*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 7261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος debora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« στις: Ιούλιος 06, 2007, 04:33:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
 Είμαι καινουρια στο forum και έχω άρκετες αποριες για τον κλάδο ΠΕ04 κυριως όσον αφορα το θέμα της αναπλήρωσης. Μήπως γνωριζει κανείς τι προκειται να γινει με τη διασπαση του πε04; Πόσους αναπληρωτες και πόσους ωρομισθιους καλεσαν το προηγούμενο σχολικό έτος; Με 18,53 μορια ως βιολόγος τι πιθανότητες έχω για να με καλέσουν;
 Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2007, 02:42:49 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ04- ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:52 »

Αποσυνδεδεμένος quantic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ04- ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:03:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
 Είμαι καινουρια στο forum και έχω άρκετες αποριες για τον κλάδο ΠΕ04 κυριως όσον αφορα το θέμα της αναπλήρωσης. Μήπως γνωριζει κανείς τι προκειται να γινει με τη διασπαση του πε04; Πόσους αναπληρωτες και πόσους ωρομισθιους καλεσαν το προηγούμενο σχολικό έτος; Με 18,53 μορια ως βιολόγος τι πιθανότητες έχω για να με καλέσουν;
 Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Όσο ξέρω, η διάσπαση του ΠΕ04 θα εφαρμοστεί στους επόμενους διορισμούς του ΑΣΕΠ, όχι όμως και στους αναπληρωτές (τουλάχιστον φέτος). Πέρσι κάλεσαν περίπου 300 αναπληρωτές, και αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος είχε κάπου 25 μόρια. Αυτά όμως αλλάζουν αφού επίκειται διορισμός πολλών ως μονίμων από τον ενιαίο πίνακα. Πιστεύω σαν ωρομίσθια να δουλέψεις, αρκεί να δήλωσες εκείνες τις περιοχές (?) όπου θα υπάρξουν ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος fay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ04- ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2007, 08:04:54 μμ »
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20,71 ΜΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ;

Αποσυνδεδεμένος J-PHYS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2007, 03:15:50 μμ »
και εγώ φυσικός είμαι. εχει κανείς ιδέα αν υπάρχει πιθανότητα για αναπληρωτής στην Αττική;
βρίσκομαι στον πίνακα περίπου στην θέση 200 του ενιαίου πίνακα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:52 »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2007, 03:48:43 μμ »
Κοιτάξτε πως έχουν τα πράγματα.
1) Στην Αττική πέρυσι πήραν γύρω στους 80 αναπληρωτές.
2) Φέτος έχουν διορισθεί πάρα πολλοί μόνιμοι.
3) Τα ΤΕΕ μετατρέπονται πολλά σε ΕΠΑΛ όπου οι ώρες ΠΕ4 διπλασιάζονται.
4) Πολλοί που είναι πρώτοι στη λίστα των αναπληρωτών διορίζονται μόνιμοι του χρόνου μέσω ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω αν αυτή η κατηγορία θα πήγαινε οπουδήποτε μια και έχει σίγουρο το διορισμό του χρόνου.
5) Οι τρίτεκνοι θα πάρουν το 20% των θέσεων.

Μέτα από όλα αυτά δε βγάζω άκρη για τον αριθμό των αναπληρωτών που θα πάρουν φέτος. Ελπίζω να πάρουνε πολύ λαό, αλλά είμαι επιφυλακτικός. Εσείς πως βλέπετε τα πράγματα; Θα πηγαίνατε οπουδήποτε ακόμη και Καστελλόριζο για αναπληρωτής;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2007, 02:55:03 μμ »
πιστευω ότι οι περισσότεροι δηλώνουν ναι παντού.
Τό ότι διόρισε πολυ κόσμο φετος λογικά  θα επηρεάσει τον αριθμο των αναπληρωτών.Επίσης τα τελευταία χροννια παρατηρείται η προτιμηση στους ωρομισθίους(2 ωρομισθιοι για 1 αναπληρωτη=περισσότερες ελπιδες κσι λιγότερα χρήματα).
Το χειροτερο όμως είναι αν σπασει τον κλάδο και στους διορισμούς αναπληρωτών.(το γνωρίζει κανένας αυτο:)Αν γίνει αυτό τότε θα ύπαρχει πρόβλημα και αδικίες στους ΠΕ0401.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2007, 04:50:06 μμ »
Ένας γνωστός μου που είναι στην ΠΕΑ ( ΕΝΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ) μου είπε πως το ΥΠΕΠΘ έχει εκφραστεί θετικά στον σπάσιμο των αναπληρωτών ΠΕ4. Απλά δε ξέρω αν θα προλάβουν φέτος γιατί πρέπει να κατατεθεί νομοσχέδιο. Πάντως σίγουρα οι πιο αδικημένοι θα είναι πάλι οι Φυσικοί που έχουν και τις μεγαλύτερες προυπηρεσίες. 
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 11:31:27 μμ »
παιδια ο πινακας αναπληρωτων εχει σπασει, αρα μαλλον θα ακολουθηθει η ποσοστωση(παρακαλω εαν διαβαζει φιλολογος ή οποιος αλλος ορθογραφος να διορθωσει ορθογραφικα λαθη - πρωτη φορα γραφω αυτη τη λεξη! :)) και εδω. επειδη ψαχνω αλλα δε βρισκω παλιοτερο θεμα με τον αριθμο των περσινων αναπληρωτων, μπορει καποιος να στειλει το λινκ, ωστε να πιασω παλι τους υπολογισμους και να δω πιθανοτητες αναπληρωσης για φετος????

αρε,μπακαλογατοι εχουμε καταντησει!!!

Αποσυνδεδεμένος jimkold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 10:35:43 πμ »
Μάλλον φέτος θα πάρει περισσότερους αναπληρωτές πε04 διότι, αν κοιτάξετε στο www.alfavita.gr θα δείτε ότι ιδρυθήκαν σύμφωνα με το ΦΕΚ1647Β-17/8/2007, 442 νέες θέσεις πε04 και αυτό πιθανότατα οφείλετε στην δημιουργία των ΕΠΑΛ. 

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 02:58:44 μμ »
πάλι θα παρουμε τον π..λο εμεις οι ΠΕ0401.θα υπαρξουν φυσικοι που απο τον παλιο ενιαιο θα τους περναν αναπληρωτες και τωρα θα μας παρουν τις θεσεις οι βιολογοι ,γεωλογοι..Πώς τα καταφερνουμε πάλι εμεις οι φυσικοι?Εκτος αν παρουν πολλους αανπληρωτες..χλωμο όμως..

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 01:40:23 πμ »
Να λυσω τις αποριες μου απ'αυτα που εχουν ειπωθει ηδη εδω kateri αποκλειεται. Οταν τα εγραφαν δεν ηξεραν καν αν θα σπασει ο κλαδος!
Οποτε απλα θα κανω copy paste εδω το ερωτημα μπας και ξερει κανεις τωρα να μου πει...
Πώς ακριβως θα γινουν οι διορισμοι μας? Θα μας καλεσουν ξεχωριστα τελικα, ή τον πινακα τον εσπασαν ετσι, χωρις λογο?  Κι αν ειναι να γινει ξεχωριστα,πώς, με ποσοστωση οπως στους μονιμους διορισμους, ή με καποιον αλλο τροπο? Κι αν ειναι με ποσοστα ποια ειναι αυτα? Κι αν...κι αν...κι αν! Μας γεμιζουν ερωτηματικα και κανεις απο τους υπευθυνους δεν ξερει η δε θελει να τα απαντησει
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 08:58:23 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

καταρχήν κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το πως θα πάρουν αναπληρωτές αφού δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση. Λογικά όμως θα ακολουθηθεί η ίδια τακτική και με εκείνη των μόνιμων διορισμών (και οι πίνακες των διοριστέων  για πρώτη φορά έσπασαν σε υπο-ειδικότητες), δηλαδή θα πάρουν συγκεκριμένα ποσοστά από την 01, 02 κλπ. Τα ποσοστά αυτά ήταν ίδια με εκείνα του ΑΣΕΠ δηλ. 50% Φυσικοί, 28% Χημικοί, 15% Βιολόγοι και 7% Γεωλόγοι.


Σε σχέση με τους αναπληρωτές που είχαν πάρει πέρυσι ήταν στο σύνολο τους 296. Μπορείτε να βρείτε τις λίστες στο edra.gr στο Link διορισμοί. Υπάρχουν διορισμοί αναπληρωτών σε διάφορες ημερομηνίες. Τους πρώτους πέρυσι τους πήραν 6/10/06 και τους τελευταίου 5/12/06. Σχετικά με τους φετινούς διορισμούς αναπληρωτών είναι δύσκολο για να μη πω αδύνατο να κάνει κανείς πρόβλεψη γιατί εξαρτάται και από τις ανάγκες που προκύπτουν κάθε χρόνο (λόγω αδειών, αποσπάσεων κλπ) και από την πολιτική του Υπουργείου (πέρυσι έσπασε θέσεις αναπληρωτών και διόριζε 2 ωρομίσθιους, έτσι και πιο οικονομικά του ήρθε και πιο πολλοί έμειναν ευχαριστημένοι με τα ψίχουλα που τους έδωσαν).

Σχετικά με το σπάσιμο του κλάδου συμφωνώ και εγώ πως τουλάχιστον στους μόνιμους διορισμούς οι φυσικοί αδικήθηκαν, όμως οι φυσικοί διαμαρτυρόταν τόσα χρόνια ότι ο ενιαίος τρόπος τους αδικούσε και εκείνοι πιστεύω πως ξεκίνησαν τη διαδικασία να σπάσει ο κλάδος. Κάθε αλλαγή πάντα κάποιους αδικεί και κάποιους ευνοεί.
 

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:56:04 μμ »
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ τμήμα διορισμών αναπληρωτών. Η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να περιμένουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας για τις προσλήψεις. Σε ερώτηση μου για το αν θα γίνουν με ποσοστά ή με τις πραγματικές ανάγκες των σχολείων μου απάντησε πως η πρόσληψη θα γίνει με βάση τις πραγματικές ανάγκες σε Φυσικούς, Χημικούς ανάλογα με τα κενά που έχουν δηλωθεί. Αυτό για να διορθώσω την προηγούμενη απάντηση.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04- Αναπληρωτές
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 02:22:17 μμ »
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ τμήμα διορισμών αναπληρωτών. Η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να περιμένουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας για τις προσλήψεις. Σε ερώτηση μου για το αν θα γίνουν με ποσοστά ή με τις πραγματικές ανάγκες των σχολείων μου απάντησε πως η πρόσληψη θα γίνει με βάση τις πραγματικές ανάγκες σε Φυσικούς, Χημικούς ανάλογα με τα κενά που έχουν δηλωθεί. Αυτό για να διορθώσω την προηγούμενη απάντηση.

Ναι, αλλα οταν παιρνεις την καθε δευτεροβαθμια και σου λεει οτι τα κενα -αν κιολας τα εχει- εχουν δηλωθει απο τα σχολεια σαν συνολικος κλαδος ΠΕ04 χωρις να τους τα εχουν διαχωρισει σε ειδικοτητες, πώς ακριβως θα μαθουν τις πραγματικες αναγκες στην καθε ειδικοτητα?? Ο καθενας -για τους υπευθυνους μιλαω παντα που τελικα μονο υπευθυνος δεν ειναι!- λεει το μακρυ του και το κοντο του, συμφωνα απ'οτι εχω καταλαβει μονο με τη δικη του κριση!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.