*

Αποστολέας Θέμα: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ  (Αναγνώστηκε 3268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« στις: Ιούνιος 10, 2011, 05:56:18 μμ »
Πρόκειται να γράψω το παιδί μου στην Α΄δημοτικού. Το σχολείο της περιοχής μου είναι ολοήμερο ΕΑΕΠ.
Για δικούς μου λόγους δεν επιθυμώ το παιδί μου φοιτήσει σε τέτοιο σχολείο.

Μπορεί ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας να με υποχρεώσει να γράψω το παιδί μου στο σχολείο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2011, 06:23:04 μμ »
Πρόκειται να γράψω το παιδί μου στην Α΄δημοτικού. Το σχολείο της περιοχής μου είναι ολοήμερο ΕΑΕΠ.
Για δικούς μου λόγους δεν επιθυμώ το παιδί μου φοιτήσει σε τέτοιο σχολείο.

Μπορεί ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας να με υποχρεώσει να γράψω το παιδί μου στο σχολείο αυτό;

Τυπικά έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς. Πρακτικά υπάρχουν αρκετοί τρόποι να το κάνεις.
Πάντως (χωρίς να γνωρίζω τους λόγους σου) θεωρώ ότι δεν έχει και τόσο νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο εφόσον η λογική του υπουργείου είναι να γίνουν και τα υπόλοιπα δημοτικά αργά η γρήγορα έτσι. Ίσως βρεθεί το παιδάκι σε 1-2 χρόνια σε μια υβριδική κατάσταση να διδάσκεται στην τρίτη-τετάρτη δημοτικού ό,τι θα έπρεπε να είχε διδαχθεί από πρώτη-δευτέρα. Προσωπικά φέτος είδα να γίνεται πολύ καλή δουλειά στα παιδάκια της πρώτης δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2011, 10:16:10 μμ »
Δεν θα ήθελα να επεκταθώ στους λόγους διοτι αυτό θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στον εκτροχιασμό της συζήτησης, κι έτσι θέλω να μείνω στην ουσία της.

Επί της ουσίας, ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας πρώτη φορά φέτος έβγαλε γραπτή απόφαση με τα όρια του κάθε σχολείου, και τον είδα (όταν τον συνάντησα) αποφασισμένο να επιμείνει σε αυτήν. Φοβάμαι οτι θέλει να "αβαντάρει" τη λειτουργία του ολοήμερου ΕΑΠ ("προικοδοτώντας" το με επιπλέον μαθητές).

Εγώ δεν έχω δικαίωμα επιλογής το παιδί μου να μην φοιτήσει στου συγκεκριμένου τύπου σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2011, 10:45:01 μμ »
dimstella θα ήμουν ευγνώμων εν ενημέρωνες λίγο για τους λόγους που δεν θέλεις να φοιτήσει... από τέτοιες συζητήσεις μαθαίνουμε οι καινούριοι γονείς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2011, 10:57:51 μμ »
τι σημαίνει ΕΑΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:41:46 μμ »
ΕΑΕΠ: Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

Σεβαστοί οι λόγοι σου όποιοι και αν είναι, αν και μπορώ να σκεφτώ 10 λόγους για τους οποίους τα νέα ολοήμερα είναι καλύτερα από τα σχολεία "παλαιού τύπου". Και το πρόγραμμα είναι πληρέστερο και τα παιδιά μαθαίνουν περισσότερα αντικείμενα από εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς. Αρκεί να σκεφτείς ότι ο λόγος που κάποια σχολεία δεν έχουν γίνει ολοήμερα ακόμα, είναι οι ελλείψεις που έχουν... 

Γενικά πάντως αν επέτρεπαν στους γονείς να διαλέξουν τύπο σχολείου στο οποίο θέλουν να πάνε τα παιδιά τους, οι περισσότεροι θα επέλεγαν τα νέα Ολοήμερα. Οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να βρεις κάποιον τρόπο να γράψεις το παιδί σου σε σχολείο με το παλιό πρόγραμμα...

Υ.Γ. Για ποιο λόγο να θέλουν να βάλουν επιπλέον μαθητές; Εγώ θα παρακαλούσα να έχω μικρότερα τμήματα!

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:44:06 μμ »
τι σημαίνει ΕΑΕΠ;

Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:59:12 μμ »
dimstella θα ήμουν ευγνώμων εν ενημέρωνες λίγο για τους λόγους που δεν θέλεις να φοιτήσει... από τέτοιες συζητήσεις μαθαίνουμε οι καινούριοι γονείς...

θα το πω ήπια και συνοπτικά.
Το πρόγραμμα σπουδών αυτού του τύπου ολοημέρου είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη, βεβαίως) "βαρύ" για παιδάκια Α' και Β' (τουλάχιστον).

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2011, 12:35:44 πμ »
dimstella θα ήμουν ευγνώμων εν ενημέρωνες λίγο για τους λόγους που δεν θέλεις να φοιτήσει... από τέτοιες συζητήσεις μαθαίνουμε οι καινούριοι γονείς...

θα το πω ήπια και συνοπτικά.
Το πρόγραμμα σπουδών αυτού του τύπου ολοημέρου είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη, βεβαίως) "βαρύ" για παιδάκια Α' και Β' (τουλάχιστον).

Σίγουρα εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για το παιδί σου... Ελπίζω μόνο να μη κάνεις το λάθος που κάνουν πολλοί να τα τρέχουν μετά σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών, πληροφορικής κτλ για αντικείμενα που θα μπορούσε να τα καλύψει το σχολείο και μάλιστα με πιο ορθό παιδαγωγικά τρόπο. Ακόμα βλέπω εφιάλτες για τις εξετάσεις PALSO από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού και τον ελεύθερο χρόνο που ποτέ δεν είχα επειδή έτρεχα όλη μέρα σε μαθήματα... Επίσης φρόντισε να διδάξεις η ίδια στο παιδί τη σωστή χρήση του Η/Υ, γιατί αρκετοί δικοί μου μαθητές που δεν διδάχθηκαν ποτέ πληροφορική είτε είναι πολύ πίσω από τους συμμαθητές τους ή έχουν αποκτήσει τόσο λανθασμένη αντίληψη για τον υπολογιστή που πλέον είναι αργά για να μπουν στη σωστή λογική. Συνηθισμένο το φαινόμενο να "παρκάρουν" οι γονείς τα παιδιά στην παιχνιδομηχανή - Η/Υ, ή να βλέπεις παιδιά δημοτικού να έχουν facebook, πρόσβαση σε επικίνδυνες για την ηλικία τους υπηρεσίες και άγνοια κινδύνου. Όλα αυτά φιλικά και με απόλυτο σεβασμό στην άποψή σου!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:13:23 πμ »
Συγνώμη,αλλά υπαρχει κανείς που πιστεύει πραγματικά ότι σε αυτά τα δημοτικά γίνεται δουλειά στα αγγλικά (μιας και αναφέρθηκε) ούτως ώστε να μη χρειάζεται το παιδάκι φροντιστήριο αργότερα; ούτε βιβλία έχουν οι συνάδελφοι για να διδάξουν,ούτε τίποτα.Θεωρώ ότι όλος ο σχεδιάσμος του προγράμματος αυτόυ έγινε τόσο πολύ πρόχειρα που η πλειοψηφία των γονιών το έχει καταλαβει.Αυτό τουλάχιστον έχω εισπράξει από φίλους που στέλνουν τα παιδιά τους σε δημοτικά με αναμορφωμένο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: φοίτηση σε ολοήμερο δημοτικό ΕΑΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:33:44 πμ »
Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι ισχύει σε άλλα δημοτικά. Στο δικό μου είμαι σίγουρος ότι η δασκάλα των Αγγλικών κάνει πολύ καλή δουλειά στις μικρές τάξεις. Δεν προετοιμάζει τα παιδιά για το Elementary ή το τάδε πτυχίο όπως (κακώς) κάνουν τα φροντιστήρια, αλλά τους διδάσκει την αλφαβήτα, λέξεις, τραγούδια κτλ. Αν στη διδασκαλία σου χρησιμοποιείς σωστά διάφορα εποπτικά μέσα το βιβλίο έχει δευτερεύοντα ρόλο. Άλλωστε τα παιδιά της Α' και της Β' δημοτικού δεν παίρνουν(και δεν πρέπει να παίρνουν) δουλειά για το σπίτι. Όταν τα φετινά πρωτάκια φτάσουν στην τετάρτη δημοτικού θα φανεί αν τελικά χρειάζονται ή όχι φροντιστήριο και σε ποιο βαθμό. Προσωπικά πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση οφελημένα θα είναι. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν γονείς που δεν έχουν χρήματα να πληρώνουν φροντιστήρια. Έχουν και αυτά τα παιδιά δικαίωμα στη μάθηση ξένων γλωσσών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162252
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.