*

Αποστολέας Θέμα: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?  (Αναγνώστηκε 17586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Άκουσα για αυτον τον όρο φέτος για πρώτη φορα και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι ο αναπληρωτης μέσω έσπα και πού βρίσκει την προκήρυξη και την αιτηση και ποτε γινονται οι αιτησεις. οι καθηγητες μπαινουν αξιοκρατικα απο τον πίνακα του Υπουργείου? περυσυ είχα ακούσει για μια κοπέλα (φιλολογο με 5.6 μορια) απο γραφείο βουλευτη που αρνήθηκε τις 10 ωρες πδσ, οτι ηταν αναπληρώτρια. ενω σε εμας ελεγε οτι ηταν σε καποιο σχολειο του νομου μας πδς και σε αλλον καθηγητη που πηγαινε ωρομισθιος σε γυμνασιο διπλανου χωριου οτι ηταν πδσ στον πειραια. φετος ανεβαίνει απο Δευτέρα ως Πέμπτη στην Αθήνα και λέει οτι παρακολουθει μαθήματα σε πανεπιστημιακο φροντιστηριο. υπαρχει περιπτωση να εχει μπει στη Δράση Νεο Σχολειο του Εσπα και να εχει προσληφθει ως αναπληρωτρια απο παραθυρο? ή να είναι αναπληρώτρια μέσω εσπα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:06:23 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2011, 12:00:53 πμ »
Άκουσα για αυτον τον όρο φέτος για πρώτη φορα και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι ο αναπληρωτης μέσω έσπα και πού βρίσκει την προκήρυξη και την αιτηση και ποτε γινονται οι αιτησεις. οι καθηγητες μπαινουν αξιοκρατικα απο τον πίνακα του Υπουργείου? περυσυ είχα ακούσει για μια κοπέλα (φιλολογο με 5.6 μορια) απο γραφείο βουλευτη που αρνήθηκε τις 10 ωρες πδσ, οτι ηταν αναπληρώτρια. ενω σε εμας ελεγε οτι ηταν σε καποιο σχολειο του νομου μας πδς και σε αλλον καθηγητη που πηγαινε ωρομισθιος σε γυμνασιο διπλανου χωριου οτι ηταν πδσ στον πειραια. φετος ανεβαίνει απο Δευτέρα ως Πέμπτη στην Αθήνα και λέει οτι παρακολουθει μαθήματα σε πανεπιστημιακο φροντιστηριο. υπαρχει περιπτωση να εχει μπει στη Δράση Νεο Σχολειο του Εσπα και να εχει προσληφθει ως αναπληρωτρια απο παραθυρο? ή να είναι αναπληρώτρια μέσω εσπα?

δεν υπαρχει τπτ περιεργο ή διαφορετικο απο την διαδικασια που ηδη ξερεις. απλα αυτοι οι αναπληρωτες (που επιλεγονται απο τον ηδη υπαρχοντα πινακα κ συμφωνα με τις αιτησεις που εγιναν το καλοκαιρι) πληρωνονται απο το εσπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:06:47 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2011, 02:06:22 πμ »
και η προσληψη γινεται σύμφωνα με τα μορια του καθενος? γιατι φετος ειδα πολλους αναπληρωτες με ελάχιστα μορια, χωρις να είναι τρίτεκνοι, κτλ.  δλδ θα μπορουσαν να με φωναξουν πχ αναπληρωτρια παρτ ταιμ και να μου πουν μετα θα σε πληρωνω μεσω εσπα?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2011, 09:27:52 πμ »
Καλημέρα. Αν δεν κάνω λάθος, μέσω ΕΣΠΑ πληρώνονται οι ΑΚΩ και ΑΜΩ που προσλήφθηκαν στα ολοήμερα σχολεία. Έπρεπε να το είχε δηλώσει στην αίτησή του πέρυσι κάποιος για να "πάει" στα ολοήμερα.
Και φυσικά δεν περιελάμβανε όλες τις ειδικότητες.
Προφανώς δεν δήλωσαν όλοι για τα ολοήμερα.
Και είμαι βέβαιος ότι θα δηλώσουν ακόμα λιγότεροι φέτος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:07:33 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2011, 10:05:42 πμ »
οι ΕΣΠΑ δεν είναι μόνο για τα ολοήμερα είτε τα 800 είτε τα παλιού τύποι. Υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν σε πρωινό κύκλο (όχι ολοήμερο) και σε κανονικό σχολείο (όχι μέσα στα 800). Είναι κυρίως ειδικότητες σε Α/θμια, αν και πρέπει να έχει και δασκάλους γενικής που τους πήραν σε τμήματα ένταξης με ΕΣΠΑ αν δεν κάνω λάθος. Βασικά έχει να κάνει με την φάση που σε φώναξαν και δεν δήλωνες θέλω να παω ΕΣΠΑ στην αίτηση αναπληρωτών και ωρομισθίων. Η Β/θμια δεν πρέπει να έχει ΕΣΠΑ καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:07:13 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2011, 10:37:58 πμ »
Στις αιτήσεις αναπληρωτών του καλοκαιριού συμπληρώνες κανονικά ότι ήθελες (Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Περιοχές κλπ κλπ). Το αν είναι κάποιος μέσω ΕΣΠΑ φέτος ή όχι είναι καθαρά θέμα τύχης, εκτός απο ειδικότητες όπου όλοι πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ. Πχ για την Πληροφορική που είναι ο κλάδος μου: όσοι κλήθηκαν στην Α Φ'αση αναπληρωτών πληρώνονται σε μηνιαίο επίπεδο μέσω του κρατικού προϋπολογισμού και όσοι κλήθηκαν σε επόμενες φάσεις πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ.  Σε άλλες ειδικότητες είναι όλοι μέσω ΕΣΠΑ, απο τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο.

Πάντως εσυ στις δηλώσεις σου δεν κάνεις κάτι διαφορετικό, ούτε μπορείς να το αποφύγεις.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2011, 06:16:26 μμ »
Μέσω Εσπα σημαίνει ότι πληρώνονται οι καθηγητες απο ευρωπαϊκά κονδύλια? Σε λίγο θα πουν οι αναπληρωτες μέσω Εσπα να πληρώνουν και απο την τσεπη τους κανα ΤΕΒΕ και να υπογράφουμε σύμβαση έργου. Βαρέλι δίχως πάτο ο κλάδος των καθηγητών. Κάθε χρόνο εκεί που λεμε πιασαμε πατο, τα κάνουν χειροτερα. Τα σαίνια του υπουργείου ολο και εφευρισκουν τροπους να μας υποβαθμισουν. Σε λίγο θα αναπολουμε τον καιρο της ΠΔΣ , οπως παει και της ωρομισθιας, π.Α (προ Αννουλας) επι 24μηνου και 30μηνου. Εγω ειμαι φετος 20ωρο σε σχολειο και πληρωνω τεβε. 800-120=680-κρατρησεις πανεπιστημιου=ποιος ξέρει, ακομα δεν εχω πληρωθει. και πληρωνω μηνιαιως 270 ευρω μετακινηση.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2011, 06:34:25 μμ »
και η προσληψη γινεται σύμφωνα με τα μορια του καθενος? γιατι φετος ειδα πολλους αναπληρωτες με ελάχιστα μορια, χωρις να είναι τρίτεκνοι, κτλ.  δλδ θα μπορουσαν να με φωναξουν πχ αναπληρωτρια παρτ ταιμ και να μου πουν μετα θα σε πληρωνω μεσω εσπα?

πηραν καποιους με μηδενικα μορια ειτε γιατι ειχαν προφανως μεγαλες αναγκες ειτε γιατι πολλοι απο τους πιο πανω στους πινακες δηλωσαν πολυ λιγες περιοχες σε αμω κ προχωρησαν κ στους μηδενικης, το εχω δει κ στους πε19-20 και στους πε07. το οτι θα πληρωνεσαι απο το εσπα ή οχι το αναφερουν στην ανακοινωση προσληψης.

Αποσυνδεδεμένος N_ansy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2011, 08:52:26 μμ »
Μέσω ΕΣΠΑ πληρώνονται οι αναπληρωτές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα ολοήμερα σχολεία. Αν οι ανάγκες ενός ολοήμερου σχολείου απαιτούν κάποια ειδικότητα, τότε καλούν εκπαιδευτικούς από τη δευτεροβάθμια
εκπαίδευση για να καλύψουν αυτό το κενό, οι οποίοι πληρώνονται μέσω του προγράμματος  ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2011, 10:46:06 μμ »
Μέσω ΕΣΠΑ πληρώνονται οι αναπληρωτές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα ολοήμερα σχολεία. Αν οι ανάγκες ενός ολοήμερου σχολείου απαιτούν κάποια ειδικότητα, τότε καλούν εκπαιδευτικούς από τη δευτεροβάθμια
εκπαίδευση για να καλύψουν αυτό το κενό, οι οποίοι πληρώνονται μέσω του προγράμματος  ΕΣΠΑ.

δεν είναι όλοι οι αναπληρωτές ειδικοτήτων ΕΣΠΑ, δεν είναι όλοι σε ολοήμερα και απο την Β/θμια στην Α/θμια καλούν τους μόνιμους όχι τους αναπληρωτές

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:03:20 μμ »
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?

"Αναπληρωτής μέσω εσπα" θα πει:

κάνω κανονικά τα χαρτιά μου -όπως κάθε χρόνο συμβαίνει για την κάλυψη των αναγκών της εκπαίδευσης- σε μια προκήρυξη που μιλά για αναπληρωτές βάσει νόμων κι εγκυκλίων που είναι ίδιες εδώ και χρόνια, πουθενά δεν αναφέρεται κάτι περί εσπα, κι όταν με προσλαμβάνουν που ανακοινώνουν ξαφνικά ότι θα πληρώνομαι και θα χω σύμβαση σύμφωνα με κάποιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα πχ: με το πρόγραμμα «Υποστήριξη Ψηφιακής Πλατφόρμας στα Ολοήμερα Δημοτικά» πληρώνονται εκπαιδευτικοί πληροφορικής για την αθμικα εκπαίδευση

(συνάδερφε εσύ που κάνεις την ερώτηση : εργάζεσαι με 20 ώρες και παίρνεις 100 ευρώ λιγότερα από μένα που είμαι αμω με 15 ώρες. Τι είσαι ? ωρομίσθιος μουσικός?  Πώς εργάζεσαι 20?)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:05:33 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:28:41 μμ »
Ποιοι πληρώνονται από ΕΣΠΑ; Μόνο όσοι πηγαίνουν στα 800 αναμορφωμένα δημοτικά ή και όσοι πηγαίνουν στα ολοήμερα; Και να το θέσω πιο αναλυτικά...με διάθεσαν σε ένα από τα 800 από Β/θμια (μόνιμη) και τώρα με διώχνουν, γιατί ήρθε αναπληρώτρια και μου λένε ότι μόνο σε τέτοιο σχολείο μπορεί να δουλεψει και όχι σε ολοήμερα, με συνέπεια να πρέπει να αλλάξω εγώ και να πάω σε 5 ολοήμερα... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 05:07:55 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 07:38:26 μμ »
Ναι ακριβώς έτσι είναι. Οι αναπληρωτές Πληροφορικής που καλούνται να διδάξουν στα πιλοτικά δημοτικά σχολεία πληρώνονται απο το ΕΣΠΑ και μπορούν να δουλέψουν αποκλειστικά σε αυτά. Δεν μπορούν να εργαστούν  στα κλασσικά ολοήμερα σχολεία. Επομένως η μετακίνηση σου είναι αναμενόμενη, επειδή εσύ μπορείς να καλύψεις 5 κλασσικά ολοήμερα ενώ η αναπληρώτρια που ήρθε στη θέση σου...όχι.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι αναπληρωτής μέσω ΕΣΠΑ? Πώς γίνεται η πρόσληψη?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 08:13:35 μμ »
Ναι ακριβώς έτσι είναι. Οι αναπληρωτές Πληροφορικής που καλούνται να διδάξουν στα πιλοτικά δημοτικά σχολεία πληρώνονται απο το ΕΣΠΑ και μπορούν να δουλέψουν αποκλειστικά σε αυτά. Δεν μπορούν να εργαστούν  στα κλασσικά ολοήμερα σχολεία. Επομένως η μετακίνηση σου είναι αναμενόμενη, επειδή εσύ μπορείς να καλύψεις 5 κλασσικά ολοήμερα ενώ η αναπληρώτρια που ήρθε στη θέση σου...όχι.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλαδή, όσοι πηγαίνουν στα ολοήμερα πληρώνονται από το υπουργείο; Επίσης υπάρχει περιορισμός σε πόσα σχολεία μπορούν να σε διαθέσουν; Και από τη στιγμή που οι ώρες είχαν διατεθεί σε μόνιμο (η διάθεση από τη Β/μια και τοποθέτησή μου στο συγκεκριμένο σχολείο έγινε χωρίς αίτησή μου), γιατί στέλνουν τώρα αναπληρωτή;;; Τι μπάχαλο είναι αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 08:22:14 μμ από sophia_d »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.