*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΤΕΕ-ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2007-2008  (Αναγνώστηκε 42057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elf1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- πε20
    • Προφίλ
Αυτό το είχα και εγώ απορία.Μαλιστα πήρα τηλ στο ΤΕΕ Σαλαμίνας και ειμαι 6η στη σειρα.Θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται γιατι δουλεύω και στον ιδιωτικό τομέα και πρέπει να πάρω μερικές αποφάσεις.Ας ενημερωσει κάποιος για το ποσοστο που πέρνουν από ΑΕΙ και ΤΕΙ αν γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
υπάρχουν πουθενά στο internet τα αποτελέσματα;

AG

  • Επισκέπτης
Όχι δεν υπάρχουν τα αποτελέσματα στο internet. Θα πρέπει να ρωτήσεις σε κάθε ΤΕΕ που έχεις κάνει αίτηση να σου πει την σειρά κατάταξής σου σε αυτό. Κάποιοι εξυπηρετούν τηλεφωνικά και κάποιοι όχι, οπότε στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να πας από εκεί.

Θα ήθελα μία εκτίμηση για τους οικονομολόγους εάν ξέρει κάποιος. Πόσους παίρνουν σε κάθε ΤΕΕ, πάνω από έναν; Και επίσης συνηθίζεται να επιλέγει κάποιος να διδάξει σε παραπάνω από ένα ΤΕΕ;
Ότι πληροφορία υπάρχει θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:45:24 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Θα ήθελα μία εκτίμηση για τους οικονομολόγους εάν ξέρει κάποιος. Πόσους παίρνουν σε κάθε ΤΕΕ, πάνω από έναν; Και επίσης συνηθίζεται να επιλέγει κάποιος να διδάξει σε παραπάνω από ένα ΤΕΕ;
Ότι πληροφορία υπάρχει θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ.
Το κάθε ΤΕΕ έχει τα δικά του τμήματα ειδικότητας. Για το ή τα ΤΕΕ που έχεις κάνει αίτηση πρέπει αφού δεις τα τμήματα που πρόκειται να λειτουργήσουν, να υπολογίσεις στο περίπου και πόσα μαθήματα απευθύνονται σε οικονομολόγους. Η τύχη παίζει στα πάντα και το δικό της ρόλο...

Αρχές Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουν τα ειδοποιούν απ'ότι μου είχαν πει. Ξέρει κανείς αν πρέπει να παραταθεί ο χρόνος αυτός εν όψει εκλογών?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:47:04 μμ από Lasid »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
από την γραμματεία μου λένε ότι θα ειδοποιηθούν οι εκπαιδευτικοί στο τέλος Σεπτεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από ό,τι ξέρω από τρίτους συνήθως οι 3 πρώτοι έχουν πλήρες ωράριο ενώ οι υπόλοιποι αναλογικά με τις ανάγκες...ξέρει κάποιος τις ώρες των μαθημάτων (απογευματινές πρωινές?)
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Από ό,τι ξέρω από τρίτους συνήθως οι 3 πρώτοι έχουν πλήρες ωράριο ενώ οι υπόλοιποι αναλογικά με τις ανάγκες...ξέρει κάποιος τις ώρες των μαθημάτων (απογευματινές πρωινές?)

Αναλόγως των αναγκών μπορεί να έχεις και πρωί και απόγευμα μάθημα.
Οι τρείς πρώτοι βάσει νόμου δικαιούνται πλήρες ωράριο?
Το πλήρες ωράριο πόσες ώρες είναι?
Και μια πιό δύσκολή ίσως ερώτηση: ο τέταρτος του πίνακα δικαιούται (ή όχι) από το νόμο περισσότερες ώρες από τον πέμπτο?

από την γραμματεία μου λένε ότι θα ειδοποιηθούν οι εκπαιδευτικοί στο τέλος Σεπτεμβρίου.

Αρχές μέχρι το πολύ μέσα Σεπτεμβρίου θα γίνουν οι κλήσεις. Αυτή είναι η δική μου έγκυρη διαβεβαίωση.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
24 Σεπ αρχίζουν τα μαθήματα
Θα έχω σίγουρα κάποιες ώρες οι οποίες ενδέχεται να είναι και πολλές αν συμπληρωθεί ακόμα ένα τμήμα

Άντε... και στα δικά σας
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ

Θα έχω σίγουρα κάποιες ώρες οι οποίες ενδέχεται να είναι και πολλές αν συμπληρωθεί ακόμα ένα τμήμα

Άντε... και στα δικά σας

Αυτό πως το ξέρεις, ρώτησες κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Ναι... τον διευθυντή τον ίδιο.
Μπήκα μέσα με υφάκι 100 καρδηναλίων και του υπενθύμησα ότι είμαι πρώτος στην μοριοδότηση με διαφορά 800 μορίων από τον δεύτερο. Απαίτησα να μου πει τι πρόκειται να γίνει για να μπορέσω και γω να προγραμματίσω την σεζόν μου...
Τέρμα τα κιριλίκια παίδες... Ο καθένας ας πάρει ότι του αξίζει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος irida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • Μαζί για την εκπαίδευση
Καλημέρα και από εμένα!!!

Μόνο με ύφος 100 καρδιναλίων? 1000 έπρεπε!!!
Δεν ξέρω σε ποιο ΤΕΕ πήγες αλλά έχετε υπόψη πως σε κάθε ΤΕΕ από τα 8 που γνωρίζω έχουν και κάποιους ΤΕ κατηγορίας (αποφοίτους ΤΕΕ) τους οποίους χρησιμοποιούν κάθε χρόνο με τη δικαιολογία ότι αυτοί είναι υπεύθυνοι για την συντήρηση των μηχανημάτων και τους δίνουν και κάποιες ώρες. Στο ΤΕΕ που εργαζόμουν πέρυσι είχαν 1 ΠΕ19 με πλήρες ωράριο, 1 με κάποιες ώρες και 1 ΠΕ20 με λίγες ώρες επίσης.

Σε άλλο ΤΕΕ είχαν ΠΕ19, ΠΕ20, ΤΕ αλλά και πτυχιούχους Θετικής κατεύθυνσης με κατάρτιση σε ΗΥ. Παίζει από σχολείο σε σχολείο.

Κάποιος ρώτησε αν ο Πέμπτος δικαιούται περισσότερες ώρες από τον Τέταρτο. Η απάντηση είναι ΟΧΙ!!! Εκτός και αν ο Τέταρτος αρνηθεί να αναλάβει κάποιες ώρες. Βέβαια η σειρά κατάταξης μπορεί να διαφέρει από σχολείο σε σχολείο επειδή δεν κάνουν όλοι αίτηση σε όλα τα σχολεία.Αν κάποιος είναι Πέμπτος σε όλα τα σχολεία που έχει δηλώσει ενδέχεται να επιλεχθεί πρώτος σε κάποιο σχολείο επειδή οι προηγούμενοι 4 έχουν επιλεγεί σε άλλα σχολεία.Θεωρώ ότι για το Λεκανοπέδιο Αττικής και για τις ειδικότητες της πληροφορικής μια θέση ανάμεσα στους 15 πρώτους είναι αρκετά καλή. Μια θέση στους 10 πρώτους σε μεγάλα σχολεία αιγάλεω, αγ. ανάργυροι, ηράκλειο, καλαμάκι, πειραιάς, ρέντης μπορεί να δώσει πλήρες ωράριο ( αν κάποιος έχει θέση μέσα στους 10 πρώτους σε κάθε σχολείο από αυτά).


porcupinetree ρώτησες τον διευθυντή να σου πει τι θα γίνει: Σου είπε?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Δυστυχώς irida δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αίτηση στα επαλ - επας της Αθήνας. Αν έκανα πιθανόν να ήμουν σε 2 εβδομάδες με πλήρες ωράριο. Απλά έδωσα στον διευθυντή να καταλάβει, με πλάγιο μεν, ξεκάθαρο δε τρόπο, ότι αυτό που δικαιούμαι από το νόμο θα το πάρω και δεν θα χαριστώ σε κανένα και σε τίποτα.
Ξέρεις μέχρι πέρυσι μου ερχόταν κάπως να βλέπω τον εαυτό μου να κάνει 2-3 ώρες σε ΙΕΚ ενώ κάποιοι άλλοι με ένα "ξερό" πτυχίο 8 και 10. Έκανα υπομονή... Τώρα τέρμα τα δίφραγκα...
Ο διευθυντής για να απαντήσω στο ερώτημά σου "κατάλαβε" ότι δεν μπορεί (αλλά και δεν τον παίρνει) να με αφήσει απέξω. Τα ονόματα όλων των συνυποψηφίων τα έχω αρχειοθετημένα... Θα δούμε...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος irida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • Μαζί για την εκπαίδευση
Πολύ σωστή κίνηση. Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμη τη δυνατότητα να κάνω αίτηση  σε πόλη εκτός των Αθηνών...

Αλλά να ρωτήσω κάτι? Με το ΥΠΕΠΘ τι γίνεται? Ελπίζω να έκανες κι εκεί αίτηση και να μη μένεις στον ΟΑΕΔ... Δυστυχώς Από τον ΟΑΕΔ αποκομίζουμε κάποια χρήματα και διδακτική εμπειρία την οποία δε μας αναγνωρίζει το ΥΠΕΠΘ.Μην εγκλωβίζεστε στον ΟΑΕΔ!!!

Είχα συνάδελφο που μονιμοποιήθηκε φέτος έπειτα από 19 χρόνια ωρομισθίας και άλλον έναν που επίσης μονιμοποιήθηκε φέτος αλλά του χρόνου βγαίνει σε σύνταξη. Εγώ είμαι εκεί πολύ λιγότερα χρόνια, τώρα ετοιμάζομαι να πάω να πληρωθώ από το ταμείο ανεργίας και με τα χρήματα που έχω μαζέψει (ελάχιστα) πρέπει να πορευτώ μέχρι το Δεκέμβρη που θα πληρωθώ από το ΤΕΕ ενώ χωρίς να είναι βέβαιο στις 24/09 ξεκινάω δουλειά (έξοδα μετακίνησης, νέα βιβλία, φωτοτυπίες/σημειώσεις/διαφάνειες που δε μπορώ να βγάλω στο στα μηχανήματα του σχολείου). Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα είμαι σε κάποιο σχολείο και ότι δεν έγιναν "μαγειρέματα" με μόρια ή να μου προτείνουν ώρες που δε βολεύουν με τίποτα (πχ 3 πρωινές με κενά και 4 απογευματινές επίσης με κενά σε μια μέρα λέγοντας πως δε βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα) (τακτική που χρησιμοποιείται για να ξεφορτωθούν κάποιον και να πάρουν κάποιον άλλον).

Οι των κλάδων ΠΕ19-20 κυνηγήστε και τα ολοήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2012, 11:54:05 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι πρώτος στον πίνακα από τους 5 με διαφορά 1600 μορίων από τον/την δεύτερο/η.
Ο διευθυντής μου είπε ότι τα μαθήματα τυπικά αρχίζουν στις 24 αλλά ουσιαστικά την 1 Οκτώβρη.
Υπάρχουν 4-5 μόνιμοι στην ειδικότητά μου που θα τρέξουν την πρώτη εβδομάδα τα μαθήματα.
Ανάλογα με τις ανάγκες της ειδικότητας, μου είπε, θα καλέσουν ωρομίσθιους από το τέλος του μήνα (τηλεφωνικά).
Τώρα ερωτήματα/προβληματισμούς που έχω.
Αρκούν 5 μόνιμοι να βγάλουν την ειδικότητα;
Ισχύει αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι οι 3 πρώτοι δικαιούνται βάση νόμου πλήρες ωράριο;΄΄
Ποίος είναι αυτός ο νόμος/διάταξη/οδηγία κλπ;
Πώς μπορώ με «ωραίο» τρόπο να καλυφθώ, ώστε να μη με ρίξουν στις ώρες οι επόμενοι που ακολουθούν. Έχω την υποψία ότι μερικοί που ακολουθούν ήταν ήδη πέρσι ωρομίσθιοι στον ΟΑΕΔ.

Thnx

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.