*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 7262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 02:32:15 μμ »
Σίγουρα θα υπάρχουν και μαγειρέματα για τις δευτεροβάθμιες που αναφέρεις. Πάντως η γενική οδηγία είναι να υπάρχουν ξεχωριστά τα κενά. Δες και αυτό από έναν μόνιμο.
Στο σχολείο μας ζητήθηκε από την Ββάθμια να καταγράψουμε τις ωρες κενών που έχουμε. Στον κλάδο των φυσικών ζητάει ξεχωριστά τις ώρες για φυσικούς χημικους γεωλόγους κλπ κλπ κλπ και στο τέλος τις κάνει σούμα στο ΠΕ04.Μάλλον υπάρχει πρόθεση διαχωρισμού των κλάδων όσο το δυνατόν. Η θέση μου είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο αλλά και σωστό γιατι παρατηρείται το φαίνομενο φυσικοί να μην διδάσκουν και δικαιολογημένα βιολογία κατεύθυνσης και το ανάποδο το ίδοι με χημικούς και γεολόγους με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:51:25 πμ »
μόνο αν ένα σχολείο έχει δηλώσει κενό συγκεκριμένο (π.χ. φυσικό), πράγμα σπάνιο , θα επιλεγεί μία συγκεκριμένη ειδικότητα. σίγουρα θα υπάρχει κάποιο ποσοστό, αλλά μην φανταστεί κανείς ότι θα πάει για παράδειγμα ένας βιολόγος και θα κάνει μόνο βιολογία. τα περισσότερα σχολεία δυστυχώς δεν τα ενδιαφέρει αν είναι κάποιος κλάδος. θέλουν κάποιον για τα μαθήματα που έχουν μείνει. θα φανεί.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 01:02:24 πμ »
μόνο αν ένα σχολείο έχει δηλώσει κενό συγκεκριμένο (π.χ. φυσικό), πράγμα σπάνιο , θα επιλεγεί μία συγκεκριμένη ειδικότητα.

Μα ετσι εχει γινει! Αφου τωρα πια αν παρεις τηλ στις β/θμιες θα σου πουν πχ: Ο νομος εχει 3 κενα για χημικους, 5 για φυσικους, 2 για βιολογους. Πώς βγηκαν αυτα τα κενα, αν δεν δηλωθηκαν απ'τα σχολεια?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 06:53:40 πμ »
μπορεί στις μεγάλες πόλεις να γίνεται έτσι. μπορεί όταν λείπουν περισσότερες ώρες βιολογία να ζητούν βιολόγο. εδώ στα χωριά που έχει λίγα τμήματα δεν είναι έτσι σίγουρα.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:28:17 πμ »
Αφου ρε συ, πηρα τηλ στη β/θμια μου εδω στα Χανια, και μου ειπε: Για χημικους εχουμε 2 κενα στην Α Χανιων, 2 στη Β Χανιων και 1 στη Γ Χανιων. Και στη Β, Γ ειναι μονο χωρια, και μαλιστα στη Γ πολυ απομακρυσμενα.
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:52:59 πμ »
Το θέμα είναι πως καταλήγουν αυτοί σε αυτά τα κενά ανά ειδικότητα. Έχουν δώσει απο τα σχολεία τις ανάγκες σε Χημικούς (πράγμα το οποίο από την εμπειρία μου το θεωρώ πολύ δύσκολο) ή λένε στην Α Χανίων χρειάζονται πχ. 6 ΠΕ04 άρα θα πάρουμε 3Φυσικούς, 2Χημικούς κλπ. Μην είσαι τόσο σίγουροι από αυτό που σου λένε ότι πρόκειται για πραγματικές ανάγκες και ότι εκεί που θα πας θα διδάσκεις μόνο το μάθημα σου.
Εγώ πέρυσι δούλεψα ωρομίσθια σε γυμνάσιο όπου οι μόνιμοι ήταν φυσιογνώστες αλλά δίδασκαν χρόνια τη χημεία και η 1 αναπληρώτρια και 1 ωρομίσθια αν και χημικοί δίδασκαν όλα τα υπόλοιπα (φυσική, βιολογία, γεωγραφία) και από χημεία ότι δεν ήθελαν οι μόνιμοι.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 10:55:43 πμ »
Δηλαδη πρεπει να γινεις μονιμος για να μπορεις να επιλεγεις να κανεις το μαθημα της ειδικοτητας σου?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 11:01:37 πμ »
Εγώ έχω φίλη χημικό σε λύκειο η οποία κάνει μόνο τη χημεία της Β λυκείου (υπάρχει και άλλος χημικός που κάνει τη Γ και Α) και για να συμπληρώσει ωράριο κάνει Φυσική Α Λυκείου και Τεχνολογία. Ούτε και τότε μην ελπίζεις γιατί αν υπάρχει και άλλος χημικός δεν μπορείς να κάνεις εσύ αποκλειστικά χημεία οπότε για να συμπληρώνεις ωράριο θα διδάσκεις και άλλο μάθημα.
Σε γυμνάσιο δε, είναι πολύ δύσκολο να συμπληρώσου όλοι οι ΠΕ04 ωράριο αλλά ειδικά οι χημικοί γιατί το μάθημα είναι μονόωρο.   

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 11:34:14 πμ »
Γινομαι κουραστικη που θα το ξαναπω, αλλα για μενα ειναι απαραδεκτο αυτο. Θα μπαινεις στην ταξη απλα για να μπαινεις, και για να παρεις το μεροκαματο. Ουτε τα παιδια θα μαθαινουν, ουτε εσυ θα ευχαριστιεσαι αυτο που κανεις, με αποτελεσμα να μη βγαινει καλο αποτελεσμα. Για μενα ειναι πολυ σημαντικο να σ'αρεσει η δουλεια σου και να την κανεις ευχαριστα. Ενα παραπανω αν εισαι εκπαιδευτικος!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος parantop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:06:44 μμ »
Διαφωνώ λίγο στο εξής:
Ο εκπαιδευτικός είναι μια ευρύτερη έννοια. Το να μπορεί κανείς να διδάξει ένα αντικείμενο στην ουσία δεν σημαίνει μόνο ότι έχει την γνώση, αλλά ότι έχει και την παιδαγωγική κατάρτιση να το κάνει. Γνωρίζει τρόπους και μεθόδους, ώστε τη γνώση του επάνω σε ένα αντικείμενο να τη μεταφέρει στους μαθητές.
Στην ουσία όλοι εμείς που έχουμε τελειώσει Φυσικό/Χημικό κλπ δεν έχουμε ουσιαστική παιδαγωγική κατάρτιση.
Και γω Χημικός είμαι, και φυσικά μου αρέσει περισσότερο να διδάσκω Χημεία. Εδώ ακριβώς θεωρώ ότι πάσχω, όπως όλοι μας!
Είναι διαφορετικό να μου αρέσει να διδάσκω, και είναι διαφορετικό να μου αρέσει να διδάσκω Χημεία.
Είμαι σίγουρος (ή καλύτερα θέλω να πιστεύω) πως εάν αφιερώσω χρόνο στο διδακτικό κομμάτι, που όπως προανέφερα θεωρώ ότι είναι το πιο ουσιαστικό θα μου αρέσει να διδάσκω ό,τι γνωρίζω (Φυσική, Χημεία, Η/Υ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.