*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία  (Αναγνώστηκε 647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Ενισχυτική Διδασκαλία
« στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 05:32:36 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια σε ένα νησάκι και έχω αναλάβει τη διδασκαλία ενός πανελλαδικού μαθήματος της ειδικότητάς μου. Καλώς η κακώς το μάθημα είναι 3ωρο και στο πρόγραμμα είναι σπασμένο σε 3 μονόωρα. Εμένα όχι μόνο δε με διευκολύνει αλλά με δυσκολεύει. Εκτός αυτών μόνο 2 από τους 10 μαθητές θέλουν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές και οι υπόλοιποι θεωρούν ότι δεν είναι καν υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν. Το πρόβλημα το συζήτησα πολλές φορές με τον διευθυντή του σχολείου ώσπου έφτασα στο σημείο να του πω πως σκέφτομαι να ξεκινήσω ενισχυτική στα 2 παιδιά ώστε εκτός της βασικής ύλης που κουτσά στραβά καλύπτω στις 3 διαδακτέες ώρες να τους κάνω ασκήσεις, επαναλήψεις κλπ. Ο διευθντής αφού με ενημέρωσε ότι δε θα πληρωνομαι (αφού η ΠΔΣ έχει σταματήσει, κάτι το οποίο ήδη γνώριζα) μου είπε να κάνω ότι θέλω. Κατόπιν τούτου μέσα στην τάξη ενημέρωσα όλους τους μαθητές, λέγοντάς τους ότι έχω το χρόνο και τη διάθεση να τους βοηθήσω εκτός ωραρίου, και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου το πεί. Ανταπόκριση είδα από τους 2 μαθητές. Ήρθα σε επαφή και με τους γονείς του ώστε να κάνω ξεκάθαρο το γεγονός ότι δεν πρόκειται για ιδιαίτερο μάθημα με  χρηματικό ή κάποιο άλλο αντάλλαγμα καθώς και ανέφερα το γεγονός ότι έχω ήδη ξεκινήσει τα μαθήματα, στο σύλλογο του τετραμήνου. Το πρόβλημά μου και μεγαλο αγχος είναι το εξής: Είμαι παράνομη? Είναι μεμπτό αυτό που κάνω? Τι κυρώσεις μπορεί να έχω? Και από την άλλη πόσο ηθικό είναι να "αδιαφορήσω" σε 2 μαθητές που έχουν ανάγκη τη βοήθειά μου και που ήδη έχουν σημειώσει σημαντική πρόοδο?
Να σημειώσω πως ο διευθυντής μου είπε μπράβο και από συναδέλφους έχω ακούσει θετικά ως επί τω πλείστον σχόλια. Όμως σίγουρα αυτή μου η κίνηση δεν άρεσε σε όλους και φοβάμαι μήπως κάποιοι προσπαθήσουν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα...Σήμερα πάλι σε έναν μινι σύλλογο ο διευθυντής μίλησε για τα παράνομα ιδιαίτερα μαθήματα και μέσα μου άρχισε να χτυπάει καμπανάκι, ενοχική που είμαι...
When we are no longer afraid, then we begin to live....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 789
Σύνολο: 807

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.