*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ξένη Γλώσσα Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 1340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος No, not really.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Β' Ξένη Γλώσσα Γυμνασίου
« στις: Ιούνιος 08, 2011, 10:05:31 πμ »
Γεια σας!
Ο γιος μου τελειώνει την Γ Γυμνασίου. Στη δεύτερη ξένη γλώσσα (Γερμανικά) είχαν μείνει πίσω στο σχολείο του. Συγκεκριμένα, έκαναν φέτος από το βιβλίο της προηγούμενης τάξης (Β Γυμνασίου), το οποίο μάλιστα δεν το έχουν φτάσει ούτε μέχρι τη μέση. Οι 2 ερωτήσεις μου είναι:

1. Η ύλη που πρέπει να καλυφθεί δεν είναι ενιαία για όλα τα σχολεία?

2. Ξέρει κάποιος τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση για την επόμενη χρονιά? Από ποιο βιβλίο θα κάνουν στην Α Λυκείου? Από βιβλίο του εμπορίου -όπως νομίζω προβλέπεται- ή θα συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν?

Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλοκαίρι σε όλους! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2012, 06:56:09 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ύλη Β' Ξένης Γλώσσας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:50 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ύλη Β' Ξένης Γλώσσας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2011, 11:50:25 πμ »
Προφανώς έχουν χάσει πολλά μαθήματα. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει συγκεκριμενη ύλη για την ξένη γλώσσα. Το βιβλίο μπορεί πράγματι να παραμείνει το ίδιο. Στο Λύκειο τα βιβλία αλλάζουν υποχρεωτικά βάσει των εγκυκλίων του υπουργείου. Δεν κατάλαβα ποιός ακριβώς είναι ο προβληματισμός σου.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Ύλη Β' Ξένης Γλώσσας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2011, 11:50:36 πμ »
Γεια σας!
Ο γιος μου τελειώνει την Γ Γυμνασίου. Στη δεύτερη ξένη γλώσσα (Γερμανικά) είχαν μείνει πίσω στο σχολείο του. Συγκεκριμένα, έκαναν φέτος από το βιβλίο της προηγούμενης τάξης (Β Γυμνασίου), το οποίο μάλιστα δεν το έχουν φτάσει ούτε μέχρι τη μέση. Οι 2 ερωτήσεις μου είναι:

1. Η ύλη που πρέπει να καλυφθεί δεν είναι ενιαία για όλα τα σχολεία?

2. Ξέρει κάποιος τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση για την επόμενη χρονιά? Από ποιο βιβλίο θα κάνουν στην Α Λυκείου? Από βιβλίο του εμπορίου -όπως νομίζω προβλέπεται- ή θα συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν?

Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλοκαίρι σε όλους! :)

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σας:

1.Υπάρχει Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (ΑΠΣ) στις Ξένες Γλώσσες όπως και σε όλα τα μαθήματα.
Στο εν λόγω όμως μάθημα "δεν υπάρχει ύλη" με την παραδοσιακή έννοια του όρου.
Ο εκπ/κος αν νομιζει ότι για τη διδασκαλία ενός φαινομένου, θα ωφελήσει μία άλλη πηγή, μπορεί
να καταφύγει εκεί. Οπότε το ότι δεν έχει φτάσει ο μαθητής στη χ σελίδα, δεν αποκλείει το ενδεχόμενο
να έχει ευαισθητοποιηθεί έως διδαχθεί ένα φαινόμενο.
Στην Ξένη Γλώσσα αν δεν βεβαιωθεί ο εκπ/κος ότι έχουν κατακτηθεί γραμματικές - συντακτικές δομές και έχουν καλλιεργηθεί δεξιότητες επικοινωνίας, έχει την ευχέρεια να μην προχωρήσει πολύ στην ύλη.

2. Στην Α' Λυκείου προβλέπεται αγορά νέου βιβλίου. Επικουρικά ο εκπαιδευτικός μπορεί να αναφερθεί σε ενότητες του προηγούμενου βιβλίου. Η νέα μέθοδος όμως που θα επιλεγεί είναι υποχρεωτική. Υπάρχουν και εκεί επίπεδα, σειρές βιβλίων δηλαδή από το 1 έως και το 4.. θα γίνει διαγνωστική αξιολόγηση στην αρχή και θα επιλεγεί η κατάλληλη για το τμήμα, ώστε η παρακολούθηση να είναι εφικτή.

 Ακόμη επίσημη εγκύκλιος που θα ορίζει το Αναλυτικό Πρόγραμμα Μαθημάτων και τις ώρες δεν έχει φτάσει στα σχολεία. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει ακόμη επίσημα αποσαφηνιστεί με εγκύκλιο εάν η β' Ξένη Γλώσσα παραμένει στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα των Λυκείων.

Επίσης καλό καλοκαίρι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.