*

Αποστολέας Θέμα: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...  (Αναγνώστηκε 11582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biohaker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ο Μάνος 26 χρονών και είμαι νέο μέλος του forum! Είμαι γεωλόγος, πριν δύο χρόνια πήρα το πτυχίο στη Θεσσαλονίκη και πριν 3 μήνες τελείωσα το στρατιωτικό μου. Κράτησε λίγο παραπάνω διότι πήγα για Έφεδρος Αξιωματικός! Και να'μαι λοιπόν τώρα με κάρτα ανεργίας στην Αθήνα. Στα φοιτητικά μου χρόνια. εκτός των άλλων. Ασχολήθηκα με τα ιδιαίτερα μαθήματα, βέβαια δίχως την άδεια κατ'οίκον εφόσον δεν είχα πτυχίο!

1) Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πρώτον, αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης για εμάς του γεωλόγους αναγνωρίσιμο από τον ΑΣΕΠ. (Διάβασα την προκύρηξη της ΑΣΠΕΤΕ, αλλά δεν βρήκα το πτυχίο μου όπως και κανένα τίτλο θετικών επιστημών, εντός του κανονισμού)

2) Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για την κατάταξη σε πίνακες αναπληρωτών καθηγητών εφόσον δεν τα έχω ξανακάνει ποτέ; Κερδίζω μόρια στον ΑΣΕΠ αν τα κάνω ή πλέον δεν ισχύουν; Αξίζει να διδάξεις με αυτό τον θεσμό, να ξεσπιτωθείς, πληρώνοντας τόσα ευρώ σε νοίκια και βενζίνες κλπ έξοδα; Όσοι έχουν την εμπειρία μπορούν να την μεταφέρουν. (Διάβασα και σε άλλα threads θετικά και αρνητικά σχόλια για τους αναπληρωτές)

3) Τί προοπτικές έχω με το πτυχίο μου στην εκπαίδευση. Θα ήταν καλό να αρχίσω κάποιο μεταπτυχιακό;

Δυστυχώς, μην έχοντας κάποιον να σε συμβουλέψει, καταφεύγεις σε ερωτήματα που μπορεί να φαίνονται και χαζά για μερικούς, αλλά κρίνονται οι ζωές μας από αποφάσεις και ενέργειες που θα κάνουμε εώς τα 30 και δεν έχω πολλά περιθώρια μπροστά μου!

Φανταστείτε ότι όπως έχουνε τα πράγματα, από την εκπαίδευση, θα στραφώ στα σώματα ασφαλείας (αστυνομία) που συμπληρώνω μόρια λόγω απολυτηρίου λυκείου και  πτυχίο εφέδρου αξιωματικού. Κατάντια! 3 μήνες άνεργος και αρχίζω και απελπίζομαι!

Αυτές ήταν οι σκέψεις μου, ελπίζω να δώ απαντήσεις! :)






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:34:33 μμ »
Σε δύσκολη ώρα υποβάλλεις τις ερωτήσεις σου  :) Ολοι ασχολούνται με την εγκύκλιο των αναπληρωτών  :D

Κάποιος όμως που είναι τεχνική ειδικότητα μπορεί να σου απαντήσει. Να μην αισθάνεσαι και μοναξιά  :D

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:38:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ο Μάνος 26 χρονών και είμαι νέο μέλος του forum! Είμαι γεωλόγος, πριν δύο χρόνια πήρα το πτυχίο στη Θεσσαλονίκη και πριν 3 μήνες τελείωσα το στρατιωτικό μου. Κράτησε λίγο παραπάνω διότι πήγα για Έφεδρος Αξιωματικός! Και να'μαι λοιπόν τώρα με κάρτα ανεργίας στην Αθήνα. Στα φοιτητικά μου χρόνια. εκτός των άλλων. Ασχολήθηκα με τα ιδιαίτερα μαθήματα, βέβαια δίχως την άδεια κατ'οίκον εφόσον δεν είχα πτυχίο!

1) Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πρώτον, αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης για εμάς του γεωλόγους αναγνωρίσιμο από τον ΑΣΕΠ. (Διάβασα την προκύρηξη της ΑΣΠΕΤΕ, αλλά δεν βρήκα το πτυχίο μου όπως και κανένα τίτλο θετικών επιστημών, εντός του κανονισμού)

2) Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για την κατάταξη σε πίνακες αναπληρωτών καθηγητών εφόσον δεν τα έχω ξανακάνει ποτέ; Κερδίζω μόρια στον ΑΣΕΠ αν τα κάνω ή πλέον δεν ισχύουν; Αξίζει να διδάξεις με αυτό τον θεσμό, να ξεσπιτωθείς, πληρώνοντας τόσα ευρώ σε νοίκια και βενζίνες κλπ έξοδα; Όσοι έχουν την εμπειρία μπορούν να την μεταφέρουν. (Διάβασα και σε άλλα threads θετικά και αρνητικά σχόλια για τους αναπληρωτές)

3) Τί προοπτικές έχω με το πτυχίο μου στην εκπαίδευση. Θα ήταν καλό να αρχίσω κάποιο μεταπτυχιακό;

Δυστυχώς, μην έχοντας κάποιον να σε συμβουλέψει, καταφεύγεις σε ερωτήματα που μπορεί να φαίνονται και χαζά για μερικούς, αλλά κρίνονται οι ζωές μας από αποφάσεις και ενέργειες που θα κάνουμε εώς τα 30 και δεν έχω πολλά περιθώρια μπροστά μου!

Φανταστείτε ότι όπως έχουνε τα πράγματα, από την εκπαίδευση, θα στραφώ στα σώματα ασφαλείας (αστυνομία) που συμπληρώνω μόρια λόγω απολυτηρίου λυκείου και  πτυχίο εφέδρου αξιωματικού. Κατάντια! 3 μήνες άνεργος και αρχίζω και απελπίζομαι!

Αυτές ήταν οι σκέψεις μου, ελπίζω να δώ απαντήσεις! :)
Πρώτον, καλός πολίτης (έτσι δε λένε;) και υπομονή. Μην απελπίζεσαι γιατί όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου είναι πολλοί στην ίδια μοίρα. Δεύτερον, σήμερα βγήκε η αίτηση για αναπληρωτές και ωρομίσθιους, εσύ ως γεωλόγος μπορείς να  κάνεις αίτηση. Απαραίτητα δικαιολογητικά :Ταυτότητα, πτυχίο με βεβαίωση βαθμού-αναλυτική (αν σπούδασες Αθήνα και δεν αναγράφεται ο βαθμός στο πτυχίο) και αίτηση που παίρνεις από τη διεύθυνση. δευτεροβάθμιας. Δυστυχώς χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς μόρια από ασεπ είναι δύσκολο να δουλέψεις, αλλά δε χάνεις τίποτα να κάνεις τα χαρτιά σου. Επίσης, δεν παίρνεις μόρια στον ασεπ αν απλά κάνεις τα χαρτιά σου για αναπληρωτής, παίρνεις μόρια αν δουλέψεις ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος. Ως πτυχιούχος "καθηγητικής" σχολής δε χρειάζεσαι παιδαγωγική επάρκεια προς το παρόν-αυτή θα είναι απαραίτητη από το διαγωνισμό του 2016 και μετά. Εντωμεταξύ θα οργανωθούν 6μηνα σεμινάρια παιδαγωγικής επάρκειας από τα πανεπιστήμια κι έτσι μπορείς να την αποκτήσεις. Αν πάλι νομίζεις ότι μπορείς να είσαι στο στρατό ή στην αστυνομία για μια ζωή, προσανατολίσου κι εκεί. Δεν είναι άσχημα αν μπορείς να το κάνεις. Πάντως μην απελπίζεσαι και ειδικά από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:50:09 μμ »
Σε δύσκολη ώρα υποβάλλεις τις ερωτήσεις σου  :) Ολοι ασχολούνται με την εγκύκλιο των αναπληρωτών  :D

Κάποιος όμως που είναι τεχνική ειδικότητα μπορεί να σου απαντήσει. Να μην αισθάνεσαι και μοναξιά  :D
τι τεχνική ειδικότητα; ο άνθρωπος είναι ΠΕ04

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:09:13 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε είμαι και εγώ γεωλόγος......(αθήνα 1995.....πΧ ;D)
κουράστηκα πάρα πολύ για να βρώ τον δρόμο μου στην εκπαίδευση........ αλλά να μου πεις  τώρα με τι να ασχοληθείς....με τα τεχνικά έργα που....δεν γίνονται....
1 .ΔΕΝ χρειάζεσαι επιπλέον παιδαγωγική κατάρτηση για να λάβεις μέρος σε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, το πτυχίο σου από την Φυσικομαθηματική σε καλύπτει.... τώρα αν θέλεις να παρακολουθήσεις κάποια επιπλέον σεμινάρια που ουσιαστικά αποτελούν εξ' αποστάσεως φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ οοοοοόταν γίνει και άααααμα γίνει τότε υπάρχουν κάποια στο πανεπιστήμιο Αθηνών από τον Ευθ.Λέκκα αν δεν κάνω λάθος
2.Μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για αναπληρωτής ...απλά επειδή θα καταταγείς στους μηδενικής προυπηρεσίας ΔΕΝ έχεις ελπίδες...ακόμα κι αν βάλεις όλη την Ελλάδα......
3.Το μεταπτυχιακό σχετικό με τα παιδαγωγικά σου προσφέρει μόρια στον ΑΣΕΠ (5?) το μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενό σου επίσης (3?)

Γενικά κατά την γνώμη μου αν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση πρέπει να κάνεις πολλή υπομονή....και να δίνεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΕΠ για να ανεβείς στην....λίστα και να διοριστείς κά-ποτε ...έτσι που τα έκαναν........
Ψάξε το με φροντιστήρια και ιδιαίτερα για να ζεις μέχρι ...τότε....
Σου έκανα την καρδιά περιβόλι..... :-\ :-\ :-\ :-\

Εύχομαι καλός πολίτης και καλή σταδιοδρομία!!!!!Ποτέ δεν ξέρεις την τύχη του καθένα μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:49:42 μμ »
γεια σου συναδελφε γεωλογε...
κ εγω γεωλογος απο αθηνα ειμαι.
Στον επομενο ασεπ ΣΧΕΔΟΝ δεν μετραει η προυπηρεσια των ηδη αναπληρωτων.φαντασου οτι με ενα ptyxio agglikwn παιρνεις εως 2 μορια..φαντασου με ενα ecdl κ αγγλικα μπορει να εχεις 3 μορια οσα σαν να εχεις δουλεψει 0,1Χ8 + 0,15Χ8 + 0,2Χ4 =20 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ.Κ στην ειδικοτητα μας ειμαστε λιγοι σχετικα....ΑΡΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΣΗ....αρα σε συμφερει αυτη η π......ρια που εχει κανει η αννουλα.
κ κατι αλλο...σαν τεχνικη ειδικοτητα που ειμαστε......εχουμε κ αλλες επιλογες εκτος απο τα σχολεια...κανε master sto πολυτεχνειο κ θα δεις πως θα σου φερονται οι τεχν.εταιριες μετα....προσωπικα εγω ασχολουμαι περαν του σχολειου κ με προμελετες -μελετες κ αυτοψιες τεχνικων εργων.
Βεβαια εχω μαστερ σε τσιμεντο - οπλισμενο σκυροδεμα κ κανω κατι σχετικο κ στο διδακτορικο μου...που ξεκινησα φετος στους χημ.μηχανικους.
ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ.
ξερω οτι ειναι δυσκολο κ εγω εψαχνα δουλεια σχεδον 10 μηνες κ ειχα μονο ιδιαιτερα!!Εχουμε κ αλλες επιλογες εκτος του σχολειου αλλα ειναι κρυφες αυτες οι πτυχες της γεωλογιας κ ολοι στρεφονται Μονο στα <ευκολα ιδιαιτερα> κ φροντιστηρια. Εκμεταλλευσου που ειμαστε ΑΚΟΜΑ στις καθηγητικες σχολες αν κ οι φυσικοι προσπαθουν να μας εκτοπισουν μιας κ τυους παιρνουμε ωρες....για γεωγραφια προσληφθηκα κ τελικα εκανα 4 γεωγρ. 2 βιολ 10 φυσικη 4 χημεια!!....

προς dimstella..
ειμαστε ΚΑΙ τεχνικη ειδικοτητα κ εργαζομαστε σε μελετες και κατασκευες πασης φυσεως τεχνικων εργων.. ενας  τομεας της γεωλογιας ειναι τεχνικη γεωλογια. ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ κανουν οι πολιτικοι στον τομεα γεωτεχνικης και υδραυλικων εργων.
εκανε αγωνα ο συλλογος μας κ το 1998 δωσαμε πρωτη φορα ασεπ στον κλαδο πε04..

SORRY αν σας κουρασα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:09:24 μμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ,
οχι τις μ...ιες μεταπτυχιακα σε βραχομηχανικη, γεωτρησεις υδρολογιες κ.α που εχουν τα γεωλογικα...στο πολυτεχνειο κ μονο...ειναι ολα διατμηματικα εγω εκανα το <ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΥΛΙΚΩΝ> Κ σου κανουν μαθημα πολλες σχολες του πολυτεχνειου...χημ.μηχ, πολ. μηχ και τοπογραφοι εχουν καλα μαστερ κ μας παιρνουν..με οτι συνεπαγεται αυτο. ρατσισμο θα συναντησεις οπως κ εγω που πας να παρεις ενα κομματακι απο την πιτα...της αγορας αλλα χ....κες
θα δεις οτι θα αναβαθμιστει πολυ το πτυχιο κ θα σε παιρνουν πλεον ως μηχανικο....κανενας δεν ασχολειται με το πρωτο πτυχιο.το κακο οτι εχουν τελειωσει σχεδον σε ολα τα μαστερ οι αιτησεις για φετος.
Κατι σημαντικο επειδη ομως παιρνουν ελαχιστους (1 αντε 2) πρεπει να εχεις βαθμο πτυχιου πανω απο 7.......κ σχετικη διπλωματικη κ καλες συστατικες....
ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣ, Κ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΣ...ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:16:40 πμ »
Διάβασε καλά συνάδελφε αυτά που σου γράφει ο nick1981... Είναι σημαντικό να σου περιγράφει κάποιος σε μερικές αράδες το αποτέλεσμα πολύχρονης εμπειρίας.
Με τις συγχωνεύσεις μπορεί και να αυξηθούν οι θέσεις τω Γεωλόγων στα Γυμνάσια. Όλα είναι πολύ ρευστά όμως... Μπορεί να κάνεις μεγάλη προσπάθεια με ΑΣΕΠ κλπ και να μειωθούν ξαφνικά οι ώρες της Γεωγραφίας στο Γυμνάσιο, οπότε να μην χρειάζονται άλλοι Γεωλόγοι πια. Θέλει ευελιξία και σωστές εκτιμήσεις για να μην εγλωβιστείς σε αδιέξοδα..

Πράγματι λίγοι φυσικοί -εγώ ξέρω σίγουρα έναν  ;D - βλέπουν "κάπως" τους Γεωλόγους.
Τι είπες Nick; 10 ώρες φυσικής. Απίστευτο! Θα διαμαρτυρηθώ στην ΕΕΦ.  >:(
Μόνο που και εγώ φέτος, αν και φυσικός, είχα 12 ώρες... Βιολογίας... ::)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2011, 09:34:03 μμ »
Μάνο, καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ :)

όσον αφορά την ειδικότητα σου, οι συνάδελφοι γεωλόγοι είναι πιο αρμόδιοι να σε διαφωτίσουν.
Το μόνο που θα ήθελα να σου πω εγώ είναι να μην απελπίζεσαι!
Η κατάσταση είναι δύσκολή, αλλά ποτέ μη λες ποτέ!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος biohaker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:25:42 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι και λοιπά μέλη!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Αν και μερικοί όντως μου έκαναν τη καρδιά περιβόλι, μόνο και μόνο η παρέα σας και οι συμβουλές σας με παρηγορούν! Πραγματικά θέλει πολύ κόπο, πολύ ψάξιμο, σωστές επιλογές και γνώση βέβαια των πραγμάτων.

Βρε παιδιά... Έχω φίλους που δεν σπούδασαν, στην ηλικία μου (26-27) χώρις κάποιο πτυχίο και όμως έχουν τη δουλίτσα τους, το αυτοκίνητό τους, τη γυναικούλα τους κλπ. Εγώ 5 χρόνια σπουδές+2 φανταρικό = 7 χρόνια χαμένα μου φαντάζουν. Πώς τά'χουν κάνει έτσι; Φανταστείτε ότι εδώ στο κέντρο της Αθήνας που μένω, ούτε ιδιαίτερα δεν μπορώ να βρώ, το 80% είναι αλλοδαποί :-\
Θεσσαλονίκη είχα 5 ιδιαίτερα και το χρήμα έρρεε αύθονο! Βέβαια πήγαινε σε νοίκια και λογαριασμούς καμπόσο!

Σκεύτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο περιβάλλον, αν και τελείωσα με κατεύθυνση γεωφυσικής και η πτυχιακή μου είναι στην ηλεκτρική τομογραφία.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2011, 06:26:12 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε χαίρε και από μένα! Εϊναι δυνατόν με τόσο λίγο χρόνο ανεργίας να απελπίζεσαι τόσο εύκολα; Εμεις οι γεωλόγοι τουλάχιστον σκεφτόμαστε με γεωλογικό ...χρόνο!  ;D Τέλος πάντως πέρα από την πλάκα ..Ήμουν δέκα χρόνια άνεργη...Διάβασα καλά και έδωσα ασεπ και πέρασα ...χωρίς προυπηρεσία.χωρίς φροντιστήρια. Συμβαίνουν και αυτά δεν αποκλείονται! Δοκίμασα να δουλέψω και ως γεωλόγος ..ύπαιθρο..αλλά δυστυχώς αυτή είναι δύσκολη δουλειά για μας τις γυναίκες..Και γω Θεσσαλονίκη τελείωσα και μεταπτυχιακό έκανα εκεί αλλά δεν το τελείωσα. Συμφωνώ ότι αν διαλέξεις μεταπτυχιακό καλό θα ήταν το πολυτεχνείο για τις διασυνδέσεις και ναι ..στην τεχνική γεωλογία. Αν επιλέξεις το τεχνικό κομμάτι της ειδικότητάς μας, πιστεύω ότι πρέπει να δικτυωθείς με κάποιο τρόπο. Να πλησιάσεις εταιρίες και να έχεις επαφή με τους συλλόγους μας κτλ. Για την εκπαίδευση πάντως έχω να πω ότι αν είναι να παιδευτείς για να μπεις, θα πρέπει πρώτα να το σκεφτείς καλά, γιατί θα έχεις να κάνεις με παιδιά και αυτό είναι κάτι που δεν ταιριάζει σε όλους...Πράγματι πολλοί υποτιμούν την ειδικότητά μας ..λόγω άγνοιας πιστεύω κυρίως. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις και υπομονή..γεωλογική! Εγώ τα κατάφερα στα 35!
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος biohaker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2011, 12:58:40 πμ »
Αγαπητέ συνάδελφε χαίρε και από μένα! Εϊναι δυνατόν με τόσο λίγο χρόνο ανεργίας να απελπίζεσαι τόσο εύκολα; Εμεις οι γεωλόγοι τουλάχιστον σκεφτόμαστε με γεωλογικό ...χρόνο!  ;D Τέλος πάντως πέρα από την πλάκα ..Ήμουν δέκα χρόνια άνεργη...Διάβασα καλά και έδωσα ασεπ και πέρασα ...χωρίς προυπηρεσία.χωρίς φροντιστήρια. Συμβαίνουν και αυτά δεν αποκλείονται! Δοκίμασα να δουλέψω και ως γεωλόγος ..ύπαιθρο..αλλά δυστυχώς αυτή είναι δύσκολη δουλειά για μας τις γυναίκες..Και γω Θεσσαλονίκη τελείωσα και μεταπτυχιακό έκανα εκεί αλλά δεν το τελείωσα. Συμφωνώ ότι αν διαλέξεις μεταπτυχιακό καλό θα ήταν το πολυτεχνείο για τις διασυνδέσεις και ναι ..στην τεχνική γεωλογία. Αν επιλέξεις το τεχνικό κομμάτι της ειδικότητάς μας, πιστεύω ότι πρέπει να δικτυωθείς με κάποιο τρόπο. Να πλησιάσεις εταιρίες και να έχεις επαφή με τους συλλόγους μας κτλ. Για την εκπαίδευση πάντως έχω να πω ότι αν είναι να παιδευτείς για να μπεις, θα πρέπει πρώτα να το σκεφτείς καλά, γιατί θα έχεις να κάνεις με παιδιά και αυτό είναι κάτι που δεν ταιριάζει σε όλους...Πράγματι πολλοί υποτιμούν την ειδικότητά μας ..λόγω άγνοιας πιστεύω κυρίως. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις και υπομονή..γεωλογική! Εγώ τα κατάφερα στα 35!

Και τί έκανες καλή μου ως τα 35; 3 μήνες ανεργία και απελπίζομαι. Καλόμαθα με λεφτά φαίνεται. Είναι κατάντια πίστεψε με, ιδίως για άντρα! Να μην έχει χρήματα στη τσέπη του. Γύρησα στα 26 μου στη μάνα μου και στον πατέρα μου (με ότι αυτό συνεπάγεται, καβγάδες, προσαρμογή πάλι απο την αρχή κοκ) και φαντάσου πριν κάτι χρόνια τα κορόιδευα αυτά. Πού να ήξερα ότι θα μου συνέβαινε και εμένα. Έχεις δίκιο ότι η εκπαίδευση δεν κάνει για όλους. Ευτυχώς κάνω ιδιαίτερα χρόνια και την κατέχω την μεταδοτικότητα και το πάθος για μάθηση! Φαντάζεσαι να περάσω κανέναν ΑΣΕΠ και να γίνει στάση πληρωμών; Θα βαρέσω χαρακίρι πραγματικά συνάδελφε!!!

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2011, 02:24:42 πμ »
κοίτα να δεις ποια είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Οι γονείς μαθαίνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα, το παιδί μπου να γίνει γιατροδάκος, δικηγοράκος και άλλες χαζομάρες. Περνάνε στο πανεπιστημιο, ελάχιστα δουλεύουνε. Φυσικά έχεις και τους διδασκάλους τους πανεπιστήμονες εκεί, οι οποίοι περνάνε στους φοιοτητάς τους μια νοοτροπία ότι εσείς είστε επιστήμονες, γενικά μια νοοτροπία διαβάσματος παρά δουλειάς και εξάσκησης. Είναι χαρακτηριστική η εσωστρέφεια που έχουν τα ελληνικά πανεπιστήμια άλλωστε.
Φαντάσου στο master πολλοί καθηγητές δεν ήθελαν να δουλεύει κάποιος, δεν σέβονταν καν ότι κάποιος δουλεύει πρωινά και δεν μπορεί να παρευρίσκεται, το θεωρούσαν κάπως και φαντάσου για άτομα που ήταν 35 και άνω και έπρεπε να δουλεύουν. ήθελα να ήξερα αν αυτά τα άτομα δεν έιχαν θέσεις σε πανεπιστήμια, στη ζωή τους που θα δούλευαν ή δεν θα δούλευαν καθόλου;;

όλα αυτά λοιπόν συντελούνε στο να τελειώνει κάποιος μια σχολή να του έχουν φουσκώσει τα μυαλά και φυσικά να βγαίνει στην ελληνική αγορά και να μην βρίσκει αυτή τη δουλειά που θέλει. Είναι χαρακτηριστική η νοοτροπία που είχαν τα παιδιά και εγώ μαζί δεν το κρύβω, όταν είμασταν στο μεταπτυχιακό: ότι και καλά τώρα θα είναι πιο εύκολο να βρούμε δουλειά, ότι και καλά είμαστε "ανώτεροι". Φυσικά άλλαξα τελείως στάση όταν προσγειώθηκα στην πραγματικότητα.

 Από την άλλη ο απόφοιτος πανεπιστημίου δύσκολα να πάει με την πρώτη να δουλέψει σε εστιατόριο, ψητάς ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, άλλωστε η νοοτροπία που πέρασαν ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ είναι μη δουλεύετε, διαβάστε, μεταπτυχιακά, διδκατορικά, μεταδιδακτορικά κ.τ.λ.

Τα συναισθήματα που νοιώθεις τα έχουν οι περισσότερο απόφοιτοι. Μια λύση αν θες να βρεις δουλειά στο αντικειμενό σου είναι το εξωτερικό. Αν δεν θες εξωτερικό μετά εσύ αποφασιζεις. Ή βρίσκεις κάτι παρόμοιο ή ακόμα και άσχετο ή γενικά το συζητάς με φίλους σου και αποφασίζεις. Μετά είναι και ο επιχειρηματικός τομεάς.

Ο Γιωργάκης πετάει το μπαλάκι στους αποφοίτους όλων των ΑΕΙ-ΤΕΙ λέγοντας τους να ιδρύσουν επιχειρήσεις υψηλής τεχνολογίας ανάλογα με το αντικειμενό τους προκειμένου να ρθει ανάπτυξη. Δεν το βρίσκω κακή ιδέα, αλλά με το ανώμαλο φορολογικό σύστημα, τη γραφειοκρατία και όλα τα στραβά εγώ δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα

Γενικά μην απογοητεύεσαι. Στην ίδια μοίρα είναι πολλοί απόφοιτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 02:40:53 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα από έναν άνεργο Γεωλόγο! Γνώμες, απόψεις, λύσεις...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:48:53 μμ »

[/quote]

Και τί έκανες καλή μου ως τα 35; 3 μήνες ανεργία και απελπίζομαι. Καλόμαθα με λεφτά φαίνεται. Είναι κατάντια πίστεψε με, ιδίως για άντρα! Να μην έχει χρήματα στη τσέπη του. Γύρησα στα 26 μου στη μάνα μου και στον πατέρα μου (με ότι αυτό συνεπάγεται, καβγάδες, προσαρμογή πάλι απο την αρχή κοκ) και φαντάσου πριν κάτι χρόνια τα κορόιδευα αυτά. Πού να ήξερα ότι θα μου συνέβαινε και εμένα. Έχεις δίκιο ότι η εκπαίδευση δεν κάνει για όλους. Ευτυχώς κάνω ιδιαίτερα χρόνια και την κατέχω την μεταδοτικότητα και το πάθος για μάθηση! Φαντάζεσαι να περάσω κανέναν ΑΣΕΠ και να γίνει στάση πληρωμών; Θα βαρέσω χαρακίρι πραγματικά συνάδελφε!!!
[/quote]

...έδωσα προτεραιότητα και έκανα οικογένεια..αυτό από μόνο του δεν μου επέτρεπε παρά να κάνω ευκαιριακές δουλειές η και καθόλου (γιατί όταν έχεις παιδιά δε συμφέρει να δουλεύεις για λίγο για να πληρώνεις μόνο τις κυριές που θα κρατούν τα παιδιά κτλ) Όμως έκανα τα σχέδιά ΄μου και τα κυνήγησα και δεν φοβήθηκα να κάνω και αυτές τις άσχετες δουλειές, μέχρι να βρεθεί το καλύτερο. Είναι άσχημα τα πράγματα γενικά το αναγνωρίζω, αλλά το να έχεις αρνητικά συναισθήματα είναι ψυχοφθόρο. Είναι νωρίς οι τρεις μήνες και ακόμα δε συνηθισες την καινούρια σου κατάσταση...τα χουμε περάσει όλοι αυτά..Για την εκπαίδευση ....όλα παίζονται! Δες και αυτά που έγραψαν οι υπόλοιποι και σου εύχομαι ότι καλύτερο!
...στη θάλασσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.