*

Αποστολέας Θέμα: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι  (Αναγνώστηκε 5794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:05:01 μμ »
Μάλλον λίγος κόσμος σήμερα έξω από τα γραφεία του ΑΣΕΠ, έμαθα. Αλλά και πάρα πολλοί αστυνομικοί, κλούβες, ματατζήδες. Γιατί μαζεύτηκαν όλοι αυτοί; Την αγανάκτησή μας φοβούνται. Την απελπισία όσων δίνουν και ξαναδίνουν κι όλο επιτυχόντες είναι αλλά φως δεν βλέπουν. Μήπως πρέπει να το συνειδητοποιήοσυμε αυτό; Κι αντί να γκρινιάζουμε μεταξύ μας να τους δώσουμε κάποιους πραγματικούς λόγους να φοβούνται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:49 »

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:05:51 μμ »
Ας μας ενημερώσουν όσοι ήταν. Τι είπε ο Βέης στη συνάντηση που είχατε μαζί του; Πώς πήγε η συνέλευση μετά;

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2007, 08:50:07 μμ »
Δεν συναντήθηκαν με τον Βέη αλλά με τη Μίσιου. Μου είπε η Χρυσούλα ότι θα μας τα γράψει αναλυτικά. Απ' ό,τι μου είπε  μέσες άκρες είναι για να... τραβάμε τα μαλλιά μας!

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:19:29 μμ »
Συνάδελφοι. σήμερα ως γνωστό (και μάλιστα σε περισσότερους από όσους νομίζαμε) ήταν η παράσταση διαμαρτυρίας στο ΑΣΕΠ και η συνέλευση στο ΕΜΠ. Ήμουν και εγώ από αυτούς που σκεφτόμουν το σημερινό φιάσκο, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Πιο αναλυτικά σας παραθέτω τα γεγονότα. Αν και δεν είναι το κυρίαρχο, έχει αρκετή σημασία η έντονη και προκλητική κατ΄ εμέ παρουσία της αστυνομίας. Πήγα στην Πουλίου από τις 11.30 και έτσι έχω μια εικόνα της κατάστασης. Μας περίμεναν ΜΑΤ, κλούβα, ασφαλίτες σε μηχανές έξω από την πόρτα του ΑΣΕΠ που μας κοίταζαν χαμογελαστά και κατά τις 12.00 ήρθαν δύο ακόμα περιπολικά. Η παρουσία και το μέγεθος της αστυνομικής παρουσίας ήταν σαφέστατα αντίστοιχα και του αριθμού μας και των προθέσεων μας. Κάποια στιγμή δε ήρθε ο διοικητής, ο οποίος μας ρώτησε αν περιμένουμε κι άλλους (είχαμε γίνει 15) για να φωνάξει κι άλλους και να ξέρει τι να κάνει!!!
Όσο για εμάς όπως είπα μαζευτήκαμε 15, και αφού ανοίξαμε το πανό 4 από εμάς που αποφασίστηκε εκείνη την ώρα ποιοι θα είναι ζητήσαμε να δούμε τον κ.Βέη. Μου ζητήθηκε ταυτότητα και στοιχεία και μετά από ένα άθλιο χιουμοράκι με τον φύλακα και την ασφάλεια (και εμένα η κόρη μου περιμένει ή είχα μια γνωστή που αποφάσισε να μπει στο δημόσιο, ξύπνησε ένα πρωί είπε ότι θα φάει 3... και τελικά τα κατάφερε) μας απάντησαν ότι ο κ. Βέης είχε σύσκεψη και θα μας έβλεπε η κα. Μήτσιου, αν δεν κάνω λάθος υπεύθυνη για το διαγωνισμό μας. Αν και σε σύσκεψη ο κ. Βέης  τηλ. 2 φορές και ρωτούσε πώς πάει η συνάντηση μας με την κα. Μήτσιου. Στη συνάντηση διατυπώσαμε τα εξής ερωτήματα.
Τι γίνεται με το τεστ δεξιοτήτων;
Τι συμβαίνει με τα αποτελέσματα και τον τρόπο διόρθωσης της ειδικής διδακτικής
Αν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στα γραπτά μας;
Τι συμβαίνει με κάποιες παρατυπίες που έχουν εντοπιστεί σε πίνακες;
Ποια είναι η σκέψη για τον επόμενο ΑΣΕΠ;
Οι απαντήσεις είχαν ως εξής:
Το τεστ δεξιοτήτων, το οποίο μάλλον θα γίνει Νοέμβρη και για το οποίο υπάρχει μεγάλη κινητικότητα, όπως είπαν και η κα Μήτσιου και η υπεύθυνη του ΑΣΕΠ για το τεστ δε θα αφορά εμάς γιατί χρειάζεται ειδικός νόμος. Βέβαια, το ότι δε θα μας πιάνει αυτό δε σημαίνει ότι δε θα γίνει ο νόμος μέχρι το επόμενο τεστ, είπα εγώ και φυσικά, μου απάντησε πως είναι θέμα πολιτικής βούλησης.
Σχετικά με τα αποτελέσματα και την καθυστέρηση των φιλολόγων η κα Μήτσιου είπε πως δεν υπάρχει καθυστέρηση καμιά!!!. Σημειωτέο είναι το ότι το ζήτημα των αναβαθμολογήσεων, το οποίο το ΑΣΕΠ παρουσιάζει ως επίσημη δικαιολογία εκείνη το έβαλε σε δεύτερη μοίρα. Όσο για την ειδική διδακτική εδώ είναι που αρχίζουν τα ωραία. Διορθώσεις, συνάδελφοι, κάνουν μέλη ΔΕΠ, διδακτορικοί και επειδή δε φτάνουν...μεταπτυχιακοί. Όταν τη ρωτήσαμε γιατί δεν υπάρχουν επίσημα σωστές απαντήσεις ή ένα πλαίσιο που γίνονται οι διορθώσεις μας απάντησε πως όλα βασίζονται στην υποκειμενικότητα του διορθωτή και πως δε γίνεται κανείς να επέμβει στην επιστημονικότητα του διορθωτή!!!!!!!!!!
Όσο για την πρόσβαση στα γραπτά μας είναι πλέον εφικτή, όμως, δεν έχει κάποιο νόημα, αφού ούτε δικαστικά μπορεί κανείς να αλλάξει κάτι!!!!
Και το τελειότερο έρχεται με την απάντηση για τις διαφορές πτυχίων προϋπηρεσιών κτλ στους πίνακες . Η απάντηση αφοπλιστική!!! Ελέγχονται μόνο οι διοριστέοι και για τους υπόλοιπος ότι δηλώσεις είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όσο για ένα θέμα αλλαγής του ΑΣΕΠ προφανώς και δεν απάντησε κάτι.
Στην όλη συζήτηση παραβρέθηκε και ένας κύριος της ασφάλειας-είπε στην κα Μήτσιου την ιδιότητά του.

Μετά το σοκ πήγαμε στο ΕΜΠ. Προσπαθώντας να συνειδητοποιήσουμε τι είχε γίνει κα να πληροφορήσουμε και κάποιους εντελώς νέους (στη συζήτηση ) συναδέλφους κυρίαρχα τέθηκαν δύο ζητήματα.
α) το καταστατικό, β) η ύπαρξη ενός κειμένου προς το ΑΣΕΠ, ώστε οι προφορικές απαντήσεις να γίνουν γραπτές, γ) νέα συνάντηση. Σχετικά με το καταστατικό ο συνάδελφος Θ.Ι. παρουσίασε τη δουλειά που είχε κάνει και αφού έγιναν προσθήκες αποφασίσαμε ομόφωνα αυτό το καταστατικό, μια και δεν είναι εντελώς καινούργιο μας γλυτώνει από τα 600ευρώ . Για να το λήξουμε, όμως, θα σταλεί στο mail όλων όσων ήταν στις 2 συναντήσεις και στο pde, προκειμένου να συμφωνήσουμε και να λήξουμε το οργανωτικό με ευκολότερο τρόπο χωρίς να μας πάει πίσω από μια άλλη δουλειά που πρέπει να κάνουμε και είναι πιο σημαντική.
Επιπλέον, είπαμε Τα ερωτήματα που διατυπώσαμε προφορικά να τα καταθέσουμε γραπτώς, ώστε να έχουμε και γραπτή απάντηση. Σκεφτήκαμε να έχει τις υπογραφές όσων περισσότερο γίνεται.
Τέλος, είπαμε να βρεθούμε ξανά το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτέμβρη και να συζητήσουμε πραγματικά πλέον ζητήματα γύρω από τα αιτήματά μας και τη δράση μας. Αυτά λόγω κούρασης. Θα ανεβάσω ο Θ.Ι. το καταστατικό και συνεχίζουμε νικηφόρα!


ΥΓ: 1. Βλέποντας το μην. της rica δεν είμαι σίγουρη για το όνομα της κυρίας. Συγγνώμη, ας με διορθώσει όποιος θυμάται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:49 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:56:18 μμ »
Παιδιά, έχω εκπλαγεί από το πόσο πργματικά μας φοβούνται και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει. Είναι καλό τελικά που δεν αναβλήθηκε η διαμαρτυρία, έστω και με αυτόν τον αριθμό ατόμων σας δέχτηκαν μέσα και μπορέσατε να θέσετε τα ερωτήματά μας. Οι απαντήσεις τους ήταν αναμενόμενες και οι σκέψεις σου Χρυσούλα πάνω στις απαντήσεις είναι σωστές. Συμφωνώ από το Σεπτέμβρη να ξεκινήσουμε δυναμικό αγώνα. Εγώ θα κατέβω 26.07 στην Αθήνα και θα ήθελα να σας γνωρίσω και να συζητήσουμε πως θα λειτουργεί όλο το πράγμα στην Βόρεια Ελλάδα και να οργανωθούμε από νωρίς εδώ για τον Σεπτέμβρη. Νομίζω ότι η παράσταση διαμαρτυρίας ήταν επιτυχής. Θα ωθήσει πιστεύω πολλούς να συμμετέχουν στις επόμενες κινήσεις, αφού θα έχουν βγει και τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:03:33 μμ »
Συγχαρητήρια στα παιδιά που μας εκπροσώπησαν επάξια σήμερα στα γραφεία του Ασέπ, έχουμε μείνει άναυδοι όλοι, αν και είναι καλό να καταλαβαίνουμε πού πηγαίνουμε. Δίνουμε ραντεβού για το Σεπτέμβρη και πιστεύουμε σε μία πιο μεγάλη συμμετοχή. Ωστόσο δε σταματάμε να το συζητάμε το θέμα από το φόρουμ και να εκφράζουμε τους προβληματισμούς και τις απόψεις μας. Καλό βράδυ σε όλους.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:17:52 πμ »
Αν και δεν ήσασταν ούτε καν οι τριακόσιοι του Λεωνίδα αλλά μόνο οι 15 των αδιόριστων νομίζω ότι τα καταφέρατε καλά
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2007, 02:25:58 πμ »
Και το τελειότερο έρχεται με την απάντηση για τις διαφορές πτυχίων προϋπηρεσιών κτλ στους πίνακες . Η απάντηση αφοπλιστική!!! Ελέγχονται μόνο οι διοριστέοι και για τους υπόλοιπος ότι δηλώσεις είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μα κάποια από τα άτομα με διαφορές στα πτυχία είναι στους διοριστέους!!! Διορίστηκαν με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου!!!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:11:35 μμ »

Και το τελειότερο έρχεται με την απάντηση για τις διαφορές πτυχίων προϋπηρεσιών κτλ στους πίνακες . Η απάντηση αφοπλιστική!!! Ελέγχονται μόνο οι διοριστέοι και για τους υπόλοιπος ότι δηλώσεις είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στα δελτία τύπου της ιστοσελίδας του ΑΣΕΠ (http://www.asep.gr/deltyp.htm) και συγκεκριμένα στο δελτίο τύπου με ημερομηνία 11 Ιουλίου 2007-είναι η ημερομηνία που εκδόθηκαν τα αποτελέσματα των νηπιαγωγών- αναφέρεται ρητά ότι ελέγχονται μόνο οι αιτήσεις των διοριστέων.
Επισημαίνεται ότι ελέγχθηκαν οι αιτήσεις των υποψηφίων που εντάχθηκαν σε πίνακα διοριστέων, ενώ οι λοιποί υποψήφιοι εμφανίζονται στους πίνακες βάσει των δηλώσεών τους
Πάντως , να έχουμε το νου μας για τυχόν ενστάσεις, όσοι θα έχουμε λόγο να ενδιαφερόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:20:03 μμ »
Άφωνη! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να λείψω από τη δουλειά και μέχρι που μπήκα στη σελίδα αναρωτιόμουν για το τι, τελικά, έγινε.
15 ήταν μικρός αριθμός, αλλά μήπως όντως φοβούνται τη συλλογική αντίδραση? Chrysoula, μίλησες για υπογραφές κλπ, είναι κάτι που θα γίνει άμεσα και θα ενημερωθούμε μέσω του pde ή θα γίνει το Σεπτέμβριο?
(Στη σελίδα www.dpa.gr/decs.htm (αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων) υπάρχει δημοσιευμένη μια ενδιαφέρουσα απόφαση αριθμ. 40/2006 σχετικά με την επίδειξη των γραπτών μας και όχι με τη χορήγηση αντιγράφων. Αν δεν την έχετε ήδη διαβάσει, έχει ενδιαφέρον, να δείτε το ύφος των απαντήσεων του ΑΣΕΠ, ίσως σε εσάς που παραβρεθήκατε στη συνάντηση, θυμήσει κάτι..)
Καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:27:39 μμ »
andrian, η συγκεκριμένη απόφαση δεν ανοίγει ή δεν κάνω κάτι εγώ σωστά;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:29:13 μμ »
Αυτές τις μέρες. Θα γράψω ένα κείμενο μεσα στο ΣΚ, θα το ναβάσω και το pde και ωσ στέλνει όποιος θέλει την υπογραφή του είτε στο pde, αν θέλει, είτε στο mail μου. Όσο γι΄αυτό που λέει ο syllas ομολογώ ότι δεν το είχα προσέξει. Προτείνω να μαζευτούν τα στοιχεία, να τα ξανακοιτάξουμε και να στείλουμε ένα έγγραφο στο ΥΠΕΠΘ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:38:00 μμ »
andrian, η συγκεκριμένη απόφαση δεν ανοίγει ή δεν κάνω κάτι εγώ σωστά;

Εδώ:
http://www.dpa.gr/Documents/Gre/Apofaseis/40_06_anonym.doc

Δείτε κι εδώ σχετικό δημοσίευμα στο "Ποντίκι":
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1198.0

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μας φοβούνται και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2007, 12:57:00 μμ »
Άφωνη! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να λείψω από τη δουλειά και μέχρι που μπήκα στη σελίδα αναρωτιόμουν για το τι, τελικά, έγινε.
15 ήταν μικρός αριθμός, αλλά μήπως όντως φοβούνται τη συλλογική αντίδραση?

Μάλλον φοβήθηκαν οι ιθύνοντες του ΑΣΕΠ (νομίζω ότι ήταν η πρώτη φορά που έγινε παράσταση διαμαρτυρίας εκεί), γι' αυτό και ο...εχμ..."υπερβάλλων ζήλος" της αστυνομίας. Το πιο εξωφρενικό, πάντως, ήταν η παρουσία του ασφαλίτη ΜΕΣΑ στο ΑΣΕΠ, κατά τη διάρκεια της συνάντησης.
Μπράβο στα παιδιά που ήταν εκεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161813
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 517
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.