*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί  (Αναγνώστηκε 19395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί
« στις: Ιούλιος 06, 2007, 03:16:29 μμ »
Γεια σας!! Θα ήθελα να ρωτήσω ,τώρα που έγινε υποχρεωτική η προσχολική αγωγή, θα υπάρξουν αλλαγές και στους ιδιωτικούς παιδικους σταθμούς για εμάς? Οι ώρες που δουλεύουμε ή τα χρήματα? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:04:55 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2007, 10:06:14 πμ »
καλημέρα σας!θα ήθελα να σας πω, ότι στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμους γίνεται ένας χάμος!ότι θέλει ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει.έγω τώρα στέλνω το βιογραφικό μου για πρώτη φορά κ μου τηλ από ιδιωτικό παιδικό σταθμό -νηπιαγωγείο για μια δοκομαστική εβδομάδα,χώρις να με πληρώσουν βέβαια,δε ξέρω κατά πόσο νομιμο είναι αυτό.κ διαπίστωσα, ότι δεν γίνεται δουλεία εκεί,δε είδα να κάνουν ούτε μια δραστηριότητα κ όλες που εργάζονταν εκει ήταν από ιεκ,τει ή απο ιδιωτική σχολή και εγώ ήμουν για όλες τις δουλείες μεχρι κ για τα βρέφη, για τα νήπια δε μου αφήσαν καμιά πρωτοβουλία να πάρω κ όταν πήγα να διαβάσω ένα παραμύθι στα νήπια,δε με άφησαν μου έφεραν μέσα στην αίθουσα κ 2χρόνα.εμένα μάλιστα μου είπαν ότι θα είμαι μόνο για τα νήπια,αλλά αυτό δεν το είδα.ασέ που ο μισθός δεν θα είναι αυτός που δικαιούμε.γι αυτό θα ήθελα να ρωτήσω πόσα πρέπει να μου δώσουν στον ιδιωτικό τομέα ως π.ε,πόσα δικαιούμε. ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2007, 11:53:41 πμ »
Καλημέρα... Καλό μήνα να έχουμε...

Σχετικά με τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς... Ξέρω αρκετά πράγματα μιας και δυο χρόνια βρίσκομαι σε αυτούς. Τέλειωσα τη σχολή και κατευθείαν έπιασα δουλειά. Τα κόλπα που γίνονται είναι πολλά. Λίγο πολύ δεν έχεις μόνο νήπια, αλλά κάθε παιδί που δυσκολεύει μια άλλη δασκάλα. Επικρατεί ένα χάος. Είσαι αναγκασμένος να κάνεις πράγματα που είναι δουλειά των βρεφονηπιοκόμων. Pampers κτλ...

Αλλά μην απογοητεύεσαι... Δέξου το σαν εμπειρία και αυτό... Το πρόγραμμα βγαίνει αρκετά δύσκολα, από την άποψη ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα άφιξης και αποχώρησης. Όσο για τα χρήματα είναι ανάλογα σε τι ιδιοκτήτη θα πέσεις. Εάν δεν έχεις προυπηρεσία άνω των 3 χρόνων τα καθαρά που παίρνεις είναι περίπου 710 - 715 €. Αυτά δικαουούμαστε για οκτάωρη απασχόληση. Για ημιαπασχόληση είναι τα μισά... αλλά τα ένσημα πρέπει να είναι ολόκληρα σε κάθε περίπτωση...
Έχω ψάξει αρκετά πράγματα και αυτό ισχύει τώρα. Από εδώ και πέρα, δικαιούμαστε δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, επιδόματα άδειας κτλ κανονικά. Εάν ρωτήσεις έναν λογιστή θα σου τα πει και αυτός. Κάθε 6μηνο υπάχρει μια μικρή αύξηση του μισθού, την οποία σου την δίνουν ως αναδρομικά. Αυτά λίγο πολύ... Ελπίζω να σε κατατόπισα...
Δείξε υπομονή και μεγάλη προσοχή σε όλα τα θέματα που θα σου ζητήσουν. Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2007, 11:55:14 πμ »
Όσο για τις αλλαγές με την υποχρεωτική εκπαίδευση... δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημο... Αλλά ακούγεται πως οι ώρες και τα λεφτά θα είναι ίδια... Δεν θα αλλάξει κάτι. Ίσως να μετράει η προυπηρεσία, που δεν μετρούσε μέχρι τώρα, αλλά τονίζω το ίσως
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2007, 12:04:49 μμ »
σε ευχαριστώ γεωργία,αλλά οικονομικά είναι αδικο για μας.οι δασκαλοι ακουω στον ιδιωτικό τομέα φτάνουν τα 1000Ε και εμείς κάνουμε όλες τις δουλείες.σου εύχομαι καλή επιτυχία στον ασεπ κ ότι καλύτερο!!!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2007, 12:08:18 μμ »
Έτσι είναι και έχεις δίκιο. Απλά οι δάσκαλοι μπορούν να εργαστούν μόνο σε ιδιωτικά σχολεία τα οποία υπάρχουν σε μεγάλες περιοχές... Και θεωρούνται κανονικά σχολειά...  Ενώ οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί παραμένουν παιδικοί σταθμοί και όχι σχολεία. Είναι άδικο το ξέρω... και μακάρι να μπορούσαμε να το αλλάξουμε
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2007, 04:27:28 μμ »
Πολύ φοβομουν οτι θα ακουγα κατι τετοιό!! Δε μπορώ να καταλάβω όμως... αφού ε΄γινε υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο, γιατι να διαφερουν οι παιδική σταθμοί απο τα νηπιαγωγεία?? ??? Σίγουρα απο φέτος θα έχουν πολύ περισσότερα παιδιά=περισσότερα έσοδα,αλλά για εμάς τα πράγματα παραμένουν ίδια!!! :( Στήν αρχή είχα χαρή και νόμιζα οτι για εμάς θα λειτουργούσε το σύστημα όχι όπως στις κοπέλες των ιεκ και των τει, αλλά ....
Ας ελπίσουμε οτι κάτι θα γίνει με τον ΑΣΕΠ, και εαν όχι.. σε 2-3 χρόνια θα γίνουμε και εμείς σαν τους δασκάλους(θα ανοίξουνε θέσεις) και θα ησυχάσουμε!!!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2007, 05:31:07 μμ »
Πολύ φοβομουν οτι θα ακουγα κατι τετοιό!! Δε μπορώ να καταλάβω όμως... αφού ε΄γινε υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο, γιατι να διαφερουν οι παιδική σταθμοί απο τα νηπιαγωγεία?? ??? Σίγουρα απο φέτος θα έχουν πολύ περισσότερα παιδιά=περισσότερα έσοδα,αλλά για εμάς τα πράγματα παραμένουν ίδια!!! :( Στήν αρχή είχα χαρή και νόμιζα οτι για εμάς θα λειτουργούσε το σύστημα όχι όπως στις κοπέλες των ιεκ και των τει, αλλά ....
Ας ελπίσουμε οτι κάτι θα γίνει με τον ΑΣΕΠ, και εαν όχι.. σε 2-3 χρόνια θα γίνουμε και εμείς σαν τους δασκάλους(θα ανοίξουνε θέσεις) και θα ησυχάσουμε!!!! :D :D

Δεν είναι τίποτα οριστικό... ΙΣΩΣ κάτι να αλλάξει... Αλλά ως συνήθως τα μαθαίνουμε πάντα τελευταίοι...

Αλλά τι περιμένεις;;; Όταν μαλώνουν μεταξύ τους πώς να βγει άκρη;;; Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά προσπαθούν να ρίξουν τον κλάδο μας να ανήκει στους δήμους... εν ολίγης δημοτικά νηπιαγωγεία και όχι δημόσια... Αυτή είναι η αιτία που μαλώνουν, αυτή είναι και η αιτία της καθυστέρησης των αποτελεσμάτων... Έτσι λένε τουλάχιστον, ότι λόγω των εντάσεων, οι εκπαιδευτικοί - βαθμολογητές αρνούνταν να διορθώσουν τα γραπτά μας και εκτός αυτού υπήρχε και πολλή μεγάλη έλλειψη βαθμολογητών...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2007, 06:31:33 μμ »
αυτό  μας έλειπε τώρα να μας αναλάβουν οι δήμοι.δεν θα κάνουν τίποτα και για τον δικό μας κλάδο!λογικά πρέπει να αυξηθούν οι θέσεις και για μας,να ιδρυθουν ολοημερα και να δώσουν βάση στην προσχολική εκπαίδευση,γιατί αλλίως θα γίνουμε ερμαια του κάθε ιδιώτη.ελπίζω να έρθουν καλύτερες μέρες και για μας που έτσι φαίνεται όμως,κάθε χρόνο αυξάνεται το ποσοστό που παίρνουν,σε αντίθεση με άλλους κλάδους,οχι των δασκάλων που είναι πολυ ευνοημενοι.αντε θα βγουνε αρκετες στη σύνταξη,θέλω να ελπίζω.πάντως κ στα αποτελέσματα του ασεπ θα απογοητευτώ!!

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2007, 12:57:59 μμ »
Να σας ρωτήσω;

Έχετε υπόψη σας τι μισθό ορίζει η Επιθεώρηση Εργασίας για μια νηπιαγωγό όταν υπάγεται στο Υπουργείο Πρόνοιας;

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2007, 02:50:57 μμ »
πριν λιγο ρωτησα και μου ειπαν 780,93 μικτα
και μετα το πρςτο χρονο 877.23!!!
δε θα το σχολιασω!!!!χαλια,μαυρα χαλια
(ρωτησα εαν παιζει ρολο πιο τμημα θα εχουμε και μου ειπαν οχι, ειμαστε σαν παιδαγωγοι!!!!)

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2007, 02:52:38 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ xrysaki_K! !

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2007, 09:20:32 μμ »
Ειμαι 3 χρόνια σε παιδικό σταθμό, ευτυχώς οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ καλές εκεί που είμαι (τηρείται το ωράριο εργασίας καθημερινά και η μισθοδοσία είναι στην ώρα της). Να έχεις υπόψη σου οτι πολλοί σταθμοί κάνουν συναντήσεις με τους γονείς και με κάποιο ψυχολόγο συνήθως εκτός ωραρίου μηνιαίως ή διμηνιαίως ανάλογα με το σταθμό.
Το οτι είναι αδικία το ωράριο και τα χρήματα δεν το συζητώ, γι' άυτο όλοι κυνηγάνε το δημόσιο!Πάντως και τα 700 ή τα 800 που θα πάρεις μην τα υποτιμάς, υπάρχει πολλή ανεργία και τεράστια ζήτηση για απόφοιτους ΤΕΙ, ΙΕΚ που αμοίβονται λιγότερο!

Όσο για το τι θα συμβεί με την υποχρεωτική εκπαίδευση και τους παιδικούς σταθμούς, τα πράγματα θα εξακολουθήσουν να είναι τα ίδια για 2 χρόνια ακόμη. Δεν μπορούν να κλείσουν τα ιδιωτικά, όπως ακούστηκε φέτος, αλλά ούτε και το κράτος να αναλάβει χτίσιμο ή μισθωση κτιρίων για κάθε περιοχή τουλαχιστον άμεσα.Το κόστος (οικονομικό και πολιτικό) είναι τεράστιο και γαι τις δυο περιπτώσεις!!! 

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 20, 2007, 04:36:10 πμ »
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά σκέφτομαι το εξής:
Το κράτος δεν κινητοποιείται άμεσα επειδή η υποχρεωτική προσχολική εκπαίδευση διαρκεί μόλις ένα χρόνο. Κατά συνέπεια οι όποιες αντιδράσεις των γονέων (τα οικονομικά συμφέροντα των οποίων θίγονται όταν αναγκάζονται να καταφύγουν στα ιδιωτικά) δεν είναι ιδιαίτερα πιεστικές.

Σκεφτείτε:
Πόσοι γονείς είναι διατεθειμένοι να κινητοποιηθούν διεκδικώντας δωρεάν ποιοτική προσχολική εκπαίδευση για τα παιδιά τους, όταν και μόνο μέχρι να οργανωθούν, θα πάψουν να έχουν πλέον αυτή την ανάγκη;;; Αν φυσικά επρόκειτο για το Δημοτικό, η εξαετής φοίτηση των παιδιών τους σε αυτό θα αποτελούσε κίνητρο... Έτσι, μία μεγάλη μερίδα γονέων υποκύπτει (ένας χρόνος είναι, θα περάσει...). Μια δεύτερη μερίδα (διόλου ευκαταφρόνητη), αποτελεί ο πληθυσμός των οικονομικών μεταναστών, για τους οποίους το κόστος των ιδιωτικών είναι απαγορευτικό... Όμως πόσο εύκολο είναι γι' αυτές τις ομάδες να διεκδικήσουν κάτι τέτοιο από το κράτος υποδοχής;;

Από την άλλη πάλι εμείς οι νηπιαγωγοί, δε φαίνεται να αποτελούμε ιδιαίτερα δυναμική κατηγορία εργαζομένων. Οι ήδη διορισμένοι δεν έχουν λόγο να κινητοποιηθούν, ενώ εμείς οι αδιόριστοι απλά έχουμε πειστεί πως είμαστε ανίσχυροι... Τελικά δε βλέπουμε άλλη επιλογή, από το να αφεθούμε στην καλή θέληση του εκάστοτε υπουργού παιδείας...

Και κάπου εκεί αποφαίνομαι πως η πολλή σκέψη, βλάπτει σοβαρά την αυτοεκτίμηση. Και παύω να σκέφτομαι...  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2007, 04:41:15 πμ από angelika »
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.