*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:57:58 μμ »
Οι παραθέσεις μου είναι μπαγιάτικες ( δες ημερομηνίες ) .
Προηγούνται όσοι είναι στη διάθεση και μετά νεοδιόριστοι και αποσπασμένοι μαζί ...
Έτσι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον .

Επίσης γνωρίζω ότι έχουν δικαιωθεί ενστάσεις συναδέλφων που είναι στη διάθεση γι αυτό το θέμα ( είχαν τοποθετήσει αποσπασμένο σε σχολείο που ήθελε συνάδελφος που είναι στη διάθεση και μετά την ένσταση το άλλαξαν... ) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:59:31 μμ »
Γιατί θεωρείς ότι οι στην διάθεση έχουν περισσότερα "δικαιώματα" από τους αποσπασμένους;

Δεν είναι θέμα περισσότερων δικαιωμάτων. Είναι θέμα απλής λογικής.

Πρώτα καλύπτεις τις θέσεις με αυτούς που ανήκουν στο εν λόγω ΠΥΣΔΕ ( με αυτούς που είναι στη διάθεση ) .

Αν περισσέψουν θέσεις ικανοποιείς αποσπάσεις από άλλο ΠΥΣΔΕ . 

Τέλος αν περισσέψουν επιπλέον θέσεις τότε τις συμπληρώνεις με αναπληρωτές .

Τουλάχιστον αυτό θεωρώ εγώ λογικό .  Αλλά υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα ? 

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:39:47 μμ »
Πέρσι το ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου απέρριψε ένστασή μου - είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ - για σχολείο στο οποίο είχε τοποθετηθεί συνάδελφος με εσωτερική απόσπαση. Τι λέμε τώρα? Και είχα παραθέσει και τη συγκεκριμένη εγκύκλιο που αναφέρθηκε παραπάνω η οποία αγνοήθηκε επιδεικτικά!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 14, 2011, 08:48:48 πμ »
@knkn
Οκ. Απλά πρέπει να βρεις ποιος νόμος είναι σε ισχύ αυτή την στιγμή και να πατήσεις εκεί εάν χρειαστεί. Δεν θα είναι τόσο δύσκολο αυτό λογικά. Η λογική στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έλεγα πως δεν είναι "νομοτελειακή". Σου είπα, εγώ θεωρώ "λογικό" να εξετάζονται όλοι οι μη έχοντες οργανική με βάση τα μόριά τους, άσχετα από το αν είναι διαθεσίτες, αποσπασμένοι εντός ή εκτός ή νεοδιόριστοι.

@rukaki
δεν ξέρω με βάση ποια δικαιολογία απορρίψανε την ένστασή σου, κι αν είχε βάση, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθείς την διαδικασία που περιέγραψε η bitch

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 14, 2011, 11:20:35 πμ »
rukaki-hapiness,
Συμφωνώ απόλυτα με το rukaki... Δηλαδή είναι δυνατόν να έρθει ο άλλος από τους Λειψούς στη Κω επειδή δεν θέλει να παραμείνει εκεί και να εκτοπίσει έναν συνάδελφό του ο οποίος θα αναγκαστεί να πάει κάπου αλλού??? Είναι τελείως παράλογο... Και σε αυτή την περίπτωση φταίνε πρώτα αυτοί που τολμάνε και κάνουν δεκτή μία τέτοια αίτηση.. Και αφού μιλήσαμε για απόσπαση εντός και όχι εκτός ΠΥΣΔΕ, φταίει πρωτίστως το οικείο ΠΥΣΔΕ... Έλεος δηλαδή, λες και οι άνθρωποι είναι σακιά... Και άντε να είσαι σε καμιά στεριά και να πας απλά 10 ή 20 χλμ. πιο δίπλα... Άντε να είσαι σε νησί και να πας αλλού... Εγώ προσωπικά συνάδελφοι όταν έχω ακόμα και υποψία τέτοιων περιπτώσεων προτρέπω τους πάντες να το ψάξουν και να κάνουν καταγγελίες...

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 14, 2011, 01:51:21 μμ »
Μέχρι και το νησί έπιασες! :D
Για Λειψούς πρόκειται! Ήθελα να μείνω και τελικά μου δώσανε τα παπούτσια στο χέρι και πήγε συνάδελφος που είχε ήδη οργανική σε άλλο νησί στο οποίο αυτή τη στιγμή είμαι εγώ! Τυχαίο? Βασίστηκαν λένε απλά στα μόρια! Με περνούσε για 4. Παρ'όλα αυτά είχε οργανική. Δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι τι θα κάνουμε? Και το τελείως περίεργο : μετά τη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ με πήρε τηλ αιρετός και μου είπε ότι πάω Λειψούς. Την επόμενη με πήρε μια από το γραφείο και μου είπε ότι η ένσταση απορρίφθηκε και θα πάω στη θέση της άλλης στο νησί της. Σημείωσε μάλιστα ότι θα μου έρθει και γραπτή απόρριψη της ένστασης. Περιττό να πω ότι ποτέ δεν ήρθε. Έχε χάρη που πλέον δε μ'ενδιαφέρει το θέμα Λειψοί αλλιώς φέτος θα μας έγραφαν οι εφημερίδες στις τοποθετήσεις πάλι!

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 14, 2011, 01:54:07 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι η συνάδελφος δεν ήταν με βελτίωση αφού η οργανική της παραμένει στο νησί και καλύπτει λειτουργικό κενό στους Λειψούς. Με λίγα λόγια κάνουν ό,τι θέλουν..

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 14, 2011, 02:55:51 μμ »
Μέχρι και το νησί έπιασες! :D
Για Λειψούς πρόκειται! Ήθελα να μείνω και τελικά μου δώσανε τα παπούτσια στο χέρι και πήγε συνάδελφος που είχε ήδη οργανική σε άλλο νησί στο οποίο αυτή τη στιγμή είμαι εγώ! Τυχαίο? Βασίστηκαν λένε απλά στα μόρια! Με περνούσε για 4. Παρ'όλα αυτά είχε οργανική. Δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι τι θα κάνουμε? Και το τελείως περίεργο : μετά τη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ με πήρε τηλ αιρετός και μου είπε ότι πάω Λειψούς. Την επόμενη με πήρε μια από το γραφείο και μου είπε ότι η ένσταση απορρίφθηκε και θα πάω στη θέση της άλλης στο νησί της. Σημείωσε μάλιστα ότι θα μου έρθει και γραπτή απόρριψη της ένστασης. Περιττό να πω ότι ποτέ δεν ήρθε. Έχε χάρη που πλέον δε μ'ενδιαφέρει το θέμα Λειψοί αλλιώς φέτος θα μας έγραφαν οι εφημερίδες στις τοποθετήσεις πάλι!

Σε ενδιαφέρει δεν σε ενδιαφέρει συμβουλεύω να πράξεις τα δέοντα. Αλλιώς δεν πρόκειται να σταματήσουν ποτέ οι αυθαιρεσίες. Να επιμείνεις να σου δοθεί εγγράφως η απόρριψη της ένστασής σου. Είναι υποχρεωμένοι και σκέψου ότι θα το σκεφθούν καλά να βάλουν την υπογραφή τους σε κάτι παράνομο. Μετά κάνε αίτηση ακυρώσεως. Έχεις έννομο συμφέρον. Και αν όχι εσύ... οι επόμενοι από σένα στη λίστα.

[...]
Με λίγα λόγια κάνουν ό,τι θέλουν..

Μόνο όταν το επιτρέπουμε εμείς.
Ξέρω περιπτώσεις που δικαιώθηκαν συνάδελφοι και πλήρωσαν και χρηματικό πρόστιμο οι Δ/νσεις.
Χώρια που πρέπει να γράφονται αυτά τα "παραπτώματα" στους υπηρεσιακούς φακέλους των ιθυνόντων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2011, 02:57:44 μμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 14, 2011, 03:36:22 μμ »
Τελικά έχω μπερδευτεί. Η νόμιμη διαδικασία τοποθέτησης σε λειτουργικά κενά ΔΕΝ είναι αυτή που παράθεσα από το alfavita; Μήπως έχει κανένας να παρεθέσει τον νόμο που είναι σε ισχύ;

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 14, 2011, 05:16:29 μμ »



Μετά κάνε αίτηση ακυρώσεως.

Αίτηση ακυρώσεως ποιου πράγματος? Τι εννοείς? Της απόρριψης της ένστασης? Τα ξαναπήρα τώρα στο κρανίο! Καλά είχα ηρεμήσει τόσο καιρό. Το είχα πάρει απόφαση.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 14, 2011, 05:36:37 μμ »
Αίτηση ακυρώσεως καταθέτεις στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) που είναι το Ανώτατο Διοικητικό Δικαστήριο, Πρόκειται για το αρμόδιο σώμα δικαστικού ελέγχου της διοικητικής δράσης. Είναι το Ανώτατο Δικαστήριο ελέγχου της νομιμότητας των διοικητικών πράξεων και έχει καταξιωθεί ως ο ισχυρός προστάτης, τόσο του πολίτη, όσο και του δημοσίου.

Για την περίπτωση που σε ενδιαφέρει και στο πλαίσιο της δικαστικής λειτουργίας του ΣτΕ..:

Παράθεση
[...]Το ΣτΕ κρίνει υποθέσεις που φθάνουν σε αυτό: α) είτε απευθείας, με την άσκηση αίτησης ακύρωσης κατά μιας εκτελεστής διοικητικής πράξης από κάποιον που έχει έννομο συμφέρον, οπότε μπορεί ή να ακυρώσει την πράξη ή να απορρίψει την αίτηση ακύρωσης



Συνοπτικά [...]  το Συμβούλιο επικρατείας δικάζει:

Αιτήσεις ακύρωσης διοικητικών πράξεων για παράβαση νόμου, για υπέρβαση ή κατάχρηση εξουσίας καθώς και για αναρμοδιότητα ή παράλειψη τύπου.
Προσφυγές πολιτικών, στρατιωτικών, δημοτικών κ.λπ. υπαλλήλων, κατά αποφάσεων Υπηρεσιακών Συμβουλίων περί προαγωγής, απόλυσης, υποβιβασμού κ.λπ.
Αιτήσεις αναίρεσης κατ΄ αποφάσεων των Διοικητικών Δικαστηρίων.
Σημειώνεται ότι οι προσφυγές ασκούνται εντός προθεσμίας 60 ημερών από της ημέρας της κοινοποίησης της προσβαλλομένης απόφασης.




Παραθέτω και γενικότερες πληροφορίες για το ΣτΕ (Συμβούλιο της Επικρατείας):

Παράθεση
Αρμοδιότητες ΣτΕΟι αρμοδιοτητες του ΣτΕ όπως προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 95 του Συντάγματος και του ειδικού Περί του ΣτΕ νόμου (Νομ. Δ/γμα 170/1973) διακρίνονται σε Διοικητικές και Δικαστικές.

Διοικητική αρμοδιότητα
Το πρώην κτίριο του Αρσακείου στην Πανεπιστημίου, σήμερα έδρα του ΣτΕ. Το ΣτΕ έχει γνωμοδοτική αρμοδιότητα επί Προεδρικών Διαταγμάτων. Κάθε ΠΔ οφείλει πριν σταλεί στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για υπογραφή και δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, οπότε και αποκτά ισχύ, να αποσταλεί πρώτα στο ΣτΕ για επεξεργασία. Το ΣτΕ αποφαίνεται για τη νομιμότητα του ΠΔ. Η γνώμη του ΣτΕ δεν είναι τυπικά δεσμευτική για τον Υπουργό-συντάκτη του ΠΔ, ο οποίος, όμως, σπανίως αφίσταται των υποδείξεων του δικαστηρίου, καθώς γνωρίζει ότι, αν μετά την έκδοσή του, το ΠΔ προσβληθεί από κάποιον με έννομο συμφέρον, συνήθως το ΣτΕ δεν θα έχει αλλάξει εν τω μεταξύ γνώμη, οπότε οι πιθανότητες να ακυρωθεί εν συνεχεία το ΠΔ είναι μεγάλες. Επίσης υπάρχει το (πρακτικά απίθανο) ενδεχόμενο ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, στηριζόμενος στη γνωμοδότηση του ΣτΕ, να αναπέμψει το ΠΔ (να αρνηθεί να το υπογράψει), αν και μια τέτοια δυνατότητα του Προέδρου αμφισβητείται εντόνως.

Δικαστική αρμοδιότητα
Το ΣτΕ κρίνει υποθέσεις που φθάνουν σε αυτό:
α) είτε απευθείας, με την άσκηση αίτησης ακύρωσης κατά μιας εκτελεστής διοικητικής πράξης από κάποιον που έχει έννομο συμφέρον, οπότε μπορεί ή να ακυρώσει την πράξη ή να απορρίψει την αίτηση ακύρωσης,
β) είτε μετά από άσκηση αίτησης αναίρεσης κατά απόφασης τακτικού διοικητικού δικαστηρίου (Διοικητικού Πρωτοδικείου ή Διοικητικού Εφετείου), στο οποίο έχει προσφύγει πολίτης κατά διοικητικής πράξης ή άλλης πράξης του Δημοσίου.
Στη δεύτερη περίπτωση (αίτησης αναίρεσης κατά απόφασης τακτικού διοικητικού δικαστηρίου) το ΣτΕ επιτελεί σε σχέση με τα τακτικά διοικητικά δικαστήρια ρόλο παρόμοιο με αυτόν του Αρείου Πάγου σε σχέση με τα πολιτικά και τα ποινικά δικαστήρια.
Στη προκειμένη περίπτωση ελέγχει αν, με βάση τα δεδομένα πραγματικά περιστατικά, όπως τα έχει δεχθεί το κατώτερο δικαστήριο και τα οποία δεν μπορεί να αμφισβητήσει, ερμηνεύθηκε και εφαρμόστηκε σωστά ο νόμος (ουσιαστικός ή δικονομικός).

Το αν μια πράξη προσβάλλεται με αίτηση ακύρωσης (γεννά ακυρωτική διαφορά), ή με προσφυγή (γεννά διαφορά ουσίας), δηλαδή το αν κατά μιας πράξης πρέπει κανείς να προσφύγει στο ΣτΕ ή στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια, το ορίζει κάθε φορά ο νόμος.

Ο μεγαλύτερος παράγοντας για την καταξίωση του θεσμού είναι ότι έχει προσπαθήσει, ακολουθώντας ξένα πρότυπα προσαρμοσμένα όμως στην ελληνική πραγματικότητα, να διατυπώσει δεσμευτικές για τη Διοίκηση (Δημόσιο, Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου κλπ.) γενικές αρχές, οι οποίες θα πρέπει να διέπουν τη δράση της. Τέτοιες αρχές είναι για παράδειγμα η αρχή της προστασίας της εμπιστοσύνης του καλόπιστου διοικουμένου ή η αρχή της αναλογικότητας. Η αρχή της αναλογικότητας είναι μια από τις πιο σημαντικές αρχές του διοικητικού δικαίου και σημαίνει ότι ένα επαχθές για το διοικούμενο μέτρο που λαμβάνει η διοίκηση για κάποιο σκοπό πρέπει να είναι πρόσφορο και αναγκαίο για την επίτευξη του σκοπού και η βλάβη στο διοικούμενο από το μέτρο να μην ξεπερνά υπέρμετρα την κοινή ωφέλεια από το μέτρο. Σημαντικό ρόλο παίζει το ΣτΕ, και ιδίως το καθ'ύλη αρμόδιο Ε' Τμήμα, στην προστασία του περιβάλλοντος, καθώς ελέγχει αν στην πράξη η Διοίκηση τηρεί τις διακηρύξεις του Συντάγματος και των Νόμων για την προστασία του περιβάλλοντος (προστασία των δασών, εκπόνηση Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων κλπ.) και δε διστάζει να ακυρώσει εκτέλεση μεγάλων δημοσίων έργων, επειδή δεν πληρούν τους σχετικούς όρους.

Μειονέκτημα στο ΣτΕ : είναι ο χρόνος που απαιτείται από την άσκηση της αίτησης ακύρωσης ή αναίρεσης ως την έκδοση απόφασης, ο οποίος συχνά υπερβαίνει τα 5 χρόνια.

Αξίζει τον κόπο όμως. Για να το σκέφτονται δύο φορές πριν γίνει η παράβαση.  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2011, 05:41:03 μμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 14, 2011, 05:44:32 μμ »
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 14, 2011, 07:31:55 μμ »
συνάδελφοι,
εγώ προσωπικά από όσο εχω ρωτήσει όλοι μου λένε ότι ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος στο θέμα των τοποθετήσεων. Εννοώντας ποιοι δηλαδή θα προηγηθούν... Μάλιστα αιρετός μου είπε ότι το κάθε ΠΥΣΔΕ αποφασίζει πλειοψηφικά στο πως θα γίνουν οι τοποθετήσεις κατά την εύνοια της υπηρεσίας και κατά την καλύτερη λειτουργία των σχολικών μονάδων..... Παρόλα αυτά, συνάδελφος που ασπάζεται συγκεκριμένες "κομματικές αντιλήψεις" και είναι χρόνια μέσα στα πράγματα δήλωσε πως αν αδικηθεί κάποιος που είναι στη διάθεση ενός ΠΥΣΔΕ και προηγηθούν έναντι αυτού άτομα αποσπασμένα (εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ) κάνοντας ένσταση θα δικαιωθεί. Έτσι μου είπε τουλάχιστον ότι είχε γίνει και κάνα δυο φορές παλαιότερα. Μάλιστα, μου είπε ότι βασίζονται στην απραγία μας... Γι' αυτό μην αφήνετε τίποτα να περάσει... Ψάξτε τα πάντα και μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 15, 2011, 02:21:01 μμ »
Αν αδικηθεί κάποιος που είναι στη διάθεση ενός ΠΥΣΔΕ και προηγηθούν έναντι αυτού άτομα αποσπασμένα (εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ) κάνοντας ένσταση θα δικαιωθεί.

βασίζονται στην απραγία μας... Γι' αυτό μην αφήνετε τίποτα να περάσει... Ψάξτε τα πάντα και μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί...

Ακριβώς !!! 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.