*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;  (Αναγνώστηκε 14262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θέλω τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας πάνω στο θέμα:

Έχω ένα νήπιο που από την αρχή της χρονιάς έχει έρθει πολύ αραιά, μια μέρα εδώ, μια μέρα εκεί, συνολικά περίπου 3 εβδομάδες (ναι, 3 εβδομάδες, καλά διαβάσατε), χωρίς παρόλα αυτά να έχει συνεχόμενη απουσία 2 μηνών. Αυτό, μέχρι τα Χριστουγγενα. Από το Γενάρη όμως που ανοίξαμε έχει έρθει μόνο 2 μέρες, με αποκορύφωμα το ότι έχει να φανεί από τις 21 Ιανουαρίου!

Όσες φορές έχω μιλήσει με την μητέρα (αυτές τις λίγες που ήρθε και αρκετές ακόμα από το τηλέφωνο) μου λέει ότι το παιδί είναι κρυωμένο, ή έχει βήχα, ή μου λέει ότι θα το στείλει και δεν το στέλνει. Τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί ούτε το σταθερό τους τηλέφωνο. Το κινητό απλά δεν το σηκώνουν.

Τώρα; Τί κάνουμε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να τους μιλήσουμε; Βρίσκομαι σε ελαφρώς δυσκολη θέση για πολλούς λόγους:
α) όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει μου λένε "άστο μωρέ, τι μπλέκεσαι τώρα, ας μην έρχεται, δεν σου φτάνουν τόσα παιδιά που έχεις θες και ενα ακομα".
β) όλοι επίσης οι συνάδελφοι είναι εξαιρετικά αρνητικοί στο να ενημερώσω τη σύμβουλο να μου δώσει μια λύση. Γιατί είμαστε μια γειτονιά και για να μη δημιουργήσουμε αρνητική/αυστηρή εικόνα για το σχολείο και προστριβές με τους γονείς επειδή θα εμπλέξουμε τον "μπαμπούλα" (βλ. οποιονδήποτε ανώτερο σε δικοικητική/συμβουλευτική κλίμακα).

εγώ όμως σκέφτομαι ότι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει νηπιαγωγείο αλλιώς :
α) θα παραμείνει κολλημένο στα φουστάνια της μαμάς του, μέσα στη προστατευτική γυάλα που του έχει φτιάξει (το παιδί έχει πρόβλημα άρθρωσης σε σημείο που δεν καταλαβαίνει κανείς τα μισά που λέει - επαναλαμβάνω είναι μεγάλο νήπιο) και θα πάθει μεγάλο σοκ στο σχολείο από την πλευρά της κοινωνικής επαφής και της προσαρμογής στστη σχολική ζωή. (σκεφτείτε ότι την μοναδικη φορά που ήρθαν το Γενάρη, περάσαμε στιγμές προσαρμογής Σεπτεμβρίου, με τον μικρό να κλαίει, να ανοίγει την πόρτα να φύγει, να μην ξεκολλάει από τη μαμά του, όλο το πακέτο)
β)το παιδί θα πάει στο Δημοτικό χωρίς να έχει περάσει την εκπαίδευση του νηπιαγωγείου! Δεν συζητάω το ΚΡΑΞΙΜΟ που θα ακούσουμε (και θα έχουν 1000 δίκια) από τους Δασκάλους, ούτε καν με νοιάζει, αλλά αυτό το παιδί τί φταίει να ξεκινήσει υπολειπόμενο σε γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά;
γ) οι ίδιοι συνάδελφοι που θα είναι και του χρόνου στο σχολείο (εγώ τον Ιουνιο φεύγω), οι ίδιοι που μου λένε να μην ασχοληθώ με το θέμα είναι αρνητικοί 100% με το ενδεχόμενο επαναφοίτησης του παιδιού του χρόνου αν καταλήξουμε σε τέτοια πρόταση από τους γονείς.

ΟΥΦ! Τα είπα. Και τώρα; Τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου; 
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:48 »

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2011, 03:07:37 μμ »
Πρώτη κίνηση, επικοινωνείς με το/τη σχολικό σύμβουλο για να δείτε από κοινού πώς θα αντιμετωπίσετε παιδαγωγικά το πρόβλημα.

Πέραν του παιδαγωγικού, υπάρχει και το τυπικό/νομικό θέμα, δηλαδή ότι χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου το παιδί ΔΕΝ μπορεί να γραφεί στο Δημοτικό. Εκτός εάν βγει πάλι εγκύκλιος (όπως έχει ξαναγίνει) που να αναιρεί το νόμο και να επιτρέπει την εγγραφή στο Δημοτικό χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου. Διαφορετικά, το παιδί θα πρέπει να ξαναγραφεί του χρόνου και να επαναλάβει τα νήπια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2011, 03:47:47 μμ »
Πρώτη κίνηση, επικοινωνείς με το/τη σχολικό σύμβουλο για να δείτε από κοινού πώς θα αντιμετωπίσετε παιδαγωγικά το πρόβλημα.

Πέραν του παιδαγωγικού, υπάρχει και το τυπικό/νομικό θέμα, δηλαδή ότι χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου το παιδί ΔΕΝ μπορεί να γραφεί στο Δημοτικό. Εκτός εάν βγει πάλι εγκύκλιος (όπως έχει ξαναγίνει) που να αναιρεί το νόμο και να επιτρέπει την εγγραφή στο Δημοτικό χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου. Διαφορετικά, το παιδί θα πρέπει να ξαναγραφεί του χρόνου και να επαναλάβει τα νήπια.

Συμφωνώ.
Π΄ρωτα ενημέρωσε τη σύμβουλο, να δεις τι θα σου πει κα αυτή. Όσο για το τι λένε οι υπόλοιποι....στη θέση θα τους έγραφα κανονικά. Το σχολέιο είναι σχολέιο και τα παιδιά πρέπει να φοιτούν. Η δουλειά του νηπιαγωγού (και όλων των εκπαιδευτικών κατ' επέκτασιν) είναι να προσφέρουν γνώσεις στα παιδιά και όχι να δυσανασχετούν αν  έρθει ένα ακόμα παιδί στην τάξη τους, το οποίο για κάποιο λόγο δεν έρχεται ενώ είναι γραμμένο. Και τι θα πει θα χαλάσουν οι σχέσεις με τη γειτονιά; Η δουλειά σου (μου/τους) είναι να κάνεις (κάνουμε/κάνουν) δημόσιες σχέσεις με τη γειτονιά ή να διδάσκεις;

Επίσης, από τη στιγμή που δεν απαντούν στα τηλέφωνα, θα σου πρότεινα να στείλεις μια επιστολή στους γονείς, σε αυστηρό ύφος, όπου θα αναφέρεσαι στην υποχρεωτικότητα του νηπιαγωγείου (σύμφωνα με το νόμο), στις κυρώσεις που θα υποστούν αν το παιδί δεν φοιτά στο σχολέιο (αυτές λογικά κάπου θα υπάρχουν), στο γεγονός ότι αναγκαστικά θα επαναλάβει το παιδί το Ν/Γ γιατί η φοίτηση δεν είναι επαρκής κλπ. Μια καθαρά "υπαλληλική" επιστολή, και όχι συναισθηματική του στυλ "σας παρακαλώ, φέρτε το παιδί, είναι για το καλό του".
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2011, 05:30:13 μμ »
Συνάδελφοι θέλω τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας πάνω στο θέμα:

Έχω ένα νήπιο που από την αρχή της χρονιάς έχει έρθει πολύ αραιά, μια μέρα εδώ, μια μέρα εκεί, συνολικά περίπου 3 εβδομάδες (ναι, 3 εβδομάδες, καλά διαβάσατε), χωρίς παρόλα αυτά να έχει συνεχόμενη απουσία 2 μηνών. Αυτό, μέχρι τα Χριστουγγενα. Από το Γενάρη όμως που ανοίξαμε έχει έρθει μόνο 2 μέρες, με αποκορύφωμα το ότι έχει να φανεί από τις 21 Ιανουαρίου!

Όσες φορές έχω μιλήσει με την μητέρα (αυτές τις λίγες που ήρθε και αρκετές ακόμα από το τηλέφωνο) μου λέει ότι το παιδί είναι κρυωμένο, ή έχει βήχα, ή μου λέει ότι θα το στείλει και δεν το στέλνει. Τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί ούτε το σταθερό τους τηλέφωνο. Το κινητό απλά δεν το σηκώνουν.

Τώρα; Τί κάνουμε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να τους μιλήσουμε; Βρίσκομαι σε ελαφρώς δυσκολη θέση για πολλούς λόγους:
α) όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει μου λένε "άστο μωρέ, τι μπλέκεσαι τώρα, ας μην έρχεται, δεν σου φτάνουν τόσα παιδιά που έχεις θες και ενα ακομα".
β) όλοι επίσης οι συνάδελφοι είναι εξαιρετικά αρνητικοί στο να ενημερώσω τη σύμβουλο να μου δώσει μια λύση. Γιατί είμαστε μια γειτονιά και για να μη δημιουργήσουμε αρνητική/αυστηρή εικόνα για το σχολείο και προστριβές με τους γονείς επειδή θα εμπλέξουμε τον "μπαμπούλα" (βλ. οποιονδήποτε ανώτερο σε δικοικητική/συμβουλευτική κλίμακα).

εγώ όμως σκέφτομαι ότι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει νηπιαγωγείο αλλιώς :
α) θα παραμείνει κολλημένο στα φουστάνια της μαμάς του, μέσα στη προστατευτική γυάλα που του έχει φτιάξει (το παιδί έχει πρόβλημα άρθρωσης σε σημείο που δεν καταλαβαίνει κανείς τα μισά που λέει - επαναλαμβάνω είναι μεγάλο νήπιο) και θα πάθει μεγάλο σοκ στο σχολείο από την πλευρά της κοινωνικής επαφής και της προσαρμογής στστη σχολική ζωή. (σκεφτείτε ότι την μοναδικη φορά που ήρθαν το Γενάρη, περάσαμε στιγμές προσαρμογής Σεπτεμβρίου, με τον μικρό να κλαίει, να ανοίγει την πόρτα να φύγει, να μην ξεκολλάει από τη μαμά του, όλο το πακέτο)
β)το παιδί θα πάει στο Δημοτικό χωρίς να έχει περάσει την εκπαίδευση του νηπιαγωγείου! Δεν συζητάω το ΚΡΑΞΙΜΟ που θα ακούσουμε (και θα έχουν 1000 δίκια) από τους Δασκάλους, ούτε καν με νοιάζει, αλλά αυτό το παιδί τί φταίει να ξεκινήσει υπολειπόμενο σε γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά;
γ) οι ίδιοι συνάδελφοι που θα είναι και του χρόνου στο σχολείο (εγώ τον Ιουνιο φεύγω), οι ίδιοι που μου λένε να μην ασχοληθώ με το θέμα είναι αρνητικοί 100% με το ενδεχόμενο επαναφοίτησης του παιδιού του χρόνου αν καταλήξουμε σε τέτοια πρόταση από τους γονείς.

ΟΥΦ! Τα είπα. Και τώρα; Τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου;

Κ μεις -ολοήμερο-μια παρόμοια κατάσταση αντιμετωπίζουμε με ένα παιδί..με τη μόνη διαφορά ότι η μαμά γέννησε τα Χριστούγεννα κ λόγω των ιώσεων (είχαμε κ κρούσμα ιογενούς πνευμονίας)μας ενημέρωσε ότι θα αργήσει να τη φέρει ..αλλά έχουν περάσει σχεδόν 3μήνες από τότε ..η επιστολή νομίζω είναι μια πολύ καλή λύση ;) ;) κ για μας κ για σένα!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:48 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:14:34 μμ »
μακάρι να υπήρχε έστω μια δικαιολογία για την περίπτωσή μου, όπως υπάρχει για τη δική σου. Ένα μικρό αδερφάκι, κάτι που να δικαιολογεί -έστω λίγο τραβηγμένα - την μακρά απουσία από το σχολείο. Αλλά από ότι φαίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται να είναι θέμα παραχαϊδέματος. Και θεώρησης του νηπιαγωγείου σαν μη ενός μή υποχρεωτικού τομέα εκπαίδευσης, ενός π.χ. χώρου πάρκινγκ για τις ημέρες που η μαμά δεν είχε πού να αφήσει το παιδί της. Μέχρι τώρα αυτό φάνηκε, εκτός και αν τρέχει κάτι άλλο και δεν το ξέρω (στην οποία περίπτωση θα έπρεπε να ενημερωθούμε σαν σχολείο νομίζω).

Και αυτό που με τρελλαίνει είναι ότι εμείς το Σεπτέμβρη κάναμε ολόκληρη ιστορία για να στείλουμε παιδιά σε όμορα νηπιαγωγεία γιατί δεν χωρούσαμε, δεν δεχτήκαμε καθόλου προνήπια στο κλασσικό, υπήρχαν γονείς που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, άνθρωποι που έστειλαν τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό επειδή δεν χωρούσαν όλοι στο νηπιαγωγείο μας, και το συγκεκριμένο παιδάκι κάθεται σπίτι του και βλέπει τηλεόραση.

Θα πάρω αύριο ενα τελευταίο τηλ στο κινητό που μου έχουν δώσει και αν δεν βρω άκρη μετά θα πάρω την Σύμβουλο να δω τί θα πει. Αν στείλουμε τελικά επιστολή, θα σας πω πως την γράψαμε.

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:26:52 μμ »
Συνάδελφοι θέλω τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας πάνω στο θέμα:

Έχω ένα νήπιο που από την αρχή της χρονιάς έχει έρθει πολύ αραιά, μια μέρα εδώ, μια μέρα εκεί, συνολικά περίπου 3 εβδομάδες (ναι, 3 εβδομάδες, καλά διαβάσατε), χωρίς παρόλα αυτά να έχει συνεχόμενη απουσία 2 μηνών. Αυτό, μέχρι τα Χριστουγγενα. Από το Γενάρη όμως που ανοίξαμε έχει έρθει μόνο 2 μέρες, με αποκορύφωμα το ότι έχει να φανεί από τις 21 Ιανουαρίου!

Όσες φορές έχω μιλήσει με την μητέρα (αυτές τις λίγες που ήρθε και αρκετές ακόμα από το τηλέφωνο) μου λέει ότι το παιδί είναι κρυωμένο, ή έχει βήχα, ή μου λέει ότι θα το στείλει και δεν το στέλνει. Τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί ούτε το σταθερό τους τηλέφωνο. Το κινητό απλά δεν το σηκώνουν.

Τώρα; Τί κάνουμε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να τους μιλήσουμε; Βρίσκομαι σε ελαφρώς δυσκολη θέση για πολλούς λόγους:
α) όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει μου λένε "άστο μωρέ, τι μπλέκεσαι τώρα, ας μην έρχεται, δεν σου φτάνουν τόσα παιδιά που έχεις θες και ενα ακομα".
β) όλοι επίσης οι συνάδελφοι είναι εξαιρετικά αρνητικοί στο να ενημερώσω τη σύμβουλο να μου δώσει μια λύση. Γιατί είμαστε μια γειτονιά και για να μη δημιουργήσουμε αρνητική/αυστηρή εικόνα για το σχολείο και προστριβές με τους γονείς επειδή θα εμπλέξουμε τον "μπαμπούλα" (βλ. οποιονδήποτε ανώτερο σε δικοικητική/συμβουλευτική κλίμακα).

εγώ όμως σκέφτομαι ότι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει νηπιαγωγείο αλλιώς :
α) θα παραμείνει κολλημένο στα φουστάνια της μαμάς του, μέσα στη προστατευτική γυάλα που του έχει φτιάξει (το παιδί έχει πρόβλημα άρθρωσης σε σημείο που δεν καταλαβαίνει κανείς τα μισά που λέει - επαναλαμβάνω είναι μεγάλο νήπιο) και θα πάθει μεγάλο σοκ στο σχολείο από την πλευρά της κοινωνικής επαφής και της προσαρμογής στστη σχολική ζωή. (σκεφτείτε ότι την μοναδικη φορά που ήρθαν το Γενάρη, περάσαμε στιγμές προσαρμογής Σεπτεμβρίου, με τον μικρό να κλαίει, να ανοίγει την πόρτα να φύγει, να μην ξεκολλάει από τη μαμά του, όλο το πακέτο)
β)το παιδί θα πάει στο Δημοτικό χωρίς να έχει περάσει την εκπαίδευση του νηπιαγωγείου! Δεν συζητάω το ΚΡΑΞΙΜΟ που θα ακούσουμε (και θα έχουν 1000 δίκια) από τους Δασκάλους, ούτε καν με νοιάζει, αλλά αυτό το παιδί τί φταίει να ξεκινήσει υπολειπόμενο σε γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά;
γ) οι ίδιοι συνάδελφοι που θα είναι και του χρόνου στο σχολείο (εγώ τον Ιουνιο φεύγω), οι ίδιοι που μου λένε να μην ασχοληθώ με το θέμα είναι αρνητικοί 100% με το ενδεχόμενο επαναφοίτησης του παιδιού του χρόνου αν καταλήξουμε σε τέτοια πρόταση από τους γονείς.

ΟΥΦ! Τα είπα. Και τώρα; Τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου;

Κ μεις -ολοήμερο-μια παρόμοια κατάσταση αντιμετωπίζουμε με ένα παιδί..με τη μόνη διαφορά ότι η μαμά γέννησε τα Χριστούγεννα κ λόγω των ιώσεων (είχαμε κ κρούσμα ιογενούς πνευμονίας)μας ενημέρωσε ότι θα αργήσει να τη φέρει ..αλλά έχουν περάσει σχεδόν 3μήνες από τότε ..η επιστολή νομίζω είναι μια πολύ καλή λύση ;) ;) κ για μας κ για σένα!!

για μένα αυτό δεν είναι διακιολογία.
Το νηπιαγωγείο είναι σχολέιο και όχι πάρκινγκ!
Αν γεννούσε του χρόνου που το παιδί θα ήταν στην πρώτη δημοτικού, τι θα έκανε; δεν θα το έστελνε σχολέιο;
Κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν κατανοητά από τους γονείς είτε με το καλό έιτε με το κακό...
Η σειρά είναι τηλέφωνο-επιστολή-εισαγγελέας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2011, 07:46:25 μμ »
Συνάδελφοι θέλω τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας πάνω στο θέμα:

Έχω ένα νήπιο που από την αρχή της χρονιάς έχει έρθει πολύ αραιά, μια μέρα εδώ, μια μέρα εκεί, συνολικά περίπου 3 εβδομάδες (ναι, 3 εβδομάδες, καλά διαβάσατε), χωρίς παρόλα αυτά να έχει συνεχόμενη απουσία 2 μηνών. Αυτό, μέχρι τα Χριστουγγενα. Από το Γενάρη όμως που ανοίξαμε έχει έρθει μόνο 2 μέρες, με αποκορύφωμα το ότι έχει να φανεί από τις 21 Ιανουαρίου!

Όσες φορές έχω μιλήσει με την μητέρα (αυτές τις λίγες που ήρθε και αρκετές ακόμα από το τηλέφωνο) μου λέει ότι το παιδί είναι κρυωμένο, ή έχει βήχα, ή μου λέει ότι θα το στείλει και δεν το στέλνει. Τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί ούτε το σταθερό τους τηλέφωνο. Το κινητό απλά δεν το σηκώνουν.

Τώρα; Τί κάνουμε εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να τους μιλήσουμε; Βρίσκομαι σε ελαφρώς δυσκολη θέση για πολλούς λόγους:
α) όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει μου λένε "άστο μωρέ, τι μπλέκεσαι τώρα, ας μην έρχεται, δεν σου φτάνουν τόσα παιδιά που έχεις θες και ενα ακομα".
β) όλοι επίσης οι συνάδελφοι είναι εξαιρετικά αρνητικοί στο να ενημερώσω τη σύμβουλο να μου δώσει μια λύση. Γιατί είμαστε μια γειτονιά και για να μη δημιουργήσουμε αρνητική/αυστηρή εικόνα για το σχολείο και προστριβές με τους γονείς επειδή θα εμπλέξουμε τον "μπαμπούλα" (βλ. οποιονδήποτε ανώτερο σε δικοικητική/συμβουλευτική κλίμακα).

εγώ όμως σκέφτομαι ότι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει νηπιαγωγείο αλλιώς :
α) θα παραμείνει κολλημένο στα φουστάνια της μαμάς του, μέσα στη προστατευτική γυάλα που του έχει φτιάξει (το παιδί έχει πρόβλημα άρθρωσης σε σημείο που δεν καταλαβαίνει κανείς τα μισά που λέει - επαναλαμβάνω είναι μεγάλο νήπιο) και θα πάθει μεγάλο σοκ στο σχολείο από την πλευρά της κοινωνικής επαφής και της προσαρμογής στστη σχολική ζωή. (σκεφτείτε ότι την μοναδικη φορά που ήρθαν το Γενάρη, περάσαμε στιγμές προσαρμογής Σεπτεμβρίου, με τον μικρό να κλαίει, να ανοίγει την πόρτα να φύγει, να μην ξεκολλάει από τη μαμά του, όλο το πακέτο)
β)το παιδί θα πάει στο Δημοτικό χωρίς να έχει περάσει την εκπαίδευση του νηπιαγωγείου! Δεν συζητάω το ΚΡΑΞΙΜΟ που θα ακούσουμε (και θα έχουν 1000 δίκια) από τους Δασκάλους, ούτε καν με νοιάζει, αλλά αυτό το παιδί τί φταίει να ξεκινήσει υπολειπόμενο σε γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά;
γ) οι ίδιοι συνάδελφοι που θα είναι και του χρόνου στο σχολείο (εγώ τον Ιουνιο φεύγω), οι ίδιοι που μου λένε να μην ασχοληθώ με το θέμα είναι αρνητικοί 100% με το ενδεχόμενο επαναφοίτησης του παιδιού του χρόνου αν καταλήξουμε σε τέτοια πρόταση από τους γονείς.

ΟΥΦ! Τα είπα. Και τώρα; Τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου;

Κ μεις -ολοήμερο-μια παρόμοια κατάσταση αντιμετωπίζουμε με ένα παιδί..με τη μόνη διαφορά ότι η μαμά γέννησε τα Χριστούγεννα κ λόγω των ιώσεων (είχαμε κ κρούσμα ιογενούς πνευμονίας)μας ενημέρωσε ότι θα αργήσει να τη φέρει ..αλλά έχουν περάσει σχεδόν 3μήνες από τότε ..η επιστολή νομίζω είναι μια πολύ καλή λύση ;) ;) κ για μας κ για σένα!!

για μένα αυτό δεν είναι διακιολογία.
Το νηπιαγωγείο είναι σχολέιο και όχι πάρκινγκ!
Αν γεννούσε του χρόνου που το παιδί θα ήταν στην πρώτη δημοτικού, τι θα έκανε; δεν θα το έστελνε σχολέιο;
Κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν κατανοητά από τους γονείς είτε με το καλό έιτε με το κακό...
Η σειρά είναι τηλέφωνο-επιστολή-εισαγγελέας


Είναι κ δασκάλα η μαμά!! Είπαμε με τη διευθύντρια τηλέφωνο,επιστολή κ διαγραφή!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2011, 07:57:34 μμ »
Λυπάμαι το κακόμοιρο το παιδί που έχει αυτή την οικογένεια. Γιατί εκτός από μάνα μάλλον θα υπάρχει και πατέρας και ευρύτερη οικογένεια που αδιαφορούν γι΄ αυτό το πλάσμα. Έπειτα, δεν μπορώ να καταλάβω (ή μάλλον μπορώ) γιατί δεν μπορούμε να ρωτήσουμε την σύμβουλο και πώς αυτό θα μας εκθέσει ως επαγγελματίες από την στιγμή που εμείς δεν έχουμε κάνει κάποια παράλειψη. Βλέπω όμως πως συνήθως οι σύμβουλοι ενδιαφέρονται για το "φαίνεσθαι" και δεν παίρνουν σαφή θέση σε θέματα που απασχολούν τους συναδέρφους. Θα σου έλεγα να ακούσεις το emmaki, που έχει και σχετική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2011, 08:03:48 μμ »
Πρώτη κίνηση, επικοινωνείς με το/τη σχολικό σύμβουλο για να δείτε από κοινού πώς θα αντιμετωπίσετε παιδαγωγικά το πρόβλημα.

Πέραν του παιδαγωγικού, υπάρχει και το τυπικό/νομικό θέμα, δηλαδή ότι χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου το παιδί ΔΕΝ μπορεί να γραφεί στο Δημοτικό. Εκτός εάν βγει πάλι εγκύκλιος (όπως έχει ξαναγίνει) που να αναιρεί το νόμο και να επιτρέπει την εγγραφή στο Δημοτικό χωρίς βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου. Διαφορετικά, το παιδί θα πρέπει να ξαναγραφεί του χρόνου και να επαναλάβει τα νήπια.

Συμφωνώ.
Π΄ρωτα ενημέρωσε τη σύμβουλο, να δεις τι θα σου πει κα αυτή.
Όσο για το τι λένε οι υπόλοιποι....στη θέση θα τους έγραφα κανονικά. Το σχολέιο είναι σχολέιο και τα παιδιά πρέπει να φοιτούν. Η δουλειά του νηπιαγωγού (και όλων των εκπαιδευτικών κατ' επέκτασιν) είναι να προσφέρουν γνώσεις στα παιδιά και όχι να δυσανασχετούν αν  έρθει ένα ακόμα παιδί στην τάξη τους, το οποίο για κάποιο λόγο δεν έρχεται ενώ είναι γραμμένο. Και τι θα πει θα χαλάσουν οι σχέσεις με τη γειτονιά; Η δουλειά σου (μου/τους) είναι να κάνεις (κάνουμε/κάνουν) δημόσιες σχέσεις με τη γειτονιά ή να διδάσκεις;

Επίσης, από τη στιγμή που δεν απαντούν στα τηλέφωνα, θα σου πρότεινα να στείλεις μια επιστολή στους γονείς, σε αυστηρό ύφος, όπου θα αναφέρεσαι στην υποχρεωτικότητα του νηπιαγωγείου (σύμφωνα με το νόμο), στις κυρώσεις που θα υποστούν αν το παιδί δεν φοιτά στο σχολέιο (αυτές λογικά κάπου θα υπάρχουν), στο γεγονός ότι αναγκαστικά θα επαναλάβει το παιδί το Ν/Γ γιατί η φοίτηση δεν είναι επαρκής κλπ. Μια καθαρά "υπαλληλική" επιστολή, και όχι συναισθηματική του στυλ "σας παρακαλώ, φέρτε το παιδί, είναι για το καλό του".

+++++++++++++++++
Επίσης, να παραθέσω και το παρακάτω απόσπασμα από το ΠΔ:

14. Σε περίπτωση συνεχούς απουσίας νηπίου πέραν του διμήνου και αφού ο γονέας ή ο κηδεμόνας δεν ανταποκρίθηκαν στις ειδοποιήσεις της Προϊσταμένης του νηπιαγωγείου. η θέση πληρώνεται από άλλο νήπιο που περιλαμβάνεται στη σχετική κατάσταση .

http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/pd200.htm
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2011, 07:54:01 μμ »
Α! Και κάτι καινούριο που έμαθα: για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη φοίτηση νηπίων υπεύθυνος είναι ο Προϊστάμενος του Γραφείου, και ΟΧΙ η Σύμβουλος. Μου έκανε εντύπωση, αλλά έτσι φαίνεται πως είναι.   
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:49:30 πμ »
Ποιες ποινικές ευθύνες έχουν οι γονείς που δεν στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρθ.2, Ν. 1566/1985 και του αρθ. 73, Ν. 3518/2006, η φοίτηση των μαθητών στην Α/θμια Εκπ/ση είναι υποχρεωτική, εφόσον ο μαθητής δεν έχει υπερβεί το 16ο έτος της ηλικίας του. Όποιος έχει την επιμέλεια του προσώπου του ανηλίκου και παραλείπει

 την εγγραφή ή την εποπτεία του ως προς τη φοίτηση τιμωρείται, σύμφωνα με το άρθρο 458 του Ποινικού Κώδικα (χρηματικό πρόστιμο). Επιπλέον, με το Π.Δ. 161/2000 μεταβιβάζεται στο Νομάρχη η αρμοδιότητα επιβολής κυρώσεων στους γονείς και κηδεμόνες που δεν εγγράφουν τα παιδιά τους στο σχολείο και αμελούν για την τακτική φοίτησή τους.

 Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2, αρθ.11 του Π.Δ. 201/1998, όταν ο μαθητής απουσιάζει αδικαιολόγητα και οι γονείς ή ο κηδεμόνας τους δεν επικοινωνούν με το σχολείο παρά τις ειδοποιήσεις, αναζητείται η οικογένεια του μέσω της δημοτικής ή αστυνομικής αρχής. Στις περιπτώσεις που η αναζήτηση δεν φέρει αποτέλεσμα, αναφέρεται η διακοπή της φοίτησης στον αρμόδιο Προϊστάμενο Δlνσης ή Γραφείου Α/θμιας Εκπ/σης, ο οποίος αναζητά το μαθητή σε όλα τα σχολεία του νομού και, εν συνεχεία, η αρμόδια Υπηρεσία του ΥΠ.Ε.Π.Θ. αναζητά το μαθητή σε όλα τα σχολεία της χώρας.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12270:poies-poinikes-eithines-exoun-oi-goneis-pou-den-stelnoun-ta-paidia-tous-sto-sxoleio&Itemid=1796
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική φοίτηση νηπίου - Και αν δεν έρχεται;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:02:38 μμ »
Α! Και κάτι καινούριο που έμαθα: για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη φοίτηση νηπίων υπεύθυνος είναι ο Προϊστάμενος του Γραφείου, και ΟΧΙ η Σύμβουλος. Μου έκανε εντύπωση, αλλά έτσι φαίνεται πως είναι.

Έτσι είναι. Ο Προϊστάμενος είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή του νόμου, άρα και για τη φοίτηση των νηπίων, που ορίζεται με νόμο. Η Σύμβουλος όμως είναι υπεύθυνη για το παιδαγωγικό κομμάτι, δηλαδή πώς αντιμετωπίζεις παιδαγωγικά κάθε περίπτωση. Θα πρέπει να προηγείται η συνεργασία νηπιαγωγού-συμβούλου, για τη λύση του προβλήματος με παιδαγωγικό τρόπο (φυσικά να είναι ενήμερος και ο προϊστάμενος για το θέμα).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.