*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΤΕΕ-ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2007-2008  (Αναγνώστηκε 42064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • Μαζί για την εκπαίδευση
Είμαι πρώτος στον πίνακα από τους 5 με διαφορά 1600 μορίων από τον/την δεύτερο/η.
Ο διευθυντής μου είπε ότι τα μαθήματα τυπικά αρχίζουν στις 24 αλλά ουσιαστικά την 1 Οκτώβρη.
Υπάρχουν 4-5 μόνιμοι στην ειδικότητά μου που θα τρέξουν την πρώτη εβδομάδα τα μαθήματα.
Ανάλογα με τις ανάγκες της ειδικότητας, μου είπε, θα καλέσουν ωρομίσθιους από το τέλος του μήνα (τηλεφωνικά).
Τώρα ερωτήματα/προβληματισμούς που έχω.
Αρκούν 5 μόνιμοι να βγάλουν την ειδικότητα;
Ισχύει αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι οι 3 πρώτοι δικαιούνται βάση νόμου πλήρες ωράριο;΄΄
Ποίος είναι αυτός ο νόμος/διάταξη/οδηγία κλπ;
Πώς μπορώ με «ωραίο» τρόπο να καλυφθώ, ώστε να μη με ρίξουν στις ώρες οι επόμενοι που ακολουθούν. Έχω την υποψία ότι μερικοί που ακολουθούν ήταν ήδη πέρσι ωρομίσθιοι στον ΟΑΕΔ.

Thnx

Στο συγκεκριμένο θέμα απαντώ για το λόγο ότι δουλεύω αρκετά χρόνια ως ωρομίσθια στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ενώ ταυτόχρονα προσπαθώ για το ΥΠΕΠΘ.

Μέχρι να σταθεροποιηθεί το ωράριο γιατί σίγουρα θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές, και καλέσουν όσους ωρομίσθιους χρειάζονται δεν κάνουν μάθημα. Είναι το λεγόμενο "γνωριμία με τους μαθητές και εισαγωγή στο μάθημα" που γράφουν τα βιβλία ύλης. Οι μόνιμοι έχουν εντολή να απασχολήσουν τους μαθητές. Η απασχόληση συνήθως αφορά το πως πέρασαν το καλοκαίρι, ανέκδοτα κλπ.Ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα κάνουν κάποια επανάληψη στην περσινή ύλη. Επίσης την πρώτη εβδομάδα οι μαθητές έχουν πολλά κενά, παίρνουν βιβλία...Έτσι μια εβδομάδα σίγουρα περνάει έτσι...Με λίγες εξαιρέσεις μάθημα κανονικό γίνεται από τους ωρομίσθιους. Οι πιο πολλοί μόνιμοι είναι ΤΕ, ΔΕ πράγμα που σημαίνει πως είναι μόνο για τα εργαστήρια.

Το ότι είσαι πρώτος είναι καλό. Και αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες σε γενικές γραμμές. Ο νόμος δεν ισχύει. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Δυστυχώς δεν έχω και το κανονισμό λειτουργίας των ΤΕΕ σε ηλεκτρονική μορφή ώστε να τον επισυνάψω. Χαρακτηριστικά πέρυσι συνάδελφος κάποια ειδικότητας πρώτη στη λίστα και μοναδική ωρομίσθια στη συγκεκριμένη ειδικότητα είχε μόλις 5 ώρες/ την εβδομάδα. Η αδελφή μου (δεύτερη) δεν προσελήφθη καν. Ανάλογα με την ειδικότητα και τα μαθήματα υπάρχουν και ανάγκες.

Έστω ότι σε κάποιο σχολείο έχουν κενά ωρών ίσα με 137 ώρες/ εβδομάδα για ΠΕ. Ο κανονισμός λειτουργίας λέει πως γίνεται πρόσληψη για την κάλυψη πλήρους ωραρίου που είναι για ΠΕ 21 ώρες/ εβδομάδα. Άρα έχουμε 137/21=   6,52...
Δηλαδή παίρνουν 6 με πλήρες ωράριο και καλύπτουν 6*21=126 ώρες και έναν με 11 ώρες.
Κάποιοι διευθυντές θα το έκαναν διαφορετικά. Θα έδιναν σε 3  21 ώρες, σε 1 20, 3 18 ώστε να έχουν όλοι αρκετές ώρες και να αμοίβονται με έναν ικανοποιητικό μισθό (13,35 μικτά/ ώρα). Ο κανονισμός όμως λέει ξεκάθαρα πως πρέπει να πάρουν οι 6 21 ώρες και ο ένας 11. Η παράκαμψη του κανονισμού γίνεται με τη δικαιολογία πως πέφτουν οι ώρες πάνω σε άλλες ώρες και πως δε βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα.

Πέρυσι ο Αγιασμός έγινε στις 2/10, πρόπερσι στις 3/10. Τότε ήταν παρόντες και οι ωρομίσθιοι αφού είχαν ήδη προσληφθεί. Οι Μόνιμοι βρίσκονται στα σχολεία από 1/9 για τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου.Τις ώρες τις δίνει ο διευθυντής ή υποδιευθυντής βάσει των κενών που έδωσε ο προϊστάμενος της ειδικότητας. Συνήθως λένε στο τηλέφωνο το αριθμό των ωρών που δίνουν αλλά πρέπει να πάει κάποιος το συντομότερο εκεί. τότε θα του παρουσιάσουν το πρόγραμμα και ίσως υπάρχει η δυνατότητα να πάρει άλλο "πακέτο ωρών" ( ίσου αριθμού ή μικρότερου).

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Κάποιος διευθυντής μια χρονιά νόμιζε πως με εξασφάλισε δίνοντάς μου 14 ώρες με αποτέλεσμα να μη με καλέσουν από άλλο σχολείο ούτε για να συμπληρώσω τις ώρες μου. Τρεις μέρες μετά σε κάποιο άλλο σχολείο κάλεσαν φίλο μου που ήταν μετά από εμένα και του πρόσφεραν 21 ώρες.Εγώ θα έμενα στις 14 αν δε με ενημέρωνε σχετικά.Ο φίλος αρνήθηκε διότι μόλις του έτυχε διορισμός στο ΥΠΕΠΘ και εκείνος ο διευθυντής προσέλαβε άλλον χωρίς εμένα να μου κάνει ένα τηλέφωνο (κανονικά είναι υποχρεωμένοι να τηλεφωνούν πάντα και να ζητούν έγγραφη μη αποδοχή της θέσης πριν προχωρήσουν σε πρόσληψη του επόμενου) . Ευτυχώς με αρκετή αγωνία, τρέξιμο και απειλές για ενστάσεις (αν έκανα ένσταση ήταν υποχρεωμένοι εφόσον είχα δίκιο να με αποζημιώσουν) βρήκα σχολείο στο οποίο ήταν η σειρά μου και πήρα το πλήρες ωράριο. Ο πρώτος διευθυντής έσπαζε τις ώρες και σε ωρομίσθιο δεν έδινε περισσότερες από 16 ώστε να προσλαμβάνει περισσότερους( τακτική του για σειρά ετών). Τώρα βέβαια έχει πάρει δυσμενή μετάθεση έπειτα από παράπονα πολλών.

Για να καλυφθείς ( επειδή συνηθίζουν να "θέλουν" αυτούς που είχαν πέρυσι) και εφόσον είσαι πρώτος θα πεις ναι σε ότι ωράριο σου δώσουν με το πρώτο τηλεφώνημα. Κανονικά πρέπει να σε καλέσουν και από άλλα σχολεία.Υπάρχει το ενδεχόμενο να θέλουν να σε ξεφορτωθούν και για αυτό να σου δώσουν πρόγραμμα που να σε θέλει και πρωι και απόγευμα την ίδια μέρα, με πολλά κενά... Έπειτα κάνε μια προσωπική έρευνα στα άλλα σχολεία που έχεις δηλώσει. Όλα αυτά αστραπιαία!!! 5 Διευθυντές που γνωρίζω δεν κάνουν εύκολα τέτοιου είδους αλχημείες. Υπάρχουν όμως και οι υποδιευθυντές και αυτοί είναι κατά τη γνώμη μου οι πιο επικίνδυνοι.

Έχε υπόψη πως αυτές τις μέρες οι περσινοί ωρομίσθιοι βρίσκονται σε κάποια σχολεία (όχι όλα) για τις εξετάσεις του Σεπτέμβρη. Αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ από τη στιγμή που όλες οι συμβάσεις λύθηκαν στις 19 Ιουνίου. Οι μεν διευθύνσεις το κάνουν ώστε να μην φορτώσουν τους μόνιμους με εξετάσεις μαθημάτων που δε γνωρίζουν και με τη μορφή "εκβιασμού", οι δε ωρομίσθιοι μήπως κερδίσουν την εύνοια για καλό ωράριο, περισσότερες ώρες κλπ.


 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ίριδα σε ευχαριστώ για όλες τις inside πληροφορίες.
Το σχολείο που έκανα αίτηση είναι ένα και μοναδικό για την ειδικότητα.
Μου έλυσες όλες τις απορίες που είχα.
Σε περίπτωση που έχω τίποτα περίεργες καταστάσεις θα αιτηθώ μου να μου κοινοποιηθεί ο κανονισμός λειτουργίας των ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ.

Σε ευχαριστώ και πάλι,
και ευχές για ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ιριδα αν κάποιος έχει ας πούμε 16 ώρες σε ένα σχολείο μπορεί να πάρει 5 ώρες σε ένα δεύτερο?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος neraidaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ίριδα ξέρεις τώρα που δεν υπάρχει σαν ειδικότητα η πληροφορική στις ΕΠΑΣ αν θα υπάρχουν αρκετές ώρες για καθηγητές πληροφορικής?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • Μαζί για την εκπαίδευση
Ιριδα αν κάποιος έχει ας πούμε 16 ώρες σε ένα σχολείο μπορεί να πάρει 5 ώρες σε ένα δεύτερο?

ΝΑΙ. Αλλά πρέπει να το κυνηγήσεις κι εσύ. Μόλις σου προσφέρουν αυτές τις ώρες κάνεις τηλέφωνα και στα άλλα σχολεία που δήλωσες στην αίτησή σου και ρωτάς αν υπάρχουν ω΄ρες για σένα. Μπορεί κάποιο σχολείο να σου δίνει 15 ώρες και άλλο σχολείο να σου δίνει 10. Δε  μπορείς να πάρεις παρά μόνο τις 6 επιπλέον εφόσον βολεύει το πρόγραμμα και εφόσον υπάρχει κάποιος να πάρει τις 4 για να συμπληρώσει. Αν πάλι στο πρώτο σχολείο σου δίνουν 15 ώρες  και ανακαλύπτεις πως άλλο σχολείο έχει διαθέσιμες για σένα 19 ώρες ενημερώνεις πως θα πάρεις τις 19 και για τις 15 να προχωρήσουν τον επόμενο εκτός και αν μπορούν να σου δώσουν μόνο τις 2 ώστε να συμπληρώσεις πλήρες ωράριο.

Ίριδα ξέρεις τώρα που δεν υπάρχει σαν ειδικότητα η πληροφορική στις ΕΠΑΣ αν θα υπάρχουν αρκετές ώρες για καθηγητές πληροφορικής?
Ευχαριστώ


Νεραϊδούλα μου καλή,
απλά τυχαίνει να δουλεύω κάποια σρόνια στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ και να ξέρω κάποια πράγματα για τη λειτουργία τους. Δυστυχώς τώρα τα πράγματα είναι κάπως περίεργα για όλες τις ειδικότητες.Κι εγώ δεν ανήκω στην ειδικότητα της Πληροφορικής. Δεν έχω ιδέα ούτε για τα ωρολόγια προγράμματα πως τα διαμόρφωσαν για τις ειδικότητες των ΕΠΑΣ. Κάποιες γενικότητες ξέρω για τα μαθήματα της δικής μου ειδικότητας και μπορώ από πληροφορίες συναδέλφων της ειδικότητάς μου να βγάλω κάποια συμπεράσματα.

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Αλλά αυτό μπορείς να το μάθεις σε μια επίσκεψή σου σε σχολείο από τον διευθυντή. Από τον διευθυντή!!! (όχι από γραμματεία ή υποδιευθυντές. Μόνο ο διευθυντής μπορεί να σε πληροφορήσει έγκυρα)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Έχουν καλέσει κανένα σπό τα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ;Στο ΤΕΕ που έκανα τα χαρτιά μου δεν έχει ειδικότητα πληροφορικής και οι καθηγητές θα κάνουν μάθημα στις άλλες ειδικότητες...Είναι δυνατόν να καλέσουν μόνο 2 άτομα και να τους δώσουν μόνο από 3-4 ώρες τον καθένα;Πως γίνεται αυτό δεδομένου ότι το κάθε μάθημα είναι 2ωρο-3ωρο;;;
Επίσης το ένα άτομο είναι ΠΕ19 και το άλλο ΠΕ20...Πόσα άτομα παίρνουν από ΠΕ19 και πόσα από ΠΕ20;Υπάρχει κάποιος νόμος που το καθορίζει;
Έχω υποψίες ότι θέλουν να βολέψουν και άλλο άτομο στη ζούλα!!!Γιατί οι υποδιευθυντές τα μασάνε όσον αφορά στο πρόγραμμα το οποίο λίγο πολύ έχει βγει!!!
Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;Μπορώ να το κυνηγήσω ή να περιμένω να με καλέσουν;Είμαι 2η στους ΠΕ20 με διαφορά από τους επόμενους γύρω στα 1400 μόρια...

AG

  • Επισκέπτης
Επειδή έχω χαθεί λίγο με τα πολλά topics και τις πληροφορίες, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου διευκρινήσει τα εξής:

α) ως ωρομισθιος στα ΤΕΕ  του ΟΑΕΔ μπορώ να δουλέψω και ως ωρομίσθιος στο ΥΠΕΠΘ;
β) αν παραιτηθείς από ωρομίσθιος σε ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, ποιες οι κυρώσεις; (αφού έχεις υπογράψει τη σύμβαση)

pls help :)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν εχει κηρωσεις. Εγω παραιτηθηκα καποια χρονια λόγω εγκυμοσύνης, στο τελος της χρονιάς με καλεσαν σε αλλο σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά ξέρει κάποιος πόσο πληρώνεται η ώρα καθαρά στα ΤΕΕ?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος iasis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά ξέρει κάποιος πόσο πληρώνεται η ώρα καθαρά στα ΤΕΕ?
Πέρυσι απ΄οτι θυμάμαι ήταν μεικτά 13,50 και καθαρά 11,08 (ή 11,18 sorry αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς). Ενδέχεται φέτος βέβαια να έχει γίνει κάποια αύξηση. Πάντως το καλό με τον ΟΑΕΔ(το μόνο καλό ίσως) είναι τα χρήματα τα παίρνεις πολύ νώρίτερα από ότι στο ΥΠΕΠΘ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 12:08:29 πμ από Lasid »

Συνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Μόλις είχα τηλ από το μοναδικό ΤΕΕ του ΟΑΕΔ που είχα κάνει αίτηση.
Μου μίλησε απευθείας ο διευθυντής και μου είπε ότι έχει 5 ώρες όλες και όλες και μάλιστα σπαστές (3 το πρωί της Δευτέρας, μία Τρίτη απόγευμα και μία Τετάρτη απόγευμα...
Μου είπε ότι ή κάνω αποδοχή ως έχει, ή δεν κάνω και τέλος...
Δεδομένου ότι ήμουν πρώτος στα μόρια και ότι έχω πρωινή δουλειά που δεν μπορώ να αφήσω για 5 ώρες ωρομισθίας, μάλλον βρήκε έναν 'έξυπνο" τρόπο για να με ξεφορτωθεί ε???

Υπάρχει ρε παιδιά κάποιος γνώστης τέτοιων καταστάσεων για να ξέρω και γω πως να κινηθώ?

 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τι χαζομαρες ειναι αυτες ? δεν μπορει να διαμορφωσει διαφορετικα το πρόγραμμα? Οταν δουλευα ΟΑΕΔ καπως αλλαζαν οι ωρες όχι ετσι ορθα κοφτα. Δεξου και μετα δες αν μπορεις απο μεσα να το αλλαξεις κατα πως σε βολευει..

AG

  • Επισκέπτης
Εγώ στη θέση θα πήγαινα από το σχολείο και θα συζητούσα από κοντά με τον διευθυντή. Θα ζήταγα αν γίνεται να μιλήσω με τους αντίστοιχους καθηγητές που θα βόλευε να αλλαχθεί το πρόγραμμα. Πάντως γενικώς υπάρχει η αντίληψη ότι δεν αλλάζει το πρόγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μπα ειναι αναλογως τον διευθυντη και τον υπευθυνο προγραμματος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.