*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012  (Αναγνώστηκε 87598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:22:57 μμ »
ορίστε από την εγκύκλιο αναπληρωτών του 2007-2088 αντιγράφω

     ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Όσοι επιθυμούν να διοριστούν ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί κατά το σχολικό έτος 2007-2008 από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (30μηνο – 40%) υποχρεούνται να υποβάλουν αίτηση με την παρούσα εγκύκλιο για ένταξη στον πίνακα αυτό. Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης δεν είναι δυνατός ο διορισμός τους.


γεια σου rozy.............τι γινεται με αυτο το θεμα?στην β/θμια που πηγα σημερα δεν ξερουν να απαντησουν με σιγουρια.μηπως αν δεν το τσεκαρουμε δεν θα ειμαστε στους πινακες διοριστεων του 11/12?εγω ανηκω σστο 40%....τι να κανω?κανεις δεν ξερει αν μας διορισει.
Για να έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση διορισμού τον Αυγουστο πρέπει να κάνεις αίτηση αναπληρωτή, γιατί κάθε χρόνο ξανακαταρτίζεται ο ενιαίος διορισμών (άσχετα που φέτος δε θα έχει ιδιαίτερες καραμπόλες λόγω μη προσμέτρησης προϋπηρεσίας). Αν τώρα δε θες να δηλώσεις καμία περιοχή πρέπει να καταθέσεις απλά την αίτηση τσεκάροντας μόνο το κουτάκι που λέει, "Καταθέτω αίτηση για να έχω δικαίωμα διορισμού"(κάπως έτσι). Αν δηλώσεις έστω και μία περιοχή, δε χρειάζεται ρσεκάρισμα το κουτάκι αυτό.

το κουτάκι είναι για όλους ή μόνο για τους 24/30μηνίτες;
γιατί μπορεί κάποιος που είναι σε πολλούς κλάδους να μη θέλει να διοριστεί αναπληρωτής στη γενική π.χ. αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:33:46 μμ »
Στο  πρωτο  φυλλο της  αιτησης  υπαρχει  κουτακι  με  επικεφαλίδα " Πρόσληψη  ως  αναπληρωτή  και  παραμονή  σε  ιδιωτικό  σχολείο  κατά  το  σχολ. ετος.....". αυτο αναφερεται   στους απολυμένους  απο  ιδιωτικά  σχολεία  ή  και  σε  κάτι  άλλο; αν  γνωρίζει  καποιος  παρακαλω  ας  απαντησει :)

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:36:53 μμ »
Στην Αίτηση-Δήλωση στο Πεδίο «Β. Ωρομίσθιοι» λέει πως θα δηλώνουμε μια μόνο περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης, αλλά από κάτω έχει κουτάκι με 52 επιλογές! Τι είναι αυτό; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;
Επιπλέον φέτος θα πάρουν στα ολοήμερα δημοτικά μόνο Ωρομίσθιους; Κάτι τέτοιο σαν να υπονοεί νομίζω! Ε;;;
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:20:55 μμ »
Σε περιπτωση που εκτακτα καλυπτει κενα και με δευτερη αναθεση ισως και στην συνεχεια αυτα καλυφθουν. Π.χ. προσλαμβανεται καθηγητης αγγλικης για καποιες ωρες αγγλικων και συμπληρωματικα κανει και καποιες ωρες ιστοριας μεχρι που διοριζεται φιλολογος
Eπίσης σε περίπτωση που γυρίσει κάποιος από άδεια ασθένειας, μητρότητας ίσως; Ειδικά σε κλάδους και ειδικότητες με λίγες ώρες και υπεραριθμίες σε κάποιες περιοχές, αλλά θα είναι μεγάλη γκαντεμιά να γίνει, μάλλον εννοεί για αύξηση ωρών όχι μείωση.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:44 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:48:46 μμ »
Στην Αίτηση-Δήλωση στο Πεδίο «Β. Ωρομίσθιοι» λέει πως θα δηλώνουμε μια μόνο περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης, αλλά από κάτω έχει κουτάκι με 52 επιλογές! Τι είναι αυτό; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;
Επιπλέον φέτος θα πάρουν στα ολοήμερα δημοτικά μόνο Ωρομίσθιους; Κάτι τέτοιο σαν να υπονοεί νομίζω! Ε;;;
Ευχαριστώ!!!

Ως γνωστόν καθε περιφέρεια έχει κάποιους νομούς και κάθε νομός κάποιες περιοχές Α, Β κ.τ.λ. Αυτές αναγράφεις έκεί κι ας μην είναι 52 που κολλάς;

Αποσυνδεδεμένος melnar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:29:09 πμ »

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Ι: Σε περίπτωση πρόσληψης εκπ/κού (που ήδη απασχολείται με πλήρες ωράριο διδασκαλίας σε ιδιωτικό σχολείο) ως αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας στη δημόσια εκπ/ση, χρήση των διατάξεων της παρ. β και γ του ν.3475/2006 γίνεται για το μειωμένο ωράριο διδασκαλίας. Εφόσον ο εκπ/κός παραμείνει στο ιδιωτικό σχολείο και δεν κάνει χρήση των εν λόγω διατάξεων ισχύουν οι προβλεπόμενες κυρώσεις (παρ.7 του παρόντος κεφαλαίου).
Υπό το πρίσμα, λοιπόν, των διατάξεων του ν. 3848/2010 - βάσει των οποίων στους πίνακες αναπληρωτών δεν προστίθεται προϋπηρεσία μετά τις 30-06-2010, ενώ και η δημόσια και η ιδιωτική προϋπηρεσία προσμετρούνται με την ίδια βαρύτητα στους τελικούς πίνακες του άρθρου 3 του ΑΣΕΠ - είναι σαφές ότι οι εκπ/κοί που απασχολούνται σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο διδασκαλίας θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί κατά τη συμπλήρωση της αίτησης αναπληρωτή.


Δεν καταλαβα αυτη τη νεα επισημανση που υπαρχει για εκεινους που αξιοποιουν το νομο για αναγνωριση μια χρονιας σε ιδιωτικο ως δημοσια προυπηρεσια (σελίδα 4, παραγραφος 4).

Αρα αφου ειναι το ιδιο πραγμα ιδιωτικοι και δημοσιοι στον ΑΣΕΠ τοτε γιατι υπαρχει αυτος ο νομος?????? Μηπως για τον πινακα προσληψεων (αναπληρωτες) και οχι διορισμων (ΑΣΕΠ)? Αφου και παλι υποτιθεται οτι πια οι πινακες αναπληρωτων θα τροφοδοτουνται με επιτυχοντες ΑΣΕΠ μονο. Τι περιεργη επισημανση....


Αποσυνδεδεμένος melnar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 09, 2011, 03:30:17 πμ »


ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Ι: Σε περίπτωση πρόσληψης εκπ/κού (που ήδη απασχολείται με πλήρες ωράριο διδασκαλίας σε ιδιωτικό σχολείο) ως αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας στη δημόσια εκπ/ση, χρήση των διατάξεων της παρ. β και γ του ν.3475/2006 γίνεται για το μειωμένο ωράριο διδασκαλίας. Εφόσον ο εκπ/κός παραμείνει στο ιδιωτικό σχολείο και δεν κάνει χρήση των εν λόγω διατάξεων ισχύουν οι προβλεπόμενες κυρώσεις (παρ.7 του παρόντος κεφαλαίου).
Υπό το πρίσμα, λοιπόν, των διατάξεων του ν. 3848/2010 - βάσει των οποίων στους πίνακες αναπληρωτών δεν προστίθεται προϋπηρεσία μετά τις 30-06-2010, ενώ και η δημόσια και η ιδιωτική προϋπηρεσία προσμετρούνται με την ίδια βαρύτητα στους τελικούς πίνακες του άρθρου 3 του ΑΣΕΠ - είναι σαφές ότι οι εκπ/κοί που απασχολούνται σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο διδασκαλίας θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί κατά τη συμπλήρωση της αίτησης αναπληρωτή.


Δεν καταλαβα αυτη τη νεα επισημανση που υπαρχει για εκεινους που αξιοποιουν το νομο για αναγνωριση μια χρονιας σε ιδιωτικο ως δημοσια προυπηρεσια (σελίδα 4, παραγραφος 4).

Αρα αφου ειναι το ιδιο πραγμα ιδιωτικοι και δημοσιοι στον ΑΣΕΠ τοτε γιατι υπαρχει αυτος ο νομος?????? Μηπως για τον πινακα προσληψεων (αναπληρωτες) και οχι διορισμων (ΑΣΕΠ)? Αφου και παλι υποτιθεται οτι πια οι πινακες αναπληρωτων θα τροφοδοτουνται με επιτυχοντες ΑΣΕΠ μονο. Τι περιεργη επισημανση....

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:33:12 πμ »
Στις 30-6-2010 εγω ειχα 20 μηνες προυπηρεσια,στις 30-6-2011 εχω περιπου 30 μηνες.το κουτακι που λεει οτι επιθυμω να ενταχθω στο 24μηνο το τσεκαρω η οχι δεδομενου οτι κλειδωσαν οι πινακες;Κι αν τους ξεκλειδωσει θα μενω εξω απτο 24μηνο;Εσεις τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:38:21 πμ »
Στην Αίτηση-Δήλωση στο Πεδίο «Β. Ωρομίσθιοι» λέει πως θα δηλώνουμε μια μόνο περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης, αλλά από κάτω έχει κουτάκι με 52 επιλογές! Τι είναι αυτό; Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;
Επιπλέον φέτος θα πάρουν στα ολοήμερα δημοτικά μόνο Ωρομίσθιους; Κάτι τέτοιο σαν να υπονοεί νομίζω! Ε;;;
Ευχαριστώ!!!
Πάντως ξεχωριστή αίτηση για ολοήμερα δεν μπορούσαμε να κάνουμε φέτος

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:38:41 πμ »
Στις 30-6-2010 εγω ειχα 20 μηνες προυπηρεσια,στις 30-6-2011 εχω περιπου 30 μηνες.το κουτακι που λεει οτι επιθυμω να ενταχθω στο 24μηνο το τσεκαρω η οχι δεδομενου οτι κλειδωσαν οι πινακες;Κι αν τους ξεκλειδωσει θα μενω εξω απτο 24μηνο;Εσεις τι λετε;

Δυστυχώς δεν μπορείς να το τσεκάρεις. Κι εγώ είμαι πολύ κοντά, λίγο πάνω από σένα, αλλά το λέει ξεκάθαρα. Όσοι έχουν συμπληρώσει 24μηνο (23,5 για την ακρίβεια) έως και 30-6-2010.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 08:40:29 πμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 09, 2011, 12:44:39 μμ »
Κοιταξτε εγω τελικά εβάλα 25 ακω 5 αμω στα 40-45 λεπτά απο το σπίτι μου μη γίνει κ καμία στραβη κ πάρει πολλούς αμω κ την πατήσουμε..το κουτάκι δεν το εβάλα, πάντως αν δεν είχα υποχρεώσεις ή είχα μεγάλα παιδια θα το εβαζα

Εννοεις δεν εβαλες το κουτακι για αμω ή για ακω; Εγω προβληματιζομαι γιατι αν εχει θεση ακω εστω και στην αλλη ακρη γιατι να μην παω ακω αλλα να προηγηθει η επιλογη μου αμω καπου κοντα; Απο περσυ απο οτι θυμαμαι μου ειχαν πει πως προηγουνται οι συγκεκριμενες επιλογες (ειτε αμω, ειτε ακω) και μετα πανε στα κουτακια. Που σημαινει πως μπορει να παω αμω π.χ. στην Αθηνα αν το εχω δηλωσει τη στιγμη που μπορει να υπαρχει θεση ακω εστω και στο εβρο. Δεν ξερω τι να κανω  :-\ :( :'(

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 09, 2011, 12:57:08 μμ »
Στις 30-6-2010 εγω ειχα 20 μηνες προυπηρεσια,στις 30-6-2011 εχω περιπου 30 μηνες.το κουτακι που λεει οτι επιθυμω να ενταχθω στο 24μηνο το τσεκαρω η οχι δεδομενου οτι κλειδωσαν οι πινακες;Κι αν τους ξεκλειδωσει θα μενω εξω απτο 24μηνο;Εσεις τι λετε;

Δυστυχώς δεν μπορείς να το τσεκάρεις. Κι εγώ είμαι πολύ κοντά, λίγο πάνω από σένα, αλλά το λέει ξεκάθαρα. Όσοι έχουν συμπληρώσει 24μηνο (23,5 για την ακρίβεια) έως και 30-6-2010.

κ αυτο το τσεκαρεις μονο αν εχεις 24 κ επιτυχια ασεπ ε;
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 09, 2011, 12:59:19 μμ »
Γνωριζει κανεις τι ειναι το 7 κουτακι (προγραμμα εξειδικευμενης εκπαιδευτικης υποστηριξης για ενταξη μαθητων με αναπηρια ή ειδικες εκπαιδευτικες αναγκες;) και αν χρειαζεται καποιο ειδικο προσον για να το δηλωσει κανεις;; Οι αρμοδιοι δε γνωριζουν και ρωτανε ο ενας τον αλλον.. Ειναι ολοι ασχετοι ή εγω πεφτω στις περιπτωσεις;;  :o

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στην εγκυκλιο αναπληρωτων 2011-2012
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:01:22 μμ »
Στις 30-6-2010 εγω ειχα 20 μηνες προυπηρεσια,στις 30-6-2011 εχω περιπου 30 μηνες.το κουτακι που λεει οτι επιθυμω να ενταχθω στο 24μηνο το τσεκαρω η οχι δεδομενου οτι κλειδωσαν οι πινακες;Κι αν τους ξεκλειδωσει θα μενω εξω απτο 24μηνο;Εσεις τι λετε;

Δυστυχώς δεν μπορείς να το τσεκάρεις. Κι εγώ είμαι πολύ κοντά, λίγο πάνω από σένα, αλλά το λέει ξεκάθαρα. Όσοι έχουν συμπληρώσει 24μηνο (23,5 για την ακρίβεια) έως και 30-6-2010.

κ αυτο το τσεκαρεις μονο αν εχεις 24 κ επιτυχια ασεπ ε;

Κι εγω ,οπως και πολυ αλλοι, ενα απο τα ιδια.. Αν δεν ηταν η τροικα τωρα θα εκανα αιτηση διορισμου με σχεδον 30μηνο (+ επιτυχια σε ασεπ..) Αν........  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161387
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.