*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία  (Αναγνώστηκε 15159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 10:26:37 μμ »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 07:42:51 μμ »
Θέλω να ξαναθέσω την ερώτηση για τα χορικά της Αντιγόνης, γιατί δεν έχει απαντήσει κάποιος. Αξίζει να σπαταλήσω χρόνο, για να μάθω τα ερμηνευτικά τους σχόλια ή μια απλή αναγνωση αρκεί λέτε- με το σκεπτικό ότι αποκλείεται να μπούν δηλαδή; Οι υπόλοιποι πώς τα αντιμετωπίσατε;

 Και κάτι ακόμη: στις αναλύσεις όλων των κειμένων της ύλης γίνεται διεξοδική αναφορά στα σχήματα. Είναι τόσο σημαντικά; Οι της Φιλολογίας κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε επ'αυτού. Τα φώτα σας παρακαλώ!

Για τα χορικά της Αντιγόνης το σίγουρο ειναι οτι η μετάφρασή τους είναι σχεδόν αντίθετο να την απομνημονεύσης.
για τα σχήματα λόγου νόμιζω οτι ειναι πολύ σημαντικά κυρίως όταν σε αυτά στηρίζονται ερμηνευτικά ζητήματα, όπως υβρις, άτη, κτλ. Νομίζω οτι δεν θα έπρεπε κανείς να τα παραβλέψει στο διάβασμά του.

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 12:14:09 μμ »
Kαλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο forum. Όσον αφορά στα αρχαία θα ήθελα να πω πως δεν είναι δυνατό να μάθουμε από έξω όλες τις μεταφράσεις (χορικά). Το σίγουρο είναι ότι θα ζητηθούν ερμηνευτικά σχόλια στο γνωστικό, αλλά και στη διδακτική χρειάζεται να γνωρίζει κανείς το νόημα για να μπορέσει να κάνει πλάνο διδασκαλίας. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν στη διδακτική πρέπει να γράφουμε και τη μετάφραση και να απαντάμε στις ερωτήσεις που θέτουμε.Εύχομαι καλή δύναμη και καλό διάβασμα σε όλους ;)!

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 03:06:00 μμ »
Animus καλησπέρα! Την ίδια απορία με τη διδακτική είχα κι εγώ. Ρώτησα στο φροντιστήριο τον καθηγητή μας και μου είπε πως αν δεν το δηλώνει ευθέως ή εμμέσως η εκφώνηση της ερώτησης, δε χρειάζεται.Απλά μπορείς να γράψεις ενδεικτικά σε τί αφορά η ερώτηση π.χ που θα θέσεις, να δώσεις πάλι ενδεικτικά κάποιες άγνωστες λέξεις με τη σημασία τους (αν ζητηθεί) και απ' ότι μας είπαν κατάλαβα ότι αυτό που γράφεις στο σχέδιο μαθήματος και φαίνεται αναλυτικά (για τα αρχαία πάντα μιλώντας) είναι οι υποενότητες στις οποίες χωρίζεται η διδακτική ενότητα και έναν τίτλο στην κάθε μία.

Υ.Γ. Ίσως θα έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 05:14:43 μμ »
δεν είναι δυνατό να μάθουμε από έξω όλες τις μεταφράσεις (χορικά). Το σίγουρο είναι ότι θα ζητηθούν ερμηνευτικά σχόλια στο γνωστικό, αλλά και στη διδακτική χρειάζεται να γνωρίζει κανείς το νόημα για να μπορέσει να κάνει πλάνο διδασκαλίας.

Και φυσικά είναι δυνατό κανείς να μάθει να μεταφράζει τα χορικά. Ωστόσο, σε εξετάσεις μέσα στο πανεπιστήμιο ποτέ οι καθηγητές δεν επέλεγαν θέμα από χορικό τραγωδίας. Στον Ασεπ που τα θέματα των αρχαίων είναι σχετικά εύκολα, είναι ίσως απίθανο να ζητήσουν μετάφραση από χορικό. Αν βάλουν όμως; Ποιος μπορεί να το εγγυηθεί και να συμβουλέψει κάποιον να μην διαβάσει καλά τα στάσιμα της Αντιγόνης;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 11:19:43 μμ »
geia sas sinadelfoi, kalo kouragio twra pou einai pio episima ta pragmata...
mipws gnwrizei kaneis pou mporoume na vroume to vivlio tou kathigiti gia tin antigoni?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 09:27:37 πμ »
Απ' ό,τι ξέρω, δεν υπάρχει βιβλίο καθηγητή για την Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 02:45:35 μμ »
thanks anyway, kali sinexeia

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 01:00:13 μμ »
Παιδιά, είδε κανείς τις απαντήσεις στη διδακτική αρχαίων από το φροντιστήριο Καρφή;
Ειδικά αυτά που δίνουν ως σωστά για το 2ο ερώτημα μου φαίνονται εκτός ύλης. Το ερώτημα δεν ζητούσε τη διδακτική αξιοποίηση του αριστοτελικού παραθέματος, αλλά τη σύγκρισή του με τα αποσπάσματα από Όμηρο και Πίνδαρο. Διδακτικά βέβαια η απάντηση που δίνουν είναι αξιόλογη, όμως αποτυγχάνει οικτρά ως προς τη σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
ΕΠΕΙΓΟΝ! ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΑ!
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 13, 2007, 12:35:37 πμ »
Καλησπέρα. Απαντήστε μου όσο πιο σύντομα γίνεται: Στην ερώτηση ανάπτυξης των αρχαίων για τις τυπικές σκηνές τι γράψατε; Εγώ θεώρησα αυτονόητο ότι είναι άλλη ονομασία για τους θεματικούς τύπους δηλαδή τις επαναλμβανόμενες σκηνές (π.χ. θεσμός φιλοξενίας) και ανέλυσα ό, τι γράφει το βιβλιο του καθηγητή (σελίδα 292 όπου αναφέρει: "δεν έχει καθιεωρηθεί ένας καθολικά αποδεκτός όρος ..για να υπάρχει ενιαία ορολογία στη διδακτική πράξη... πρόκειται να χρησιμοποιείται ο όρος θεματικός τύπος ή τυπική σκηνή..) Σας τα γράφω αυτά γιατί μόλις πριν από λίγο μία συνάδελφος που είπε πως απάντησε με τον όρο "σκηνή" τις εναλλαγές προσώπων, τόπου, τόπου και προσώπων, και συγκεκριμένα ό,τι γράφει το σχολικό βιβλίο σελίδα 60, ερώτηση 12. Βέβαια, όσο και αν είμαι σίγουρη για την απάντησή μου δε σας κρύβω ότι αγχώθηκα γιατί αυτή η ερώτηση αναφέρεται στο κομμάτι που μας έβαλαν. Αυτό όμως κάνει λόγο για σκηνή κι όχι για τυπική σκηνή, έτσι δεν είναι; Παρακαλώ, πείτε ότι δεν κάνω λάθος..Στηρίζομαι πολύ στο βαθμο των αρχαίων.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ! ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΑ!
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 13, 2007, 01:13:41 πμ »
Άλλο 'αλλαγή σκηνής' που λέει το 12 στην σελ.60 και άλλο 'η τυπική (επαναλαμβανόμενη) σκηνή' που συνεχίζει στο 13 της σελ.60. Το σωστό είναι αυτό που έγραψες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 13, 2007, 08:46:25 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:27:29 πμ »
καλημερα,παιδια!εγω ειχα διαβασει στο βιβλιο του καθηγητη και ειχε ακριβως εναν ορισμο.θα σας γραψω μονο την αρχη:ο ορισμοσ της ΤΣ δοθηκε απο τον  AREND το 1933 και ειναι εκεινες οι επαναλαμβανομενες ενεργεις ή δραστηριοτητες.το λεω , επειδη κι εγω αυτο εγραψα συν κατι αλλα για τον ορισμο συν και τον διαχωρισμο των τυπικων σκηνων σε κατηγοριες με βαση  το περιεχομενο τους και την τυπικη και ατυπη υλη ποτ τα αποτελει.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:38:52 πμ »
Τα έχω διαβάσει κι εγώ όλα αυτά. Απλά με άγχωσε  η γνωστή μου χτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.