*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;  (Αναγνώστηκε 116568 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 09, 2011, 05:17:00 μμ »
Ποιοι έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν αίτηση μόνιμου διορισμού;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:34 »

Αποσυνδεδεμένος markira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 09, 2011, 05:20:26 μμ »

στους αρχικα διοριστεους σε τι σειρα ησουν?


531!
κατα 99,9% διοριζεσαι! καλη τοποθετηση  :)
[/quote]

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!! ευχομαι και σε εσενα με το καλο!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 09, 2011, 09:51:29 μμ »
Καλά, αυτοί που είναι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα διοριστούν οπωσδήποτε όλοι τα επόμενα χρόνια, και χωρίς δουλειά δεν θα μείνουν, θα κληθούν αναπληρωτές. Τώρα για όσους δικαιούνται με το 40%...
Νομίζω ότι το να δίνεις ΑΣΕΠ το 2009 και να διορίζεσαι το 2013, 2014 ή 2015 δεν είναι ούτε ικανοποιητικό, ούτε σύννομο εφόσον η προκήρυξη έχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα διορισμού. Τώρα πώς συμπέρανες ότι χωρίς δουλειά δε θα μείνουν θα κληθούν αναπληρωτές, δεν ξέρω...απορώ! Υπάρχουν διοριστέοι που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία ή έχουν ελάχιστη προϋπηρεσία στους κλειδωμένους πίνακες αναπληρωτών και δεν μπορούν να εργαστούν ούτε ως αναπληρωτές. Όλοι αυτοί μένουν άνεργοι και δεν είναι καθόλου παρηγορητικό ότι θα έχουν δουλειά, επειδή κάποια στιγμή μετά από μερικά χρόνια θα αποφασίσουν να τους διορίσουν!

Έτσι, για να αποκατασταθεί η αλήθεια, γιατί όσοι είναι αναπληρωτές και σε πίνακες 40% ή 24μηνο,
δεν μπορούν ούτε να διανοηθούν το οικονομικό αδιέξοδο που βιώνουν πολλοί αδιόριστοι ασεπίτες...

Εσύ μιλάς ως επιτυχών ΑΣΕΠ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός;;; Εγώ μιλάω ως άνεργη-αδιόριστη νηπιαγωγός. Και για τις νηπιαγωγούς ισχύουν αυτά που έγραψα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 09, 2011, 10:44:30 μμ »
Καλά, αυτοί που είναι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα διοριστούν οπωσδήποτε όλοι τα επόμενα χρόνια, και χωρίς δουλειά δεν θα μείνουν, θα κληθούν αναπληρωτές. Τώρα για όσους δικαιούνται με το 40%...

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Αν κάποιος έχει μόρια μόνο απο ένα ΑΣΕΠ αν και διοριστέος, δεν είναι απόλυτο ότι θα κληθεί αναπληρωτής. Παθούσα.....νηπιαγωγός, διοριστέα, αδιόριστη, για κάποιο διάστημα άνεργη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:34 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:05:01 μμ »
Καλά, αυτοί που είναι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα διοριστούν οπωσδήποτε όλοι τα επόμενα χρόνια, και χωρίς δουλειά δεν θα μείνουν, θα κληθούν αναπληρωτές. Τώρα για όσους δικαιούνται με το 40%...

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Αν κάποιος έχει μόρια μόνο απο ένα ΑΣΕΠ αν και διοριστέος, δεν είναι απόλυτο ότι θα κληθεί αναπληρωτής. Παθούσα.....νηπιαγωγός, διοριστέα, αδιόριστη, για κάποιο διάστημα άνεργη
Αποφοίτησα το 2008. Έδωσα για πρώτη φορά ΑΣΕΠ. Η συμφοιτήτριά μου Α ήταν διορισθείσα με θέση 580 περίπου. Η συμφοιτήτριά μου Β δεν ήταν διορισθείσα και είχε θέση 720 περίπου. Η Α κλήθηκε για πρώτη φορά τη χρονιά 2009-2010 τον Μάιο και τη χρονιά 2010-2011 τον Οκτώβριο. Η Β κλήθηκε για πρώτη φορά το Νοέμβριο του 2010-2011. Γι' αυτό το λέω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #215 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:16:04 μμ »
Άρα όποια ήταν στους διοριστέους κοντά στο 590-600 έμεινε άνεργη την πρώτη χρονιά. Αλλά και η Α που κλήθηκε αναπληρώτρια τον Μάιο, θεωρείς ότι δούλεψε??? Κλήθηκε σαν αναπληρώτρια τη χρονιά που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι μόνιμη!!!!

Απλώς σου διεκρίνησα ότι δεν είναι απόλυτο ένα διοριστέος να δουλέψει σαν αναπληρωτής. Τώρα έτσι όπως έχουμε γινει.... :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #216 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:20:20 μμ »
Άρα όποια ήταν στους διοριστέους κοντά στο 590-600 έμεινε άνεργη την πρώτη χρονιά. Αλλά και η Α που κλήθηκε αναπληρώτρια τον Μάιο, θεωρείς ότι δούλεψε??? Κλήθηκε σαν αναπληρώτρια τη χρονιά που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι μόνιμη!!!!

Απλώς σου διεκρίνησα ότι δεν είναι απόλυτο ένα διοριστέος να δουλέψει σαν αναπληρωτής. Τώρα έτσι όπως έχουμε γινει.... :( :( :(
Μα εγώ δε μίλησα για την επόμενη χρονιά του ΑΣΕΠ, αλλά γι' αυτή τη χρονιά! Αφού για τους διορισμούς αυτής της χρονιά μιλούσαμε.
ΠΕ60

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #217 στις: Αύγουστος 10, 2011, 12:32:43 πμ »
Καλά, αυτοί που είναι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα διοριστούν οπωσδήποτε όλοι τα επόμενα χρόνια, και χωρίς δουλειά δεν θα μείνουν, θα κληθούν αναπληρωτές. Τώρα για όσους δικαιούνται με το 40%...
Νομίζω ότι το να δίνεις ΑΣΕΠ το 2009 και να διορίζεσαι το 2013, 2014 ή 2015 δεν είναι ούτε ικανοποιητικό, ούτε σύννομο εφόσον η προκήρυξη έχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα διορισμού. Τώρα πώς συμπέρανες ότι χωρίς δουλειά δε θα μείνουν θα κληθούν αναπληρωτές, δεν ξέρω...απορώ! Υπάρχουν διοριστέοι που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία ή έχουν ελάχιστη προϋπηρεσία στους κλειδωμένους πίνακες αναπληρωτών και δεν μπορούν να εργαστούν ούτε ως αναπληρωτές. Όλοι αυτοί μένουν άνεργοι και δεν είναι καθόλου παρηγορητικό ότι θα έχουν δουλειά, επειδή κάποια στιγμή μετά από μερικά χρόνια θα αποφασίσουν να τους διορίσουν!

Έτσι, για να αποκατασταθεί η αλήθεια, γιατί όσοι είναι αναπληρωτές και σε πίνακες 40% ή 24μηνο,
δεν μπορούν ούτε να διανοηθούν το οικονομικό αδιέξοδο που βιώνουν πολλοί αδιόριστοι ασεπίτες...
Εσύ μιλάς ως επιτυχών ΑΣΕΠ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός;;; Εγώ μιλάω ως άνεργη-αδιόριστη νηπιαγωγός. Και για τις νηπιαγωγούς ισχύουν αυτά που έγραψα.
Μπορεί εγώ προσωπικά να είμαι διοριστέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, αλλά αυτό που περιγράφω δεν είναι σύμπτωμα των αδιόριστων ασεπιτών μόνο της δικής μου ειδικότητας. Συμβαίνει σε πολλές άλλες. Τώρα αν είσαι σίγουρη ότι σε κανέναν / καμιά νηπιαγωγό δε συμβαίνει να είναι διοριστέος/διοριστέα και άνεργος/η, τότε απλά έκανα λάθος που το εφάρμοσα και στους/στις νηπιαγωγούς! Συνήθως το πρόβλημα αυτό δεν εντοπίζεται στις ειδικότητες όπου η βάση του ΑΣΕΠ πάνω από την οποία κρίνεσαι διοριστέος είναι υψηλή. Αν για παράδειγμα χρειάζεσαι βαθμό 75 για να κριθείς διοριστέος, αυτόματα παίρνεις και 20 μόρια στον πίνακα αναπληρωτών.

Υπάρχουν όμως δύσκολες τεχνικές ειδικότητες στις οποίες οι υποψήφιοι δεν μπορούν να περάσουν τη βάση του ΑΣΕΠ και μένουν κενές θέσεις. Έτσι μπορεί να είσαι διοριστέος ακόμα και με 55, οπότε δεν προηγείσαι για να εργαστείς ως αναπληρωτής. Πρέπει να είσαι άνεργος μέχρι που να διοριστείς!

Συμπέρασμα αν όλοι οι αδιόριστοι ασεπίτες νηπιαγωγοί δουλεύουν ως αναπληρωτές ζητώ συγνώμη σε ό,τι αφορά την ειδικότητά σας, αλλά αυτό που αναφέρω ισχύει / εφαρμόζεται σε πολλές άλλες ειδικότητες!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #218 στις: Αύγουστος 10, 2011, 12:38:29 πμ »
Μόλις διάβασα και τα παρακάτω μηνύματα και όπως φαίνεται από την μαρτυρία της giota.pat. συμβαίνει και στην ειδικότητά σας να είναι άνεργοι οι αδιόριστοι ασεπίτες, απλά προφανώς είναι πιο περιορισμένο το φαινόμενο.
Στη δική μου ειδικότητα είμαστε 27 ασεπίτες αδιόριστοι και είναι ζήτημα αν δουλεύει ένας αναπληρωτής στη μεταβατική. Οι άλλοι 26 δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε για αναπλήρωση!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #219 στις: Αύγουστος 10, 2011, 12:55:38 πμ »
Μόλις διάβασα και τα παρακάτω μηνύματα και όπως φαίνεται από την μαρτυρία της giota.pat. συμβαίνει και στην ειδικότητά σας να είναι άνεργοι οι αδιόριστοι ασεπίτες, απλά προφανώς είναι πιο περιορισμένο το φαινόμενο.
Στη δική μου ειδικότητα είμαστε 27 ασεπίτες αδιόριστοι και είναι ζήτημα αν δουλεύει ένας αναπληρωτής στη μεταβατική. Οι άλλοι 26 δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε για αναπλήρωση!
Η Γιώτα μίλησε για τη χρονιά αμέσως μετά τον ΑΣΕΠ. Εγώ μιλούσα για την προηγούμενη (2009-2010) και την επόμενη χρονιά (2010-2011), δηλαδή δύο και τρία χρόνια μετά τον ΑΣΕΠ. Έτσι κι αλλιώς οι νηπιαγωγοί είναι πολύ πιο ευνοημένοι από τους άλλους κλάδους, αυτό είναι σίγουρο.
ΠΕ60

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #220 στις: Αύγουστος 10, 2011, 01:05:59 πμ »
Μόλις διάβασα και τα παρακάτω μηνύματα και όπως φαίνεται από την μαρτυρία της giota.pat. συμβαίνει και στην ειδικότητά σας να είναι άνεργοι οι αδιόριστοι ασεπίτες, απλά προφανώς είναι πιο περιορισμένο το φαινόμενο.
Στη δική μου ειδικότητα είμαστε 27 ασεπίτες αδιόριστοι και είναι ζήτημα αν δουλεύει ένας αναπληρωτής στη μεταβατική. Οι άλλοι 26 δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε για αναπλήρωση!
Η Γιώτα μίλησε για τη χρονιά αμέσως μετά τον ΑΣΕΠ. Εγώ μιλούσα για την προηγούμενη (2009-2010) και την επόμενη χρονιά (2010-2011), δηλαδή δύο και τρία χρόνια μετά τον ΑΣΕΠ. Έτσι κι αλλιώς οι νηπιαγωγοί είναι πολύ πιο ευνοημένοι από τους άλλους κλάδους, αυτό είναι σίγουρο.
Έτσι, όπως έχει γίνει το πράγμα με τους διορισμούς δεν έχει σημασία πια αν είστε πιο ευνοημένοι.
Όλοι υποφέρουμε λόγω αυτής της μεταβατικής περιόδου. Απλά οι ασεπίτες είναι οι πιο αδικημένοι.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 10, 2011, 01:46:38 πμ »
Στην τελική οι πιο αδικημένοι, κατά τη γνώμη μου, είναι όσοι τελείωσαν από το 2009 και μετά που για χρόνια δεν θα έχουν καν το δικαίωμα να δώσουν μια φορά ΑΣΕΠ και να δοκιμάσουν την τύχη τους. Αν ο ΑΣΕΠ γίνει το 2014 φαντάσου πόσες χιλιάδες άνεργοι δεν θα έχουν την παραμικρή ευκαιρία για να πουν έστω:"Θα προσπαθήσω κι ότι βγει". Που στον κλάδο μας έχει πολλές πιθανότητες κι αυτός που δίνει για πρώτη φορά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος xleo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:22:22 πμ »
 καλημερα.ποτε θα βγουν οι πινακες ξερετε? αυριο η εγκυκλιος για να δουμε τι εκπληξεις θα εχει....

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι νηπιαγωγοί θα διοριστούν φέτος;
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 10, 2011, 03:38:24 μμ »
γεια σας εχω μια φίλη που ειναι στον πινακα διορισμών των νηπιαγωγων γυρω στο 135 χωρις ασεπ. λετε να διορίζετε? ευχαριστω πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 649

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.