο. αλλα και η συναδελφος της αγγλικης για οσα θελουν να δωσουν ειδικο μαθημα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1900 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 02:46:53 μμ »
Με διαθεση ειναι οι ειδ/τες στην Αθμια, αλλα σου ξεφευγουν και κατεξοχην ειδ/τες που δεν ειναι ουτε αθμια ουτε πανε με ΕΣΠΑ και δεν εχουν παρει ουτε μια πιστωση. Να σου θυμισω τους ΠΕ09 που εχουν και πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα. Μην λεμε οτι να ειναι για να υποστηριξουμε τη βολεψη μας. Το εχω ξαναγραψει στο σχολειο μου τουλαχιστον για τα παιδια της τεχνολογικης πυλωνας ειναι ο οικονομολογος για αυτα που θελουν 5ο πεδίο. αλλα και η συναδελφος της αγγλικης για οσα θελουν να δωσουν ειδικο μαθημα.
ειλικρινά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω.Ίσα ίσα που έχω προτείνει να συσπειρωθούν οι αναπληρωτές όλων των ειδικοτήτων.Από το να κατονομάζω ξεχωριστά τις ειδικότητες προτίμησα το "βασικές", που αν προσέξατε είναι εντός ομοιωματικών για να δηλωθεί η ειδική χρήση της λέξης. Όσον αφορά στους οικονομολόγους είδα ότι εξέδωσαν ανακοίνωση και καλά έκαναν χωρίς να συμπεριλάβουν και άλλες ειδικότητες π.χ. αγγλικών. Τι θα έπρεπε να κάνουν?Να μην ενδιαφερθούν  για την ειδικότητά τους?Επίσης τι να γίνει?Να βάλουμε στο ζύγι την αδικία, η οποία αφορά ούτως ή άλλως τους αναπληρωτές από την στιγμή που έχουν παγώσει οι διορισμοί και δεν προσμετράται η προϋπηρεσία μας  και κάθε φορά που μία ειδικότητα έχει πρόβλημα να συμπεριλαμβάνει στη διαμαρτυρία της όλες τις άλλες μήπως τυχόν παρεξηγηθούν? Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία.Οι ζωές μας παίζονται στα ζάρια, μας αντιμετωπίζουν ως τον τελευταίο τροχό της αμάξης, για την ΟΛΜΕ είμαστε ανύπαρκτοι κι εμείς εμμένουμε σε λεκτικές διατυπώσεις.Συγγνώμη για τη μακρολογία.Κλείνω εδώ το θέμα. Ευχαριστώ.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1901 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 03:00:26 μμ »
συμφωνω με την mimelismoni...και φυσικα δεν υπαρχουν "βασικες"...βλέπει κανεις να μας αντιμετωπίζουν προνομιακά; ...κι οποιος δεν πιστευει ,ας κανει μια "βολτα" απ τα εκεπαιδευτικα site ,alfavita, esos, paideia-ergasia, κλπ...,και να δε ιαπ ομονος του για ποιους διαμαρτυρονται, για  ποιους τους νοιαζει, και τα "φλογερά" αρθρα που στρεφονται μεν εναντιον του υπουργειου ,αλλα επειδή θίγουν μόνο κάποιους συγκεκριμένους...
μονο 2-3 ΕΛΜΕ  προς τιμην τους , εβγαλαν καποιες ανακοινωσεις που αναφερονται και σε εμας ....απλά ειναι τα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1902 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 03:08:36 μμ »
Συναδελφοι-και βαζω μεσα ολες τις ειδικοτητες στο χαρακτηρισμο- βασικες ειδικοτητες υπαρχουν. Τι να κανουμε τωρα? Δεν λεω οτι ειναι καποιοι ανωτεροι απο αλλους σε καμια περιπτωση. Απλα απουσια καποιων ειδικοτητων το σχολειο δε λειτουργει γι αυτο ονομαστηκαν βασικες. Μη θιγεστε μερικοι.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #1903 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 07:44:10 μμ »
Δ φάση 1 πε03

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.