*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (ΤΕΙ Καβάλας)  (Αναγνώστηκε 7857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα.Ψάχνοντας στο διαδικτυο έπεσε το μάτι μου παραπάνω μεταπτυχιακό που "προτείνει" όπως γράφει στον ιστότοπο του το Τεί Καβάλας  σε συνεργασία με το Athabasca University του Καναδά.Πέρα από όσα γράφει στο σαιτ υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω για αυτό ή ακόμα καλύτερα μετέχει; Το κόστος του είναι πολύ υψηλό, αλλά έχω κάπως τη δυνατότητα να το καλύψω. Απλώς θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2012, 11:10:50 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2011, 04:38:32 μμ »
Είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ. Επομένως αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.

Δεύτερον είναι από τα γνωστά μεταπτυχιακά που δεν μαθαίνεις και τίποτα ιδιαίτερο. Η Αγγλία είναι άριστη χώρα στο να προσφέρει master από άσχετα πανεπιστήμια, τα οποία όμως ξέρουν πολύ καλά πως να τα πλασάρουν. Το πανεπιστημιο χρησιμοποιεί απλά τις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ, μιας και είναι distance learning master. Φυσικά πληρώνει στο ΤΕΙ για να χρησιμοποιεί την ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑ του και καλά. Μμμμ, ωραίος τρόπος να βγάζει χρήματα ένα ίδρυμα. Φυσικά όσοι περισσότεροι δηλώνουν για το master τόσο καλύτερα.

Επίσης είναι αρκετά εύκολο να μπεις σε αυτό το master και λόγω των παραπάνω λόγων.

Τέλος ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Άλλωστε το μεταπτυχιακό ούτως ή άλλως εξειδικεύεται στα συστήματα εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 04:45:06 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:22:28 μμ »
Δεν το κάνω για παιδαγωγική επάρκεια, είμαι ήδη διορισμένος.Απλώς με ενδιαφέρει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση και επειδή πλέον το θεωρώ ακατόρθωτο να μπω στο ΕΑΠ. Για Αγγλία ξέρω για την βιομηχανία παραγωγής μεταπτυχιακών. Εδώ είναι του Καναδά, μα πιθανότητα ισχύει το ίδιο. Πάντως μου έδωσες μια ιδέα για το πώς μπορώ να διαπιστώσω δυο πράγματα για αυτό.Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:58:59 πμ »
Έχει το ΕΑΠ μεταπτυχιακό με τίτλο "Εκπαίδευση από Απόσταση"??

Στη σελίδα του δοατάπ λέει...

"Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2011, 10:23:31 πμ »
ιστοτιμία και αντιστοιχία δίνεται στο βασικό το μεταπτυχιακό είναι μόνο ισότοιμο, δεν θα μπορούσαν τα πανεπιστήμια της ελλάδας να έχουν όλα τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν σε όλες τις άλλες χώρες για να είναι και αντιστοιχα. Τώρα με το ΕΑΠ δεν ξέρω τι ζητούν.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2011, 10:40:20 μμ »
Έχει το ΕΑΠ μεταπτυχιακό με τίτλο "Εκπαίδευση από Απόσταση"??

Στη σελίδα του δοατάπ λέει...

"Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή."

Για την αναγνώριση του εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακού είναι απαραίτητο να υπάρχει το αντίστοιχο πρόγραμμα και ως full time στο ξένο πανεπιστήμιο. Αυτό ισχύει μόνο για τα πανεπιστήμια τα οποία δεν εντάσσονται στα Ανοιχτά Πανεπιστήμια. Στα πανεπιστήμια που είναι Ανοιχτά, όπως αυτό με το οποίο συνεργάζεται το ΤΕΙ Καβάλας, τότε δεν υπάρχει ο περιορισμός να προσφέρεται και ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα ως full time. Το πρόγραμμα ούτως ή άλλως έχει αναγνωριστεί με πράξη του ΔΟΑΤΑΠ, επομένως δεν τίθεται θέμα να μην αναγνωρίζεται ως master από την Ελλάδα. Ούτως ή άλλως υπάρχει ακριβώς αντίστοιχο πρόγραμμα στο ΕΑΠ με το τίλο Σπουδές στην Εκπαίδευση το οποίο εστιάζει και αυτό στην εξαποστάσεως εκπαίδευση

Πάντως έχω δει κάποια distance learning μεταπτυχιακά από πανεπιστήμια του εξωτερικού, αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ, τα οποία πραγματικά από το πρόγραμμα σπουδών βλέπεις ότι έχουν πολύ περισσότερα μαθήματα και ουσιαστικότερα από τα αντίστοιχα full time που λειτουργούν σε πανεπιστήμια της  Αγγλίας και έχουν μόνο 4 μαθήματα!!!!!!!!
Μιλάω για master πάνω στην εκπαίδευση
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2011, 10:54:43 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:57:19 μμ »
Εχεις κανενα υπόψιν σου, giannos;

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2011, 02:04:29 πμ »
Εχεις κανενα υπόψιν σου, giannos;

Υπάρχουν πολλά και άπειρα, το ΔΟΑΤΑΠ έχει πάρα πολλά πανεπιστήμια ανά το κόσμο αναγνωρισμένα. Κάποια προσφέρουν και distance learning μεταπτυχιακά. Δεν σημαίνει βέβαι ότι επειδή προσφέρουν master είναι και αναγνωρισμένα τα master αυτομάτως στην Ελλάδα. Πρέπει να ισχύουν οι προυποθέσεις που προαναφέρθηκαν για την Ελλάδα. Γι αυτό καλύτερα να επικοινωνείτε με ΔΟΑΤΑΠ πάντα, αν βέβαια απαντήσουν ποτέ και αν σου δώσουν και ικανοποιητική απάντηση

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο "Εκπαίδευσης από Απόσταση" στο Τει Καβαλας
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2011, 11:47:19 πμ »
Ευχαριστω giannos.Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με το ΔΟΑΤΑΠ με μεγαλη αποτυχία.Μάλλον θα κατέβω το Πάσχα Αθήνα για μια επιτόπια έρευνα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162069
  • Σύνολο θεμάτων: 19239
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.