*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 03:31:36 μμ »
Ανοίγω αυτό το νέο θέμα, γιατί θα ήθελα να ακούσω γνώμες από όλους όσοι έχετε εμπείρια και από τους δύο χώρους -αδιόριστοι ή μη.
''Σύγκριση'' σε όλα τα επίπεδα αλλά κυρίως στην ποιότητα της γνώσης που περέχεται, τη διαθεματικότητα αλλά και θέματα αξιολόγησης..
Το ερώτημα είναι γίνεται όντως καλύτερη δουλειά σ'ένα ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και αν ναι πού φαίνεται αυτό?
Η προσωπική μου επαφή είναι έμμεση μέσω μαθητών απο ιδιωτικά σχολεία που τους κανω ιδιαίτερα και η κύρια διαφορά που έχω εντωπίσει είναι οι επιπλέον παροχές που έχουν οι μαθητές των ιδιωτικών όπως η ύπαρξη ψυχολόγου συμβουλευτικά ή στον τομέα των ξένων γλωσσών που μπορούν να δίνουν εξετάσεις για τα αντίστοιχα πτυχία μέσω του σχολείου, δηλ. δεν χρειάζεται να εγγραφούν σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών..κτλ.
Έχει κανείς διαπιστώσει κάποια άλλη  ουσιώδη διαφορά?
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 10:12:05 μμ »
Ώρες διδασκαλίας: Στο ιδιωτικό δεν χάνονται ώρες όπως στο δημόσιο. Συνελεύσεις καθηγητών μετά τις 2. Α και κάτι επίκαιρο, η Τσικνοπέμπτη στα ιδιωτικά δεν έχει θεσπιστεί ως μέρα αργίας όπως στα δημόσια.

Ωράριο εκπαιδευτικών: στο ιδιωτικό για να δείξεις καλή εικόνα μπας και σε ξαναπροσλάβει του χρόνου θα φτιάξεις μέχρι και καφε του διευθυντή. Στο δημόσιο κανεις το μάθημά σου και φεύγεις. Το πολύ 4 ώρες την ημέρα θα δουλέψεις στον χώρο του σχολείου


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:06:47 μμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα παιδιά που πηγαίνουν στα ιδιωτικά κάνουν τα ίδια ιδιαίτερα (2 φορές πληρώνουν οι γονείς  ??? ). Προφανώς η διδασκαλία δεν είναι και στο υψηλότερο επίπεδο, ή για την ακρίβεια, το επίπεδο των διδασκόντων ακολουθεί γκαουσσιανή κατανομή (όπως και στα δημόσια), ενώ και το επίπεδο των μαθητών δεν διαφέρει συνήθως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:15:56 μμ »
Μεγάλη κουβέντα άνοιξε... Μερικές σκέψεις για να βοηθήσω στη συζήτηση...

Υπάρχουν διαβαθμίσεις από ιδιωτικό σε ιδιωτικό σχολείο.

1. Υπάρχουν ιδιωτικά που ποντάρουν στον μικρό αριθμό  μαθητών ανα τάξη και ζητούν τα διπλάσια δίδακτρα. Αυτό που προσφέρουν δηλαδή είναι φροντιστηριακό μάθημα το πρωί κάνοντας μια κάποια επιλογή μαθητών.
Αυτά βέβαια δεν είναι σχολεία, αλλά πρωινά φροντιστήρια... Κάτι άλλο...

2. Υπάρχουν τα κλασσικά  ιδιωτικά, όπου συνωστίζεται κατόπιν εξετάσεων ή γνωριμιών όλη η μαθητική ελίτ της χώρας μας. Έχουν γύρω τους 30 μαθητές ανα τάξη, τους ανάλογους χώρους και σχεδόν όλοι κάνουν και συμπληρωματικά ιδιαίτερα μαθήματα, γιατί το πρωί ενδιαφέρονται περισσότερο για την κοινωνικοποίηση τους στο σχολείο, παρά για την μάθηση... Οι αρεστοί καθηγητές που κρατούν μια μαθητοκεντρική στάση πετυχαίνουν πολλά,  όπως ακριβά ιδιαίτερα το απόγευμα. Υπάρχει αρκετό διδακτικό υλικο με εκδόσεις του σχολείου και έντυπα, που υποκαθιστούν τα βιβλία του οργανισμού. Το μάθημα γίνεται συχνά με παρουσιάσεις πολυμέσων, που βοηθούν πολύ στη διεξαγωγή του...
Δίνεται μεγάλη σημασία στα εφέ και στον εντυπωσιασμό. Τέτοια είδε και η υπουργός μας...

3. Υπάρχουν και τα ιδιωτικά του "σειρμού", που απευθύνονται στην μεσαία τάξη, παίρνουν ότι βρουν και κάνουν ότι μπορούν...

Όταν συγκρίνουμε τα ιδιωτικά σχολεία με τα δημόσια θα πρέπει να αναφερόμαστε στα τελευταία ιδιωτικά σχολεία  του "σειρμού", γιατί αν συγκρίνουμε τα δημόσια με τους 2 πρώτους τύπους ιδιωτικών, κάνουμε το λάθος να συγκρίνουμε 2 πολύ ανόμοια πράγματα, που έχουν ενελώς διαφορετική στόχευση...


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:18:45 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 12:22:15 πμ »
Ώρες διδασκαλίας: Στο ιδιωτικό δεν χάνονται ώρες όπως στο δημόσιο. Συνελεύσεις καθηγητών μετά τις 2. Α και κάτι επίκαιρο, η Τσικνοπέμπτη στα ιδιωτικά δεν έχει θεσπιστεί ως μέρα αργίας όπως στα δημόσια.

Ωράριο εκπαιδευτικών: στο ιδιωτικό για να δείξεις καλή εικόνα μπας και σε ξαναπροσλάβει του χρόνου θα φτιάξεις μέχρι και καφε του διευθυντή. Στο δημόσιο κανεις το μάθημά σου και φεύγεις. Το πολύ 4 ώρες την ημέρα θα δουλέψεις στον χώρο του σχολείου

ειναι η τσικνοπεμτη αργια;;

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 01:15:54 πμ »
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΙllbill ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΚΑ Χ
ΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ...!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 09:17:41 πμ »
Παιδιά, το ότι δεν το έχετε δει να συμβαίνει στο δικό σας σχολείο ( η αργία της Τσικνοπέμπτης ας πούμε) δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει πουθενά. Στο γυμνάσιο που συστεγαζόταν με το δικό μου Λύκειο οι ίδιοι οι καθηγητές παρέα με τους μαθητές ψήνανε σουβλάκια και έφερναν από πίτες μέχρι μπακλαβάδεες και γλένταγαν δηλώνοντας στη διεύθυνση ότι αυτή τη μέρα πήγαν...την εκδρομή του μήνα. Σε άλλα σχολεία έκαναν ένα τρίωρο ( τις κατευθύνσεις) και μετά επιδίδοταν σ΄έναν αλευροπόλεμο δίχως τέλος.
Επομένως θα παρακαλούσα να μην προσβάλουμε συναδέλφους πριν διευκρινίσουμε κάποια πράγματα και πριν ρωτήσουμε τι ακριβώς εννοούν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 10:19:34 πμ »
κι εμεις σχολασαμε στο 7ωρο την Τσικνοπεμπτη αλλα αυτη η εικονα που περιγραφεις, συναδελφισσα bitch * θα ηθελα πολυ να την εχω ζησει στα μαθητικα μου χρονια,μας εχουν κανει ενοχικους .Στο διαλλειμμα μαζευονται καμμια δεκαρια παιδια γυρω μας και στα 5' γελαμε ή συζηταμε ,εχουν τοσο αναγκη αυτην την προσωπικη και ανθρωπινη επαφη,λαμπουν τα ματια τους απο την ευχαριστηση και να πω οτι δεν τους αλλαζω τα φωτα και τους τρεχω σαν αλογα κουρσας;

*αλλαξε το nickname σου,δεν μπορω να κανω τετοια κλητικη προσφωνηση,νοιωθω οτι σε προσβαλλω,ειπαμε αυτοσαρκαζεσαι αν και ξανθια αλλα you cross the line

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 10:30:19 πμ »
Πριν πω τη γνώμη μου να αναφέρω ότι έχω υπηρετήσει και σε ιδιωτικό σχολείο και σε δημόσιο (έχω εργαστεί σε τέσσερα δημόσια σχολεία)
Στα ιδιωτικά λοιπόν υπάρχει ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ που ΔΙΟΙΚΕΙ και ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ.
Βέβαια δεν υπάρχει ελευθερία δράσης αλλά συχνά η πολλή ελευθερία οδηγεί πολλούς εκπαιδευτικούς του δημοσίου στην αδιαφορία και την τεμπελιά.
Στο δημόσιο σπάνια θα βρεις ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ που να ασκεί σωστά τα καθήκοντά του. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν πρωτοβουλίες και προσπαθούν να τα έχουν καλά με όλους (αφού βέβαια βολέψουν τον εαυτό τους). Φυσικά καμία παρέμβαση ή συζήτηση για το διδακτικό και παιδαγωγικό έργο του καθενός.
Τέλος στο ιδιωτικό οι δάσκαλοι δένονται μεταξύ τους και υπάρχει καλό παιδαγωγικό κλίμα μεταξύ τους. Αντίθετα στο δημόσιο συνήθως οι δάσκαλοι δε γνωρίζονται καν μεταξύ τους, δεν ξέρει κανένας τι κάνει ο συνάδελφός του στη διπλανή αίθουσα, δε συζητούν (πώς να συζητήσουν και να γνωριστούν άλλωστε αφού σπάνια συναντιώνται: αλλος έρχεται στις 8 και φεύγει στις 11.30, άλλος έρχεται στις 10 και φεύγει 13.15 κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 11:16:20 πμ »
@Kyriakh συμφωνώ μαζί σου - οι σχέσεις μαθητών και καθηγητών πρέπει πάνω από όλα να είναι ανθρώπινες. Δυστυχώς μια μεγάλη πλειοψηφία φέρεται περίπου ως ο Πάπας και τα παιδιά έχουν καταληξει να μισούν το σχολείο. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι φταίνε ΜΟΝΟ οι εκπ/κοί βέβαια, ξεκαθαρίζω).

όσο για το nickname ...το χω γράψει και αλλού, θα επαναληφθώ ...πέραν του αυτοσαρκασμού που καλώς εντόπισες, το bitch  δεν είναι παρά το ακρωνύμιο των λέξεων Baby In Total Control of Herself!!!...απλά δε βάζω τελιτσες ανάμεσα γιατί ενίοτε γίνομαι και σκύλα οπότε, διαλέγει κανείς και παίρνει...εγώ πάντως καλύπτομαι σε κάθε περίπτωση..... 8) 8) 8) 8) 8) 8) Επομένως, δεν παρεξηγούμαι βρε, μην αγχώνεσαι!!

@all στο θέμα μας τώρα....όπως είπε και η Blackrider η διοίκηση στο ιδιωτικό ασκείται σε μεγάλο βαθμό όπως πρέπει ενώ στα δημόσιο τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. Αυτό είναι αλήθεια. Στο αγγλικό εκπ/κό σύστημα ας πούμε - που το ξέρω εκ των έσω ούσα απόφοιτός του- οι γονείς όταν εγγράφουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό  υπογράφουν ένα συμφωνητικό με τη διεύθυνση του σχολείου στο οποίο λίγο πολύ αναφέρεται όλος ο Σχολικός Κανονισμός. Μεταξύ άλλων αναφέρεται πως αν ο μαθητής πάει για τρίτη φορά στο λεγόμενο detention room  (κάτι σαν αποβολή) αυτός ο μαθητής αποβάλλεται διά παντός απ΄το σχολείο και οι γονείς χάνουν τα χρήματά τους. Αυτό μάλιστα ορίζεται ως νόμος του βρεττανικού κράτους σε σχέση με την ιδιωτική εκπ/ση  όχι ως απόφαση του ιδιωτικού σχολείου. Πάντως εκεί τόσο το σχολείο όσο και οι καθηγητές αξιολογούνται καθημερινά από πολλούς αξιολογητές αλλά βεβαίως και ο καθένας αξιολογεί τον εαυτό του.

Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά- το ιδιωτικό είναι επιχείρηση πάει και τελείωσε. και ως τέτοια βλέπει το μαθητή κυρίως ως χορηγό επομένως η ανταποδοτικότητα δεν είναι πάντα ποιοτική. Το ότι ας πούμε δε χάνονται ώρες ή υπάρχουν φροντιστηριακά μαθήματα / διαγωνίσματα τις Κυριακές ή ότι οι ξένες γλωσσες διδάσκονται εντός του σχολείου πλήρως δε σημαίνει ότι τα μαθήματα γίνονται σωστά, οι καθηγητές είναι όλοι επαρκείς ή οι μαθητές είναι όλοι αστέρια. Συνάδελφοι που έχουν διορθώσει γραπτά πανελλαδικών προερχόμενα απο τα μεγάλα ονόματα των ιδιωτικών των αθηνών αναφέρουν συχνά ότι οι μαθητές αυτών των σχολείων συχνά πατώνουν, δεν πιάνουν ούτε τη βάση και μάλιστα συχνά μιλάνε για το γνωστό " ε καλά, τι ανάγκη έχουν αυτά; έχουν τα λεφτά του μπαμπά, θα πάνε έξω να σπουδάσουν άκοπα και μετά θα ρθουν και θα πάρουν και έδρα στη βουλή..."

'αρα. εν κατακλείδι, εγώ πιστεύω ότι η ποιοτική εκπ/ση δεν είναι αποτέλεσμα της μορφής του σχολείου αλλά του ανθρώπινου δυναμικού ( μαθητικού και εκπ/κού) της δυναμικής αυτών των δύο και της αλληλεπίδρασής τους. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι τα πιο φωτεινά μυαλά της ανθρωπότητας δεν πήγαν σε Harvard,, Yale, Cambridge, Oxford  και δε συμμαζεύεται. Ξεκίνησαν απ΄το σχολείο της γειτονιάς τους και κάπου στο δρόμο τους βρέθηκε ένας δάσκαλος / καθηγητής να "δει" αυτό το κάτι, να τους σπρώξει λίγο παραπέρα ώστε να βρουν το δρόμο τους αργότερα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 11:54:40 πμ »
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΙllbill ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΚΑ Χ
ΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ...!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...
antonis2200 ο ΚΙllbill είναι προφανές ότι δουλεύει στην Πάτρα ή σε κοντινή σε αυτήν περιοχή  ;D ;D ;D ;D
Επίσης είναι προφανές ότι δεν του αρέσουν οι ψητούρες....  :o



Επί του θέματος όμως. Εγώ θα παρακαλούσα να απαντήσουν στην αρχική ερώτηση μόνο συνάδελφοι που όντως έχουν δουλέψει και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο σχολείο, και να μην γράφει απλά ο καθένας τι ΝΟΜΙΖΕΙ ότι γίνεται στα μεν και στα δε.
Εγώ πχ δεν έχω δουλέψει σε ιδιωτικό, αλλά έχω ακούσει ότι όντως σε αυτά οι διδακτικές ώρες (στην τάξη δλδ) που πραγματοποιούνται είναι περισσότερες επί του πρακτέου από τα δημόσια. Έχω ακούσει όμως και ότι στην Γ' λυκείου στα ιδιωτικά, το πρόγραμμα τροποποιείται (παράνομα) και ώρες "δευτερευόντων" μαθημάτων αντικαθιστούνται με ώρες "πανελλήνιων" μαθημάτων. Αυτό ισχύει; Και αν ναι, τότε τι διαφορά έχει στο τελικό αποτέλεσμα από την "εξαφάνιση" των τριτοετών μετά το πάσχα από τα δημόσια σχολεία;
Επίσης, οι πληροφορίες που έχω από άλλες μορφές ιδιωτικής εκπαίδευσης (μεταλυκειακής) λένε ότι το "όλοι θα περάσουν" και το να δίνουν οι εκπαιδευτικοί τα θέματα των διαφόρων εξετάσεων από πριν (μέσα στην τάξη, κανονικά και με την βούλα) είναι κοινός τόπος.
Άλλο ζήτημα που επίσης μου έκανε εντύπωση είναι το εξής. Φέτος περάσαν από τα χέρια μου στατιστικά στοιχεία για την φοίτηση των μαθητών στην ΠΕ σε μία συγκεκριμένη περιοχή. Σχεδόν σε όλα τα δημόσια σχολεία υπήρχαν μαθητές που ήταν ηλικιακά μεγαλύτεροι από το "προβλεπόμενο" για την τάξη τους. Δλδ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είχαν "χάσει χρονιές". Στα ιδιωτικά της ίδιας περιοχής δεν υπήρχε ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ τέτοιος μαθητής. Τυχαίο;;; δεν νομίζω...

Όμως όλα αυτά είναι απλά αποσπασματικές πληροφορίες. Το μόνο σίγουρο είνα αυτό που είπε η bitch. Το ιδιωτικό σχολείο είναι πρώτα απ' όλα επιχείρηση (απλά στην Αγγλία είναι πιο οργανωμένες επιχειρήσεις). Κατά συνέπεια, η λειτουργία του έρχεται σε μετωπική σύγκρουση με την παιδεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2011, 12:08:50 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 12:03:29 μμ »
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΙllbill ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΚΑ Χ
ΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ...!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...
antonis2200 ο ΚΙllbill είναι προφανές ότι δουλεύει στην Πάτρα ή σε κοντινή σε αυτήν περιοχή  ;D ;D ;D ;D
Επίσης είναι προφανές ότι δεν του αρέσουν οι ψητούρες....  :o

Όλη η Πάτρα ψήνει,ε;; ;D
πολιτιστικά κάποιες γύρω περιοχές θα έχουν επηρεαστεί ;D

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 03:25:03 μμ »
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΙllbill ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΓΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΚΑ Χ
ΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ...!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...

Όντως, αρχίζω να πιστεύω ότι ο killbill δεν πρέπει να είναι καν συνάδελφος!
δε μπορεί να λεει ό,τι του κατεβαίνει κάθε φορά και να μην εχει καμια σχέση με την πραγματικότητα!
Αλήθεια, σε ποιο σχολειο δουλευεις και είναι όλο αργιες;
πες μας να ζητήσουμε μετάθεση και εμεις σ' αυτό...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 03:44:28 μμ »
Πέρα από όσα λέγονται κλπ.. προσωπικά πιστεύω ότι σε μια υγιή κοινωνία ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ιδιωτικό σχολείο και ΚΑΝΕΝΑ ιδιωτικό νοσοκομείο. Παιδεία και υγεία δεν πρέπει να γίνονται εμπορικά αγαθά που πωλούνται και αγοράζονται. Φυσικά μιλάμε για άλλη κοινωνία, άλλο σύστημα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.