*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 90835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 14, 2011, 02:56:59 μμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 14, 2011, 03:15:42 μμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!
ολα τα προηγούμενα χρόνια όσοι δούλευαν σε κεε δεν μπορούσαν να δουλευουν και σε σδε, το ιδιο συνεβει και πέρυσι οσοι ειχαν ασφαλιστικό φορέα το ικα δεν μπορούσαν να δουλέουν σε σδε και ιεκ ταυτόχρονα αφου τα ιεκ ειχαν περασει στο ιδεκε. Υπάρχει εσωτερικη εγκλυκλιος που αναρτηθηκε περυσι στα ιεκ

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:08:26 μμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!
ολα τα προηγούμενα χρόνια όσοι δούλευαν σε κεε δεν μπορούσαν να δουλευουν και σε σδε, το ιδιο συνεβει και πέρυσι οσοι ειχαν ασφαλιστικό φορέα το ικα δεν μπορούσαν να δουλέουν σε σδε και ιεκ ταυτόχρονα αφου τα ιεκ ειχαν περασει στο ιδεκε. Υπάρχει εσωτερικη εγκλυκλιος που αναρτηθηκε περυσι στα ιεκ
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, μηπως τωρα με το απυ αλλαζουν τα πραγματα; λεω εγω τωρα...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:17:19 μμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!
ολα τα προηγούμενα χρόνια όσοι δούλευαν σε κεε δεν μπορούσαν να δουλευουν και σε σδε, το ιδιο συνεβει και πέρυσι οσοι ειχαν ασφαλιστικό φορέα το ικα δεν μπορούσαν να δουλέουν σε σδε και ιεκ ταυτόχρονα αφου τα ιεκ ειχαν περασει στο ιδεκε. Υπάρχει εσωτερικη εγκλυκλιος που αναρτηθηκε περυσι στα ιεκ
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, μηπως τωρα με το απυ αλλαζουν τα πραγματα; λεω εγω τωρα...
δεν το νομίζω, ο σκοπός είναι να μειωθεί η ανεργία, αρα ολοι θα πάρουν απο 3 τουλαχιστον ωρες σε μια δομή του ιδεκε για να μη μπορει κανεις να βγει στο επιδομα ανεργιας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:39:16 πμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!
ολα τα προηγούμενα χρόνια όσοι δούλευαν σε κεε δεν μπορούσαν να δουλευουν και σε σδε, το ιδιο συνεβει και πέρυσι οσοι ειχαν ασφαλιστικό φορέα το ικα δεν μπορούσαν να δουλέουν σε σδε και ιεκ ταυτόχρονα αφου τα ιεκ ειχαν περασει στο ιδεκε. Υπάρχει εσωτερικη εγκλυκλιος που αναρτηθηκε περυσι στα ιεκ
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, μηπως τωρα με το απυ αλλαζουν τα πραγματα; λεω εγω τωρα...
στο τηλεφωνο που ειχα παρει το ιδεκε την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι αυτο καταργηται δλδ μπορει καποιος να εργαζεται απο φετος σε πανω απο μια δομη ιδεκε

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 16, 2011, 01:37:05 μμ »
παιδια καλησπέρα!!!μπορει να μου πει κάποιος που αναφερεται πως οταν κάποιος δουλεψει πχ ως ωρομισθιος στα σδε δεν μπορει να δουλεψει και σε κάποια άλλη δομη του Ιδεκε; Ευχαριστω και καλη επιτυχια σε όλους!
ολα τα προηγούμενα χρόνια όσοι δούλευαν σε κεε δεν μπορούσαν να δουλευουν και σε σδε, το ιδιο συνεβει και πέρυσι οσοι ειχαν ασφαλιστικό φορέα το ικα δεν μπορούσαν να δουλέουν σε σδε και ιεκ ταυτόχρονα αφου τα ιεκ ειχαν περασει στο ιδεκε. Υπάρχει εσωτερικη εγκλυκλιος που αναρτηθηκε περυσι στα ιεκ
Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, μηπως τωρα με το απυ αλλαζουν τα πραγματα; λεω εγω τωρα...
στο τηλεφωνο που ειχα παρει το ιδεκε την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι αυτο καταργηται δλδ μπορει καποιος να εργαζεται απο φετος σε πανω απο μια δομη ιδεκε
ισως να δοθμε την προκυρυξη των ιεκ και μετα βλέπουμε. Παντως δεν παίζει καμια αναγνώριση προυπηρεσιας με ασφαλιστικο φορεα το τεβε

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:28:51 μμ »

Ελλη, εχεις δικιο. Ελπιζω να σε ακουσουν τα παιδια γιατι τους βλεπω να τρεχουν. Να προσθεσω οτι συμφερει μονο αυτους που εχουν ηδη μπλοκακι ανοικτο. Οποιος θελει μας ακουει.
Ελλη να σε ρωτησω σχετικα με την αποδειξη δαπανων. Τι ακριβως γινεται με αυτο? Εμενα με εβαλαν με αυτο το καθεστως φετος στα ιεκ γιατι ενω ειμαι μηχανικος στο ΤΣΜΕΔΕ δεν με εβαζαν στο ΙΚΑ σαν μισθωτο + εγω δεν ηθελα να τους κοψω ΑΠΥ (για διαφορους λογους). Οποτε αυθαιρετα αποφασισαν να με βαλουν στο καθεστως αυτο. Με συμφερει καταρχας? Θα παρω "πισω" το 20% (δηλ θα παρω βεβαιωση παρακρατησης 20% - κατι αναλογο με π.χ. την εταιρια στη οποια ειμαι εξωτερικος συνεργατης)?
[/quote]

Καθυστερημένα απαντώ, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω. Εάν η αμοιβή σου από το ΙΕΚ δεν ξεπερνά τις 5.000, έκανες πολύ καλά και αρνήθηκες μπλοκάκι και ΑΠΥ. Η απόδειξη δαπανών έχει παρακράτηση 23%. Το 3% είναι το χαρτόσημο (υπέρ πίστεως και πατρίδος), αλλά το 20% θα σου επιστραφεί οπωσδήποτε. 

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 16, 2011, 08:11:01 μμ »
 Εάν η αμοιβή σου από το ΙΕΚ δεν ξεπερνά τις 5.000, έκανες πολύ καλά και αρνήθηκες μπλοκάκι και ΑΠΥ
Παράθεση

Δηλαδή αν η αμοιβή δεν ξεπερνά τις 5000 μπορούμε να αρωηθούμε το μπλοκάκι και ΑΠΥ?

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:25:59 πμ »

Καθυστερημένα απαντώ, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω. Εάν η αμοιβή σου από το ΙΕΚ δεν ξεπερνά τις 5.000, έκανες πολύ καλά και αρνήθηκες μπλοκάκι και ΑΠΥ. Η απόδειξη δαπανών έχει παρακράτηση 23%. Το 3% είναι το χαρτόσημο (υπέρ πίστεως και πατρίδος), αλλά το 20% θα σου επιστραφεί οπωσδήποτε.

Ελλη, σε ευχαριστω για την απαντηση. Οχι δεν ξεπερνα τα 5000 (1100 εχω! ουαου!). Αν ξεπερνουσε, με ποια λογικη συμφερει? Να σου πω τωρα που εμαθα τι ειναι η αποδειξη δαπανης, νομιζω οτι ουτε ΙΚΑ συμφερει, σωστα? Ικα σου κανει παρακρατηση 13% νομιζω?

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:28:20 πμ »

Δηλαδή αν η αμοιβή δεν ξεπερνά τις 5000 μπορούμε να αρωηθούμε το μπλοκάκι και ΑΠΥ?

Κανονικα ΔΕΝ ειμαστε υποχρεωμενοι σε μπλοκακι (για ΙΕΚ μιλαμε παντα!), ουτε καν οι μηχανικοι. Διαβασε παραπανω, νομιζω τα μπερδεψες.

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:58:49 μμ »
ασχετο και σχετικο με την ολη συζητηση...ξερουμε αν εχουμε πληρωθει τα παντα απο τα σχολεια δευτερης ευκαιριας και το ΙΔΕΚΕ...καποιοι ισχυριζονται οτι μενει ενα ποσο ακομα...να μας καταβληθει...ειναι καποιος ο οποιος γνωριζει...πρεπει να το ξερουμε και αυτο....ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 19, 2011, 12:42:31 πμ »

Ελλη, σε ευχαριστω για την απαντηση. Οχι δεν ξεπερνα τα 5000 (1100 εχω! ουαου!). Αν ξεπερνουσε, με ποια λογικη συμφερει? Να σου πω τωρα που εμαθα τι ειναι η αποδειξη δαπανης, νομιζω οτι ουτε ΙΚΑ συμφερει, σωστα? Ικα σου κανει παρακρατηση 13% νομιζω?
[/quote]

Αν το εισόδημά σου ετησίως από εξωτερική (και όχι μισθωτή) συνεργασία ξεπερνούσε τις 5.000, θα ήσουν υποχρεωμένος να κόβεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος με μπλοκάκι, βιβλία κ.λπ. Γι' αυτό και η ΑΠΥ συμφέρει μόνον αυτούς που έχουν κάποιους πελάτες μηνιαίως, συγκεντρώνουν ένα εισόδημα και δικαιολογείται και το ΤΕΒΕ σε αυτήν την περίπτωση. Αλλιώς ασφαλίζονται στο εκάστοτε ταμείο για μερική εργασία (κάτι που αποφεύγουν οι εργοδότες) ή κόβουν απλή απόδειξη δαπανών. Γι' αυτό η απορία μου εξαρχής ήταν πώς είναι δυνατόν να μας περιορίζει το καθεστώς των ΣΔΕ στην ΑΠΥ, αφού με την ωρομισθία είναι βέβαιο ότι δεν θα ξεπερνά κανείς τις 5.000 ετησίως. Λυπάμαι για τις καθυστερημένες απαντήσεις, ελπίζω να βοήθησα κάπως. Από την πλευρά μου, πάντως, να ξεκαθαρίσω ότι ενώ με ενδιαφέρουν τα ΣΔΕ, αρνούμαι να κάνω αίτηση με τέτοιες συνθήκες συνεργασίας. (Νομίζω ότι εάν δεν περίμενα και φέτος αναπλήρωση και δεν είχα εναλλακτικές εκτός της ωρομισθίας, θα είχα υποβάλει ένσταση στη συγκεκριμένη εγκύκλιο).

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 19, 2011, 10:36:51 πμ »
το θεμα εκλεισε.....
ΘΕΜΑ: Ένσταση κατά Πρόσκλησης Ενδιαφέροντος για Εκπαιδευτές Σ.Δ.Ε.

Σε απάντηση της προαναφερομένης Ένστασής σας, σας γνωρίζουμε ότι:
1.   Τα εκτελεστικά όργανα (όπως είναι το Ι.Δ.ΕΚ.Ε.) δεν είναι δυνατόν να ακυρώνουν ή τροποποιούν πράξεις κανονιστικού χαρακτήρα προϊσταμένων οργάνων (όπως είναι η Γ.Γ.Δ.Β.Μ.), στα πλαίσια των οποίων έχει εκδοθεί η συγκεκριμένη Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος.
2.   Δεν υφίσταται άλλωστε λόγος τροποποιήσεως διότι:
α) η Πρόσκληση αφορά σε συγκεκριμένο πρόγραμμα/ έργο συγχρηματοδοτούμενο, και η χρηματοδότηση της Ε.Ε. έχει ορισμένο χρονικό όριο,
β) κατά την άποψή μας οι συγκεκριμένες συμβάσεις είναι συμβάσεις έργου, των οποίων η διάρκεια δεν είναι νοητό να ξεπερνά τα χρονικά όρια της περαίωσης των συγκεκριμένων έργων, και δεν είναι επιτρεπτή επ’ αυτών η αναλογική εφαρμογή διατάξεων που αφορούν στις συμβάσεις αορίστου χρόνου, δεδομένου μάλιστα ότι πρόκειται περί έργων χρηματοδοτουμένων από την Ε.Ε., και
γ) η έκδοση Α.Π.Υ. είναι υποχρεωτική εκ του νόμου (παρ. 6 άρθρου 25 ν. 3846/2010, ΦΕΚ 66Α /11-5-2010 και άρθρο 46 του ν. 3996/2011, ΦΕΚ 170Α/5-8-2011).

Για τους λόγους αυτούς η ένστασή σας δεν γίνεται δεκτή.

               Ο Διευθύνων Σύμβουλος

                 Παναγιώτης Καπούλας

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:35:22 μμ »
καλησπέρα
καταφέρατε να κανετε  την αίτηση για σδε?εμένα κατι γινεται και δεν προχωράει το σύστημα,
επίσης έχω αλλη μια τεραστια απορία,
στην προκύρηξη λεει οτι μπορούμε να κάνουμε σε ενα  μονο σδε αίτηση ,
εγω πως μπορώ να ξέρω αν στο δικό μου τομεα (εικαστικής αγωγής )υπάρχει θέση  για το σδε στο οποίο σκέφτομαι να κάνω αίτηση?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 154
Σύνολο: 159

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.