*

Αποστολέας Θέμα: Προβλημα σε ιδιαιτερα  (Αναγνώστηκε 3719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προβλημα σε ιδιαιτερα
« στις: Μάρτιος 18, 2011, 02:43:42 πμ »
Γεια σας! Λοιπον φετος ανελαβα 2 παιδια Α Γυμνασιου σε γλωσσα και αρχαια. Και τα δυο ειναι αρκετα ζωηρα, πολυ κακομαθημενα και επιπλεον βαριουνται να διαβασουν. Οι βαθμοι τους ειναι μετριοι 13-14. Το μαθημα μαζι τους μου φαινεται γογλοθας γιατι βαριουνται ακομα και να γραψουν τις ασκησεις που τους πηγαινω να κανουμε. Γραφουν διαγωνισμα και τα πηγαινουν χαλια επειδη βαριουνται να καθησουν ολη την ωρα και βιαζονται να φυγουν. Κι ενω εξηγω οτι πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι οταν γραφουν διαγωνισμα γυρναει το ενα και μου λεει: ναι σιγα να μην καθομαι να τα κοιταω τα θεματα εγω βιαζομαι να φυγω!!!Και ηταν μπροστα και η μαμα του. Επιπλεον δε διαβαζουν σχεδον τιποτα μονα τους κι αν δε παω εγω ουτε προκειται να ανοιξουν βιβλιο και τα θελουν ολα ετοιμα. Κι ενω εχω εξηγησει  ξανα και ξανα κυριως στους γονεις τους οτι πρεπει να καθονται να διαβαζουν μονα τους και δε γινεται να ειναι συνεχεια πανω απο το κεφαλι τους καποιος οπως ουτε κι εγω μπορω να ειμαι 24 ωρες το 24ωρο εκει  συνεχιζεται η ιδια κατασταση. Οποτε γραφουν τεστ με παιρνουν τηλεφωνο να πηγαινω  ασχετως την ωρα κι εγω φυσικα επειδη εχω αλλα τοσα ιδιαιτερα δε μπορω. Εχω κουραστει και δε ξερω τι να κανω. Σκεφτηκα να τους σταματησω αλλα μετα λεω ας τελειωσει η χρονια καλυτερα. Ειλικρινα το μαθημα μαζι τους δεν το αντεχω. Ειναι πολυ κουραστικο και στη τελικη δε γινεται και σωστη δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2011, 09:20:41 πμ »
Γιατι δεν το σταματησες απο την αρχη της χρονιάς? Νομιζες  πως θα διορθωθει η κατασταση, ετσι?.Σε καταλαβαινω. Μάλλον προκειται για υπερκινητικά παιδια, αποσπαση προσοχης, αρνηση κλπ.....Τώρα κράτα το μαθημα και όπως ερθουν τα πράγματα. Οι γονεις, ετσι κι αλλιως, γνωρίζουν. Δεν πιστευω να σου ζητησουν ευθυνη (αν και αυτο "παίζει").

Θα σε συμβουλευα ωστοσο να αλλαξεις λιγο τη συμπεριφορα σου. Μην εισαι πολυ "καλή" μαζι τους. Φωναξε και λιγο. Κρατα τους (αν και συ μπορεις βεβαια) μιση ωρα παραπανω, αν δεν ακουν ή δεν προσεχουν αυτα που τους λες. Μηπως, γνωρίζοντας οτι θα κανουν παραπανω ωρα μαθημα καπως συγκεντρωθουν για να τελειωνουν στην ωρα τους μιας και γαιυτα ειναι "μαρτυριο"

Αγόρια ειναι ή κοριτσια; (εχει και αυτο τη σημασια του)
θελω να πω, πως αν εκανα μαθημα σε αγορακι θα του μιλουσα και για μπαλα και για ο,τι τελος παντων το ευχαριστουσε να συζητα και να μαθαινει.

 Το γνωστικο "φοβομαστε" και προσπαθουμε να ειμαστε σωστα προετοιμασμενοι, αλλα τελικά η παιδοψυχολογια εχει τον πρωτο λογο.


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2011, 09:59:00 πμ »
Γεια σας! Λοιπον φετος ανελαβα 2 παιδια Α Γυμνασιου σε γλωσσα και αρχαια. Και τα δυο ειναι αρκετα ζωηρα, πολυ κακομαθημενα και επιπλεον βαριουνται να διαβασουν. Οι βαθμοι τους ειναι μετριοι 13-14. Το μαθημα μαζι τους μου φαινεται γογλοθας γιατι βαριουνται ακομα και να γραψουν τις ασκησεις που τους πηγαινω να κανουμε. Γραφουν διαγωνισμα και τα πηγαινουν χαλια επειδη βαριουνται να καθησουν ολη την ωρα και βιαζονται να φυγουν. Κι ενω εξηγω οτι πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι οταν γραφουν διαγωνισμα γυρναει το ενα και μου λεει: ναι σιγα να μην καθομαι να τα κοιταω τα θεματα εγω βιαζομαι να φυγω!!!Και ηταν μπροστα και η μαμα του. Επιπλεον δε διαβαζουν σχεδον τιποτα μονα τους κι αν δε παω εγω ουτε προκειται να ανοιξουν βιβλιο και τα θελουν ολα ετοιμα. Κι ενω εχω εξηγησει  ξανα και ξανα κυριως στους γονεις τους οτι πρεπει να καθονται να διαβαζουν μονα τους και δε γινεται να ειναι συνεχεια πανω απο το κεφαλι τους καποιος οπως ουτε κι εγω μπορω να ειμαι 24 ωρες το 24ωρο εκει  συνεχιζεται η ιδια κατασταση. Οποτε γραφουν τεστ με παιρνουν τηλεφωνο να πηγαινω  ασχετως την ωρα κι εγω φυσικα επειδη εχω αλλα τοσα ιδιαιτερα δε μπορω. Εχω κουραστει και δε ξερω τι να κανω. Σκεφτηκα να τους σταματησω αλλα μετα λεω ας τελειωσει η χρονια καλυτερα. Ειλικρινα το μαθημα μαζι τους δεν το αντεχω. Ειναι πολυ κουραστικο και στη τελικη δε γινεται και σωστη δουλεια.

welcome to the club!!!
τα περισσοτερα ιδιαιτερα που ειχα τις 2 πρωτες χρονιες ηταν ακριβως ετσι.Για να θελουν οι γονεις να κανουν τα παιδια ιδιαιτερο στην Α γυμνασιου  συνηθως ειναι παιδια που δεν ειναι καλοι μαθητες, που δε διαβαζουν μονα τους κτλ.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις απλα κανεις το μαθημα της ιδιας κ της επομενης μερας, δηλαδη στην ουσια "διαβαζεις" τα παιδια. Θυμαμαι οταν ειχα 2 τετοια ιδιαιτερα επαιρνα 2 ντεπον καθημερινα. Στοχος αυτων των παιδιων τις περισσοτερες φορες ειναι απλα κ μονο να περασουν την ταξη.
Καλο κουραγιο κ καλη υπομονη!!!

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:24:11 μμ »
Δε τα σταματησα απο την αρχη γιατι κι εγω ως νεα στο χωρο περιμενα να δω πως θα παει. Αγορια ειναι . Και φανταζομαι οτι τωρα που πλησιαζουν εξετασεις θα εγκατασταθω σπιτι τους!! Περιμενω πως και πως να τελειωσει η χρονια και σκεφτομαι του χρονου να μη τους αναλαβω. Επισης τις φορες που το εχω συζητησει με τη μητερα, η οποια βεβαια γνωριζει, μου λεει οτι μονος του βαριεται να διαβαζει κι οτι αυτο ειναι αδυνατον τουλαχιστον για φετος! Δηλαδη απο του χρονου τι θα αλλαξει???Δε ξερω οταν πηγαινω για μαθημα με παιδια του Λυκειου το χαιρομαι τοσο πολυ ενω το μαθημα με το Γυμνασιο μου φαινεται ατελειωτο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:31:47 μμ »
Προτείνω να μην τους αναλάβεις του χρόνου...Ας τελειώσει η χρονιά και τέρμα...Επίσης μην θεωρείς απίθανο να συναντήσεις και μαθητές Λυκείου να αποτελούν τέτοιες περίεργες ''περιπτώσεις''...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2011, 05:22:18 μμ »
Σε όλες τις βαθμίδες υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.
Για φαντάσου να έχεις μέσα στην τάξη 3-4 τέτοια, σου διαλύουν την τάξη.
και πρέπει να βρεις τρόπο να τραβήξεις την προσοχή τους, άλλοτε με το καλό άλλοτε και με καμιά φωνή!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:57:28 μμ »
κλασικο προβλημα..απο την στιγμη που ενημερωνεις τους γονεις δεν νομιζω να σου ριξουν ευθυνη, αν και μερικοι εχουν την ταση να θεοποιουν τα παιδια τους και να τα βγαζουν αλαθητα!!! >:(
ισως να τονιζες πιο πολυ στους γονεις το οτι πλησιαζουν οι εξετασεις και ειναι επιφοβα τα πραγματα εαν δεν στρωθουν?? αν τους βαλουν κ αυτοι καμια φωνη ιιιιιισως και γινει κατι..
κουραγιο συναδελφισσα!και υπομονη..
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2011, 02:43:30 πμ »
Στηριζόμενη καθαρά στην φράση σου "Ειλικρινα το μαθημα μαζι τους δεν το αντέχω", θα σου έλεγα να αποχωρήσεις. Ακούγεται αντιεπαγγελματικό, αλλά επειδή πιέζεσαι και επιπλέον υποψιάζομαι ότι η αποτυχία τους στις εξετάσεις θα πέσει και πάνω σου (διότι η επιτυχία είναι του μαθητή και η αποτυχία του καθηγητή, συνηθισμένη άποψη, δεν την ασπάζομαι εγώ βέβαια) θα κάνεις περισσότερο κακό στην καλή σου φήμη αν μείνεις ως το τέλος, και βεβαίως θα κάνεις κακό και στην ψυχική σου ηρεμία, από το να αποχωρήσεις και να τους δώσεις τον χρόνο να βρουν κάποιον άλλο καθηγητή να αναλάβει τα πιτσιρίκια. Κι επειδή είναι λίγο προσβλητικό να πεις στη μητέρα ότι φεύγεις γιατί είναι ανυπόφορα, βρες καλύτερα μια καλή δικαιολογία και αποχώρησε διακριτικά. Αν μάλιστα προτείνεις και κάποιον άλλο συνάδελφο (θα μου πεις ποιον να κάψεις ;D) θα φανεί ότι πραγματικά φεύγεις λόγω ανωτέρας βίας κι ότι εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι για τα παιδάκια αφού τους βρήκες άλλον καθηγητή.
Για να μην παρεξηγηθώ, επαναλαμβάνω ότι συμβουλεύω τα παραπάνω στηριζόμενη καθαρά και μόνο στο ότι ανέφερες πως "δεν αντέχεις το μάθημα μαζί τους". Σε κάθε άλλη περίπτωση θα μπορούσαμε ίσως να προτείνουμε άλλου είδους αντιμετώπιση, προσέγγιση, τρόπο διδασκαλίας, διάφορα (που βέβαια είναι θεωρητικά, αφού εσύ τα ξέρεις τα παιδιά και το πιο σημαντικό έχουν συνηθίσει σε μια συγκεκριμένη αντιμετώπιση από μέρους σου) ΑΛΛΑ αφού σε πιέζει η όλη διαδικασία είναι καλύτερα να αποχωρήσεις. Πάντως μην κλονίζεσαι, τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν άπειρες! :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2011, 09:13:35 πμ »
συμφωνώ με Lucinda!

γιατί αν τωρα δεν "αντεχεις" τη πίεση (ψυχολογικη εννοω κυρίως) φαντασου πως θα αιστανθεις αν σου φορτώσουν και την οποια αποτυχία.

Παντως, πανω και περα απο όλα θα πρέπει να βάζουμε τη ψυχολογικη κατασταση και τη δικη μας. Αν εμεις δεν ειμαστε "καλά" τοτε πως θα ανταποκριθουμε σωστα στο εργο μας?
Τουλαχιστον εγω ετσι κανω. Αν δω (παρόλο που το εχω ξεκαθαρίσει στους γονεις απο την 1η κιολας συναντηση) πως "σκαλωνει" το ολο πραγμα, σηκωνομαι και φευγω, λεγοντας πως μαθημα ετσι ΔΕΝ γινεται!

το παιδι δεν μαθαινει, εσεις δινεται πεταμενα λεφτα και γω ειμαι στο σταδιο των "σκληρων"...

υ.γ. 1. οταν ο γονιος παει να μου δικαιολογησει το "καμαρι" του, τον βαζω στη θεση του, και πιστεψτε με ,...πιο πολυ σε εκτιμαει.

2. κοιταξτε λιγο την "υπογραφη" μου  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2011, 01:17:50 μμ »
Τωρα αδυνατον να αποχωρησω γιατι πλησιαζουν οι εξετασεις και οπως καταλαβαινετε αν εφευγα τωρα θα ηταν χειροτερα. Αυτο που με εξοργιζει τις περισσοτερες φορες ειναι οχι τα παιδια αλλα οι γονεις που  θεωρουν οτι οι καθηγητες ειναι θεοι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο κι οτι ειναι υποχρεωμενοι να καθονται, αν αυτο ηταν δυνατον, καθε μερα με το παιδι τους για να διαβαζει! Ε συγνωμη αλλα δεν ειναι αυτη η δουλεια μας θεωρω. Κι αν τους το πεις αυτο στραβωνουν κι απο πανω. Να φανταστειτε τους εχω παει του κοσμου τις ασκησεις να κανουμε  και το ενα ειδικα τις γραφει τοσο γρηγορα επειδη βαριεται που τα γραμματα του ουτε καν διαβαζονται!! Κι ετσι κι εγω δε μπορω ουτε να διορθωσω ουτε τιποτα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο του χρονου δεν θα τους αναλαβω!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2011, 01:55:44 μμ »
Δεν είναι αργά για να αποχωρήσεις, πίστεψέ με. Ειδικά αν αναλογιστείς ότι πάρα πολλοί γονείς ψάχνουν καθηγητή δυο μέρες πριν τις εξετάσεις. Εσύ τους δίνεις και 2 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2011, 02:03:38 μμ »
παρολο που συμφωνω με αυτο που λεει η Lucinda, και ισως το ιδιο θα εκανα και γω, απο την αλλη καταλαβαινω και τη ψυχολογια της "γιωτακι". Θα την κατηγορησουν πως 2 χρονια δεν τα ειχε παρατησει,... τωρα στο τελος το σκεφτηκε?....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2011, 02:12:04 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2011, 02:13:06 μμ »
Γι' αυτό θα επικαλεστεί μια δικαιολογία, οπότε θα φανεί ότι αποχωρεί λόγω ανωτέρας βίας. Ίσα ίσα, αν έφευγε από τον πρώτο μήνα θα ήταν χειρότερο, ενώ τώρα απλώς "κάτι έτυχε" και δεν μπορεί να συνεχίσει για "άλλους λόγους". Μπορεί να ακούγομαι εντελώς αντιεπαγγελματική, αλλά όταν πας στο μάθημα και μετά θέλεις δέκα λεξοτανίλ να συνέλθεις...Ωραίο το αίσθημα ευθύνης, αλλά σε λίγο θα κάνουμε και σίδερο (όπως διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα από έναν συνάδελφο).
Πάντως γιωτάκι στο επόμενο ιδιαίτερο θα ξέρεις από την αρχή τι να πεις για να ξεκαθαρίσεις εντελώς το ρόλο σου και στους γονείς και στα παιδιά. Πάρ' το από την καλή πλευρά, (εκτός των άλλων) αυτό είναι η περιβόητη εμπειρία. Και δε θέλω κατσουφιές, smile! Άντε συναδέλφισσα, θετική σκέψη!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα σε ιδιαιτερα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2011, 02:21:14 μμ »
σε κάποια επαγγέλματα σε ειδικές περιπτώσεις, καλή ώρα ,δε θα έπρεπε να υπάρχει το λεγόμενο φιλότιμο αυτό ακριβώς

εκμεταλλεύονται ορισμένοι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.