*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 165463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 12:59:21 μμ »
Και στο Π.Τ.Δ.Ε του Α.Π.Θ. δεν είναι πλέον με εξετάσεις, αλλά με βαθμό πτυχίου. Ο τελευταίος μπαίνει πάντα με 9+. Η Φλώρινα δέχεται με εξετάσεις. Το site είναι www.uowm.gr. Ο αριθμός όσων περνάνε είναι μικρός, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν έχεις ελπίδες. Καλή επιτυχία!
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:42:23 μμ »
παιδια αναγκαζομαι να μεταφερω το θεμα μου και εδω γιατι χρειαζομαι αμεσα τις γνωμες σας.θελω να δωσω κατατακτηριες στο παιδαγωγικο της φλωρινας και αμφιταλαντευομαι.νηπιαγωγων ή δημοτικης?το θέμα είναι οτι εγώ μένω θεσσαλονίκη και θα ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.ποιό από τα δυο έχει τις λιγότερες?και κατι ακόμη,γνωρίζεται στο περίπου ποσα ατομα παιρνουν στη περιπτωση κατατακτηριων?γιατι δε το αναφερει καπου.να εχω μια ιδέα.*οι εξετασεις θα ειναι γραπτες και στις 2 περιπτωσεις.

Αποσυνδεδεμένος Giotak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 05:27:07 μμ »
grooog καλησπέρα.
Έχω δώσει κ εγώ κατατακτήριες στο Δημοτικής της Φλώρινας απ΄όπου και αισίως πήρα πτυχίο. Και τα δύο τμήματα έχουν πολλά υποχρεωτικά μαθήματα. Εγώ αναγκάστηκα να αφήσω τη δουλειά μου στη Θεσσαλονίκη και να μένω εκεί από 2 έως 4 ημέρες την εβδομάδα γιατί δεν γινόταν διαφορετικά. Το Δημοτικής σίγουρα έχει περισσότερες "Διδακτικές".Υποχρεωτικές είναι της Γλώσσας, Ιστορίας, Μαθηματικών, Φυσικής, και κατ΄επιλογήν πλέον (όχι όταν ήμουν εγώ) της Φυσικής Αγωγής, Εικαστικών, Μελέτης, Θρησκευτικών και Μουσικής (αν θυμάμαι καλά πρέπει τουλάχιστον 3 απ΄αυτές να διαλέξεις). Όμως όλες οι Διδακτικές έχουν προαπαιτούμενα μαθήματα σε προηγούμενα εξάμηνα (Γλώσσα 1,2,3, Μαθηματικά 1,2,3, Φυσική 1,2 Ιστορία 1,2,3,Μουσική 1,2 κλπ) τα οποία επιβάλλεται να παρακολουθείς χωρίς απουσία και αφού τα περάσεις δικαιούσαι να δηλώσεις την αντίστοιχη Διδακτική. Κάθε Διδακτική έχει θεωρητικά μαθήματα και μετά τα αντίστοιχα πρακτικά στη σχολική τάξη. Αφού ολοκληρωθούν όλα στο τελευταίο εξάμηνο γίνεται η κύρια πρακτική που περιλαμβάνει διδασκαλία επί μία εβδομάδα σε πολυθέσιο της Φλώρινας και άλλη μία εβδομάδα σε ολιγοθέσιο (χωριά γύρω από τη Φλώρινα). Μπορεί να ακούγεται βαρύ το πρόγραμμα (και πίστεψέ με είναι) αλλά η προετοιμασία που γίνεται στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα.
Αντίστοιχο πρόγραμμα έχει και το Νηπιαγωγών. Έχουν κανονικά Διδακτική Γλώσσας, Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.
Για πρόγραμμα σπουδών δες στο www.uowm.gr
Το ποσοστό των εισακτέων βρίσκεται συνήθως στο 5% των αιτούντων (ΑΕΙ κ χωριστά ΤΕΙ).
Βέβαια δεν έχω καταλάβει ακόμα πώς γίνεται οι περισσότεροι επιτυχόντες να είναι Φλωρινιώτες... ???
Οι αιτήσεις γίνονται το α΄15νθήμερο Νοεμβρίου και οι εξετάσεις κατά το α΄10ήμερο Δεκεμβρίου όπως και στις περισσότερες σχολές. Συνήθως οι ημερομηνίες συμπίπτουν στα δύο τμήματα.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :)

Καλές αποφάσεις και καλή επιτυχία!!!
 

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 05:51:46 μμ »
σ'ευχαριστω παρα πολυ GIWTAK!και κατι ακομη,τα υποχρεωτικα θα ειναι και για τα εξι εξαμηνα?ή μονο απο καποιο εξαμηνο και μετα?και οσο για τις εξετασεις...?δυσκολευτηκες?προετοιμαζόσουν για μεγαλο διαστημα?γιατι εγω τωρα απο βδομαδα λεω να αρχισω.και κατι τελευταιο,ποσα ατομα ειχαν παρει στη δικη σου περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 06:24:47 μμ »
Στο Π.Τ.Δ.Ε Πατρών δινεις εξετασεις. 3 μαθηματα. Πληροφορίες στο www.elemedu.upatras.gr.Πάντως είναι δύσκολα, αν ανολογιστεις οτι το ποσοστο επιτυχίας είναι 1:20(για όλα τα παιδαγωγικά)
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Giotak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 06:28:54 μμ »
Εδώ και δύο χρόνια έχει αλλάξει ο οδηγός σπουδών οπότε δεν είμαι 100% σίγουρη(εγώ τελείωσα με το παλιό πρόγραμμα που είχε περισσότερα υποχρεωτικά ενώ τώρα το έχουν¨"ελαφρύνει" κάπως ). Απ΄οσο θυμάμαι όμως ναι, τα υποχρεωτικά ξεκινούν από το α΄εξάμηνο.

Για τις εξετάσεις είχα ξεκινήσει ένα μήνα πριν, τα περισσότερα άτομα που γνώρισα όμως προετοιμάζονταν μέχρι και 3 μήνες. Η ύλη πλέον είναι πιο βατή και θα τη βρεις και αυτή στο www.uowm.gr.

Το σύστημα των εξετάσεων και της βαθμολόγησης είναι όπως των Πανελλαδικών (των δικών μου χρόνων).
Ειδικό τετράδιο, στο εσωτερικό γράφεις τα στοιχεία εις διπλούν τα οποία επικαλύπτονται με "ειδικό" αυτοκόλλητο, δύο βαθμολογητές κλπ.

Συνήθως παίρνουν 5-6 άτομα από ΑΕΙ και 6-7 από ΤΕΙ.
Όταν έδωσα εγώ θα έπαιρναν 3 άτομα (είχαν ανακοινώσει ότι θα έπαιρναν 3% των αιτούντων). Εγώ ήμουν η τρίτη και ακολουθούσαν άλλα πέντε άτομα τα οποία τυχαία ήταν από την περιοχή... ;)
Την επόμενη χρονιά βέβαια επειδή έγιναν κάποιες φασαρίες ήταν περισσότερο προσεκτικοί και μόνο ένας επιτυχών ήταν ντόπιος ;D

Η γνώμη μου είναι να την κάνεις την προσπάθεια. Γνώρισα παιδιά που ήρθαν κ έδωσαν στη Φλώρινα μέχρι και 3 φορές. Αν περάσεις με το καλό θα σε αποζημιώσει αυτή η σχολή όταν θα πρωτοδιδάξεις (πίστεψέ με θα είσαι πανέτοιμος!!!).
Και κάτι ακόμα:η πόλη είναι μικρή και πανέμορφη. Όσο για τη φοιτητική ζωή, θα περάσεις σίγουρα καλά :)

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:00:17 μμ »
μπορει καποιος να μου πει τι θεματα περιπου πεφτουν στις κατατακτηριες για δασκαλος/α?

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 07:33:17 μμ »
γεια σε ολους!!
αναρωτιεμαι εαν υπάρχει καποιος που εδωσε κατατακτηριες στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας στοθς δασκαλους...
και εαν μπορει να με ενημέρωνε για τα θέματα. ή εαν γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να βρω τα θέματα!!
ευχαριστώ πολυ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2009, 09:08:44 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 16, 2009, 08:49:18 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και μπορεί κάποιος από εσάς να με διαφωτίσει!
Είμαι ΠΕ02 αλλά επειδή βλέπω δυσοίωνο το μέλλον στον κλάδο μας, ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις. Το προφανές είναι να προσπαθήσω για το παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης. Φοβάμαι, όμως ότι μετά από 4 χρόνια (όταν δηλαδή πιθανότατα θα έχω πάρει πτυχίο) τα πράγματα θα είναι δύσκολα για τους δασκάλους. Άκουσα όμως από φίλη (νηπιαγωγό) ότι θα ξεπλοκαριστούν οι νηπιαγωγοί (να γίνει δηλαδή κάτι αντίστοιχο με αυτό που έγινε με τους δασκάλους πριν λίγα χρόνια:ολοήμερα νηπιαγωγεία,υποχρεωτικό και το προνήπιο). Για ποια, λοιπόν, από τις δύο σχολές να προσπαθήσω;
Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 16, 2009, 09:00:55 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις ποια θα είναι τα δεδομένα όταν με το καλό πάρεις πτυχίο...Προς το παρόν οι νηπιαγωγοί για να διοριστούμε πρέπει να έχουμε γράψει 85-90% μ.ο (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο ::) ::))στο ΑΣΕΠ και οι θέσεις μας είναι εξαιρετικά λίγες.
Για την επαγγελματική αποκατάσταση θα σου έλεγα να επιλέξεις τμήμα δασκάλων...

Δες εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9433.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2009, 09:18:52 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 16, 2009, 09:55:56 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη Βασιλική... :-\ Ακόμα και από άποψη συνθηκών δουλειάς να το δεις, σε συμφέρει καλύτερα η δημοτική εκπαίδευση (σχεδόν στάνταρ πρωινή δουλειά, ωράριο με διαλείμματα, μεγαλύτερος σεβασμός από τους γονείς για το έργο σου, οργανωμένος σύλλογος διδασκόντων και...και...και...θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα! ;D)
Επιπλέον θεωρώ μάλλον απίθανο τη δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή (με το ζόρι "κερδίσαμε" τον ένα χρόνο κι αυτό για να σιγάσει λίγο η αντάρα της περσινής απεργίας!), ώστε να ανοίξουν θέσεις. Τέλος στα "λημέρια" μας μάλλον θ' αρχίσουν να μπαίνουν και άλλα τμήματα που μετονομάζονται σιγά σιγά και "διακριτικά"... :P
Η γνώμη μου είναι ότι, με την παρούσα κατάσταση, μάλλον περικοπές πρέπει να περιμένουμε και όχι άνοιγμα των θέσεων. Είμαστε για όλους ( :P) ο τελευταίος τροχός της άμαξας (και όχι ο πρώτος! ???) στο εκπαιδευτικό σύστημα κι αυτό, πιστεύω, θα το "πληρώσουμε"... ::) :-X
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 16, 2009, 10:31:13 μμ »
Εγώ νομίζω πως δάσκαλοι και νηπιαγωγοί θα μπλοκάρουν... εξίσου...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 16, 2009, 10:48:03 μμ »
Το χω πει και θα το ξαναπώ. Το νηπιαγωγείο και οι συνθήκες του δεν αντέχονται αν δεν το αγαπάς. Είσαι διαρκώς κάτι ανάμεσα σε εκπαιδευτικός, μαμά, ψυχολόγος, νταντά, κοινωνική λειτουργός, μαραγκός, νοσηλεύτρια, ηλεκτρολόγος, τραπεζοκόμος, μπογιατζής ........  και εννοείται μα μηδενικό κύρος και στους απανταχού συναδέλφους και σε όλους τους υπολοιπους (γονείς, υπηρεσία, κοινή γνώμη). Θα ήταν να λάθος να το δει κανείς ως λύση στο βιοποριστικό του πρόβλημα και γιατί η αποκατάσταση δεν είναι καθόλου σύντομη και γιατί θέλει γερά νεύρα. Η τελική επιλογή βέβαια είναι δική σου. (Φαντάσου να μη μου άρεσε κιόλας η δουλειά μου τι θα έλεγα)

Βρήκα και το προηγούμενο σχετικό θέμα http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9433.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2009, 10:59:16 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2009, 04:54:46 μμ »
Το χω πει και θα το ξαναπώ. Το νηπιαγωγείο και οι συνθήκες του δεν αντέχονται αν δεν το αγαπάς. Είσαι διαρκώς κάτι ανάμεσα σε εκπαιδευτικός, μαμά, ψυχολόγος, νταντά, κοινωνική λειτουργός, μαραγκός, νοσηλεύτρια, ηλεκτρολόγος, τραπεζοκόμος, μπογιατζής ........  και εννοείται μα μηδενικό κύρος και στους απανταχού συναδέλφους και σε όλους τους υπολοιπους (γονείς, υπηρεσία, κοινή γνώμη). Θα ήταν να λάθος να το δει κανείς ως λύση στο βιοποριστικό του πρόβλημα και γιατί η αποκατάσταση δεν είναι καθόλου σύντομη και γιατί θέλει γερά νεύρα. Η τελική επιλογή βέβαια είναι δική σου. (Φαντάσου να μη μου άρεσε κιόλας η δουλειά μου τι θα έλεγα)

Βρήκα και το προηγούμενο σχετικό θέμα http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9433.0

Είναι όντως πραγματικότητα αυτό! Επίσης, είμαστε εμψυχωτές, μουσικοί, καλλιτέχνες (βλέπε γιορτές και θεατρικές παραστάσεις) κτλ.... ;) :D ;D
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.