*

Αποστολέας Θέμα: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!  (Αναγνώστηκε 3845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:22:41 πμ »
Δημοσιεύτηκε η εγκύκλιος για τους συμβούλους προσχολική, πρωτοβάθμιας και ειδικής αγωγής.

Μετά την εγκύκλιο που απαγόρευε στους νηπιαγωγούς να κάνουν αίτηση για προϊστάμενοι στα ΚΕΔΔΥ, και αυτή αποκλείει τους νηπιαγωγούς από συμβούλους ειδικής αγωγής.......

Και η ΔΟΕ.............. να μην πω τι κάνει η ΔΟΕ!!!!!!!

Και οι νηπιαγωγοί................. και αυτοί ησυχία!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 02:13:32 μμ »
βρισκόμαστε σε μια διαρκη νάρκη μην το ψαχνεις
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 02:41:05 μμ »
βρισκόμαστε σε μια διαρκη νάρκη μην το ψαχνεις

Ναι, αλλά κάποτε δεν πρέπει να ξυπνήσουμε;
Σε λίγο θα μας ανέβουν στο κεφάλι και θα λέμε "έλα μωρέ, δεν είναι σοβαρό!"
Το ψάχνω και θα συνεχίσοω να το ψάχνω, μέχρι να αποκτήσουμε αυτά που διακιούμαστε. Τίποτα παραπάνω, τίτοτα παρακάτω!

Έχω τελειώσει ένα πανεπιστήμιο (όπως όλοι οι νηπιαγωγοί). 4 χρόνια ήμουν στη σχολή μου, πέρασα από εξετάσεις, πήρα πτυχίο κλπ κλπ κλπ και τώρα ουσιαστικά μου ακυρώνουν όλα όσα έχω κάνει, με το να μην με θεωρούν ισάξια με τους συναδέλφους μου......

Υ.Γ. ΦΥΣΙΚΑ και δεν πρόκειται για μένα το θέμα! Δεν έχω βλέψεις για παρόμοιες θέσεις!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 02:42:24 μμ »
δεν καταλαβαινω?  δηλ. γιατι οι αλλοι κλαδοι να εχουν αυτο το δικαιωμα και εσεις οχι ?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 04:04:50 μμ »
δεν καταλαβαινω?  δηλ. γιατι οι αλλοι κλαδοι να εχουν αυτο το δικαιωμα και εσεις οχι ?


Ούτε εγώ το καταλαβαίνω Μάρκο!
Φαίνεται ότι στην πράξη εμέις δεν έχουμε τελειώσει πανεπιστήμιο αλλά κάποια σχολή, οπότε δεν είμαστε εκπαιδευτικοί σαν τους υπόλοιπους!

Το ίδιο συμβαίνει και στα ΚΕΔΔΥ!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 07:18:31 μμ »
Kαλα έτσι όπως πάμε εμείς μας περιμένουν μαυρες μέρες! Στην αρχή μετονομάστηκαν τα τμήματα μας απο παιδαγωγικά σε ότι μπούρδα να είναι, τώρα μας αντιμετωπίζουν σαν να μην είμαστε του χώρου της εκπαίδευσης και εμείς κλασικά δεν κάνουμε τίποτα...Αναρωτίεμαι ενας απο μας δεν θέλει να πάρει μια διευθυντική θέση σε ΚΕΔΔΥ ή να γίνει σύμβουλος ειδικής; Και οπως πάντα η ΔΟΕ σφυρίζει κλέφτηκα! Καλά μόνιμες να πίεσουν λίγο δεν υπάρχουν;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 08:09:10 μμ »
Kαλα έτσι όπως πάμε εμείς μας περιμένουν μαυρες μέρες! Στην αρχή μετονομάστηκαν τα τμήματα μας απο παιδαγωγικά σε ότι μπούρδα να είναι, τώρα μας αντιμετωπίζουν σαν να μην είμαστε του χώρου της εκπαίδευσης και εμείς κλασικά δεν κάνουμε τίποτα...Αναρωτίεμαι ενας απο μας δεν θέλει να πάρει μια διευθυντική θέση σε ΚΕΔΔΥ ή να γίνει σύμβουλος ειδικής; Και οπως πάντα η ΔΟΕ σφυρίζει κλέφτηκα! Καλά μόνιμες να πίεσουν λίγο δεν υπάρχουν;;

Εγώ είμαι μόνιμη και μάλσιτα σε ΚΕΔΔΥ, αλλά τι να κάνω μόνο εγώ; Ό,τι μπορώ το έχω κάνει, αλλά ένας κούκος δυστυχώς δεν φέρνει την Άνοιξη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:31:41 μμ »
Ενας κούκος όχι, δεν μπορεί. Μπορεί όμως να ψάξει(ο κούκος) και άλλους μόνιμους που να έχουν κάνει μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακό ή πτυχίο στην ειδική αγωγή και να πάτε απο τη ΔΟΕ να τους τα ψάλετε ένα χεράκι. Μόνο όταν είναι εκλογές ή καιρός για να πληρώσετε συνδρομές σας θυμούνται όλοι....Μπορείς επίσης να μιλήσεις με τις συναδέλφους του συντονιστικού μας. Προσωπικά δεν τις γνωρίζω αλλά απο συγκεντρώσεις που έχω πάει μου φάνηκαν πολύ μαχητικές!
΄
Αν δεν θέλεις για κάποιο λόγο να έρθεις σε επαφή μαζί τους θέλεις να φτιάξεις ένα κείμενο ευαισθητοποίησης των συναδέλφων να το κολλήσω στο διδασκαλείο και στο παιδαγωγικό της Αθήνας που κινούμαι εγω;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:37:03 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:38:33 μμ »
Ενας κούκος όχι, δεν μπορεί. Μπορεί όμως να ψάξει(ο κούκος) και άλλους μόνιμους (κούκους)που να έχουν κάνει μετεκπαίδευση ή μεταπτυχιακό ή πτυχίο στην ειδική αγωγή και να πάτε απο τη ΔΟΕ να τους τα ψάλετε ένα χεράκι. Μόνο όταν είναι εκλογές ή καιρός για να πληρώσετε συνδρομές σας θυμούνται όλοι....Μπορείς επίσης να μιλήσεις με τις συναδέλφους του συντονιστικού μας. Προσωπικά δεν τις γνωρίζω αλλά απο συγκεντρώσεις που έχω πάει μου φάνηκαν πολύ μαχητικές!

Κοίτα, μέχρι στιγμής δεν έχω έτσι και αλλιώς δικαίωμα να κάνω αίτηση (έχω 9 χρόνια διδακτική υπηρεσία ακι όχι 10 που απαιτούνται).
Επίσης, δεν γνωρίζω στην περιοχή μου καμία άλλη νηπιαγωγό που να είναι διορισμένη και να είναι της ειδικής αγωγής.
Τέλος, δεν είμαι ούτε καν στην Ελλάδα, για να μπορέσω να ψάξω να βρω τις κοπέλες του συντονιστικού (άσε που και να ήμουν είμαι τόσο μακριά από την Αθήνα....)....

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κοινοποιώ το ζήτημα είτε εδώ, είτε στο alfavita, είτε με mail σε "υπευθύνους"...

Και όσο για τις εκλογές....άλλο πονεμένο ζήτημα! Εμένα αρνούνται να με γράψουν στο σύλλογο γιατί είμαι λέει σε ΚΕΔΔΥ και άρα δεν θεωρούμαι εκπαιδευτικός!!!!!! Κάθε χρόνο έχω φασαρίες και καυγάδες!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:49:03 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:51:53 μμ από maraki28 »
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:50:08 μμ »
Δεν βλέπω λοιπόν άλλο τρόπο πλην των e mail (κ εγω έχω στείλει παντού για το θέμα αλλά απάντηση δεν πήρα). Είμαι εκτός του χώρου της εκπαίδευσης και συνεπώς δεν έρχομαι σε επαφή με κάποιο συνδικαλιστικό φορέα.

Κοίτα, μέχρι στιγμής δεν έχω έτσι και αλλιώς δικαίωμα να κάνω αίτηση (έχω 9 χρόνια διδακτική υπηρεσία ακι όχι 10 που απαιτούνται).
Καλά κ εγω σε λίγο θα ανήκω και σε άλλο κλάδο οπότε θα έχω πόρτα κ απο κεί ααααν κάποια στιγμή διοριστώ. Δεν είναι προσωπικό το ζήτημα όμως. Το θέμα είναι οτι υποβιβάζεται το πτυχίο μας!!!

Καλά το τελευταίο που είπες δεν το σχολιάζω...απαράδεκτοι! Υποθέτω οτι ανήκεις στο ειδικό επιστημονικό...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:59:05 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:55:00 μμ »
.......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:57:39 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ξανά οι νηπιαγωγοί απέξω!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 10:50:55 πμ »
Δεν βλέπω λοιπόν άλλο τρόπο πλην των e mail (κ εγω έχω στείλει παντού για το θέμα αλλά απάντηση δεν πήρα). Είμαι εκτός του χώρου της εκπαίδευσης και συνεπώς δεν έρχομαι σε επαφή με κάποιο συνδικαλιστικό φορέα.


Καλά το τελευταίο που είπες δεν το σχολιάζω...απαράδεκτοι! Υποθέτω οτι ανήκεις στο ειδικό επιστημονικό...

Είμαι νηπιαγωγός, με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Διρίστηκα ως νηπιαγωγός κανονικά με ΑΣΕΠ, και μετά πήρα μετάθεση σε ΚΕΔΔΥ ως νηπιαγωγός. Σύμφωνα με το νόμο της ειδικής αγωγής, η υπηρεσία μου στα ΚΕΔΔΥ μετράει ως εκπαιδευτική, αλλά για τους συνδικαλιστές δεν θεωρούμαι εκπαιδευτικός!!!!!!!!
Δεν είμαι στο ειδικό εκπαιδευτικό ρποσωπικό, αυτοί είναι οι μη-εκπαιδευτικοί που βρίσκονατι στα ΚΕΔΔΥ και στα ειδικά σχολεία (κοινωνικοί λειτουργοί, ψυχολόγοι κλπ)///
Δεν με γράφουν ίσως γιατί ξέρουν ότι δεν θα τους ψηφίσω...............
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.