*

Ψηφοφορία

Κάνετε τους μαθητές σας accept στο facebook;

ναι
όχι
όταν τελειώσει η χρονιά
έχω 2 προφίλ, ένα προσωπικό, 1 επαγγελματικό

Αποστολέας Θέμα: Μαθητές μας και Facebook  (Αναγνώστηκε 15370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μαθητές μας και Facebook
« στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:30:48 πμ »
Ανοίγω ένα θέμα λίγο άσχετο με την εκπαίδευση, αλλά το συζητούσα με τις φίλες μου και με άλλους συναδέλφους και θα ήθελα την γνώμη σας.. Καταρχάς θέλω να σας πω πως είμαι σχετικά νέα σαν καθηγήτρια και έχω δουλέψει μόνο 3 σχολικές χρονιές σε ΙΕΚ, ΕΠΑΣ και σεμινάρια ΟΑΕΔ παλιότερα.. Άρα οι μαθητές μου είναι πάνω από 15. Ρωτάω λοιπόν:
Τους μαθήτες σας, τους κάνετε φίλους στο facebook? Aν ναι, σε περίπτωση που γράφουν βλακείες στον τοίχο σας ή σας στέλνουν μηνύματα, πως το διαχειρίζεστε?
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:39:17 πμ »
Κάνε ένα αίτημα φιλίας στους ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ και Stelios Marinis. Ο πρώτος είναι Δάσκαλος από την Κρήτη και ο δεύτερος Μαθηματικός από την Αθήνα.
Ανάμεσα στα άλλα έχουν καθημερινή επικοινωνία με μαθητές (με διαφορετικό στυλ ο καθένας).
Έτσι για να πάρεις καμμιά ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:50:01 πμ »
Χμμ, το θέμα είναι πως είμαι πολύ κοντά στην ηλικία τους, σε άλλες περιπτώσεις και μικρότερη τους.
***

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:52:23 πμ »
πραγματικά και μένα  με ενδιαφέρει   αυτό το θεμα, καθώς είμαι πολύ επιφυλακτική, όταν με ρωτούν τα παιδιά, αν έχω φεισμπουκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:00:53 πμ »
εγώ δεν είχα πρόβλημα να τους κάνω αξεπτ, απλά έβγαλα όοολες τις φωτογραφίες με μαγιώ, ξενύχτια, σορτσάκια, φουστάκια, που καπνίζω, που πίνω, φοιτητικές φωτογραφίες, φωτογραφίες που γενικα δεν φαίνομαι δασκάλα.. Επίσης δεν αφήνω κανέναν να γράφει για προσωπικά μου θέματα.. Μια φορά, επειδή είμαι σε αριστερή παράταξη, μου είχε γράψει κάποιος για έναν πυρήνα που έχουμε και μια κουβέντα.. Τι το θελα!! Την άλλη μέρα είχαν γράψει στον πίνακα "εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι και ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο". Ξέρω οτι είναι καλά παιδιά, να χαλαρώσω ή να το πάρω πιο σοβαρά..?
***

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:10:39 πμ »
Εάν νιώθεις ότι μπορείς να το διαχειριστείς και να ακολουθείς κάποια όρια, τότε χαλάρωσε. Εάν πάλι πιστεύεις ότι τα πράγματα ξεφεύγουν από σένα και είτε διαταράσσεται η σχέση σου μαζί τους είτε εκτίθεσαι με κάποιο τρόπο, τότε πρέπει να το δεις πιο σοβαρά. Άποψη μου είναι ότι το στυλ κάθε εκπαιδευτικού είναι εντελώς διαφορετικό, και αυτό ούτε διδάσκεται ούτε μαθαίνεται, απλά ή το έχεις ή δεν το έχεις.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:41:09 πμ »
Λοιπόν θα σας πω τον πόνο μου..
CASE STUDY
Είχα ένα συγκεκριμένο μαθητή που, νόμιζε οτι ειναι νυχτερίδα, (δεν το λέω εγώ-εκείνος το νόμιζε) οτι του έχουν κλέψει την αύρα και ήταν σύμφωνα με τα λεγόμενα του μέλος μιας παραθρησκευτικής οργάνωσης, που δεν έτρωγε τίποτα ζωντανό.. Μόνο ότι έπεφτε μόνο του από το δέντρο και τα αγοράζανε από Ολλανδία, τομάτες, σύκα κτλ..
Γενικότερα, σε αυτό τον μαθητή είχα δείξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, είχε εμφάνιση industrial, που είναι σαν ήμο, ερχόταν βαμμένος κτλ. Του είχα μιλήσει 2-3 φορές, όταν είχε έρθει με κανονικά ρούχα, τζίν - μπλούζα και χωρίς μέηκαπ και του είπα "σου πάνε αυτά τα ρούχα και μια χαρά φαίνεαι σήμερα"..  Έτσι σε συνδιασμό με την προσπάθεια που έκανα μεσα στην τάξη να του μιλάνε οι υπόλοιποι μαθητές κανονικά και να μην τον αγνοούν, με είχε συμπαθήσει και εκείνος.
Σε γενικές γραμμές δεν τον πειράζανε καθόλου και ήταν και αρκετά τυπικοί/ευγενικοί μαζί του οι συμμαθητές του, αλλά ήτανε πάντα μόνος στα διαλλείματα και δεν μιλούσε με κανέναν. Οι άλλοι καθηγητές δεν του έδιναν και πολύ σημασία, κάποιοι συνάδελφοι λέγανε πως τον φοβόντουσαν και στο μάθημα δεν τον κοιτούσαν... Για αυτό μάλλον,  παρεξήγησε την προσοχή  μου και άρχισε να μου στέλνει τραγούδια κτλ στο fb, μετά τον δεύτερο μήνα. Του είπα λοιπόν σε παρακαλώ μην ξαναστείλεις, τίποτα εκείνος!!! Μέχρι που του είπα ψέμματα ότι τάχα, δημιοιυργείς πρόβλημα στην σχέση μου, η αντίδραση του ήταν να μην έρθει για 3 φορές στο μάθημα και κόντεψε να μείνει, αλλά δεν ξαναέκανε τίποτα μετά..
Ποιά είναι η γνώμη σας?
***

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:56:33 πμ »
Μία λύση είναι να ανοίξεις ένα δεύτερο λογαριασμό ειδικά για τους μαθητές σου
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:04:38 πμ »
Μία λύση είναι να ανοίξεις ένα δεύτερο λογαριασμό ειδικά για τους μαθητές σου

Ή να μην τους δεχτείς καθόλου. Ειδικά αν είναι ανήλικοι. Αν είναι πάνω απο 18 σε ΙΕΚ κλπ εντάξει μπορείς να τους δεχτείς, αλλά μετά να έχεις ένα facebook ουσιαστικά άχρηστο για να μην παρεξηγηθείς για το οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:13:15 πμ »
Εντάξει, σε όλους θα μπορούσε να συμβεί αυτό. Μαθαίνεις και ξέρεις πώς να διαχειριστείς καλύτερα τους μαθητές σου. Αφού δεν το ξαναέκανε, όλα οκ.Απλά πρόσεχε από δω και στο εξής της προσέγγισή σου. Νομίζω πως μια καλή λύση είναι αυτή  που πρότεινε ο geok salonica, το έχω σκεφτεί κι εγώ: να ανοίξεις δηλαδή ένα λογαριασμό, μόνο για επικοινωνία με τους μαθητές. Βέβαια, το ερώτημα είναι τι είδους επικοινωνία θα είναι αυτή και τι εξυπηρετεί.  πχ. ναστέλνουμε τραγούδια και νασυζητάμε; να στέλνουμε σημειώσεις και να μιλάμε για το μάθημα; Ειλικρινά δεν ξέρω...
Όσο για την περίπτωση του μαθητή νομίζω δε θέλει και πολύ σκέψη να καταλάβει κανείς ότι το συγκεκριμένο παιδι αντιμετωπίζει ένα είδος ψύχωσης και το καλύτερο θα ήταν να τον βοηθήσει κάποιος ειδικός. Δε νομίζει  κανείς ότι είναι νυχτερίδα και τα υπόλοιπα κουλά  που γράφεις,  μόνο από αντίδραση ή λόγω της εφηβείας ...υπάρχει διατάραξη της προσωπικότητας. Από περιέργεια τώρα πώς είναι οι σχέσεις σας και η σχέση του με τους συμμαθητέσ του;

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:19:06 πμ »
Διαβάστε και αυτό το άρθρο περί FB:

http://vlastos.eu/?p=69

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:38:19 πμ »
. Από περιέργεια τώρα πώς είναι οι σχέσεις σας και η σχέση του με τους συμμαθητέσ του;

Ανύπαρκτες.. Στην αρχή ο ας τον πούμε Χ. ήταν μάζι με την κοπέλα του και άλλους 2 και κάνανε μαζί παρέα.Όλη η παρέα ήταν έτσι ακριβώς. Όμως εκείνος έχασε την τάξη από απουσίες και έμεινε μόνος να επαναλάβει την χρονιά. Δεν μιλούσε σε κανέναν συμμαθητή του, ούτε εκείνοι του μιλούσαν. Καλημέρα/ Καλησπέρα είχαν μόνο..
Δεν το έπαιζε κάποιος, ή δεν πουλούσε μούρη "Α εγώ είμαι μετεμψύχωση νυχτερίδας!!" Σε καμία περίπτωση! Το μόνο που είχε ζητήσει είναι να μην τρώνε μπροστά του γιατί αναγουλιάζει όταν βλέπει σάντουιτς που πχ. έχει ζαμπόν, τομάτα που δεν έπεσε μόνη της από το δέντρο κτλ. Εκείνοι φυσικά και αρνήθηκαν και στο διάλλειμα καθότανε στο θρανίο και κοιτούσε τον τοίχο..
Ο διευθυντής, μαλ...ενο τον ανέβαζς, μαλ...νο τον κατέβαζε...
Οι καθηγήτριες, όσες ήταν νέες, είχαν το ίδιο πρόβλημα, μάλιστα σε μια συνάδελφο την είχε κάνει να φοβηθεί τόσο πολύ, έβρισκε κάτι φτερά από πούπουλα στο παμπρίζ, κάτι τηλέφωνα με απόκρυψη που όταν το σήκωνε ακουγόντουσαν κάτι metal τραγούδια και κάτι ουρλιακτά, και της έλεγε οτι είχε οράματα και πρέπει να τον σώσει..
Οι υπόλοιποι καθηγητές άντρες και γυναίκες άνω των 35, δεν είχαν καμιά απολύτως σχέση..

Ο Χ. δεν ήταν από Αθήνα, ήταν από μεγάλη πόλη της κεντρικής Ελλάδας.. Δεν ξέρω τι γνωρίζουν οι γονείς, αλλά όταν είχε έρθει με κανονικά ρούχα πιστεύω πως θα είχε έρθει καμιά μαμα του σπίτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2011, 11:42:01 πμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:46:53 πμ »
Προτιμω να μην κάνω φίλους εν ενεργεία μαθητές μου.Όταν τελειώσει η χρονιά, εχω αλλάξει σχολείο και το επιδιώξουν να γινουν φιλοι, εντάξει. Γενικά η θέση μας ειναι πολύ λεπτή. Αν εντοπισεις να κοροιδεύουν συναδερφό σου με χυδαίο τρόπο ή να αναρτούν βιντεο από την τάξη, τι κάνεις;Καλύτερα να μην ξέρεις ή να μην εμπλέκεσαι σε κάτι τέτοιο.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:47:31 πμ »
Διαβάστε και αυτό το άρθρο περί FB:

http://vlastos.eu/?p=69
Πολύ καλό και συμφωνώ απόλυτα. Έχω επίσης μόλις 39 φίλους στο facebook και ουδέποτε ανέβασα φωτογραφία μου ούτε δική μου ούτε των παιδιών μου φυσικά. Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο πως όσοι ασχολούνται με την πληροφορική έχουν την ίδια άποψη με το άρθρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.