*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 502238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2870 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:09:35 μμ »
Σε ποιά ειδικότητα από αυτές που ανακοινώθηκαν χτες προσλήφθηκαν όντως 20% του συνόλου τρίτεκνοι;

Στέλιο, πραγματικά δεν ξέρω.Το ποσοστό μου φαίνεται μεγαλό αλλά επικαλέστηκα όπως είδες μια αναφορά συναδέλφου που είδα εδώ. Μπορούμε να το διαπιστώσουμε από την προκηρυξη και εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2871 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:24:33 μμ »
1ον: Οι αναπληρωτές που προσλαμβάνονται μέσω ΕΣΠΑ έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα και ακριβώς τις ίδιες υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους αναπληρωτές. Πέρσι άργησαν να ξεκινήσουν οι πληρωμές τους...αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησαν στις περισσότερες δευτεροβάθμιες δεν παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα...Επειδή τα χρήματα του ΕΣΠΑ είναι από κοινοτικά κονδύλια είναι λίγο πιο αυστηρά κάποια πράγματα (περισσότερο τυπικά και λιγότερο ουσιαστικά)...Μισθός, προϋπηρεσία, ωράριο κ.λ.π. τα ίδια...

2ον: Το σύστημα του υπουργείου τοποθετεί κατά προτεραιότητα τους υποψηφίους του πίνακα Α οι οποίοι προσλαμβάνονται σε ποσοστό 20% επί του συνόλου των προσλήψεων. Έχουν όλοι πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας ή ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω...επίσης προτάσσονται (στον Πίνακα Β τώρα) όλοι οι υποψήφιοι που έχουν παιδί με ειδικές ανάγκες! όποιος υπαινίσσεται έστω και το παραμικρό γι΄αυτούς τους ανθρώπους  :o είναι τουλάχιστον γαϊδούρι!!!

3ον: Δεν προσλαμβάνονται έξτρα τρίτεκνοι σε ποσοστό 10% παρά μόνο τόσοι ώστε στο σύνολο αυτών που έχουν προσληφθεί οι τρίτεκνοι να αποτελούν ένα 10%.Δεν μιλάμε για πολλά άτομα έξτρα και κακώς το κάνετε θέμα! Σε μερικές μάλιστα ειδικότητες...(π.χ. ΠΕ04.01 γενικής) δε μιλάμε για τελευταίο μη τρίτεκνο που προσλήφθηκε καθώς το 10% συμπεριλαμβάνεται σχεδόν εξ΄ολοκλήρου στο σύνολο των προσληφθέντων...

4ον: Η παράλληλη θα βγεί αμέσως μετά την ολοκλήρωση της α΄φάσης της Β/θμιας...Η β΄φάση της ειδικής Οκτώβριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:26:33 μμ από Icarus »
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2872 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:35:50 μμ »
1ον: Οι αναπληρωτές που προσλαμβάνονται μέσω ΕΣΠΑ έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα και ακριβώς τις ίδιες υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους αναπληρωτές. Πέρσι άργησαν να ξεκινήσουν οι πληρωμές τους...αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησαν στις περισσότερες δευτεροβάθμιες δεν παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα...Επειδή τα χρήματα του ΕΣΠΑ είναι από κοινοτικά κονδύλια είναι λίγο πιο αυστηρά κάποια πράγματα (περισσότερο τυπικά και λιγότερο ουσιαστικά)...Μισθός, προϋπηρεσία, ωράριο κ.λ.π. τα ίδια...

2ον: Το σύστημα του υπουργείου τοποθετεί κατά προτεραιότητα τους υποψηφίους του πίνακα Α οι οποίοι προσλαμβάνονται σε ποσοστό 20% επί του συνόλου των προσλήψεων. Έχουν όλοι πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας ή ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω...επίσης προτάσσονται (στον Πίνακα Β τώρα) όλοι οι υποψήφιοι που έχουν παιδί με ειδικές ανάγκες! όποιος υπαινίσσεται έστω και το παραμικρό γι΄αυτούς τους ανθρώπους  :o είναι τουλάχιστον γαϊδούρι!!!

3ον: Δεν προσλαμβάνονται έξτρα τρίτεκνοι σε ποσοστό 10% παρά μόνο τόσοι ώστε στο σύνολο αυτών που έχουν προσληφθεί οι τρίτεκνοι να αποτελούν ένα 10%.Δεν μιλάμε για πολλά άτομα έξτρα και κακώς το κάνετε θέμα! Σε μερικές μάλιστα ειδικότητες...(π.χ. ΠΕ04.01 γενικής) δε μιλάμε για τελευταίο μη τρίτεκνο που προσλήφθηκε καθώς το 10% συμπεριλαμβάνεται σχεδόν εξ΄ολοκλήρου στο σύνολο των προσληφθέντων...

4ον: Η παράλληλη θα βγεί αμέσως μετά την ολοκλήρωση της α΄φάσης της Β/θμιας...Η β΄φάση της ειδικής Οκτώβριο...

Πιστεύω ότι κάλυψες πολλούς με την απάντησή σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2873 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:54:52 μμ »
και κάτι άλλο...εδώ και χρόνια γίνεται κουβέντα για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη...
-εγώ που έχω μεγαλύτερο βαθμό Πτυχίου
-όχι εγώ που έγραψα καλύτερα στον ΑΣΕΠ
-εγώ που έχω μεταπτυχιακό
-όχι εγώ που έχω προϋπηρεσία
κ.λ.π.
ας μη μας κάνει η ανάγκη για δουλειά να υποτιμάμε τα προσόντα των άλλων και να χάσουμε την ανθρωπιά μας

π.χ προϋπηρεσία vs μεταπτυχιακές σπουδές, ΑΣΕΠ vs βαθμό πτυχίου κ.λ.π

για ότι απόκτησε κανένας έβαλε κόπο και χρόνο... και μην ακούω απόψεις (sic) για πληρωμένα σεμινάρια και πληρωμένα μεταπτυχιακά και άλλες τέτοιες αηδίες....
για όλα πληρώνουμε...
1ον: φροντιστήρια και ιδιαίτερα γαι να μπούμε στο Πανεπιστήμιο...
2ον: για να σπουδάσουμε και να πάρουμε το βασικό πτυχίο...
3ον: για ξένες γλώσσες, νοηματικές, ECDL κ.λ.π
4ον: για ετήσια σεμινάρια πάσης φύσεως (το αντίστοιχο στα αγγλικά είναι το PgDip)
5ον: για μεταπτυχιακά ετήσια (MSC, MA, MeD), και διετή (MPhil)

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ και να θεωρεί ότι αυτά που απέκτησε αυτός τα πήρε με την αξία του και οι άλλοι απλά πλήρωσαν ή ήταν βύσματα...
Η αιώνια κουβέντα στο pde με τους ΑΣΕΠόπληκτους τους ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΟπληκτους κ.λ.π

Και τέλος ναι φίλοι μου υπάρχουν και ΟΡΘΩΣ υπάρχουν και κάποια κοινωνικά κριτήρια σε αυτήν την κωλοχώρα που τα έχει ισοπεδώσει όλα για ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (ΑμΕΑ, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, γονείς παιδιών με αναπηρία )...μόνο οι ανάλγητοι εποφθαλμιούν αυτές τις θέσεις...ή γκρινιάζουν... :(



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:09:38 μμ από Icarus »
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος panos03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2874 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:56:37 μμ »

μπορει καποιος να εκτιμησει σε ποιες περιοχες δεν εχουν καλεσει ΠΕ03.50?
Η α φαση μου φανηκε αρκετα μεγαλη σε σχεση με περισυ και ισως η β φαση να ειναι αρκετα μικρη...ελπιζω να κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος peramparam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2875 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:57:22 μμ »
Πολύ κατατοτιστικό icarus. Για όποιον πραγματικά έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας, είτε ο ίδιος, είτε το παιδί του ούδε ένας υπαινιγμός. Η υγεία πάνω απ' όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2876 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:59:48 μμ »
Λοιπον αυτο που εγινε με τους τριτεκνους ειναι απαραδεκτο και εξηγουμε

Αν το Υπουργειο συνεχισει με αυτη την τακτικη σε λιγο θα προσλαμβανει τους δικους του στα μερη που θελει και δεν θα κουνιεται φυλο. Ολοι θα ξερετε οτι απο παλια τις θεσεις στα ειδικα ΤΕΕ τις καταλαμβανουν μονιμοι χωρις τα απαραιτητα προσοντα κοβωντας θεσεις απο συναδελφους αναπληρωτες. Και δεν κουνιεται φυλο. Αυτο με τους τριτεκνους αν και ξερω πως πολλοι εκνευριζονται και δεν τους συμφερει η ποσοστωση 20% ειναι μεγαλη απατεωνια απο μερους του Υ πουργειου. Σας λεω οτι εχει ξαναγινει και κινηθηκαν οι θιγομενοι τηλεφωνικα και κατοπιν νομικα και προσληφθηκαν επιπλεον τριτεκνοι χωρις να ανακοινωθουν ονοματα στο internet Απο το Υπουργειο επικαλεστηκαν λαθος του συστηματος Αυτο συνεβει εν ετει 2009 Εχω ονοματα συναδελφων που προσληφθηκαν αναπληρωτες και δεν μπορειτε να τα βρειτε στο ιντερνετ Αλλα μπορειτε να δειτε την προυπηρεσια που πηραν για να μην νομισετε οτι γραφω οτι να ναι. Οσοι θιγονται ας μου στειλουν pm να τους καθοδηγησω Μην το αφησετε ετσι

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2877 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:04:05 μμ »
Icarus αντιγράφω από τους Όροι χρήσης και πρόσβασης: http://www.pde.gr/index.php?topic=13

...
Μερικές λέξεις προφανώς δεν μπορούν να λογοκριθούν αυτόματα από το software του forum. Για παράδειγμα η φράση "Φοβερό φίλε!" είναι αποδεκτή. Όμως η φράση "Είπες μ@λ@κία τώρα!" δεν είναι!
...

Παρακαλώ διόρθωσε άμεσα το τελευταίο σου μήνυμα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος eln

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2878 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:07:20 μμ »
γνωρίζει κανείς πού μπορώ να δω τα κενά ειδικής αγωγής?στην α-βθμια?

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2879 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:11:40 μμ »
Icarus αντιγράφω από τους Όροι χρήσης και πρόσβασης: http://www.pde.gr/index.php?topic=13

...
Μερικές λέξεις προφανώς δεν μπορούν να λογοκριθούν αυτόματα από το software του forum. Για παράδειγμα η φράση "Φοβερό φίλε!" είναι αποδεκτή. Όμως η φράση "Είπες μ@λ@κία τώρα!" δεν είναι!
...

Παρακαλώ διόρθωσε άμεσα το τελευταίο σου μήνυμα.

Ευχαριστώ



έχεις δίκιο...και φαντάσου ότι  αυτολογοκρίνομαι κιόλας... :D
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος panos03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2880 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:20:34 μμ »
Γνωριζει κανεις αν καλουν ΠΕ03.50 μεσω ΕΣΠΑ?

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2881 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:25:41 μμ »
Γνωριζει κανεις αν καλουν ΠΕ03.50 μεσω ΕΣΠΑ?
καλουν κυριως πε02.50 και πε03.50

Αποσυνδεδεμένος demi44

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2882 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:41:58 μμ »
και κάτι άλλο...εδώ και χρόνια γίνεται κουβέντα για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη...
-εγώ που έχω μεγαλύτερο βαθμό Πτυχίου
-όχι εγώ που έγραψα καλύτερα στον ΑΣΕΠ
-εγώ που έχω μεταπτυχιακό
-όχι εγώ που έχω προϋπηρεσία
κ.λ.π.
ας μη μας κάνει η ανάγκη για δουλειά να υποτιμάμε τα προσόντα των άλλων και να χάσουμε την ανθρωπιά μας

π.χ προϋπηρεσία vs μεταπτυχιακές σπουδές, ΑΣΕΠ vs βαθμό πτυχίου κ.λ.π

για ότι απόκτησε κανένας έβαλε κόπο και χρόνο... και μην ακούω απόψεις (sic) για πληρωμένα σεμινάρια και πληρωμένα μεταπτυχιακά και άλλες τέτοιες αηδίες....
για όλα πληρώνουμε...
1ον: φροντιστήρια και ιδιαίτερα γαι να μπούμε στο Πανεπιστήμιο...
2ον: για να σπουδάσουμε και να πάρουμε το βασικό πτυχίο...
3ον: για ξένες γλώσσες, νοηματικές, ECDL κ.λ.π
4ον: για ετήσια σεμινάρια πάσης φύσεως (το αντίστοιχο στα αγγλικά είναι το PgDip)
5ον: για μεταπτυχιακά ετήσια (MSC, MA, MeD), και διετή (MPhil)

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ και να θεωρεί ότι αυτά που απέκτησε αυτός τα πήρε με την αξία του και οι άλλοι απλά πλήρωσαν ή ήταν βύσματα...
Η αιώνια κουβέντα στο pde με τους ΑΣΕΠόπληκτους τους ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΟπληκτους κ.λ.π

Και τέλος ναι φίλοι μου υπάρχουν και ΟΡΘΩΣ υπάρχουν και κάποια κοινωνικά κριτήρια σε αυτήν την κωλοχώρα που τα έχει ισοπεδώσει όλα για ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (ΑμΕΑ, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, γονείς παιδιών με αναπηρία )...μόνο οι ανάλγητοι εποφθαλμιούν αυτές τις θέσεις...ή γκρινιάζουν... :(

Ολα αυτα που αναφερεις ειναι σωστα. Δε ξερω αν ανφερεσαι σε μενα . Εγω απλη ερωτηση εκανα στο φορουμ για να εξακριβωσω κατι ποσοστα που μου μετεφεραν αλλα ατομα. Εννοειται πως δε γινεται λογος για τον Πινκα Α. Αλλωστε θα πρεπε να ντρεπομαστε εφοσον ειμαστε στην ειδικη αγωγη αν ειχαμε τετοιες αποψεις. Εμενα η ενσταση μου ειναι για τους τριτεκνους πολυτεκνους. Ναι να βοηθηθουν γιατι το αξιζουν αλλα με αλλο τροπο π.χ. οικονομικο και οχι με το να παιρνουν θεσεις καποιων αλλων που εχουν ιδρωσει και εχουν περισσοτερα προσοντα. Αυτο ειναι κρατος αναξιοκρατιας με αυτο το τροπο και οχι δικαιου και ουτε προνοιας.

Η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη και θελησα να τη διατυπωσω σεβομενη ολες τις αλλες αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2883 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:52:42 μμ »
Κιόμως η συμπεριφορά πολλών συναδελφων σε άτομα του πινακα Α σε πολλές περιπτωσεις ειναι ειρωνικότατη. Παράδειγμα..
"Μμμμ...πήρες πτυχίο πριν 1 χρόνο και σε πηραν αναπληρωτη?? Εμ βέβαια εκμεταλλεύτηκες το προβλημά σου και τρως τη θέση κάποιου που περιμένει 4-5 χρόνια". :o :o :o
Εντομεταξυ ο άνθρωπος μπορει να ειναι κωφος, τυφλος, αναπηρος.

Το χειρότερο ειναι οτι αυτοι που τα λένε έχουν κάνει ένα σεμηνάριο του (να μη πω τη λέξη) και θεωρουν οτι ειναι σαφως ανωτεροι απο κάποιον που αντιμετωπίζει ένα σοβαρό προβλημα υγείας και όμως κατάφερε παρόλλες τις δυσκολίες να πάρει ένα πτυχίο.

Τι να πεις σε έναν κουφο? Τον ρωτησες πως παρακολουθουσε στο αμφιθέατρο στη σχολη του?Πως έδινε εργαστήρια που έπρεπε να πληρωνει διερμηνέα για να του μεταφράζει ή να κάνει χειλανάγνωση? Τον ρώτησες τι στερήθηκε για να πάρει ενα πτυχίο? Και αναφέρομαι σε μια μονο ομάδα απο τον πινακα Α.

Καμία αμφισβήτηση για τα άτομα του πίνακα Α οπως σωστά ειπώθηκε. Και επειδη γνωριζω και 2 πράγματα, ΟΛΟΙ μα όλοι περνάνε απο επιτροπές για να πάρουν το χαρτι αναπηρίας που καταθέτουν στην αίτηση. Και εκει δε χωράνε μέσα...

Παρεπιπτόντος κανεις απο τον πινακα Α δεν έχει λιγότερα προσόντα. Δηλαδη αν έναν Κωφο φιλολογο τον πάνε να διδάξει στο σχολείο Κωφων, θα ειναι καλυτερος ο μεταπτυχιακος ειδικης αγωγης φιλολογος??

Η αν πάνε τον ανάπηρο Αθηναίο Χημικό στον Έβρο θα τα πάει χειρότερα απο κάποιον Χημικο με μεταπτυχιακο στην Ειδ. Αγωγη (ελάχιστοι υπάρχουν αλλά λέμε τωρα).

Υποτιθετε οτι ένας λογος που μπαινουν κατα προτεραιότητα αυτοι οι άνθρωποι ειναι πως επειδη και οι ιδιοι έχουν ένα Α προβλημα μπορουν να βοηθησουν καλυτερα παιδιά με παρόμοιο προβλημα...

Προσωπικά και όντας υγιέστατος, θα δίνω πάντα προτεραιότητα σε τέτοιους ανθρωπους γιατι τους θεωρω περισσότερο άξιους. Προσωπική άποψη πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:00:47 μμ από gas11 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 780

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.