*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να ξέρω ακόμα για τα λεφτά του Ιανουαρίου, γιατί εμείς χθες πληρωθήκαμε Δεκέμβριο και Δώρο Χριστουγέννων και δεν πήγα να δω στην τράπεζα πόσα μπήκαν για να ξέρω την αναλογία. Εσύ το είδες στα χαρτιά της μισθοδοσίας του Ιανουαρίου που έβγαλαν από το σχολείο ότι έγινε η μείωση; Αν είναι αλήθεια είναι θλιβερό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
του Δεκεμβρίου στις καταστάσεις ήταν με το ίδιο ωρομίσθιο (όχι ότι τα έχω πάρει κι αυτά).
του Ιανουαρίου όμως βγαίνουν μειωμένα........

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έχεις υπολογίσει ότι η 30η Ιανουαρίου δεν προσμετράται καθώς ήταν των Τριων Ιεραρχών;

Ο Δεκέμβριος και το Δώρο Χριστουγέννων καθυστέρησαν να καταβληθούν επειδή ζητήθηκε να γίνει μια απογραφή για το σύνολο των χρημάτων (πιστώσεις) που θα πήγαιναν σε πληρωμές ωρομισθίων. Η δική μας ΕΠΑΣ το έκανε γρήγορα και για αυτό δόθηκε έγκριση πληρωμής από την Περιφερειακή του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
μα είναι ξεκάθαρα -> ωρομίσθιο = μηνιάτικο/ώρες
δεν υπολόγισα ώρες με βάση δική μου μέτρηση, από έγγραφο διάβασα τόσο το σύνολο των ωρών, όσο και το μηνιάτικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σωστός...αν και καλύτερα να είχες κάνει λάθος! Θα το διασταυρώσουμε σύντομα ρωτώντας στην Περιφερειακή Διεύθυνση του ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκης, για να έχουμε μια επίσημη απάντηση και θα ενημερώσω σε αυτό το θέμα.

Ευχαριστούμε για την επισήμανση και για την παρατηρητικότητά σου asd.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Παιδία δεν μειωθηκε το ωρομίσθιο. Απλά αυξήθηκε η παρακράτηση φόρου, λόγω της μείωσης του αφορολόγητου.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
μα είμαι κάτω από 30 και βγάζω λιγότερα από το αφορόλογητο των 9000€ για'μας τους "νέους". δεν νομίζω ότι αυτό πρόλαβε να αλλάξει, αφού τις προάλλες διάβασα ότι ισχύει και φέτος. και τις αποδείξεις μου θα τους πάω και ό,τι θέλουν. προς τι η παρακράτηση και ο φόρος; αυτά επιστρέφονται στην περίπτωσή μου;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παιδία δεν μειωθηκε το ωρομίσθιο. Απλά αυξήθηκε η παρακράτηση φόρου, λόγω της μείωσης του αφορολόγητου.
Ναι το διαπίστωσα κι εγώ. Λόγω της μείωσης του αφορολόγητου στα 5000 € για το 2012 το καθαρό ωρομίσθιο μας έπεσε στα 10,80 € από 11,375 € (τόσο μου έβγαινε εμένα πριν). Τα μικτά είναι 15 € όπως ήταν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
μα είμαι κάτω από 30 και βγάζω λιγότερα από το αφορόλογητο των 9000€ για'μας τους "νέους". δεν νομίζω ότι αυτό πρόλαβε να αλλάξει, αφού τις προάλλες διάβασα ότι ισχύει και φέτος. και τις αποδείξεις μου θα τους πάω και ό,τι θέλουν. προς τι η παρακράτηση και ο φόρος; αυτά επιστρέφονται στην περίπτωσή μου;
Αν εξακολουθεί να ισχύει το αφορολόγητο των 9000 € για τους κάτω από 30 ετών και το 2012 φυσικά και θα σου επιστραφούν. Μπορεί να μην έχουν προβλέψει στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούν στον ΟΑΕΔ να μην κάνουν παρακράτηση όταν κάποιος είναι κάτω από 30 ετών.

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Γνωρίζει καποιος να μας πεί, τι έγινε στην Λαμία στην συνάντηση τωνμονίμων του ΟΑΕΔ; Αντιπροσωπεία ωρομίσθιων υπήρχε; Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας των μονίμων που εργάζεται και στον τομέα προσλήψεων των ωρομισθίων τι είπε; ότι θα γίνουμε Τεχνολογικά Λύκεια;
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Υπάρχουν και κάποιοι Lasid που όντως ενδιαφέρονται για την εκπαίδευση γενικώς, είτε είναι του ΟΑΕΔ (ωρομίσθιοι), είτε του Παιδείας. Σ' ευχαριστώ!
Μου άρεσε η επιστολή του Κυρίου και είπα να την αναρτήσω:






Προς:
Την Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων,
κα Άννα Διαμαντοπούλου - Αθήνα.


                  ΚΟΙΝ.:
                                                        1. Αναπληρωτή Υπουργό Παιδείας
                                                         κ. Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο
                                                        2. Υφυπουργό Παιδείας κ. Εύη Χριστοφιλοπούλου
                                                         3. Δ.Ο.Ε.



Αξιότιμη κυρία Υπουργέ,
      Είθισται να μονοπωλούν τις συζητήσεις, τις διαμαρτυρίες, τα ψηφίσματα, και τις απεργιακές κινητοποιήσεις θέματα ακραιφνώς οικονομικού περιεχομένου. Ίσως είναι η ώρα να ασχοληθούμε και με υψηλά και βαθύτερα ζητήματα.
      Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε το γεγονός της μη αποστολής χαιρετιστήριου-εορταστικού μηνύματος από μέρους σας επί τη εορτή των Τριών Ιεραρχών, την εορτή των γραμμάτων όπως την αποκαλεί ο λαός μας. Κι αυτό διότι μας έχετε συνηθίσει ακόμη και σε παγκόσμιες ημέρες να συντάσσετε ανάλογα μηνύματα. Αρχίζω να πιστεύω πως εάν υπήρχε Παγκόσμια ημέρα Μπαταρίας, κάτι θα εφευρίσκατε για να γράψετε. Σε αντίθεση με εσάς, η Κίνηση των Νεοδιορισθέντων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Λακωνίας, διένειμε 1.200 εικόνες των σεπτών Ιεραρχών σε Λάκωνες μαθητές.
      Είναι ηλίου φαεινότερο ότι τα τελευταία χρόνια το Υπουργείο (Εθνικής το εξάλειψε η πονηρία) Παιδείας, ό,τι του μυρίζει πατρίδα, έθνος, γλώσσα, ιδανικά, ιστορία, «πιστεύω», δηλ. τις πιο ευωδιαστές μυρωδιές, προσπαθεί να εξαφανίσει με τους απορροφητήρες της νέας εποχής. Υπάρχουν τεκμήρια για του λόγου το αληθές, όπως (1) το ανιστόρητο βιβλίο ιστορίας της κας Ρεπούση (βλ. πόρισμα Ακαδημίας Αθηνών), (2) οι δηλώσεις της πρώην ειδικής γραμματέως σας, κας Δραγώνα, να καταστεί μάθημα επιλογής αυτό της Ιστορίας, αλλά και (3) τα ανδραγαθήματά της σχετικά με την ηρωίδα δασκάλα Χαρά Νικοπούλου, (4) η εισήγηση της συμβούλου σας (αποσπασμένης δασκάλας), κας Ελένης Μπούντα να μην εκτυπωθεί (όπως κι έγινε) το νέο βιβλίο ιστορίας της ΣΤ΄ Δημοτικού, το οποίο εγκρίθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και διορθώνει με βάση πληροφορίες τα ανυπόστατα του αποσυρθέντος βιβλίου (βλ. Εφημ. Παρόν 17-7-2011), (5) ο Προγραμματισμός του 2011 που προέβλεπε διορισμό 250 ιεροδιδασκάλων στις μουφτείες της Θράκης ενώ συγχρόνως διορίζατε μόνο 52 δασκάλους για τα Δημοτικά όλης της Ελληνικής επικράτειας (βλ. Πρώτο Θέμα 10-07-2011), (6) η σχεδιαζόμενη αλλαγή του βιβλίου των Θρησκευτικών της Β΄ Γυμνασίου, για το οποίο η Υφυπουργός Παιδείας, κα Χριστοφιλοπούλου απέφυγε να απαντήσει σε επερώτηση βουλευτού αν όντως αληθεύει ότι δεν θα υπάρχει στο συγκεκριμένο πόνημα καμία αναφορά στο πρόσωπο της Παναγίας, και πάρα πολλά άλλα, τα οποία επιλείψει με ο χρόνος διηγούμενον.
      Η παρούσα γραπτή επικοινωνία μας, δεν έχει σκοπό να σας πείσει για κάτι. Αμάν κάναμε για να καταλάβετε ότι πρέπει να καταργηθεί η τριετής παραμονή των εκπαιδευτικών, και τώρα επιμένετε στην διετία· έχει μπλοκάρει το θέμα της αναμοριοδότησης των σχολικών μονάδων· δεν ικανοποιείτε δίκαια αιτήματα μεταθέσεων και αποσπάσεων, ακόμη κι όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι για τους εκπαιδευτικούς μας.
      Ο Έλληνας εκπαιδευτικός, όπως κι ολόκληρη η Ελληνική κοινωνία, καταρρακώθηκε οικονομικώς και κοινωνικώς. Στο ερώτημα γιατί φτάσαμε ως εδώ, η παπαδιαμάντειος περιγραφή καθίσταται αποστομωτική: «κάτω, εις την συσσωρευμένην κόνιν τριών δεκαετηρίδων, έβοσκον χιλιάδες βλατούδες, ψαλίδες, αλογάκια και άλλα ζωύφια και εχόρευον μυριάδες ποντικοί»! Υλικός εξευτελισμός επήλθε, δεν θα επιτρέψουμε και τον πνευματικό.
   Εμπόδιο στην αποψίλωσή σας, το φύτεμά μας.
   Εμπόδιο στο γκρέμισμά σας, το κτίσιμό μας.
   Εμπόδιο στον παραλογισμό σας, η λογική μας.
             
              Οι αμυγδαλιές άνθισαν, έρχεται Άνοιξη.


                                                       Εκζητών επί τούτοις τις πρεσβείες
                                                     των Αγίων Τριών Ιεραρχών,



                                                       Νικόλαος Παν. Αντωνόπουλος
                                                       Προϊστάμενος Δημοτικού Σχολείου
                                                          Αλίκων Μάνης

Υ.Γ.: Σας εσωκλείω ένα κλωνάρι αμυγδαλιάς από τα ακριτικά Άλικα. Βέβαια, όταν θα το παραλάβετε, θα έχει μαραθεί. Δεν πειράζει όμως· με αντιπαραβολικό τρόπο θα εννοήσετε πως τα αποτελέσματα των ενεργειών σας μαραίνονται σύντομα.
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
συναδελφοι πόσους φιλολογους παιρνει καθε επασ..? ξέρουμε?εγω 1η φορα θα κανω τα χαρτια μου... ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Vania θα σε απογοητεύσω, αλλά στις ΕΠΑΣ δεν γίνονται φιλολογικά μαθήματα. Γίνονται μόνο μαθήματα ειδικότητας.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
ααα τόσο καλά....μαλιστα ειδα της περσινη προκηρυξη, την περασα για φετινη και στο τηλ. μονο που δεν με εβρισαν...οπότε, ακόμα δεν εχουν ξεκινησει εεε!? Αλλα μαλλον απο οτι κατάλαβα να μην μπω καν στο κοπο καλύτερα να σχοληθω εεε?!  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 01:54:24 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.