*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 917638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4312 στις: Αύγουστος 20, 2011, 02:59:18 μμ »
Καλημερα παιδια.Διορθωστε με αν κανω λαθος............
Απο περσι ξερω οτι οι 11855 συνταξιοδοτησεις ηταν τα περσινα λειτουργικα κενα και θα ηταν οι φετινες θεσεις διορισμων (οργανικα κενα ).Και το 1:10 να ηθελαν να εφαρμοσουν,ο αριθμος των 600 διορισμων δεν βγαινει.Οπως και οι φετινες συνταξιοδοτησεις,αν ειναι βεβαια 6000 (που δεν το πιστευω),ειναι φετινα λειτουργικα και του χρονου ειναι οργανικα κενα.Οποτε παιδια μας δουλευουν.Γιατι κανεις δεν βγαινει να το πει αυτο????????
Το 1 προς 10 αφορά όλο το δημόσιο και όχι κάθε Υπουργείο ξεχωριστά. Αυτό φαίνεται (εκθέτοντας μάλιστα την ΑΔ) και στην εγκύκλιο περί προγραμματισμού συνταξιοδοτήσεων-προσλήψεων: Στοιχεία για προσλήψεις και αποχωρήσεις τακτικού προσωπικού για τα έτη 2011-2015.


Γεια σου Στελιο................
Αλλο ρωταω εγω.Αν οι περσινες 11855 συνταξιοδοτησεις ειναι τα φετινα οργανικα κενα (περσι ηταν λειτουργικα).Δεν στεκει αυτο που λεει η ΑΔ οτι οι φετινες 6000 αναλογουν με τους 600 ,γιατι αυτα ειναι οργανικα κενα για του χρονου.ΑΑ και το αλλο....λενε οι καργιες οτι δεν υπαρχουν κενα και οτι τα σχολεια θα ανοιξουν κανονικα και αν προκυψουν τοτε θα το δουμε σε 2η φαση ειπε σημερα και ο Κουλαιδης (λεει οτι δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα αν θα λειψει καποιος εκπαιδευτικος) τοτε πως ξερουν να παρουν μεχρι τις 8 σεπτεμβριου αναπληρωτες?Αρα αυτοι οι αναπληρωτες καλυπτουν οργανικα κενα και θα επρεπε να γινουν διορισμοι γιαυτεες τις θεσεις!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:12 »

Αποσυνδεδεμένος nikolai ΠΕ0401

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4313 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:09:43 μμ »
δηλαδή ξανά ασεπ? πάω τώρα στις ρόδες, στα βουνά στη μέεεεεεγγενη! εσύ με τόσα μόρια γιατί δεν σε πήραν τώρα ή πέρυσι? δεν έβαζες όλες τις περιοχές για διορισμό? Η εγκύκλιος σε μας (ΠΕ0401) λέει, καλούνται να κάνουν αίτηση: "από τον πίνακα διοριστέων ασεπ για 24 θέσεις, τον πίνακα 24μηνου για 30 θέσεις και τον ενιαίο για 16 θέσεις". Κοίταξα τους δύο τελευταίους και υπάρχουν κοινά ονόματα πιθανόν και στους διοριστέους του ασέπ που θα κάνουν αίτηση (24 άτομα ακριβώς, αφού η χριστοφιλοπούλου είπε ότι στις ειδικότητες που έκλεισαν, θα κάνουν ασεπ). Αν αφαιρέσουμε τα κοινά ονόματα μπορώ να δω μέχρι ποια σειρά θα φτάσει στον πίνακα του 24μηνου, μετά το 30.
Επίσης τι εννοείς δεν αναγνωρίζει τον πίνακα του 24μηνου? Θα φαρμακωθώ ρε παιδιά, πίστευα ότι θα διοριστώ φέτος η τουλάχιστον του χρόνου... Δηλαδή μπορεί να αφήσει 10 ή 20 άτομα αδιόριστα από αυτούς τους "κλειδωμένους" πίνακες, σε κάθε ειδικότητα, γιατί φαντάζομαι δεν είμαι μοναχός μου, έτσι στον αέρα?

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4314 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:17:33 μμ »
Η Κύπρος δεν έχει υπουργό παιδείας την καπετάνισσα τη διαμάντω. >:(
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4315 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:18:13 μμ »
δηλαδή ξανά ασεπ?  ".
Επίσης τι εννοείς δεν αναγνωρίζει τον πίνακα του 24μηνου? Θα φαρμακωθώ ρε παιδιά, πίστευα ότι θα διοριστώ φέτος η τουλάχιστον του χρόνου... Δηλαδή μπορεί να αφήσει 10 ή 20 άτομα αδιόριστα από αυτούς τους "κλειδωμένους" πίνακες, σε κάθε ειδικότητα, γιατί φαντάζομαι δεν είμαι μοναχός μου, έτσι στον αέρα?
Εκπλήσσομαι!!!! Μα κανείς δεν είχε διαβάσει το ρημαδονομοσχέδιο όταν κατατέθηκε; Γι` αυτό και ψηφίστηκε; Επειδή οι περισσότεροι ήταν στον κόσμο τους; Από πού κι ως πού πίστευες ότι θα διοριστείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:12 »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4316 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:22:19 μμ »
Καλή αρχή κι από μένα σε όσους διορίστηκαν! και καλή υπομονή σε όσους είδαμε το πλοίο να φεύγει.... Έλειπα όλο το καλοκαίρι στη Γαύδο (ωραία θα περάσει όποιος πάει και το χειμώνα) και γύρισα εχθές όπου και έμαθα τα διοριστικά μαντάτα. Σε όλο το forum, δεν μπόρεσα να κατανοήσω τι θα γίνει με εμένα και άλλους σαν εμένα: είμαι στο 24μηνο φυσικών σειρά κοντά στο 50 και δεν έχω καταλάβει ποίοι διορίζονται και ποίοι μένουμε απέξω, τα ονόματα στο μεταξύ επικαλύπτονται στους διάφορους πίνακες, σημαίνει αυτό ότι θα πάει παρακάτω από τον νούμερο 30 στον πίνακα του 24μηνου, ποίοι είναι αυτοί οι 24 του ασεπ, που μπορεί να βάλει κανείς όλα τα στοιχεία κάτω και να βγάλει τα ονόματα των διοριστέων και στην τελική εγώ να πάω να κάνω αίτηση τη δευτέρα η να πεταχτώ στη χρυσή να κάμω δυο μπάνια για να μην πέσω στις ρόδες των αυτοκινήτων μετά από τόσα χρόνια, τρις επιτυχίες ασεπ και τρια χρόνια αναπληρωτής!!!!  ποίος μπορεί να με κατατοπίσει ρε παιδιά?? ευχαριστώ εκ των προτέρων
και εγώ μέσα στο 24μηνο των πε04.01 είμαι . θα μείνουμε 28 άτομα γιατί θα φύγουν 31  από το 24μηνο 30 από τον πίνακα  και 1 από ειδικές κατηγορίες

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4317 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:29:17 μμ »
Καλή αρχή κι από μένα σε όσους διορίστηκαν! και καλή υπομονή σε όσους είδαμε το πλοίο να φεύγει.... Έλειπα όλο το καλοκαίρι στη Γαύδο (ωραία θα περάσει όποιος πάει και το χειμώνα) και γύρισα εχθές όπου και έμαθα τα διοριστικά μαντάτα. Σε όλο το forum, δεν μπόρεσα να κατανοήσω τι θα γίνει με εμένα και άλλους σαν εμένα: είμαι στο 24μηνο φυσικών σειρά κοντά στο 50 και δεν έχω καταλάβει ποίοι διορίζονται και ποίοι μένουμε απέξω, τα ονόματα στο μεταξύ επικαλύπτονται στους διάφορους πίνακες, σημαίνει αυτό ότι θα πάει παρακάτω από τον νούμερο 30 στον πίνακα του 24μηνου, ποίοι είναι αυτοί οι 24 του ασεπ, που μπορεί να βάλει κανείς όλα τα στοιχεία κάτω και να βγάλει τα ονόματα των διοριστέων και στην τελική εγώ να πάω να κάνω αίτηση τη δευτέρα η να πεταχτώ στη χρυσή να κάμω δυο μπάνια για να μην πέσω στις ρόδες των αυτοκινήτων μετά από τόσα χρόνια, τρις επιτυχίες ασεπ και τρια χρόνια αναπληρωτής!!!!  ποίος μπορεί να με κατατοπίσει ρε παιδιά?? ευχαριστώ εκ των προτέρων
και εγώ μέσα στο 24μηνο των πε04.01 είμαι . θα μείνουμε 28 άτομα γιατί θα φύγουν 31  από το 24μηνο 30 από τον πίνακα  και 1 από ειδικές κατηγορίες
Από τους 28 που μένουν στον πίνακα 24μηνου κανείς δε θα διοριστεί με το 40%;

Αποσυνδεδεμένος nikolai ΠΕ0401

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4318 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:34:29 μμ »
δεν ψηφίστηκε από εμένα σίγουρα, γιατί εγώ δεν ψηφίζω (στη βάση που μου αναλογεί) τους κατάπτυστους συνδικαλιστάκους της ΕΛΜΕ πασοκ -νδ όσα χρόνια δουλεύω, ωρομίσθιος - αναπληρωτής - απεργός κλπ. Μην μου κάνεις λοιπόν αγαπητή  μανία 1 κήρυγμα περί πολιτικής ευθύνης... Επίσης μετά από τόσα χρόνια του λεγόμενου αγώνα "πάνω -κάτω" για ένα κακομοίρη αναπληρωτή, άσε με να εκπλήσσομαι κι εγώ με  την σειρά μου που δεν διορίζομαι και βλέπω μπροστά μου πάλι, τους Λαιστρυγόνες και τους Κύκλωπες, και αν έχεις την καλοσύνη, άσε με επίσης να οδύρομαι, έστω και δημόσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2011, 03:36:00 μμ από nikolai »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4319 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:37:30 μμ »
κανείς από το 40% διορίζονται 16 άτομα και μέσα στους 1ους 20 του ενιαίου διορισμών βρίσκονται οι 1οι 24μηνήτες άρα δεν φεύγει κανείς επιπλέον

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4320 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:39:49 μμ »
  Έχεις κάθε δικαίωμα να οδύρεσαι όπως όλοι όσοι είμαστε στην ίδια μοίρα. Όσο για το νομοσχέδιο, ναι αποκάλυπτε ότι δεν υπήρχε πρόθεση απορρόφησης όλου του 24μηνου γι` αυτό και τότε όλοι έπρεπε να είμαστε έξω από το υπουργείο και όχι μόνο 30 άτομα που μαζευόμασταν με το ζόρι κάθε φορά. Εκτός κι αν ήσουν κι εσύ εκεί οπότε πάσο κα ι συγγνώμη. Όμως θυμάμαι συνάδελφο αγγλικής που της έλεγα να έρθει στις κοινητοποιήσεις μας και αρνιόταν γιατί θα διοριζόταν με το 24μηνο.... Τι άλλο να πω...

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4321 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:40:46 μμ »
μάλλον θα είμαστε η θυσία για το υπουργείο ότι ολοκλήρωσε την μεταβατική περίοδο και δεν μπορεί να διορίσει 28 24μηνήτες φυσικούς

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4322 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:42:43 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=42664

διαβαστε αυτο, αξιζει η αναδρομη για καλυτερη κατανοηση της καταστασης.

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4323 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:46:34 μμ »
Ερωτηματικά και προβληματισμό έχει δημιουργήσει η δήλωση της Υπουργού Παιδείας "Θα υπάρξει Υπουργική Απόφαση για παράταση του χρόνου διορισμού όσων έχουν πετύχει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Εξαντλούμε τους πίνακες των βασικών ειδικοτήτων (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, δάσκαλοι). Οι υπόλοιπες ειδικότητες, με κανονιστική πράξη, έχουν δικαίωμα διορισμού την επόμενη σχολική χρονιά".

Η δήλωση αυτή μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως.

1. Για τις βασικές ειδικότητες θα κάνει ΑΣΕΠ και για τις υπόλοιπες συνεχίζεται η μεταβατική περίοδος
2. Θα υπάρξει απόφαση για το σύνολο των ειδικοτήτων και παράταση της μεταβατικής για όλους κατα ένα έτος.

Μέχρι στιγμής και με βάση τα όσα γνωρίζουμε δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση για επικείμενο ΑΣΕΠ όπως άλλωστε δήλωσε και ο ίδιος ο πρόεδρος του ΑΣΕΠ. Εξάλλου είναι λίγο δύσκολο για κάποιους να συνεχίζεται η μεταβατική και οι πίνακες του 24μηνου και για κάποιες άλλες ειδικότητες να εφαρμόζεται το νέο σύστημα. Βέβαια ήδη εφαρμόζεται για τις ειδικές κατηγορίες όπου η μοριοδότηση γίνεται με βάση το νόμο 3848. Επίσης σε περίπτωση που δεν καλυφθούν όλες οι θέσεις των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ, καθώς κάποιοι εντάσσονται και στο 24μηνο, θα πρέπει να έχουμε νέα εγκύκλιο για επιλαχόντες. Αν αυτή δεν βγει τότε αυτομάτως θα έχουμε παράταση της μεταβατικής και για τις βασικές ειδικότητες. Ίσως για αυτό η Υπουργός χρησιμοποίησε το ρήμα "εξαντούμε" και όχι "εξαντλήσαμε". Απομένει να δούμε ποιους τελικά θα αφορά η Υπουργική Απόφαση. Εκτιμούμε πάντως με βάση τα όσα γνωρίζουμε αλλά και τις εξελίξεις στους διορισμούς ότι θα έχουμε παράταση μεταβατικής για όλους κατα ένα ακόμα σχολικό έτος. Αυτό λέγεται αυτή τη στιγμή στο Υπουργείο Παιδείας. Απομένει φυσικά να το επικυρώσει η κυρία Διαμαντοπούλου.
Αυτό ειναι ενα αρθρο αναρτημενο στην ιστοσελιδα www.paideia-ergaseia.gr και μιλάει για τον ΑΣΕΠ και τις ειδικότητες  που εχουν τελειωσει οι διοριστεοι του προηγουμενου ασεπ

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4324 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:56:03 μμ »
Αυτό ειναι ενα αρθρο αναρτημενο στην ιστοσελιδα www.paideia-ergaseia.gr και μιλάει για τον ΑΣΕΠ και τις ειδικότητες  που εχουν τελειωσει οι διοριστεοι του προηγουμενου ασεπ[/color]

το ειχα πει πιο νωρις απο αυτον

http://www.pde.gr/index.php?topic=23249.4018

οποτε απο μενα τα πηρε μαλλον :)

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4325 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:57:15 μμ »
Καλημερα παιδια.Διορθωστε με αν κανω λαθος............
Απο περσι ξερω οτι οι 11855 συνταξιοδοτησεις ηταν τα περσινα λειτουργικα κενα και θα ηταν οι φετινες θεσεις διορισμων (οργανικα κενα ).Και το 1:10 να ηθελαν να εφαρμοσουν,ο αριθμος των 600 διορισμων δεν βγαινει.Οπως και οι φετινες συνταξιοδοτησεις,αν ειναι βεβαια 6000 (που δεν το πιστευω),ειναι φετινα λειτουργικα και του χρονου ειναι οργανικα κενα.Οποτε παιδια μας δουλευουν.Γιατι κανεις δεν βγαινει να το πει αυτο????????

Εχεις απολυτο δικιο , δυο φορες ακουσα την υφυπουργο να λεει οτι οι 11855 συνταξιοδοτησεις  θα μετρουσαν 1:1 για τους φετινους διορισμους. Τοτε απαντουσε γιατι δεν εφαρμοστηκε το 1:1 στους περσινους διορισμους. Ομως επειδη δε μπορουσε να δικαιολογησει το υπουργειο τον αριθμο των φετινων διορισμων πεταξε η υπουργος ( χωρις να ειναι αληθεια) το 6000 φευγουν - 600 μπαινουν. Ο κοσμος οπως ειναι λογικο δε θυμαται τις δηλωσεις του υπουργειου περσι και οι δημοσιογραφοι δε ξερουν οσα εμεις που καιγεται η γουνα μας οποτε ποιος θα βγει να πει τι? Του χρονου αναλογα με το τι συμφερει θα διαλεξει τις φετινες συνταξιοδοτησεις ή τις μελλοντικες. Ετσι οσοι ασχολουνται με το σπορ ( παρακολουθω το υπουργειο , αναλυω τι λενε  και ...) στη πραγματικοτητα ξερουν οτι οτι λεγεται δημοσιως ειναι ασχετο, ειναι να τα ακουν οι υπολοιποι. Θα κανουν οτι θελουν-μπορουν. Πιστευει αλλωστε κανενας οτι μετα τη φοβερη μειωση των αναπληρωτων κατα 70% θα μειωθουν φετος 50%? Πιστευει κανεις οτι παληκαρισια λειτουργησαν τα σχολεια φετος με αναπληρωτες πριν το Πασχα που θα καναν μαθημα μια βδομαδα? Πιστευει κανεις οτι τα βιβλια θα ειναι στην ωρα τους στα σχολεια και οι καθηγητες θα βγαλουν την νεα υλη στην Α Λυκειου( στις φυσικες επιστημες) .΄Πιστευει κανεις οτι στο υπουργειο ξερουν τι θα κανουν τον επομενο μηνα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.