*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία  (Αναγνώστηκε 2501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« στις: Μάιος 07, 2011, 06:27:36 μμ »
Βρίσκομαι  στο  β΄ έτος  εκπαιδευτικής άδειας  για  το μεταπτυχιακό μου. Έχθες  πήρα  το  σημείωμα  αποδοχών  για  την φορολογική  δήλωση όπου  μου  έχουν  χρεώσει  τα  επιπλέον  χρήματα  που  δικαιούμε  λόγω  της  εκπαιδευτικής  άδειας  και  τα  οποία  δεν έχω  πάρει. Αυτό  έχει  ξανασυμβεί. Νομίζεται  ότι  πρέπει  να  δεχτώ  να πληρώσω φόρο  για  χρήματα  που  δεν   έχω  πάρει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2011, 06:45:27 μμ »
Βρίσκομαι  στο  β΄ έτος  εκπαιδευτικής άδειας  για  το μεταπτυχιακό μου. Έχθες  πήρα  το  σημείωμα  αποδοχών  για  την φορολογική  δήλωση όπου  μου  έχουν  χρεώσει  τα  επιπλέον  χρήματα  που  δικαιούμε  λόγω  της  εκπαιδευτικής  άδειας  και  τα  οποία  δεν έχω  πάρει. Αυτό  έχει  ξανασυμβεί. Νομίζεται  ότι  πρέπει  να  δεχτώ  να πληρώσω φόρο  για  χρήματα  που  δεν   έχω  πάρει;

δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει με αυτά τα χρήματα, αλλά υποθέτω θα τα πάρεις στο μέλλον, έτσι δεν είναι;
οπότε, ΝΑΙ, τα δηλώνεις φέτος και στον κωδικό 1 Πίνακας 6. "Καθαρό εισόδημα που δεν υπήρχε την 1-1-2011"  συμπληρώνεις το ποσό για το οποίο φορολογείσαι αλλά δεν έχεις εισπράξει και έτσι θα έχεις μια έκπτωση 20-25% σε αυτό το ποσό αν θυμάμαι καλά :)

στο taxisnet για το συγκεκριμένο κωδικό διευκρινίζει:

Παράθεση
Γράψτε το συνολικό καθαρό εισόδημα που δηλώσατε για το 2010, αλλά που δεν υπάρχει την 1.1.2011.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα ποσά που θα συμπληρώσετε στους κωδικούς αυτούς, πρέπει να είναι αυτά που δηλώσατε στους προηγούμενους πίνακες μειωμένα κατά τα ποσά των απαλλαγών που ορίζει ο νόμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 06:47:58 μμ από greeker »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2011, 07:07:18 μμ »
Εμένα πάντως τη χρονιά που μου έδωσαν χρήματα (τυην πρώτη δηλαδή μόνο) μου έδωσαν ξεχωριστό εκκαθαριστικό που περιείχε μόνο εκέινα τα χρήματα.
Επίσης, στο εκκαθαριστικό από την υπηρεσία μου, γράφει σε υποσημείωση ότι βρίσκομαι σε εκπαιδευτική άδεια και άρα δεν παίρνω κάποια επιδόματα.
Για τη δεύτερη χρονιά της άδειας, που δεν πήρα χρήματα, απλά δεν πήρα και κάποιο χαρτί. 'Φέτος (2011) που πήρα επιτέλους τα χρήματα του 2010, θα τα δηλώσω ως έσοδα του 2011.

Αυτό είπε και ο λογιστής μου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2011, 07:10:14 μμ »
Φέτος (2011) που πήρα επιτέλους τα χρήματα του 2010, θα τα δηλώσω ως έσοδα του 2011.

Αυτό είπε και ο λογιστής μου.

αυτό που λέω εγώ ισχύει μόνο στην περίπτωση που έχεις φορολογηθεί για τα χρήματα πριν τα εισπράξεις. τότε μπορείς να τα δηλώσεις εκ των προτέρων και να έχεις μια καλή έκπτωση.
τώρα αν μπορείς να το κάνεις εκ των υστέρων δεν το ξέρω. αλλά θα είχα την εξής απορία.. μπορείς φέτος να υποβάλεις εκκαθαριστικό από την υπηρεσία σου με ημερομηνία πχ 2009;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2011, 08:02:37 μμ »
Εγώ  βρίσκομαι  σε  εκπαιδευτική  άδεια  από  το  Σεπτέμβριο  του  2009  και δεν  έχω  πάρει  καθόλου  τα  επιπλέον  χρήματα. Μάλιστα  μου  είπαν  ότι  από  το  Σεπτεμβρίο  του  2011  που  θα  κλείσει  διετία  θα  αρχίσουν να  παραγράφονται. Φοβάμαι  ότι  καλούμε  να  πληρώσω  φόρο  για  χρήματα  που  ενδεχομένως  και  να μην  πάρω  και  από  ότι κατλαβάινω  Emmaki  εσένα  δεν  έχει  συμβεί  το  αντίστοιχο.  Δεν  μπορώ να καταλάβω  τι  γίνεται. Μάλιστα που έιπαν  καλύτερα  να  τα  δήλώσω φέτος  πάρα  του  χρόνου  που  ενδεχομένως τα  πάρω  γιατί  θα  πληρώσω  επιπλέον  φόρο (από  το  γραφείο α/βαθμιας).  Μου φαίνεται  περιέργο  πως  φαίνεται  να  έχω  πάρει  χρήματα  που  δεν  'εχω  πάρει.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2011, 08:07:03 μμ »
Φέτος (2011) που πήρα επιτέλους τα χρήματα του 2010, θα τα δηλώσω ως έσοδα του 2011.

Αυτό είπε και ο λογιστής μου.

αυτό που λέω εγώ ισχύει μόνο στην περίπτωση που έχεις φορολογηθεί για τα χρήματα πριν τα εισπράξεις. τότε μπορείς να τα δηλώσεις εκ των προτέρων και να έχεις μια καλή έκπτωση.
τώρα αν μπορείς να το κάνεις εκ των υστέρων δεν το ξέρω. αλλά θα είχα την εξής απορία.. μπορείς φέτος να υποβάλεις εκκαθαριστικό από την υπηρεσία σου με ημερομηνία πχ 2009;

Μα το εκκαθαριστικό δεν είχς άλλη ημερομηνία. Είχε την ημερομηνία που μου έδωσαν τα χρήματα και έλεγε Χ ευρώ, ως αποζημίωση εκπαιδευτικής άδειας στο εξωτερικό σύμφωνα με τις δατάξεις .....

Δεν ανέφερε πουθενά ότι ήταν χρήματα που μου όφειλαν από τον προηγούμενη χρονιά. Και φέτος δεν βάζω καθόλου, γιατί δεν έχω πάρει καθόλου! Τα χρήματα του 2010 τα πήρα προχθές! πώς θα τα βάλω στα έσοδα;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια και φορολογία
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2011, 08:08:40 μμ »
Εγώ  βρίσκομαι  σε  εκπαιδευτική  άδεια  από  το  Σεπτέμβριο  του  2009  και δεν  έχω  πάρει  καθόλου  τα  επιπλέον  χρήματα. Μάλιστα  μου  είπαν  ότι  από  το  Σεπτεμβρίο  του  2011  που  θα  κλείσει  διετία  θα  αρχίσουν να  παραγράφονται. Φοβάμαι  ότι  καλούμε  να  πληρώσω  φόρο  για  χρήματα  που  ενδεχομένως  και  να μην  πάρω  και  από  ότι κατλαβάινω  Emmaki  εσένα  δεν  έχει  συμβεί  το  αντίστοιχο.  Δεν  μπορώ να καταλάβω  τι  γίνεται. Μάλιστα που έιπαν  καλύτερα  να  τα  δήλώσω φέτος  πάρα  του  χρόνου  που  ενδεχομένως τα  πάρω  γιατί  θα  πληρώσω  επιπλέον  φόρο (από  το  γραφείο α/βαθμιας).  Μου φαίνεται  περιέργο  πως  φαίνεται  να  έχω  πάρει  χρήματα  που  δεν  'εχω  πάρει.

Εγώ προχθ'ές πήρα χρήματα από το Δεκέμβρη του 2009 μέχρι Δεκέμβρη του 2010...
Από την περιφερειακή (γιατί από εκεί τα πάιρνω εγώ) μου είπαν ότι από τη στιγμή που πηγαίνω κανονικά τα έγγραφα που χρειάζονται, τα λεφτά δεν τα χάνω!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.