*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 790630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1022 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:18:55 μμ »
Νομίζω ότι δεν προσέχετε τα λόγια της Διαμαντοπούλου. Μίλησε για 23.000  εκπαιδευτικούς που θα συνταξιοδοτηθούν τη διετία 2010-2011 και ότι σ' αυτούς αντιστοιχούν 3500 προσλήψεις.

Αυτό μεταφράζεται, κατά την άποψή μου τουλάχιστον, σε 3500 προσλήψεις για τη διετία 2010-2011.

Αν σκεφθεί κανείς ότι το 2010 έγιναν περίπου 2.800 προσλήψεις, αυτό σημαίνει επίσης ότι το 2011 απομένουν μόλις 700 διορισμοί. Και φυσικά θα υπάρχουν και 50% λιγότεροι αναπληρωτές.

Γι' αυτό μιλούν όλοι για μηδενικές στην ουσία προσλήψεις.

Οι 2800 περσινοί διορισμοί "εξαργύρωσαν" 14000 συνταξιοδοτήσεις, με αναλογία 1:5..
Οι υπόλοιπες 23000-14000=9000 με αναλογία 1:10 επιτρέπουν 900 διορισμούς για φέτος.

Άρα 2800+900=3700 διορισμοί στη διετία. Που το βρήκε το "ταβάνι" των 3500 διορισμών η Αννούλα;
Για να μην πω ότι πέρυσι που οι συνταξιοδοτήσεις ήταν περισσότερες και η αναλογία 1:5 ευνοϊκότερη,
θα έπρεπε να γίνουν περισσότεροι διορισμοί εκπαιδευτικών. Πρόκειται για ξεκάθαρο εμπαιγμό!
Ναι αυτό έχω καταλάβει κι εγώ.Δεν παίζει να ξεπεράσει τους 800 συνολικά για α/θμια και β/θμια.Το οποίο είναι τραγικό,για να μην επεκταθώ και...λογοκριθώ όπως είπε ο συνάδελφος....Από εκεί που θα διοριζόμασταν,φοβόμαστε μη μείνουμε άνεργοι!Εκείνο που με εξοργίζει είναι ότι μιλάει για μείωση στους αναπληρωτές(και όλους τους ελαστικά απασχολούμενους)κατά 50%,λες και μιλάει για τσουβάλια με πατάτες.....Αφήνει κόσμο στο δρόμο και πανηγυρίζει!Δεν υπάρχει τέτοια ξεφτίλα πια!Που δεν πρόκειται να της βγει αυτό,που να χτυπηθεί κάτω!
Πάντως σήμερα στο γραφείο που πήγα να πάρω τα χαρτιά μου,όλοι ήταν μέσα στη μαυρίλα!Θα συγχωνευτούν τα γραφεία και οι αποσπασμένοι όλοι πίσω.Και διορισμοί είπαν 1/7.Αλλά εδώ μιλάμε για 1/100!Και ασεπ ειπαν για 13 και αν....
Εγώ παίρνω τα χαρτιά μου(για να δηλώσω όταν με το καλό βγει κι αυτή η ρημαδοεγκύκλιος) και φεύγω για Κυκλάδες!Βαρέθηκα.....ας το παίξω λίγο τουρίστρια,γιατί δεν τη γλιτώνω τη θερμοπληξία!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:14 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1023 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:21:14 μμ »
Αν είναι να.. διοριστούν επιλαχόντες/επιτυχόντες, ας μη γίνει ΑΣΕΠ ούτε το '13. Αλλιώς, αν είναι να διορίζει (βέβαια και το ίδιο το θέμα διορισμού είναι επισφαλές  :D ) από διάφορους άσχετους πίνακες, τότε ας κάνει και αύριο τον διαγωνισμό!
Καθένας για την πάρτη του τελικά σε αυτόν τον παρτακίστικο κλάδο, όποτε τους γράφω όλους κι εγώ και λαμβάνω τα μέτρα μου από Αύγουστο.
Όποιος επιλαχών ενδιαφέρεται, να επικοινωνήσει για να οργανώσουμε το θέμα. Οι λοιποί να μην ενοχλήσουν παρακαλώ.-

δεν ξερω αν ειμαι "οι λοιποι" , αλλα με απασχολει το τμημα του νομου που λεει   " Αν δεν υπάρχουν υποψήφιοι για διορισμό από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ οι κενές θέσεις πληρούνται, μέχρι να εξαντληθούν, με διορισμό υποψηφίων από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών."

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1024 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:24:10 μμ »
Αν είναι να.. διοριστούν επιλαχόντες/επιτυχόντες, ας μη γίνει ΑΣΕΠ ούτε το '13. Αλλιώς, αν είναι να διορίζει (βέβαια και το ίδιο το θέμα διορισμού είναι επισφαλές  :D ) από διάφορους άσχετους πίνακες, τότε ας κάνει και αύριο τον διαγωνισμό!
Καθένας για την πάρτη του τελικά σε αυτόν τον παρτακίστικο κλάδο, όποτε τους γράφω όλους κι εγώ και λαμβάνω τα μέτρα μου από Αύγουστο.
Όποιος επιλαχών ενδιαφέρεται, να επικοινωνήσει για να οργανώσουμε το θέμα. Οι λοιποί να μην ενοχλήσουν παρακαλώ.-

δεν ξερω αν ειμαι "οι λοιποι" , αλλα με απασχολει το τμημα του νομου που λεει   " Αν δεν υπάρχουν υποψήφιοι για διορισμό από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ οι κενές θέσεις πληρούνται, μέχρι να εξαντληθούν, με διορισμό υποψηφίων από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών."

Γι αυτό κι εγώ σκέφτομαι να το ψάξω το θέμα εις βάθος και βλέπουμε. Θα κάνω ότι κάνουν οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους τόσα χρόνια, δηλαδή θα κοιτάξω τον εαυτό μου και μόνο. Κάθε ομοιοπαθής ευπρόσδεκτος.
Αμυδρά κάτι θυμάμαι ότι οι επιπλέον κενές θέσεις καλύπτονται από τον πίνακα των επιτυχόντων, και αν δεν υπάρχουν άλλοι, πάνε στον ενιαίο πίνακα νομίζω. Πρέπει να το ξανακοιτάξω όμως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1025 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:46:54 μμ »
Αν εξαντληθούν οι διοριστέοι του 2010 και δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ και παραμένουμε στη μεταβατική θα υπάρξει κάποια νομοθετική ρύθμιση, ξέρετε τώρα καμιά εγκύκλιος του Κουλαϊδή :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:14 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1026 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:49:00 μμ »
Αν εξαντληθούν οι διοριστέοι του 2010 και δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ και παραμένουμε στη μεταβατική θα υπάρξει κάποια νομοθετική ρύθμιση, ξέρετε τώρα καμιά εγκύκλιος του Κουλαϊδή :P

Ποιος είναι αυτός ο Κουλαΐδης και που θα τον βρω; Για να βγει η.. σωστή εγκύκλιος  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1027 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:51:53 μμ »
Μα, δε λέει ο νόμος ότι σε περίπτωση μεταβατικής (ώσπου να γίνει ο νέος ΑΣΕΠ) οι διορισμοί θα γίνονται από τους πίνακες του 60-40;;;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1028 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:55:13 μμ »
Αν εξαντληθούν οι διοριστέοι του 2010 και δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ και παραμένουμε στη μεταβατική θα υπάρξει κάποια νομοθετική ρύθμιση, ξέρετε τώρα καμιά εγκύκλιος του Κουλαϊδή :P

Ποιος είναι αυτός ο Κουλαΐδης και που θα τον βρω; Για να βγει η.. σωστή εγκύκλιος  ;D

o γγ του υπδβμθ


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1029 στις: Ιούνιος 23, 2011, 06:56:58 μμ »
rozy4 θέλεις να πάθουμε έμφραγμα;;;;
Τρόμαξα! Άντε να κλείνω ραντεβού μαζί του τώρα..  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1030 στις: Ιούνιος 23, 2011, 07:00:00 μμ »
rozy4 θέλεις να πάθουμε έμφραγμα;;;;


Είναι και αυτός ένας τρόπος να διοριστώ εγώ. Εξολοθρεύοντας τους "συναγωνιστές" μου (ατομική προσπάθεια λέγεται κι αυτό :P)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1031 στις: Ιούνιος 23, 2011, 07:02:16 μμ »
rozy4 θέλεις να πάθουμε έμφραγμα;;;;


Είναι και αυτός ένας τρόπος να διοριστώ εγώ. Εξολοθρεύοντας τους "συναγωνιστές" μου (ατομική προσπάθεια λέγεται κι αυτό :P)

Αμ δε! Θα πάρω τις ασπιρίνες μου και δεν θα με πιάνει ούτε πονοκέφαλος  ;D
Αρκετά σπαμαρίσαμε το θέμα.
Ανακεφαλαιώνοντας.. τελευταίες φήμες κλπ λένε ότι ούτε για αρχές του '12 άκυρο; Για τέλη '12 τι προγνωστικά υπάρχουν; 'Η πλέον πάμε για '13 και μετά;
Όλα αυτά ως εκτιμήσεις βέβαια.. γιατί σίγουρα δεν ξέρει κανένας μας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1032 στις: Ιούνιος 23, 2011, 07:03:24 μμ »
σα χομπιτ ειναι!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1033 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:31:49 μμ »
Εδώ το παιδί θέλει να ξεκινήσει διάβασμα για Ασεπ - θελει να παει και φροντιστήριο  :D Βοηθήστε το!

http://www.pde.gr/index.php?topic=2498.msg446517;topicseen#new

(μήπως γνωρίζει κάτι που εμάς μας διαφεύγει?  :D )

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2011, 08:33:46 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1034 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:08:49 μμ »


 Λογοκρισια δεν υπαρχει, εκτος και αν τους χαρακτηρισμους και τις προσωπικες επιθεσεις το θεωρειτε πρεπον ωστε να μη λογοκριθει (=διαγραφει)!!! [ 2 φορες σχολιαστηκε και οφειλα να κανω την επισημανση]

http://www.pde.gr/index.php?topic=10204.0


Ευχαριστώ!

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1035 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:26:43 μμ »
Νομίζω ότι δεν προσέχετε τα λόγια της Διαμαντοπούλου. Μίλησε για 23.000  εκπαιδευτικούς που θα συνταξιοδοτηθούν τη διετία 2010-2011 και ότι σ' αυτούς αντιστοιχούν 3500 προσλήψεις.

Αυτό μεταφράζεται, κατά την άποψή μου τουλάχιστον, σε 3500 προσλήψεις για τη διετία 2010-2011.

Αν σκεφθεί κανείς ότι το 2010 έγιναν περίπου 2.800 προσλήψεις, αυτό σημαίνει επίσης ότι το 2011 απομένουν μόλις 700 διορισμοί. Και φυσικά θα υπάρχουν και 50% λιγότεροι αναπληρωτές.

Γι' αυτό μιλούν όλοι για μηδενικές στην ουσία προσλήψεις.

Οι 2800 περσινοί διορισμοί "εξαργύρωσαν" 14000 συνταξιοδοτήσεις, με αναλογία 1:5..
Οι υπόλοιπες 23000-14000=9000 με αναλογία 1:10 επιτρέπουν 900 διορισμούς για φέτος.

Άρα 2800+900=3700 διορισμοί στη διετία. Που το βρήκε το "ταβάνι" των 3500 διορισμών η Αννούλα;
Για να μην πω ότι πέρυσι που οι συνταξιοδοτήσεις ήταν περισσότερες και η αναλογία 1:5 ευνοϊκότερη,
θα έπρεπε να γίνουν περισσότεροι διορισμοί εκπαιδευτικών. Πρόκειται για ξεκάθαρο εμπαιγμό!
Ναι αυτό έχω καταλάβει κι εγώ.Δεν παίζει να ξεπεράσει τους 800 συνολικά για α/θμια και β/θμια.Το οποίο είναι τραγικό,για να μην επεκταθώ και...λογοκριθώ όπως είπε ο συνάδελφος....Από εκεί που θα διοριζόμασταν,φοβόμαστε μη μείνουμε άνεργοι!Εκείνο που με εξοργίζει είναι ότι μιλάει για μείωση στους αναπληρωτές(και όλους τους ελαστικά απασχολούμενους)κατά 50%,λες και μιλάει για τσουβάλια με πατάτες.....Αφήνει κόσμο στο δρόμο και πανηγυρίζει!Δεν υπάρχει τέτοια ξεφτίλα πια!Που δεν πρόκειται να της βγει αυτό,που να χτυπηθεί κάτω!
Πάντως σήμερα στο γραφείο που πήγα να πάρω τα χαρτιά μου,όλοι ήταν μέσα στη μαυρίλα!Θα συγχωνευτούν τα γραφεία και οι αποσπασμένοι όλοι πίσω.Και διορισμοί είπαν 1/7.Αλλά εδώ μιλάμε για 1/100!Και ασεπ ειπαν για 13 και αν....
Εγώ παίρνω τα χαρτιά μου(για να δηλώσω όταν με το καλό βγει κι αυτή η ρημαδοεγκύκλιος) και φεύγω για Κυκλάδες!Βαρέθηκα.....ας το παίξω λίγο τουρίστρια,γιατί δεν τη γλιτώνω τη θερμοπληξία!

Lila μην πας πολύ μακριά μην ανακοινώσει κανένα ασεπ μέσα καλοκαιριού και τρέχεις σαν τρελή να επιστρέφεις στην βάση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.