*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση SOS  (Αναγνώστηκε 4658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ερώτηση SOS
« στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 06:02:37 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση.
Ανηκω στη λεγομενη γ φουρνια διοριστεων. Ηταν να διοριστω φετος κ με πηγαν για του χρονου.
Χθες με καλεσαν αναπληρωτρια αλλα για προσωπικους λογους μου ειναι πολυ δυσκολο να παω. Θα ήθελα να ρωτησω τι χανω αν δεν παω. Επειδη η τοποθετηση μου θα ειναι μαλλον σε δυσπροσιτο, το πρωτο που θα χασω θα ειναι μορια για τη μεταθεση που θα θελησω καποια στιγμη, σωστα; Τα μορια του δυσπροσιτου μετρανε διπλα για τη μεταθεση ετσι δεν ειναι;
Και το πιο κρισιμο ερωτημα μου ειναι το εξης:
Του χρονου (αν τελικα με διορισουν) και δηλωσω σχολεια θα εχω χασει κατι που δεν πηγα αναπληρωτρια φετος ως προς την επιλογη του σχολειου;
Ειχα την εντυπωση οτι αν εισαι διοριστεος ασεπ μετραει μονο η σειρα σου στον πινακα για τη σειρα που θα διαλεξεις. Χθες ομως μου ειπαν οτι μετραει κ η προυπηρεσια κ οτι αν παω φετος αναπληρωτρια κ μαζεψω μορια, του χρονου θα διαλεξω πρωτη σχολειο σε σχεση με καποιον που δεν εχει προυπηρεσια.
Ισχυει αυτο;
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση SOS
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 10:09:36 πμ »
Καλημερα!Σωστα σου ειπαν!Η προυπηρεσια παιζει ρολο για την τοποθετηση σε σχολειο ως μονιμη-ος του χρονου....
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 01:34:33 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι οι τοποθετήσεις των μονίμων στα σχολεία γίνονται με κοινωνικά κριτήρια πρώτα.
Διορθωστε με αν κάνω λάθος

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 01:55:44 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι οι τοποθετήσεις των μονίμων στα σχολεία γίνονται με κοινωνικά κριτήρια πρώτα.
Διορθωστε με αν κάνω λάθος

ευχαριστω για τις απαντησεις!
ναι πρωτα γινονται με κοινωνικα κριτηρια κ εφοσον αυτα ειναι ιδια μετραει η προυπηρεσια.
μου ειπαν σημερα που πηρα τηλ οτι τα μορια των δυσπροσιτων σχολειων δε διπλασιαζονται πια. αυτο ισχυει κ για τους μονιμους;
πχ. αν διοριστω του χρονου σε καποιο δυσπροσιτο κ κατσω 3 χρονια δε θα μετρησουν διπλα τα μορια μου για τη μεταθεση μου;
επισης, αν τελικα παω τωρα αναπληρωτρια κ παρω γυρω στα 5 μορια, αυτα θα τα κουβαλαω μαζι μου ως μονιμη ή εχουν αλλη αναγωγη στους μονιμους;
παιρνω ολη μερα σημερα στο υπουργειο αλλα δεν το σηκωνει κανεις κ προσπαθω να βγαλω μια ακρη επειγοντως γιατι μεχρι αυριο πρεπει να απαντησω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση SOS
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 03:29:26 μμ »
Επειδη η τοποθετηση μου θα ειναι μαλλον σε δυσπροσιτο, το πρωτο που θα χασω θα ειναι μορια για τη μεταθεση που θα θελησω καποια στιγμη, σωστα;

Σωστά, θα χάσεις κάποια μόρια γα μετάθεση. Τα μόρια του δυσπρόσιτου δεν πιάνουν διπλά όταν διοριστείς, απλά κάθε σχολείο έχει ορισμένα μόρια ανάλογα με το που είναι. Τα δυσπρόσιτα δίνουν από 9-12 μόρια όταν είσαι όλη τη χρονιά (12 μήνες) από κει και πέρα τα παίρνεις αναλογικά

Και το πιο κρισιμο ερωτημα μου ειναι το εξης:
Του χρονου (αν τελικα με διορισουν) και δηλωσω σχολεια θα εχω χασει κατι που δεν πηγα αναπληρωτρια φετος ως προς την επιλογη του σχολειου;
Ειχα την εντυπωση οτι αν εισαι διοριστεος ασεπ μετραει μονο η σειρα σου στον πινακα για τη σειρα που θα διαλεξεις. Χθες ομως μου ειπαν οτι μετραει κ η προυπηρεσια κ οτι αν παω φετος αναπληρωτρια κ μαζεψω μορια, του χρονου θα διαλεξω πρωτη σχολειο σε σχεση με καποιον που δεν εχει προυπηρεσια.
Ισχυει αυτο;

Για την επιλογή σχολείου μετράνε διάφορα κριτήρια όπως η οικογενειακή κατάσταση, εντοπιότητα, προϋπηρεσία κ.ά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 03:49:33 μμ »
Για να μην ανοιξω καινουριο θέμα , ας θέσω εδω τον προβληματισμο μου!
Φέτος ήταν η χρονια σύγχυσης των ΑΜΩ! Ακούστηκαν κ γράφτηκαν πολλά.Άλλοι δεν έκαναν σωστα τη δηλωση κ τους κάλεσαν μακρυα απο το σπίτι τους για λίγες ώρες άλλοι ξέχασαν να τικάρουν αποδέχομαι προσληψη σε όλη τη χωρα κ στην Α/Βάθμια κ.λπ......κ.λπ......
Εγω ήμουν απο τους τυχερους που πίστευα ότι είχα κάνει σωστα τη δηλωση μου....
Με κάλεσαν κατα τον Νοέμβρη στη Α/βάθμια της περιοχης μου να παρουσιαστώ! Για προσωπικους κ διαφορους  λόγους (κ χωρις να το έχω μετανιώσει φυσικα) δεν παρουσιαστικα. Κ έτσι δεν έμαθα ποτε μέχρι πόσες ώρες θα έπαιρνα σαν Α.Μ.Ω.!
Ερχόμαστε λοιπόν στο σημερα που μέχρι κ χθες ανακοινωθηκαν νεες προσλήψεις εκπαιδευτικών Μ.Ω αλλα ΚΑΙ Κ.Ω.,
κ απορω γιατι δεν εξαγριώνεστε συνάδελφοι Μειωμένου ωραρίου!
Οι νεοπροσληφθεντες (ας μιλήσω για τον κλάδο μου ΠΕ19-20) καλουνται να παρουσιαστουν ως Α.Κ.Ω.............δηλαδη αυτοι που είχαν την ΑΤΥΧΙΑ να έχουν πιο πολλα μόρια παρουσιαστηκαν κ δουλευουν σαν ΑΜΩ απο την αρχη της σχολικης χρονιας??? ενω αυτοι που κλήθηκαν χθες ειναι ΑΚΩ!!!!
Τι μπαχαλο ειναι αυτο? Δεν έπρεπε να καλέσουν πρωτα τους ΑΚΩ κ υστερα τους ΑΜΩ! Εκτος κ αν όλους τους ΑΜΩ σας αναβάθμησαν σε  ΑΚΩ....δεν ξέρω....δεν έχω προσωπικη ΄γνώμη διοτι οπως ανέφερα δεν ειμαι φετος στα σχολεια. Αλλα κ απο την άλλη δεν βλέπω να προβληματιζει κανεναν το θεμα...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 02:54:13 μμ »
κανονικά θα πρέπει οι τωρινοί ΑΚΩ να μην προσλάμβάνονται σε περιοχές που είχαν προσληφθεί ΑΜΩ. Κι αυτό γιατι σε κάθε κενό που εμφανίζεται σε σχολείο πρώτα -υποτίθεται- ότι θα γινόταν προσπάθεια να γίνουν οι ΑΜΩ ΑΚΩ και ότι περισσέψει ΑΜΩ και ωρομίσθιοι. Αυτά σε έναν ιδανικό κόσμο ??? Φυσικά φέτος η παγκόσμια πρωτοτυπία ::) αναπληρωτές μέσω προυπολογισμού και αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ σε κάνει να αναρωτιέσαι τί δεν καταλαβαίνεις κάθε φορά που βγαίνει νέα φάση αναπληρωτών.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος paraksenos33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:44:22 μμ »
Εγώ μένω Καστοριά και βλέπω σε σημερινή ανάρτηση σχετική με Προσλήψεις Εκπαιδευτικών μειωμένου ωραρίου Πληροφορικής στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ότι είμαι "Β΄ Ανατ. Αττικής - Μειωμένου Ωραρίου"(!!!). Ειλικρινά, αξίζει να πάω; Έχω κάποιες απασχολήσεις εδώ, όχι κάτι μόνιμο ή σταθερό, αλλά τώρα για τόσους λίγους μήνες προβληματίζομαι σοβαρά αν πρέπει να μπω στη διαδικασία του να ψάξω σπίτι, να πληρώνω και τόσα έξοδα στην Αττική..

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 03:38:43 μμ »
Εγώ μένω Καστοριά και βλέπω σε σημερινή ανάρτηση σχετική με Προσλήψεις Εκπαιδευτικών μειωμένου ωραρίου Πληροφορικής στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ότι είμαι "Β΄ Ανατ. Αττικής - Μειωμένου Ωραρίου"(!!!). Ειλικρινά, αξίζει να πάω; Έχω κάποιες απασχολήσεις εδώ, όχι κάτι μόνιμο ή σταθερό, αλλά τώρα για τόσους λίγους μήνες προβληματίζομαι σοβαρά αν πρέπει να μπω στη διαδικασία του να ψάξω σπίτι, να πληρώνω και τόσα έξοδα στην Αττική..

Συνάδερφε το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές. Σε ρωτάω με όλη την καλή διάθεση.....με ποιό σκεπτικό δήλωσες ΑΜΩ τόσο μακριά απο το σπίτι σου;;Άν πάς ξεσπιτώνεσαι χωρίς ουσιαστικό λόγο....αν δεν πας χάνεις την ευκαιρία να σε καλέσουν φέτος κάπου κοντά στο σπίτι σου. Η απόφαση είναι δική σου και δεν μπορεί κάποιος να σου πει τι να κάνεις. Το δικό μου σκεπτικό ήταν να βάλω ΑΜΩ μόνο δίπλα στο σπίτι μου πάντως και πάλι θα το σκεφτόμουνα να δεχτώ με βάση τα φετινά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 03:52:29 μμ »
Αυτά παθαίνει κανείς όταν δηλώνει περιοχές πριν σκεφτεί καλά τις πιθανές περιπτώσεις και συνέπειες..
Ό,τι σε φωτίσει κάνε λοιπόν, υπολόγισε αν συμφέρει και αποφάσισε μόνος σου. Κανείς δεν θα σου πει τι να κάνεις ή να μην κάνεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος paraksenos33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 07:18:13 μμ »
Οκ ευχαριστώ πολύ που τοποθετηθήκατε. Βασικά είναι η πρώτη φορά που υπάρχει ο θεσμός των αναπληρωτών μειωμένου ωραρίου οπότε έλπιζα να με παίρνανε κάπου πιο κοντά. Δεν θυμάμαι να είχα δηλώσει "βάλτε με στην Αθήνα ΑΜΩ". Προφανώς θα είχε κάποια επιλογή "αποδέχομαι ΑΜΩ σε οποιοδηποτε μέρος της Ελλάδας πλην της περιφέρειας μου"..

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 02:11:59 μμ »
Προφανώς είχες τσεκάρει την επιλογή "αποδέχομαι να πάω ΑΜΩ οπουδήποτε". Αν αρνηθείς απλά διαγράφεσαι από τους πίνακες για την υπόλοιπη σχολική χρονιά. Στην επόμενη φορά ωστόσο θα σε διαγράψουν για την συγκεκριμένη χρονιά και για άλλες δύο... Οπότε θα πρέπει να είσαι αρκετά πιο προσεκτικός στο τι θα δηλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 02:15:04 μμ »
Ισχύει άραγε φέτος ότι αν αρνηθείς μετά την 1η Μαρτίου δεν θα έχεις καμιά κύρωση;

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση SOS
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 05:03:44 μμ »
γνωρίζει κανείς αν  υπάρχουν κυρώσεις για την επόμενη χρονιά για άρνηση θέσης αναπληρωτή κανονικού ωραρίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161836
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.