*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228225 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 31, 2011, 11:59:20 πμ »
Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει την διαδικασία των τοποθετήσεων;

Είμαι από μετάθεση. Μόλις ανακοινώθηκαν από την δευτεροβάθμια οι τοποθετήσεις μας με βάση τα μόρια και έχει βγεί πίνακας με οργανικά κενά. Έχει βγεί ανακοίνωση για τους υπεράριθμους η οποία λήγει στο τέλος της εβδομάδας.

Απ'την δευτεροβάθμια με ενημέρωσαν ότι μετά έχουμε σειρά εμείς αλλά μου είπαν από τις 10/06 και μετά να περιμένω.

1ο ερώτημα είναι δυνατόν να μεσολαβεί ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τους υπεράριθμους;

2ο ερώτημα:από τους σχετικούς πίνακες διαπιστώνω ότι δεν υπάρχουν κενά στην περιοχή μου στην Α'
Βλέπω όμως ότι υπάρχει ένα κενό στην Γ'. μπορώ σε αυτό το χρονικό διάστημα να ζητήσω εσωτερική απόσπαση στην Γ' ή δεν γίνεται;

3ο ερώτημα: αν με τοποθετήσουν σε γραφείο μπορώ να αρνηθώ και να ζητήσω να με τοποθετήσουν σε δημοτικά (είμαι ξενόγλωσση);

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 31, 2011, 02:32:41 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=34374

Για να μην γκρινιάζουμε μόνο κοιτάξτε λεπτομερέστατη ανάλυση που κάνει ο αιρετος Καψαλάκης. Έχει βγάλει και τα πιθανά κενά. Γιατί είναι μεγάλη υπόθεση να υπάρχει διαφάνεια και να μην παίζονται στημένες τοποθετήσεις. Είναι υπόδειγμα μέσα στην δυσωδία των αιρετών.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:04:51 πμ »
πάντως, είναι πραγματικά παράνοια για τους νεοδιόριστους,  να τους θεωρεί ότι είναι στη διάθεση και να τους αλλάζει σχολεία κάθε χρόνο μέχρι να βρουνε οργανική.

Μα αν αυτή τη σχολική χρονιά κάλυπτες ένα λειτουργικό κενό που την επόμενη δεν θα υπάρχει ( π.χ. επιστρέφει από άδεια ανατροφής αυτή που έχει την οργανική ) τι θα έπρεπε να γίνει ? 
Ας μη φωνάζουμε και για πράγματα που δεν είναι παράλογα . 
Είναι τόσα πολλά τα παράλογα σε αυτή τη χώρα που δεν υπάρχει λόγος να φωνάζουμε και για τα λογικά .    :)


Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:25:06 μμ »
ευχαριστώ soul.

πάντως, είναι πραγματικά παράνοια για τους νεοδιόριστους,  να τους θεωρεί ότι είναι στη διάθεση και να τους αλλάζει σχολεία κάθε χρόνο μέχρι να βρουνε οργανική. τι την ήθελε την υποχρεωτική τριετία τότε; με ποιο επιχείρημα....

τεσπα.....τι να πω...ούτως ή αλλως έχουμε να δούμε πολλές παράνοιες από δω και πέρα...


Εχεις απολυτο δικιο. Το βασικο ("παιδαγωγικο") επιχειρημα για τη θεσπιση της τριετους υποχρεωτικης υπηρετησης των νεοδιοριστων εκπαιδευτικων ηταν ακριβως η σφυρηλατηση ενος στενου, ζωτικου δεσμου μεταξυ διδασκοντων και μαθητικης κοινοτητας στο πλαισιο της τριετους παραμονης του νεοδιοριστου στην ιδια σχολικη μοναδα. Επι του πρακτεου, ομως, δεν δυναται να εφαρμοστει μια τετοια ρυθμιση, ενω απατωνται πλανην οικτραν οσοι νεοδιοριστοι θεωρουν οτι θα τοποθετηθουν στην ιδια ή ομορη σχολικη μοναδα του χρονου, εφοσον υπαρχουν παλαιοτεροι υπο διαθεση εκπαιδευτικοι με υψηλοτερη μοριοδοτηση που ζητουν τα εν λογω λειτουργικα κενα.

Οσον αφορα τη μετακινηση απο σχολειο σε σχολειο καθε ετος, καλυτερα οι νεοδιοριστοι να προσαρμοστουν στην κατασταση αυτη, αφου υπαρχουν χιλιαδες υπο διαθεση εκπαιδευτικοι που επι σειρα ετων παριπλανωνται σαν την αδικη καταρα απο σχολειο σε σχολειο, χωρις ρεαλιστικη προοπτικη οριστικης τοποθετησης σε οργανικη θεση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:45:54 μμ »
Ερώτηση

Όσοι είμαστε νεοδιόριστοι Δ Δωδεκανήσου που παρουσιαζόμαστε στις 30/6, εννοώ σε ποια δευτεροβάθμια. Πήρα τηλ και μου είπανε ότι μπορεί να πρέπει να πάμε Κάλυμνο
Ξέρει κάποιος;

Επίσης πότε κάνουμε αίτηση για σχολεία  Ευχαριστώ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 03:56:45 μμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 02, 2011, 06:13:36 μμ »
Πέρσι στη Δ Δωδεκανήσου μου είχαν πει ότι αφού δεν έχω οργανική πρέπει να παρουσιαστώ στη Ρόδο. Φυσικά φρίκαρα μια και ήμουν στο βόρειο συγκρότημα νησιών και δεν ήθελα να κάνω βόλτες στο Αιγαίο για μια υπογραφή. Πάρε τηλ στην Κάλυμνο και πες τους το πρόβλημα - κλάψου και λίγο για τα έξοδα - και ο Θανάτσης θα σου δώσει το ΟΚ. Το ίδιο έκανα και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 05, 2011, 12:49:22 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως κανένας νεοδιόριστος έχει καμιά ενημέρωση για το πότε θα γίνουν οι δηλώσεις για τοποθετήσεις για το επόμενο σχολικό έτος?????

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 05, 2011, 05:16:44 μμ »
Όσοι διορίστηκαν το 2010 με την τριετία, αν εξακολουθεί να υπάρχει το λειτουργικό κενό εκεί που τοποθετήθηκαν τον Σεπτέμβριο δε θα αλλάξουν σχολείο. Οι υπόλοιποι θα κάνουν πάλι χαρτιά μέσα στον Ιούνιο. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν στη Β/θμια που ανήκω. Αίτηση για οργανική το Νοέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:22:06 μμ »
Εκπαιδευτικός ζητάει απόσπαση σε σχολείο άλλης περιοχής από αυτήν στην οποία ανήκει οργανικά επικαλούμενος κοινωνικούς λόγους (εντοπιότητα κ γάμος).Προηγείται σε σχέση με αυτούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ;
πρώτα οι σε Διάθεση ΠΥΣΔΕ και μετά οι αποσπασμένοι
Έχουν δικαιωθεί πολλές ενστάσεις πάνω σε αυτό το θέμα  (κερδίζει αυτός που είναι στη διάθεση )  .
Απλά πολλοί συνάδελφοι ( που είναι στη διάθεση ) δεν το γνωρίζουν και δεν κάνουν ένσταση .

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:57:27 μμ »
Παιδιά, βοήθεια! Εμείς που διοριστήκαμε Αύγουστο του 10 μπορούμε να κάνουμε αίτηση μέσω ιντερνετ τώρα? π.χ. εγώ είμαι Καστελόριζο και θέλω να πάω Ρόδο εκεί που υπάρχουν κενά, μπορώ?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:58:58 μμ »
Μιλώντας για το ΠΥΣΔΕ Δωδ/σου, μετά από ψάξιμο και συζητήσεις με άτομα που είναι μέσα στα πράγματα και ασχολούνται πολύ έντονα ειπώθηκε ότι τις τοποθετήσεις των σε διάθεση τις κάνει το αγαπητό μας ΠΥΣΔΕ μαζί με των αποσπασμένων εντός ΠΥΣΔΕ, το οποίο σημαίνει ότι για παράδεγιμα αν έρθει ένα άτομο της ειδικότητας μας το οποίο έχει περισσότερα μόρια και αποφασίσει να αλλάξει νησάκι έτσι για μια χρονιά, εκτοπίζει άλλον (ή άλλους ενδεχομένως) και καταλαμβάνει κανονικότατα μια θέση για την ερχόμενη σχολική χρονιά.... Τσεκαρισμένο και με το διευθυντή μου ότι για χρόνια γίνεται έτσι... Οι της διάθεσης και οι αποσπασμενοι μπαίνουν στην ίδια λίστα και ο εχων το μεγαλύτερο...... αριθμό μορίων (για να μη γίννω πιο σαφής...) Κ Ε Ρ Δ Ι Ζ Ε Ι ! ! ! Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά όσοι έχω ρωτήσει μου είπαν ότι ισχύουν αυτά που σας εξέθεσα παραπάνω. Τώρα αν ψηφιστεί ο νόμος περί αποσπάσεων αλλάζει η κατάσταση.... Αλλά πάλι, και εγώ αν είχα ροδάκια, θα ήμουν πατίνι....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:00:40 μμ »
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση για να αλλάξω νησί εντός του νομού Δωδεκανήσων?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:03:19 μμ »
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση για να αλλάξω νησί εντός του νομού Δωδεκανήσων?

μπορείς να κάνεις αίτηση για εσωτερική απόσπαση μόλις βγει η σχετική εγκύκλιος...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:05:19 μμ »
Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση για να αλλάξω νησί εντός του νομού Δωδεκανήσων?
Ξέχασα να σου πω πριν ότι γενικά οι εσωτερικές αποσπάσεις είναι πιο εύκολο να δοθούν από την άποψη ότι τα χαρτιά σου μένουν στα χέρια του ΠΥΣΔΕ και δε φεύγουν ποτέ για το Υπουργείο... Δηλαδή στη δική μας περίπτωση, θα φτάσουν μέχρι Ρόδο... Τώρα το κατά πόσο θα εξυπηρετηθείς, είναι άλλο θέμα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.