*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12  (Αναγνώστηκε 431155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1414 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:08:16 πμ »
Λυπάμαι που κάποιοι είναι άσχετοι και εκτός τόπου και χρόνου. Μόνο όταν έχεις δουλέψει σε γραφείο μπορείς να καταλάβεις. Ό,τι και να λέμε.... :(

...Και πολύ προκατειλημμένοι!

++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:44 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1415 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:20:11 πμ »
Λυπάμαι που κάποιοι είναι άσχετοι και εκτός τόπου και χρόνου. Μόνο όταν έχεις δουλέψει σε γραφείο μπορείς να καταλάβεις. Ό,τι και να λέμε.... :(

...Και πολύ προκατειλημμένοι!

++++
Μη δίνετε σημασία! Αυτοί οι κάποιοι που συκοφαντούν τους πάντες είναι οι χειρότεροι και κρίμα για τον εκπαιδευτικό κλάδο και για τα παιδάκια!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1416 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:15:41 πμ »
Λυπάμαι που κάποιοι είναι άσχετοι και εκτός τόπου και χρόνου. Μόνο όταν έχεις δουλέψει σε γραφείο μπορείς να καταλάβεις. Ό,τι και να λέμε.... :(

...Και πολύ προκατειλημμένοι!

++++
Μη δίνετε σημασία! Αυτοί οι κάποιοι που συκοφαντούν τους πάντες είναι οι χειρότεροι και κρίμα για τον εκπαιδευτικό κλάδο και για τα παιδάκια!
sixtir μαλλον δεν καταλαβες την παραθεση του jak_13
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1417 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:46:17 μμ »
Ναι μπορείς να αρνηθείς την ωρομισθία χωρίς να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Άρα μη σας απασχολεί τόσο η λέξη ωρομισθίου που εμφανίζεται όταν επιλέξεις το συγκεκριμένο κουτάκι.
Xωρίς να επιλέξω το κουτάκι εμφανίστηκε.
Συγκεκριμένα εμφανίστηκε στην εκτυπωμένη αίτηση και καθώς την τσέκαρα, το πήρα χαμπάρι.
Το θέμα είναι γιατί να μην αναφέρεται και στις αιτήσεις που μας έδιναν να συμπληρώσουμε ή σε όσες κατεβάζαμε από το Ίντερνετ... (Ασχέτως του αν μπορείς ή όχι να αρνηθείς την ωρομισθία χωρίς κυρώσεις.)

Και γω γι'αυτό το ανέφερα.. Ότι είναι λάθος!!! Και θα'πρεπε να διορθωθεί...
Απλώς εγώ προσωπικά ήμουν για όλα ενημερωμένη και μόλις το είδα "έμεινα".. Να τους λέω μα δεν είναι έτσι στην αίτηση!! Αλλά όπως έγραψα και πριν, το έβαλα διότι γνώριζα τη διαδικασία... Η κοπέλα που ήταν στον δίπλα υπολογιστή, δεν ήξερε τί να κάνει.. Και οι 2 υπάλληλοι (η δικια μου και της κοπέλας) δεν ήξεραν ακριβώς...
Για να δούμε, θα το διορθώσουν; Σιγά μην το διορθώσουν...

Αμ το σαίνι που εξυπηρετούσε εμένα, νομίζεις, ήξερε;
Εξαιρετικά απότομος και αγενής, ούτε ερωτήσεις απαντούσε ούτε τίποτα, να με ξεφορτωθεί ήθελε μόνο, και εμένα και τους άλλους, έγινε φάση εξαιτίας του...
Ευτυχώς που πήγα προετοιμασμένη και ενημερωμένη, αυτό με γλύτωσε από αρκετή ταλαιπωρία.
Κατά τ'άλλα, κανένας δεν με εξυπηρέτησε σε τίποτα. Αντίθετα, εγώ ενημέρωνα συναδέλφους.

Ο υπάλληλος δε, τσέκαρε απλά τα στοιχεία που του έδωσα και πάτησε να εκτυπωθεί η αίτηση.
Όταν του επεσήμανα αυτό που λέμε, πανικοβλήθηκε στην περίπτωση να χρειαστεί να ξαναεκτυπώσει την αίτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 12:58:09 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:44 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1418 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:04:17 μμ »
Δεν είδα να έχει απαντηθεί ήδη κάτι ανάλογο, οπότε αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος στο εξής:

Στην αίτησή μου για αναπληρωτές, την οποία έχω ήδη καταθέσει, αντί να δηλώσω ότι είμαι επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ 2004, 2006 και 2008, δήλωσα εκ παραδρομής 2005, 2006 και 2008. Από τη στιγμή που η αίτηση έχει ιδιότητες και υπεύθυνης δήλωσης, πρέπει οπωσδήποτε να πάω για τροποποίηση, έτσι; Σημειωτέον, πέρυσι που είχα κάνει ακριβώς το ίδιο λάθος (και το αντέγραψα φέτος...) δε συνέβη τίποτα. Απορώ πώς δεν το είχα προσέξει τότε και δεν το πρόσεξα και τώρα! Ουφ!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1419 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:36:23 μμ »
σε εμένα πάντως η υπάλληλος μου τσεκάρισε επιπλέον κουτάκι... όταν μάλιστα της είπα ότι μετά το 2002 δεν δώσαμε τόσες φορές, μήπως κάποια χρονολογία αφορά και άλλες ειδικότητες π.χ. τεχνικές... μου είπε χαρακτηριστικά: έλα μωρέ δεν πειράζει!!! και το άφησα όπως ήταν...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1420 στις: Ιούλιος 20, 2011, 08:29:37 πμ »
ερωτηση για φιλολογους πιστευετε οτι θα καλεσου πρωτ μονο ακω η ανακατεμε να

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1421 στις: Ιούλιος 20, 2011, 10:09:10 πμ »
ερωτηση για φιλολογους πιστευετε οτι θα καλεσου πρωτ μονο ακω η ανακατεμε να
μπορείς να το ρωτήσεις καλύτερα σε τόπικ φιλολόγων και όχι εδώ που είναι για όλους και δεν έχει σχέση με το θέμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1422 στις: Ιούλιος 20, 2011, 10:24:38 πμ »
@KON75
Τα ερωτήματα σου είναι λογικά αλλά έχουν απαντηθεί πάρα πολλές φορές μέσα στις προηγούμενες 95 σελίδες. Το κατανοούμε ότι είναι πάρα πολλές για να τις διαβάσεις όλες αλλά με ένα γρήγορο πέρασμα θα λύσεις πολλές σου απορίες. Και μια ακόμα συμβουλή. Πριν διαβάσεις τις σελίδες του θέματος θα πρέπει να διαβάσεις και να κατανοήσεις την εγκύκλιο. Αυτό θα σου λύσει πολλές από τις απορίες σου (πχ αν μπορείς να δηλώσεις Καλλιτεχνικά, Σιβιτανίδειο ανάλογα με τον κλάδο σου κλπ κλπ).

Σε παραπέμπω στη σελ. 80 του θέματος αυτού http://www.pde.gr/index.php?topic=23192.msg453126#msg453126, όπου έχω απαντήσει σε ένα συνάδερφο ΠΕ20 που είχε και αυτός αρκετές απορίες, για να κάνεις την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1423 στις: Ιούλιος 22, 2011, 12:25:24 πμ »
Γεια σας.

Πέρισι με είχαν καλέσει να αναλάβω σαν αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και αρνήθηκα, οπότε υποθέτω βγήκα εκτός πινάκων για την περσινή περίοδο από τότε μέχρι και το τέλος της σχολικής χρονιάς. Φέτος λέω να κάνω ξανά αίτηση βάζοντας μόνο αναπληρωτής πλήρους ωραρίου. Αν για οποιοδήποτε λόγο με καλέσουν σαν αναπληρωτή πλήρους ωραρίου και αρνηθώ θα βγω από τους πίνακες για την τρέχουσα σχολική περίοδο αλλά και τις 2 επόμενες; Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αρνηθείς 2 φορές να αναλάβεις αναπληρωτής πλήρες ωραρίου ή ακόμα π.χ και αν αρνηθεί 2 φορές αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (ή 1 φορά πλήρες και 1 μειωμένου);

Επίσης αν κάποιος αρνηθεί για δεύτερη φορά και βγει εκτός πινάκων για 3 χρόνια, και μέσα σε αυτά τα χρόνια γίνει ΑΣΕΠ και είναι στους διορισθέντες τότε θα έχει κάποιο πρόβλημα; Παίζει πχ να χάσει την θέση του επειδή είχε 2 αρνήσεις για αναπληρωτής;

Επίσης χάνει κανείς κάποιο προνόμιο αν δεν κάνει αίτηση?

Σημειώνω ότι έχω πιάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1424 στις: Ιούλιος 22, 2011, 01:09:16 πμ »
Γεια σας.

Πέρισι με είχαν καλέσει να αναλάβω σαν αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και αρνήθηκα, οπότε υποθέτω βγήκα εκτός πινάκων για την περσινή περίοδο από τότε μέχρι και το τέλος της σχολικής χρονιάς. Φέτος λέω να κάνω ξανά αίτηση βάζοντας μόνο αναπληρωτής πλήρους ωραρίου. Αν για οποιοδήποτε λόγο με καλέσουν σαν αναπληρωτή πλήρους ωραρίου και αρνηθώ θα βγω από τους πίνακες για την τρέχουσα σχολική περίοδο αλλά και τις 2 επόμενες; Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αρνηθείς 2 φορές να αναλάβεις αναπληρωτής πλήρες ωραρίου ή ακόμα π.χ και αν αρνηθεί 2 φορές αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (ή 1 φορά πλήρες και 1 μειωμένου);

Επίσης αν κάποιος αρνηθεί για δεύτερη φορά και βγει εκτός πινάκων για 3 χρόνια, και μέσα σε αυτά τα χρόνια γίνει ΑΣΕΠ και είναι στους διορισθέντες τότε θα έχει κάποιο πρόβλημα; Παίζει πχ να χάσει την θέση του επειδή είχε 2 αρνήσεις για αναπληρωτής;

Επίσης χάνει κανείς κάποιο προνόμιο αν δεν κάνει αίτηση?

Σημειώνω ότι έχω πιάσει την βάση στον τελευταίο ΑΣΕΠ.

Ευχαριστώ

να σου πω την αλήθεια με μπέρδεψες τρελά!!αν αρνηθείς φέτος αποκλείεσαι για 2 χρόνια. τώρα αν γίνει ασεπ δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι όλο και κάποια κύρωση θα έχεις...όλοι πρέπει να κάνουμε αίτηση παλιοί και νέοι, τι εννοείς να χάσεις προνόμια????και εν πάσει περιπτώση αν δεν θες να αρνηθείς βάλε μόνο τα κοντινά σου και ρίσκαρε το έτσι από το να μπεις στη διαδικασία να αρνηθείς

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1425 στις: Ιούλιος 22, 2011, 01:57:25 πμ »
Όλοι πρέπει να κάνουμε? Γιατί? Το θέμα έιναι ότι για την ώρα έχω δουλειά απότε είναι πολύ πιθανόν να αρνηθώ τυχόν θέση αναπληρωτή ακόμα και αν είναι στο τόπο μου. Βέβαια αυτό εξαρτάται από την κατάσταση που θα είμαι την εποχή που τυχόν κληθώ να αναλάβω. Απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ρισκάρω??

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1426 στις: Ιούλιος 22, 2011, 01:32:13 μμ »
Σήμερα έκανα μια τροποποίηση στην αίτηση, έβαλα επιπλέον περιοχές (30) κ εννοειται ΑΚΩ σε όλη την Ελλάδα!

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους κ να μας καλέσουν σύντομα !

μέχρι τότε...καλές διακοπές!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1427 στις: Ιούλιος 22, 2011, 04:50:13 μμ »
Όλοι πρέπει να κάνουμε? Γιατί? Το θέμα έιναι ότι για την ώρα έχω δουλειά απότε είναι πολύ πιθανόν να αρνηθώ τυχόν θέση αναπληρωτή ακόμα και αν είναι στο τόπο μου. Βέβαια αυτό εξαρτάται από την κατάσταση που θα είμαι την εποχή που τυχόν κληθώ να αναλάβω. Απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ρισκάρω??

δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου...δυστυχώς...και ας με διορθώσει κάποιος αν είναι πιο ενημερωμένος...αν θες να είσαι στους πίνακες αναπληρωτών νομίζω ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για αυτό και γίνονται κάθε χρόνο...αλλά δεν μπορεί κανείς να σου πει σε τι κατάσταση θα είσαι όταν σε καλέσουν, μόνο εσύ ξέρεις...απλά είναι μεγαλύτερο το ρίσκο να δηλώσεις αν είναι να μην πας..τα πράγματα αλλάζουν σε μήνες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.