*

Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ και ταυτοχρονα εργασια ως δασκαλος. ΓΙΝΕΤΑΙ;;;  (Αναγνώστηκε 6106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melnar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Φετος σκεφτηκα να ψαξω ιδιωτικο. Θα μπορεσω ομως να διαβαζω και να δουλευω παραλληλα??

Μηπως είναι καλυτερο να κανω τα χαρτια μου ως αναπληρωτρια ωστε
1) να εχω περισσότερο χρονο (δε νομιζω να προσληφθω αμεσα!! μπορεί και καθολου!!!)
2) οταν/αν προσληφθω οι απαιτησεις δε θα ειναι σιγουρα ιδιες με εκεινες του ιδιωτικου!!!!Αρα θα χω περισσοτερο χρονο παλι για διαβασμα.


Εσεις τι πιστευετε? Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μη γινει καν ΑΣΕΠ του χρονου και να χασω τσαμπα μια χρονια.

Να παω σε ιδιωτικο ή δημόσιο???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μη γινει καν ΑΣΕΠ του χρονου και να χασω τσαμπα μια χρονια.
Που είναι και το πιο πιθανό οπότε ανάλογα κάνεις και τις επιλογές σου.

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν θελήσεις να κάνεις μια σοβαρή προσπάθεια διαβάσματος για τον διαγωνισμό, θα είναι λίγο δύσκολο να συνδυαστεί και με δουλειά.
Οι δύσκολοι καιροί όμως δεν παρέχουν την πολυτέλεια να διαβάζει κάποιος και να μην εργάζεται.
Οπότε its your choice.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Melnar, με συγκίνησε το μήνυμά σου γιατί απ'ό,τι κατάλαβα είσαι πρωτόβγαλτη κι έχεις την αγωνία του νέου. Σου απαντώ ως έχουσα εμπειρία απ'όσα θες να μάθεις αλλά και γιατί είσαι σε κλάδο που ακόμη έχει απορρόφηση και λογικά, αν διεξαχθεί διαγωνισμός, ο κλάδος σου σίγουρα θα είναι μέσα και θα προσλάβουν τους περισσότερους 'αν και αυτό με τις προσλήψεις μόνιμων, έχε υπόψη σου, πλέον είναι υπό αμφισβήτηση γιατί μάλλον θέλουν να προσλαμβάνουν στη χειρότερη περίπτωση αναπληρωτές ακόμη και πλήρους ωραρίου (ΑΚΩ).
Επειδή το έχω κάνει, ναι, γίνεται και να εργάζεσαι και να προετοιμάζεσαι για ασεπ. Με την προϋπόθεση ότι θα ξεχάσεις τον προσωπικό χρόνο. Λες ότι φοβάσαι ότι δε θα σε πάρουν καθόλου, άρα είσαι χαμηλά στον πίνακα. Αυτό σημαίνει ότι, αν σε πάρουν, θα σε πάρουν σε κανένα νησί ή σε κανένα ορεινό απομακρυσμένο μέρος. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι ιδανικό για έναν που θέλει να προτετοιμαστεί για ασεπ. Γιατί; Γιατί σε τέτοια μέρη (έχω διδάξει σε τέτοιο και το λέω εκ πείρας) συνήθως δε διδάσκονται όλα τα μαθήματα και το ωράριό σου στην ουσία το τελειώνεις νωρίς.  Η εργασιακή ζωή τελειώνει στις 2μμ και μην πω και νωρίτερα. Για τον υποψήφιο ασεπ αυτό σημαίνει άπειρος χρόνος για διάβασμα. Τώρα θες να πας στα μπαράκια σου κλπ; Ε δύσκολο εκτός πια κι αν σε στείλουν Μύκονο ή Ρόδο. Θες να κάνεις ποιοτική ζωή, να αφιερωθείς στη σχέση σου κλπ; Θα τα ξεχάσεις. Συνεπώς γίνεται να συνδυαστούν αρκεί να βάλεις στόχο και πρόγραμμα και να είσαι έτοιμος να κάνεις θυσίες. Αρνητικό της ιστορίας είναι το ότι δεν ξέρουμε αν και πότε θα γίνει διαγωνισμός. Για φαντάσου να σε καλέσουν πχ στη Σκιάθο, να διαβάζεις φέτος όλο το χειμώνα και τελικά ο διαγωνισμός να γίνει το 2013. Κατά τη γνώμη μου, και το 2013 να γίνει εσύ πάλι πρέπει να διαβάσεις αλλά στο λέω να είσαι προετοιμασμένη για μεγάλες παρατάσεις. Ίσως, αν το έχεις υπόψη σου, να μη ζεις την αγωνία και να το δεις χαλαρά.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Φετος σκεφτηκα να ψαξω ιδιωτικο. Θα μπορεσω ομως να διαβαζω και να δουλευω παραλληλα??

Μηπως είναι καλυτερο να κανω τα χαρτια μου ως αναπληρωτρια ωστε
1) να εχω περισσότερο χρονο (δε νομιζω να προσληφθω αμεσα!! μπορεί και καθολου!!!)
2) οταν/αν προσληφθω οι απαιτησεις δε θα ειναι σιγουρα ιδιες με εκεινες του ιδιωτικου!!!!Αρα θα χω περισσοτερο χρονο παλι για διαβασμα.


Εσεις τι πιστευετε? Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μη γινει καν ΑΣΕΠ του χρονου και να χασω τσαμπα μια χρονια.

Να παω σε ιδιωτικο ή δημόσιο???
Είχα 38 φροντιστηριακές ώρες στο κεφάλι μου συν οι μετακινήσεις και διάβαζα παράλληλα και για ΑΣΕΠ. Άλλες το έχουν κάνει και με παιδιά. Μην τρελαίνεσαι και μη διογκώνεις στο μυαλό σου καταστάσεις, γιατί μόνο άγχος σου προκαλεί.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Φετος σκεφτηκα να ψαξω ιδιωτικο. Θα μπορεσω ομως να διαβαζω και να δουλευω παραλληλα??

Μηπως είναι καλυτερο να κανω τα χαρτια μου ως αναπληρωτρια ωστε
1) να εχω περισσότερο χρονο (δε νομιζω να προσληφθω αμεσα!! μπορεί και καθολου!!!)
2) οταν/αν προσληφθω οι απαιτησεις δε θα ειναι σιγουρα ιδιες με εκεινες του ιδιωτικου!!!!Αρα θα χω περισσοτερο χρονο παλι για διαβασμα.


Εσεις τι πιστευετε? Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μη γινει καν ΑΣΕΠ του χρονου και να χασω τσαμπα μια χρονια.

Να παω σε ιδιωτικο ή δημόσιο???

Εγώ θα ασχοληθώ με την τελευταία σου ερώτηση πρώτα. Οι σκέψεις μου βασίζονται στην εμπειρία που απόκτησα από την δουλειά μου σε ιδιωτικό δημοτικό για 8 χρόνια, αν και είμαι ΠΕ04

Στη παρούσα φάση, στη θέση σου, θα έψαχνα δουλειά σε ιδιωτικό σχολείο. Αν αγαπάς τα παιδιά και την δουλειά σου θα παρακάμψεις / αγνοήσεις εύκολα τις όποιες ίντριγκες που υπάρχουν εκεί και μπορείς να συγκεντρωθείς στις γνώσεις και εμπειρίες που μπορείς να κερδίσεις από την λειτουργία ενός ιδιωτικού σχολείου, σε τρόπους διδασκαλίας και έτοιμο υλικό. Το ιδιωτικό σχολείο σου παρέχει συνήθως και 2 επιπλέον  δυνατότητες που γενικά δεν λαμβάνονται αρχικά και τόσο υπόψη:

1. Μπορείς να συμμετέχεις στην μελέτη 13:45 μέχρι 15:45 των παιδιών και να έχεις ένα συμπλήρωμα 300- 400 ευρό που είναι συνήθως "μαύρα".

2. Από το ιδιωτικό σχολείο μπορείς να αποκτήσεις επιπλέον πιο εύκολα  ακριβά ιδιαίτερα, που θα αυξήσουν κατά βούληση τον μισθό σου.

Η προυπηρεσία που θα αποκτήσεις προσμετράται σε κάποιο βαθμό στην επίδοση που θα έχεις στον διαγωνισμό για να έχεις ανοιχτή πόρτα και προς το Δημόσιο, αν το Δημόσιο είναι και ο τελικός στόχος σου.
Ο δρόμος της αναπλήρωσης έχει και αβεβαιότητα, πολλά έξοδα και με τα νέα δεδομένα πρέπει να δώσεις και πάλι στον διαγωνισμό. Το διάβασμα για τον ΑΣΕΠ των δασκάλων είναι το τελευταίο που θα με απασχολούσε, γιατί:

1. Ο διαγωνισμός βασίζεται εξ' ολοκλήρου σε ύλη που έχεις διδαχτεί στο πανεπιστήμιο και έτσι η προετοιμασία σημαίνει επανάληψη "φρέσκιας" ύλης.
2. Οι "ανταγωνιστές" σου  δεν έπαιρναν μέχρι τώρα και τόσο σοβαρά τον διαγωνισμό και έτσι τα θέματα ήταν αρκετά εύκολα. Μια στοιχειώδης συστηματική προετοιμασία ανιχνεύοντας όμως τα θέματα που έχουν μπει ήδη μπορεί να είναι αρκετή...   Δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται σε άλλους κλάδους...  :(

Και να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ πρέπει να συνυπολογίσεις την διάρκεια της εσωτερικής μετανάστευσης που θα υποστείς. Δε θα είναι όπως μέχρι τώρα... :(

Και το τελευταίο: αν το  όνειρό σου είναι να υπηρετήσεις με αυταπάρνηση την Δημόσια εκπαίδευση, ξέχνα όλα τα παραπάνω, κάνε αίτηση για αναπληρώτρια, διάβασε, δώσε ΑΣΕΠ, μετανάστευσε στα πανέμορφα νησιά ή βουνά μας και αγωνίσου για την Δημόσια και δωρεάν παιδεία μας. Σε χρειαζόμαστε...  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2011, 09:10:26 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχοντας περάσει και από ιδιωτικό σχολείο αλλά και το διαγωνισμό ΑΣΕΠ συμφωνώ απόλυτα με τον "προγράψαντα" Panos2

Σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο σχεδόν πας με τον αυτόματο έχοντας έτοιμο υλικό, κατανομή διδακτικού χρόνου και ύλης και έτοιμες διαθεματικές δραστηριότητες.
Τον πρώτο χρόνο μου στο ιδιωτικό σχολείο έμαθα  πολύ περισσότερα οργανωτικά θέματα από ό,τι στο πανεπιστήμιο.

https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
'Ολα γίνονται. Εγώ φέτος έβγαλα μεταπτυχιακό με δουλειά και 3 παιδιά στο σπίτι. Το παν είναι το πρόγραμμα και η συνέπεια.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Σιγουρα γινεται αν το θελεις πολυ.Εγω διοριστηκα με τον ΑΣΕΠ του 2004  δουλευοντας σε δυο διαφορετικους φορεις και εχοντας δυο παιδια (1 πρωτακι και μια μικρουλα δυο ετων).Και ειμαι ΠΕ11.Δωσαμε 16000 καθηγητες ΦΑ για 230 θεσεις.Διαβαζα ομως καθημερινα για εξι μηνες .Σημαντικο ειναι η σωστη επιλογη βιβλιων.Ανταλασα βιβλια με 3 συναδελφους που και αυτοι περασαν και διοριστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος pransot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Δάσκαλος
    • Προφίλ
Έχοντας εργαστεί σε ιδιωτικό και έχοντας δώσει ΑΣΕΠ το 2005 και το 2009 έχω να πως τα εξής:

1. Η εργασία στο ιδιωτικό κατά πάσα πιθανότητα θα σου είναι πολύ σημαντικό εφόδιογια τη μετέπειτα πορεία σου ως δασκάλα.

2. Από οικονομικής απόψεως ούτε συζήτηση

3. Στον ΑΣΕΠ των δασκάλων οι περισσότεροι πήγαιναν χαβαλέ λόγω έλλειψης ανταγωνισμού. Αμφιβάλλω αν θα ξανασυμβεί αυτό.

4. Εξαρτάται πόση εμπιστοσύνη έχεις στον εαυτό σου και στο τι αποκόμισες από τς σπουδές σου. Υποθέτω πως τα τελευταία χρόνια με την άνοδο των βάσεων θα έχειανέβει και το -θεωρτηικό τουλάχιστον- επίπεδο των συναγωνιζομένων.

5. Και τις δύο φορές έδωσα χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ διάβασμα. Την πρώτη φορά ήμουν φαντάρος, αλλά είχα πάρει το πτυχίο πριν 8 μήνες, ενώ τη δεύτερη εργαζόμενος 4 χρόνια στο ιδιωτικό. Σε απόλυτους βαθμούς η επίδοσή μου ήταν περίπου ίδια. Τη μεν πρώτη φορά τα πήγα λίγο καλύτερα στα θεωρητικά παιδαγωγικά (Τι είπε ο τάδε...), τη δε δεύτερη στις διδακτικές λόγω εμπειρίας.


Μη μασάς, ζύγισε τις δυνάμεις σου και προχώρα. Αν ήσουν καλή φοιτήτρια και δεν έχεις κενά πιστέυω δε θα έχεις πρόβλημα...
Εκτός αν στενέψουν πολύ τα περιθώρια στους διορισμούς, πράγμα διόλου απίθανο.

Κρίνεις και αποφασίζεις
Δες τη θετική πλευρά της ζωής.
Αν αδυνατείς να τη δεις, επινόησέ την!

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ και ταυτοχρονα εργασια ως δασκαλος. ΓΙΝΕΤΑΙ;;;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:38:41 πμ »

Και το τελευταίο: αν το  όνειρό σου είναι να υπηρετήσεις με αυταπάρνηση την Δημόσια εκπαίδευση, ξέχνα όλα τα παραπάνω, κάνε αίτηση για αναπληρώτρια, διάβασε, δώσε ΑΣΕΠ, μετανάστευσε στα πανέμορφα νησιά ή βουνά μας και αγωνίσου για την Δημόσια και δωρεάν παιδεία μας. Σε χρειαζόμαστε...  :) :) :)

Το καλύτερο σχόλιο που έχει γραφτεί εδώ μέσα. Αν βλέπαμε όλοι τη δουλειά μας με τέτοια μάτια κι αν βέβαια και το Υπουργείο Παιδείας και ό,τι το ακολουθεί μας άφηνε να την δούμε έτσι, θα ήταν το πιο ευλογημένο επάγγελμα του κόσμου.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ και ταυτοχρονα εργασια ως δασκαλος. ΓΙΝΕΤΑΙ;;;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2011, 10:53:21 πμ »
Κι εγώ φέτος το καλοκαίρι έχω μπει σε αυτή την διαδικασία σκέψης.

Δουλεύω ήδη 6 χρόνια σε φροντιστήριο. Έχω δώσει δύο ΑΣΕΠ απλά δεν διαβασα για κανένανα από αυτούς. Από την ώρα βέβαια που αποφάσισα να δώσω σοβαρά ΑΣΕΠ και να διαβάσω έχει γίνει αυτός ο τεράστιος χαμός και κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνει ΑΣΕΠ και αν θα γίνει.

Κι εγώ σκέφτομαι : Να λιγοστέψω τα ιδιαίτερά μου για να έχω χρόνο για διάβασμα (βγάζοντας φυσικά πολύ λιγότερα χρήματα) ή να συνεχίσω όπως τα προηγούμενα χρόνια με πολλές ώρες εργασίας 1 το μεσημέρι με 10 το βράδυ και να διαβάζω όσο μπορώ τα Σαββατοκυριακα και τα πρωινα;

Το φροντιστήριο δεν το αφήνω, αν και φέτος εξαιτίας της κρίσης μπορεί και να μην έχω πληρες ωράριο ούτε και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος dairt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ και ταυτοχρονα εργασια ως δασκαλος. ΓΙΝΕΤΑΙ;;;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:50:48 μμ »
όλα γίνονται. προσωπικά δούλευα κι εγώ και το ταίρι μου σε εταιρεία, 12ωρα και με συνεχείς μετακινήσεις σε 2 κ 3 νομούς. κουβαλούσα τα βιβλία μου ακόμα και στα ξενοδοχεία ώστε να διαβάζω τα βράδια και τα πρωινά. περάσαμε και οι δυο. αν δουλεύεις ως εκπαιδευτικός - οπουδήποτε- θεωρώ ότι θα τα καταφέρεις αν το θέλεις πραγματικά.
εύχομαι καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος NikolaosM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ και ταυτοχρονα εργασια ως δασκαλος. ΓΙΝΕΤΑΙ;;;
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:11:39 μμ »
Οι συνάδελφοι που είναι στον, κλειδωμένο πλέον από πέρσι, Ενιαίο Πίνακα Διορισμών, αν δεν συμμετάσχουν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, θα διοριστούν με το 40%; Ή πλέον θα διορίζονται μόνο με ΑΣΕΠ; Ξέρετε δηλαδή αν θα καταργηθεί το 60-40 ή αν πρέπει  να εξαντληθούν πρώτα οι Ενιαίοι; Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159850
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.