*

Αποστολέας Θέμα: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 22851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:34:14 μμ »
Διορθώνω: Ο σχολικός σύμβουλος είναι ο μόνος δυνάμει κατάλληλος για αξιολογητής. Εννοώντας ότι εάν δεν είναι αυτός, τότε δεν μπορεί να είναι κανένα άλλο στέλεχος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:11 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:11:37 μμ »
emmaki μην πανικοβάλεσαι!
Αν θεωρείς τον εαυτό σου εξαίρεση - και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω- και πολύ καλό σε αυτό που κάνεις, να είσαι όμοια βέβαιη ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις και σε αυτούς που θα αξιολογούν.
Δεν νομίζω ότι η λίστα των εξαιρέσεων περιλαμβάνει μόνο εκπαιδευτικούς και όχι αξιολογούντες.
Επιπλέον επειδή είσαι και πολύ καλή όπως λες δεν θα έχειςι να φοωηθείς και τίποτα.
Οπότε ηρεμία..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:12:53 μμ »
Διορθώνω: Ο σχολικός σύμβουλος είναι ο μόνος δυνάμει κατάλληλος για αξιολογητής. Εννοώντας ότι εάν δεν είναι αυτός, τότε δεν μπορεί να είναι κανένα άλλο στέλεχος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

για κάποιες ειδικότητες αυτο εκ των πραγμάτων είναι ανεφάρμοστο όμως . Γιατί ας πούμε οι μουσικοί ή οι οικονομολόγοι ( δε θυμάμαι ακριβώς) έχουν έναν σύμβουλο για όλη την Ελλάδα...Πέραν του ότι είναι πρακτικά αδύνατο να αξιολογήσει ένας άνθρωπος το σύνολο των συναδέλφων της ειδικότητάς του, φαντάζεσαι πόσα χρήματα θα χρειάζονταν για έξοδα μετακίνησης ενός και μόνο ανθρώπου;
Μπορεί να φαίνεται κριτήριο άσχετο με την εκπ/ση ( και ίσως είναι) αλλά τα κριτήρια των "επάνω" είναι τεχνοκρατικά όχι παιδαγωγικά!! ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:56:37 μμ »
Δηλαδη θεωρειτε πιο καταλληλους τους μαθητες και τους γονεις τους να μας αξιολογουν;;;;;;;;; Τι κριτηρια εχουν τα παιδια;;; Ποιος τους εβαλε καλο βαθμο (αξιζουν , δεν αξιζουν) και ποιος δεν ειναι πολυ αυστηρος μαζι τους. Ειναι σε θεση τα παιδια να κρινουν ποιος ειναι ο αξιος εκπαιδευτικος και ποιος οχι;;;;;;;;;; Εγω ακουω τα εξ'αμαξης στην ταξη γιατι εχω την υπερβολικη απαιτηση να μην χαζευουν την ωρα του μαθηματος και να δουλευουν τοσο στο σπιτι οσο και στην ταξη..... Θα τους χαριζουμε βαθμους και θα ειμαστε χαλαροι μαζι τους μηπως μας συμπαθησουν και μας αξιολογησουν θετικα;;; Ποιος θα μπορει να κανει μαθημα σε ενα τετοιο σχολειο που τα παιδια θα εχουν τροπο να μας "εκβιαζουν";;;;
Οσο για τους γονεις.. Μη μου πειτε οτι δεν εχετε βιωσει ποτε το θεατρο του παραλογου απο συλλογους γονεων ή απο μεμονωμενους γονεις στα σχολεια που εισαστε...  Οι βαθμοι που θα βαζουμε απο εδω και περα θα ειναι το κριτηριο για να αξιολογηθουμε θετικα ή οχι.. Αδικο εχω;;;; Με ενδιαφερει να ακουσω αλλες γνωμες , μπορει να τα βλεπω λαθος τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:11 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:00:22 μμ »
Στο άρθρο που διάβασα έλεγε ότι δεν είναι σαφές ακόμη τι θα γίνει με τους καθηγητές που θα “κοπούν”. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση να μεταταγούν ή θα απολυθούν ή θα επιμορφωθούν πάλι; και αυτοί που θα αξιολογήσουν έχουν ποτέ αξιολογηθεί ή μόνο κομματικά θα το βλέπουμε το θέμα;

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει αν θα αξιολογουνται ολοι οι καθηγητες ενας ενας καθε χρονο και απο αυτο θα αποφασιζεται αν θα συνεχισει να παραμενει στην υπηρεσια. Τωρα το απο ποιον θα αξιολογειται κλπ απο οτι εχω καταλαβει ειναι σκοτεινο σημειο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:25:45 μμ »
Δηλαδη θεωρειτε πιο καταλληλους τους μαθητες και τους γονεις τους να μας αξιολογουν;;;;;;;;; Τι κριτηρια εχουν τα παιδια;;; Ποιος τους εβαλε καλο βαθμο (αξιζουν , δεν αξιζουν) και ποιος δεν ειναι πολυ αυστηρος μαζι τους. Ειναι σε θεση τα παιδια να κρινουν ποιος ειναι ο αξιος εκπαιδευτικος και ποιος οχι;;;;;;;;;; Εγω ακουω τα εξ'αμαξης στην ταξη γιατι εχω την υπερβολικη απαιτηση να μην χαζευουν την ωρα του μαθηματος και να δουλευουν τοσο στο σπιτι οσο και στην ταξη..... Θα τους χαριζουμε βαθμους και θα ειμαστε χαλαροι μαζι τους μηπως μας συμπαθησουν και μας αξιολογησουν θετικα;;; Ποιος θα μπορει να κανει μαθημα σε ενα τετοιο σχολειο που τα παιδια θα εχουν τροπο να μας "εκβιαζουν";;;;
Οσο για τους γονεις.. Μη μου πειτε οτι δεν εχετε βιωσει ποτε το θεατρο του παραλογου απο συλλογους γονεων ή απο μεμονωμενους γονεις στα σχολεια που εισαστε...  Οι βαθμοι που θα βαζουμε απο εδω και περα θα ειναι το κριτηριο για να αξιολογηθουμε θετικα ή οχι.. Αδικο εχω;;;; Με ενδιαφερει να ακουσω αλλες γνωμες , μπορει να τα βλεπω λαθος τα πραγματα

δεν έχεις απόλυτα λάθος βέβαια....αλλά τα κριτήρια του υπουργείου είναι άλλα. Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς να αξιολογήσει... αν θέλει να αξιολογήσει την ποιότητα της εκπ/σης θα πρέπει να το κάνει σε συνάρτηση με ένα σωρό παράγοντες - υποδομές, υλικό, χρόνο διδασκαλίας, επίδοση των μαθητών ( ίσως και σε πανελλαδικά ελεγχόμενα θέματα), σύγκριση αποδοτικότητας του καθηγητή με βαθμολογία στις πανελλαδικές κτλ).
αν πάλι κάποιος ψάχνει να αξιολογήσει με σκοπό το "ξεσκαρτάρισμα" του καλού απ΄τον κακό τότε θα αναζητήσει με άλλα κριτήρια, πχ ποιές μαθητοκεντρικές πρακτικές ακολουθήθηκαν, πόσο συχνά, τι πρωτοβουλίες πήρε ο καθηγητής, ποια εξωδιδακτικά καθήκοντα ανέλαβε κτλ κτλ.
οι μαθητές μπορουν να μας αξιολογήσουν ίσως καλύτερα απο τον καθένα... στο εξωτερικό πάντως, όταν μοιράζονται ερωτηματολόγια στους μαθητές ειναι πολύ συγκεκριμένα ακριβώς για να αποφεύγονται περιπτώσεις όπως η δική σου που η απαίτησή σου μπορεί να μεταφραστεί με λάθος τρόπο απο τους μαθητές. Έτσι εκεί οι ερωτήσεις είναι τύπου "προσέρχεται έγκαιρα στο μάθημα", "βάζει πάνω απο μία άσκηση για το σπίτι κάθε φορά", "βάζει ομαδικές εργασίες " κτλ ...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:32:11 μμ »
Επιτέλους! Έρχεται η αξιολόγηση! Γιούπι!
Θα δουλεύουμε περισσότερο, θα αμοιβόμαστε (ακόμα) λιγότερο, αλλά πρέπει να μπει μια τάξη βρε αδελφέ!

Μην ξεχάσουμε πριν ζητήσουμε απ' τον αγά να μας σφάξει για ν' αγιάσουμε,
να έχουμε συμφωνήσει στο ποιοι είναι οι στόχοι της δουλειάς μας (αυτοί ως προς τους οποίους θα αξιολογηθούμε).
Γιατί, όπως έχω αναφέρει ξανά, διευθύντρια μεγάλου γυμνασίου επαρχιακής πόλης, υποστήριξε στα ΠΕΚ ότι:
"Η αποστολή του σχολείου είναι να αναπτυχθούν ικανοί και παραγωγικοί πολίτες".

Κάτι που καμία σχέση δεν έχει με όσα αναφέρει το Σύνταγμα και ο ν. 1566/1985.
Αν αυτή με αξιολογήσει ως προς αυτό, έχασε πείτε της.  ;D

Με πρόλαβε η bitch: "Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς να αξιολογήσει..."

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:35:32 μμ »
Δηλαδη θεωρειτε πιο καταλληλους τους μαθητες και τους γονεις τους να μας αξιολογουν;;;;;;;;; Τι κριτηρια εχουν τα παιδια;;; Ποιος τους εβαλε καλο βαθμο (αξιζουν , δεν αξιζουν) και ποιος δεν ειναι πολυ αυστηρος μαζι τους. Ειναι σε θεση τα παιδια να κρινουν ποιος ειναι ο αξιος εκπαιδευτικος και ποιος οχι;;;;;;;;;; Εγω ακουω τα εξ'αμαξης στην ταξη γιατι εχω την υπερβολικη απαιτηση να μην χαζευουν την ωρα του μαθηματος και να δουλευουν τοσο στο σπιτι οσο και στην ταξη..... Θα τους χαριζουμε βαθμους και θα ειμαστε χαλαροι μαζι τους μηπως μας συμπαθησουν και μας αξιολογησουν θετικα;;; Ποιος θα μπορει να κανει μαθημα σε ενα τετοιο σχολειο που τα παιδια θα εχουν τροπο να μας "εκβιαζουν";;;;
Οσο για τους γονεις.. Μη μου πειτε οτι δεν εχετε βιωσει ποτε το θεατρο του παραλογου απο συλλογους γονεων ή απο μεμονωμενους γονεις στα σχολεια που εισαστε...  Οι βαθμοι που θα βαζουμε απο εδω και περα θα ειναι το κριτηριο για να αξιολογηθουμε θετικα ή οχι.. Αδικο εχω;;;; Με ενδιαφερει να ακουσω αλλες γνωμες , μπορει να τα βλεπω λαθος τα πραγματα

δεν έχεις απόλυτα λάθος βέβαια....αλλά τα κριτήρια του υπουργείου είναι άλλα. Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς να αξιολογήσει... αν θέλει να αξιολογήσει την ποιότητα της εκπ/σης θα πρέπει να το κάνει σε συνάρτηση με ένα σωρό παράγοντες - υποδομές, υλικό, χρόνο διδασκαλίας, επίδοση των μαθητών ( ίσως και σε πανελλαδικά ελεγχόμενα θέματα), σύγκριση αποδοτικότητας του καθηγητή με βαθμολογία στις πανελλαδικές κτλ).
αν πάλι κάποιος ψάχνει να αξιολογήσει με σκοπό το "ξεσκαρτάρισμα" του καλού απ΄τον κακό τότε θα αναζητήσει με άλλα κριτήρια, πχ ποιές μαθητοκεντρικές πρακτικές ακολουθήθηκαν, πόσο συχνά, τι πρωτοβουλίες πήρε ο καθηγητής, ποια εξωδιδακτικά καθήκοντα ανέλαβε κτλ κτλ.
οι μαθητές μπορουν να μας αξιολογήσουν ίσως καλύτερα απο τον καθένα... στο εξωτερικό πάντως, όταν μοιράζονται ερωτηματολόγια στους μαθητές ειναι πολύ συγκεκριμένα ακριβώς για να αποφεύγονται περιπτώσεις όπως η δική σου που η απαίτησή σου μπορεί να μεταφραστεί με λάθος τρόπο απο τους μαθητές. Έτσι εκεί οι ερωτήσεις είναι τύπου "προσέρχεται έγκαιρα στο μάθημα", "βάζει πάνω απο μία άσκηση για το σπίτι κάθε φορά", "βάζει ομαδικές εργασίες " κτλ ...

Αλλο αυτο. Αλλο τα αντικειμενικα κριτηρια. Αυτα δε με ενοχλουν ουτε με φοβιζουν. Για μενα δε νοειται να μην πηγαινω στη ωρα μου στο μαθημα ή να μην βαζω εργασιες και να αδιαφορω. Απλα δε νομιζω πως εχουν τα παιδια σωστα κριτηρια ουτε μπορουμε να τους δωσουμε τη δυναμη να μας εκβιαζουν. Πολυ σημαντικο κατα τη γνωμη μου ειναι να ακολουθειται και μια κοινη γραμμη οσο γινεται βεβαια. Γιατι σχολια του τυπου : ο ταδε καθηγητης οταν του το ζηταμε δεν κανουμε μαθημα, εσυ που μας κανεις παντα μαθημα εισαι κακια, ή γιατι με τιμωρεις που εβγαλα το κινητο στην ταξη ο δεινα καθηγητης με αφηνει αρα εσυ εισαι η κακια τα θεωρω απαραδεκτα και ειναι θεμα βεβαια συλλογου, ομως η κακη εντυπωση στα παιδια μενει και δεν μπορω εγω να τσακωνομαι με ολο το συλλογο ουτε να υποδεικνυω στους αλλους τι να κανουν για να μπορω να κανω κι εγω σωστα τη δουλεια μου. Ποιος θα προνοησει για ολα αυτα ωστε να μην συμβαινουν απο εδω και περα;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:37:07 μμ »
ΜΕΡΟΣ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟ ΕΑΠ


1.1.1 Πόσο συχνά επικοινώνησε ο καθηγητής μαζί σας εκτός των Ο.Σ.Σ. με οποιοδήποτε μέσο, όπως ταχυδρομείο, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, τηλέφωνο κ.τ.λ.;
12345
1.1.2 Αξιολογήστε την ανταπόκριση του καθηγητή σας στην επίλυση των αποριών σας εκτός Ο.Σ.Σ.
12345
1.1.3 Αξιολογήστε την αποτελεσματικότητα του καθηγητή σας στην επίλυση των αποριών σας εκτός Ο.Σ.Σ.
12345

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:41:35 μμ »
ακριβώς όπως τα γράφει ο /η debio.
οι ερωτήσεις θα είναι τέτοιες που δε θα επιτρέπουν στον μαθητή να βγάλει τα απωθημένα του. δε θα ρωτήσουν ας πούμε τον μαθητή Ποιόν καθηγητή προτιμάς; 'η ποιά είναι η πιο στρίγγλα καθηγήτρια;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:01:38 πμ »
ακριβώς όπως τα γράφει ο /η debio.
οι ερωτήσεις θα είναι τέτοιες που δε θα επιτρέπουν στον μαθητή να βγάλει τα απωθημένα του. δε θα ρωτήσουν ας πούμε τον μαθητή Ποιόν καθηγητή προτιμάς; 'η ποιά είναι η πιο στρίγγλα καθηγήτρια;

Μακαρι..
Αλλα η αποτελεσματικοτητα του καθηγητη δεν ειναι υποκειμενικο κριτηριο;;;; Και τι θα απαντησει ο μαθητης που αδιαφορει πληρως για το μαθημα;;; Και μη μου πειτε πως δεν εχετε τετοιους μαθητες. Ολοι ξερουμε οτι δε γινονται θαυματα και οτι οι συνθηκες ζωης στο σπιτι παιζουν σημαντικο ρολο. Οταν ενας γονιος δεν εμφανιζεται στο σχολειο ουτε για να παρει τους βαθμους πως θα συνεργαστουμε για την προοδο του παιδιου;;; Δε θα επρεπε να υπαρχει αμεση επαφη με τις κοινωνικες υπηρεσιες; Δυνατοτητα ψυχολογου ή κοινωνικου λειτουργου στα σχολεια;
Δε διαφωνω με την αξιολογηση απλα το συστημα πρεπει να αλλαξει ριζικα και να μη ζητανε ολες τις ευθυνες απο τον εκπαιδευτικο ακομα και για πραγματα που δεν ειναι στο χερι  του να ελεγξει... Εχω στενοχωρηθει απειρες φορες για παιδια που δεν μπορουμε να τα βοηθησουμε ουσιαστικα παρολες τις προσπαθειες ακομα και ολοκληρου του συλλογου αφου οι συνθηκες στο σπιτι και η νοοτροπια των γονεων λειτουργουν καταλυτικα..
Σωστη κουβεντα το "εξαρταται τι ψαχνουν να αξιολογησουν"
Ζουμε στην Ελλαδα της διαφθορας και δεν εχω εμπιστοσυνη... Η συνεχεια επι της οθονης και θα μας λυσει, δυστυχως, τις αποριες

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:24:04 πμ »
συμφωνώ... για παράδειγμα φέτος μοιράσαμε ερωτηματολόγια στα παιδιά στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης σχολικών μονάδων και αρκετά από αυτά απάντησαν -το ανέφεραν τα ίδια αργότερα- χωρίς να ασχοληθούν και πολύ-πολύ... μάλιστα μια τάξη που η διευθύντρια τους είχε τρίξει τα δόντια απάντησαν σε όλα αρνητικά... το τι αποτέλεσμα βγήκε δεν το συζητώ...

εξάλλου το έργο ενός εκπαιδευτικού είναι πολύπλευρο και πολλές φορές η αξία του φαίνεται στην πορεία των χρόνων και ίσως όχι απαραίτητα την ίδια τη χρονιά... εγώ στην Γ' Γυμν είχα μια καθηγήτρια φιλόλογο - πολύ προχωρημένη για την εποχή της- μικρούλα, διορισμένη στην επαρχία και με πολύ πάθος με τη δουλειά της και το θέατρο... το τι δραματοποίηση κάναμε, τι παίξιμο ρόλων, τι διαλόγους ατελείωτους... τότε αν μας ρωτούσες θα απαντούσαμε ότι ήταν η ώρα του παιδιού, δεν απστηθίζαμε, δεν καταπιεζόμασταν... πολύ αργότερα συνειδητοποίησα ότι θυμάμαι και έζησα περισσότερα πράγματα από πολλούς άλλους καθηγητές που είχα...
να μη σχολιάσω το πως της έβλεπαν οι παλαιότεροι και στενόμυαλοι συνάδελφοι, φαινόταν αυτό και ας ήμασταν και μαθητές...

καλό βράδυ σε όλους...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:46:07 πμ »
ακριβώς όπως τα γράφει ο /η debio.
οι ερωτήσεις θα είναι τέτοιες που δε θα επιτρέπουν στον μαθητή να βγάλει τα απωθημένα του. δε θα ρωτήσουν ας πούμε τον μαθητή Ποιόν καθηγητή προτιμάς; 'η ποιά είναι η πιο στρίγγλα καθηγήτρια;

Μακαρι..
Αλλα η αποτελεσματικοτητα του καθηγητη δεν ειναι υποκειμενικο κριτηριο;;;; Και τι θα απαντησει ο μαθητης που αδιαφορει πληρως για το μαθημα;;; Και μη μου πειτε πως δεν εχετε τετοιους μαθητες. Ολοι ξερουμε οτι δε γινονται θαυματα και οτι οι συνθηκες ζωης στο σπιτι παιζουν σημαντικο ρολο. Οταν ενας γονιος δεν εμφανιζεται στο σχολειο ουτε για να παρει τους βαθμους πως θα συνεργαστουμε για την προοδο του παιδιου;;; Δε θα επρεπε να υπαρχει αμεση επαφη με τις κοινωνικες υπηρεσιες; Δυνατοτητα ψυχολογου ή κοινωνικου λειτουργου στα σχολεια;
Δε διαφωνω με την αξιολογηση απλα το συστημα πρεπει να αλλαξει ριζικα και να μη ζητανε ολες τις ευθυνες απο τον εκπαιδευτικο ακομα και για πραγματα που δεν ειναι στο χερι  του να ελεγξει... Εχω στενοχωρηθει απειρες φορες για παιδια που δεν μπορουμε να τα βοηθησουμε ουσιαστικα παρολες τις προσπαθειες ακομα και ολοκληρου του συλλογου αφου οι συνθηκες στο σπιτι και η νοοτροπια των γονεων λειτουργουν καταλυτικα..
Σωστη κουβεντα το "εξαρταται τι ψαχνουν να αξιολογησουν"
Ζουμε στην Ελλαδα της διαφθορας και δεν εχω εμπιστοσυνη... Η συνεχεια επι της οθονης και θα μας λυσει, δυστυχως, τις αποριες

Και πολύ λογικό είναι από μέρους όλων μας να μην έχουμε καμμία εμπιστοσύνη σε όλα αυτά.Διότι ποια εχέγγυα έχει δώσει ως τώρα το πολιτικό μας σύστημα και αρκετοί νεοέλληνες συμπολίτες μας, όταν όλη η κοινωνία λειτουργεί  με όρους πελατειακών σχέσεων.Είδαμε που κατέληξε το περίφημο και πολυδιαφημισμένο....opengov. του πρωθυπουργού.Υποτίθεται ότι μέσω του συστήματος αυτού θα επιλέγονταν αξιοκρατικά και αντικειμενικά αυτοί που θα ήθελαν να καταλάβουν μια κρατική θέση, καταθέτοντας ηλεκτρονικώς βιογραφικό κλπ. Το αποτέλεσμα ήταν να επιλεγούν για... ξεκάρφωμα κάποιοι χωρίς πράσινο διαβατήριο, αλλά οι κυρίως επιλεχθέντες και επιλεχθείσες ήταν στελέχη του πασοκ, πολιτευτές του κόμματος κλπ.Το αποκορύφωμα αλλά και το άδοξο κλείσιμο της αυλαίας της... θεάνοιχτης ηλεκτρονικής διακυβέρνησης ήταν να επιλεγεί , ύστερα από πολλούς μήνες χωρίς διοικητή, ως νέος διοικητής του ικα στέλεχος του πασοκ με μακρά θητεία ως βουλευτής, υπουργός κλπ. ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος. Αυτό λοιπόν, το πολιτικό σύστημα, δεν αφήνω έξω την ΝΔ. και αυτή τα ίδια έχει κάνει, θα δομήσει ,υποτίθεται αξιολογικό σύστημα για τους εκπαιδευτικούς!Βέβαια, το ερώτημα είναι πως θα γίνει αυτό, εκτός και αν πιστεύει κανείς ότι θα βυθίσουμε το πολιτικό μας σύστημα, για μερικά δευτερόλεπτα σε ένα είδος κολυμβήθρας του Σιλωάμ και θα βγει από εκεί(το πολιτικό σύστημα) αγνό και καθαρό!!Αυτοί που εξέθρεψαν τα δίκτυα πελατειακών σχέσεων(οι δικοί μας και οι δικοί σας) σχεδόν σε κάθε έκφανση και πτυχή δραστηριοτήτων της νεοελληνικής κοινωνίας, στα οποία βεβαίως δικτύα συμμετείχε ενεργώς και η ίδια η κοινωνία, δηλαδή οι πολίτες(ας το παραδεχτούμε!),αυτοί θα δημιουργήσουν και τη σύγχρονη αξιοκρατική και αντικειμενική αξιολόγηση των εκπαιδευτικών!!Επομένως δεν είναι θέμα περιεχομένου του ή των ερωτηματολογίων ,αλλά το πως θα εργαλειοποιηθούν και θα αξιοποιηθούν αυτά τα ερωτήματα-ερωτηματολόγια και οι απαντήσεις από τους αξιολογητές του συγκεκριμένου πολιτικοκοινωνικού συστήματος!!Αυτό φοβούνται όλοι οι συνάδελφοι!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:57:49 πμ »
συμφωνώ... για παράδειγμα φέτος μοιράσαμε ερωτηματολόγια στα παιδιά στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης σχολικών μονάδων και αρκετά από αυτά απάντησαν -το ανέφεραν τα ίδια αργότερα- χωρίς να ασχοληθούν και πολύ-πολύ... μάλιστα μια τάξη που η διευθύντρια τους είχε τρίξει τα δόντια απάντησαν σε όλα αρνητικά... το τι αποτέλεσμα βγήκε δεν το συζητώ...

εξάλλου το έργο ενός εκπαιδευτικού είναι πολύπλευρο και πολλές φορές η αξία του φαίνεται στην πορεία των χρόνων και ίσως όχι απαραίτητα την ίδια τη χρονιά... εγώ στην Γ' Γυμν είχα μια καθηγήτρια φιλόλογο - πολύ προχωρημένη για την εποχή της- μικρούλα, διορισμένη στην επαρχία και με πολύ πάθος με τη δουλειά της και το θέατρο... το τι δραματοποίηση κάναμε, τι παίξιμο ρόλων, τι διαλόγους ατελείωτους... τότε αν μας ρωτούσες θα απαντούσαμε ότι ήταν η ώρα του παιδιού, δεν απστηθίζαμε, δεν καταπιεζόμασταν... πολύ αργότερα συνειδητοποίησα ότι θυμάμαι και έζησα περισσότερα πράγματα από πολλούς άλλους καθηγητές που είχα...
να μη σχολιάσω το πως της έβλεπαν οι παλαιότεροι και στενόμυαλοι συνάδελφοι, φαινόταν αυτό και ας ήμασταν και μαθητές...

καλό βράδυ σε όλους...

Τα παιδια δεν εχουν την ωριμοτητα να αντιληφθουν καποια πραγματα.. Ασε που στις περισσοτερες περιπτωσεις το ζητουμενο τους ειναι να μην γινεται μαθημα και να καλοπερνανε...
Ο Θεος να μας φυλαει απο τις καινοτομιες της Υπουργου... Ρε παιδια.. Κανενας ανασχηματισμος δεν παιζει;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.