*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μπω στον χώρο της εκπαίδευσης;  (Αναγνώστηκε 4562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Leah

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς θα μπω στον χώρο της εκπαίδευσης;
« στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 07:56:05 μμ »
Καλησπέρα!

Ειμαι μαθηματικός με μεταπτυχιακό ερευνητικό σε μαθηματικά και βιολογία. Εδω και χρόνια προσπαθώ να μπω σε κάποιο φροντηστήριο ή ιδιωτικό σχολείο αλλά μάταια...πέρσι ξεκίνησα και προετοιμασία για ΑΣΕΠ αλλά άκυρο και αυτό...αποτέλεσμα αυτού είναι να δουλεύω σε ιδιωτική πολυεθνική εταιρεία χωρίς να αξιωποιώ έστω και στο ελάχιστο τις γνώσεις μου. Περιττό να πω πως δεν το βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον....Θέλω να διδάξω αλλά δεν μου δείνει κανείς την ευκαιρία λόγω μη αποδεδειγμένης πείρας. Μερικά ιδιαίτερα είχα κάνει με παιδιά βρετανικών σχολείων και κάποια εποχή ήμουν και στα ΤΕΙ Πειραιά ως εργαστηριακός συνεργάτης. 'Εχει κανεις κάποια ιδέα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2014, 05:36:08 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως θα μπω στο χωρο της εκπαιδευσης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως θα μπω στο χωρο της εκπαιδευσης?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 09:03:29 μμ »
:( Κρίμα που δεν τα χεις καταφέρει ενώ το θέλεις τόσο πολύ ..γιατί δε δοκιμάζεις με αγγελία στη χρυσή ευκαιρία ή χαρτάκια σε βιβλιοπωλεία;;;στέλνε συνέχεια βιογραφικά μεσω μέιλ σε φροντιστήρια ...δεν μπορεί έστω για γυμνάσιο κάτι θα βρεθεί άσε που για καλούς μαθηματικούς ψάχνει όλος ο κόσμος ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:37:39 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: πως θα μπω στο χωρο της εκπαιδευσης?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 11:39:43 μμ »
Συμφωνω με την Ερση άλλα οχι οτι θελω να σε αποκαρδιώσω ...μάλλον λάθος χρονο διάλεξες για να μπεις γιατι και μεις που ειμαστε ................ειμαστε άστα να παν...
βεβαια χιλιοι καλοι χωρανε.....
Αλλα εγω που χωρουσα νιωθω οτι δεν αντεχω άλο....

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_ar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μπω στο χώρο της εκπαίδευσης;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2014, 04:47:15 μμ »
Γεια και από εμένα. Νέο μέλος είμαι και βλέπω πως κάνετε πολύ ωραία και χρήσιμη δουλεία στο forum! Τελείωσα τον περασμένο Ιούλιο τη σχολή και σε 3 βδομάδες τελειώνω από το στρατό. Πώς θα με συμβουλεύατε να κινηθώ ώστε να αποκτήσω κάποια μαθήματα (ιδιαίτερα). Τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου για να προωθήσετε τον εαυτό σας? (πριν τελειώσω στρατό και σχολή 2 γνωστοί έλεγαν τελείωσε συ και σε περιμένουμε στα φροντιστήρια. μόλις τελείωσα όμως... άρχισαν να τα μασάνε...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπω στον χώρο της εκπαίδευσης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπω στον χώρο της εκπαίδευσης;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2014, 07:39:10 μμ »
Γεια σας και απο μενα συναδελφοι . Καλη τυχη στον απαιτητικο δρομο που διαλεξατε . Για αρχη θα ηθελα να σας επισημανω πως δεν πρεπει να περιμενετε ετσι απλα η βοηθεια ή και η δουλεια να σας ερθει δεδομενου του οτι η εποχη ειναι εξοχως απαιτητικη για ολους μας . Δεν το λεω για να σας αποθαρρυνω αλλα για να σας εγκληματισω στα τρεχοντα δεδομενα . Ειμαι καθηγητρια αγγλικων εδω και 10 χρονια και εχουν δει τα ματια μου παρα πολλα πραγματα....Εχω δουλεψει σε ολες τις βαθμιδες εκπαιδευσης απο πρωτοβαθμια εως και τριτοβαθμια και στον ιδιωτικο τομεα και στον δημοσιο (δεν το λεω για να αυτοπροβληθω - δεν υπαρχει λογος κατα την γνωμη μου ) και εχω τρια πανεπιστημιακα διπλωματα και συστηματικη επιμορφωση. Δεν σταματησα ποτε να μελετω και παντα διεκδικω οσα πιστευω οτι αξιζει να πετυχω και να εχω . Οι νεοι αλλα και οι παλιοι συναδελφοι πρεπει κατα την ταπεινη αποψη μου να ανανεωνουν τις γνωσεις τους διαρκως γιατι πλεον ΠΑΝΤΟΥ θελουν αξιομαχο και ευελικτο προσωπικο - οσο και αν δε μας αρεσει ! Αν θελετε να διεκδικησετε μια θεση στην εκπαιδευση - ιδιωτικη η δημοσια ολα αλλαζουν πια παντου με τις αξιολογησεις και οχι μονο - χρειαζεται δουλεια , υπομονη , θαρρος , διεκδικηση και εγρηγορση . Με την συστηματικη υποβολη βιογραφικων  σε χωρους ενδιαφεροντος και φορεις εκπαιδευσης και την προσοχη στο πως αυτοπαρουσιαζεστε μπορειτε να πετυχετε πολλα . Με καλη διαθεση και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν γιατι πιθανον ολα αυτα τα εχετε σκεφτει ηδη και να τα εφαρμοζετε , μονο με επιμονη αλλα και δουλεια ατομικη και μετα συλλογικη ( με βοηθεια ανθρωπων που σας εκτιμουν εντος και εκτος οικογενειας ) θα ευοδωσετε τους στοχους σας . Το μεσον στην Ελλαδα δεν ειναι κατι που λειπει - αλλα ο καλος επαγγελματιας φαινεται και αργα ή γρηγορα δικαιωνεται κατα την γνωμη μου ! Καλη συνεχεια και καλο αγωνα σε ολα για ολους μας !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2014, 07:59:17 μμ από englishteacher06 »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_ar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπω στον χώρο της εκπαίδευσης;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:53:31 μμ »
Καλησπέρα. Σαν εμπειρότεροι από εμένα, πώς σας φαίνεται η ιδέα να βγάλω κάρτες και να τις αφήσω σε σημεία με πολλά παιδάκια, όπως ακαδημίες 5*5, βιβλιοπωλεία κτλ.Θεωρείτε ότι είναι πιθανό να ''στραβώσει'' κάποιος και να πέσει καρφί? Γιατί μέσω γνωστών και με βιογραφικά σε φροντιστήρια δε βλέπω προκοπή. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.