*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12  (Αναγνώστηκε 38762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Ανοίγω αυτό το θέμα για να πληροφορούμαστε σχετικά με τα προβλήματα που παρουσιάζονται στις διάφορες διευθύνσεις κατά την υποβολή των αιτήσεων φέτος.
Σήμερα Παρασκευή, δεύτερη μέρα των αιτήσεων,  στη Β' Αθήνας Δευτεροβάθμια στις εννέα το πρωί είχαν βγάλει ένα τετράδιο όπου έγραφες το όνομά σου και είχαν σημειώσει 53 ονόματα και από κάτω είχαν γράψει ΤΕΛΟΣ και το είχαν διαγράψει γιατί δε θα δέχονταν άλλους. Απορώ, αν πας στις 9 το πρωί και σε διώχνουν τί πρέπει να κάνεις τελικά, να ξημερώσεις εκεί με σλίπινγκ μπάγκ; Έχουν το δικαίωμα να μη σε δέχονται ενώ το ωράριό τους είναι μέχρι τις 1 για το κοινό; Επίσης αν κάθε μέρα δέχονται μόνο τους πρώτους 50 που πηγαίνουν πρωί πρωί αυτό σημαίνει 50επί10 μέρες προθεσμίας=  500 άτομα από όλους τους κλάδους σε κάθε διεύθυνσης. Τελικά τί θα γίνει με τους υπόλοιπους, πότε θα προλάβουν να κάνουν αιτήσεις;
Σημειωτέον ότι στη Β'Αθήνας μόνο στη διεύθυνση και όχι στα γραφεία δέχονται αιτήσεις...΄
Ξέρει κανείς τί γίνεται σε άλλες διευθύνσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2011, 10:56:49 πμ από Χριστίνα »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαδικασία υποβολής αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:19 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία υποβολής αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:06:04 πμ »
B' Αθήνας δέχονται όλα τα γραφεία αιτήσεις. Εγώ τα έκανα την Πέμπτη, όπου και έμαθα ότι το γραφείο στα Λιόσια έδιωχνε την Πέμπτη τον κόσμο επειδή ήθελαν να μελετήσουν την αίτηση για μια ολόκληρη μέρα ::) ;D. Στη δε Ν. Ιωνία ξεκίνησαν κατά τις 9 και φωνάζοντας κατά διαστήματα ότι θα εξυπηρετούν μόνο 'δικά τους' παιδιά >:( >:( >:(. 'Εγινε ένας πανικός, έπεσαν απειλές, το συμμαζεύουν και βγάζουν ανακοίνωση γραμμένη σε υπολογιστή ότι θα εξυπηρετούν κατά προτεραιότητα αυτούς που ανήκουν στο γραφείο και μετά τους υπόλοιπους. Ξανά πανικός, χειρότερος τη 2η φορά και τα ξαναμαζεύουν λέγοντας ότι κατ'εξαίρεση την 1η μέρα θα εξυπηρετήσουν και από άλλες περιοχές. Μας κάναν και χάρη δηλαδή. Για να μην αναφερθώ στο ρυθμό που δουλεύαν: 1 αίτηση ανά 20 λεπτά!!!!!!!!!!!!!!!!. Τόσα χρόνια πήγαινα στην Α' Αθήνας. Εκεί μπορεί να είχε πολύ κόσμο, αλλά 'πέταγαν'.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία υποβολής αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:19:39 πμ »
Εγω πηγα σημερα, μετα απο αρκετη ταλαιπωρια, καθως αν και στην εγκυκλιο λεει οτι παμε οπου θελουμε για αιτησεις, στη Γ' Αθηνας το τοπικο γραφειο της περιοχης μου δεχοταν μονο αιτησεις δασκαλων και νηπιαγωγων, ενω το 1ο γραφειο, οπου πηγαινα παντα, με ενημερωσε οτι οι ειδικοτητες κανουμε αιτησεις μονο στο 2ο Γραφειο Δευτεροβαθμιας.

Εκει παλι γινοταν ενας χαμος...επισης ειχαν λιστα οπου εγραφες το ονομα σου και περιμενες να σε φωναξουν, ειχε αρκετο κοσμο, κι ενω ειχα ετοιμη την αιτηση, κατεληξα να περιμενω περιπου μια ωρα για να την υποβαλλω.  :-\
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2011, 06:27:36 μμ »
Β' Αθήνας , 2ο γραφείο. Έλλειψη οργάνωσης, προχειρότητα, τεταμένα νεύρα κ.ο.κ.
Πήγα την Πέμπτη, αρκετά αργά ομολογώ και ως εκ τούτου κατέστη ανέφικτο να εξυπηρετηθώ. Την Παρασκευή ήμουν εκεί στις 07:50, αλλά και πάλι δεν εξυπηρετήθηκα, καθώς μέσα σε μια ώρα που περίμενα είχαν εξυπηρετήσει 2 άτομα κι εγώ είχα το Νο 35. Επομένως θα τα υποβάλλω από εβδομάδα. Όποιος σκοπεύει να εξυπηρετηθεί από το συγκεκριμένο γραφείο, ας οπλιστεί με πολλή υπομονή και να έχει χρόνο πολύ στη διάθεσή του όταν θα πάει, γιατί η αναμονή εκεί είναι εξαιρετικά μεγάλη. Αυτά...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2011, 12:33:58 πμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα για να πληροφορούμαστε σχετικά με τα προβλήματα που παρουσιάζονται στις διάφορες διευθύνσεις κατά την υποβολή των αιτήσεων φέτος.
Σήμερα Παρασκευή, δεύτερη μέρα των αιτήσεων,  στη Β' Αθήνας Δευτεροβάθμια στις εννέα το πρωί είχαν βγάλει ένα τετράδιο όπου έγραφες το όνομά σου και είχαν σημειώσει 53 ονόματα και από κάτω είχαν γράψει ΤΕΛΟΣ και το είχαν διαγράψει γιατί δε θα δέχονταν άλλους. Απορώ, αν πας στις 9 το πρωί και σε διώχνουν τί πρέπει να κάνεις τελικά, να ξημερώσεις εκεί με σλίπινγκ μπάγκ; Έχουν το δικαίωμα να μη σε δέχονται ενώ το ωράριό τους είναι μέχρι τις 1 για το κοινό; Επίσης αν κάθε μέρα δέχονται μόνο τους πρώτους 50 που πηγαίνουν πρωί πρωί αυτό σημαίνει 50επί10 μέρες προθεσμίας=  500 άτομα από όλους τους κλάδους σε κάθε διεύθυνσης. Τελικά τί θα γίνει με τους υπόλοιπους, πότε θα προλάβουν να κάνουν αιτήσεις;
Σημειωτέον ότι στη Β'Αθήνας μόνο στη διεύθυνση και όχι στα γραφεία δέχονται αιτήσεις...΄
Ξέρει κανείς τί γίνεται σε άλλες διευθύνσεις;

Γενικά γράφονται πολλές ανακρίβειες στο forum και δε θα μπορούσε κανείς να απαντήσει σε όλες, επειδή όμως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη διεύθυνση είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω τα εξής:
Πράγματι υπήρχε ένα τετράδιο στο οποίο συμπλήρωνε το όνομα του ο κάθε εκπαιδευτικός για να τηρηθεί καλύτερα η σειρά. Ο 53ος βέβαια δεν προσήλθε στις 9 το πρωί αλλά κοντά στις 12.
Ο λόγος που γράφτηκε η λέξη "τέλος" ήταν γιατί την προηγούμενη ημέρα οι καταχωρίσεις ολοκληρώθηκαν λίγο μετά τις 3 και γιατί δεν μπορούν να κλείσουν οι πόρτες μιας διεύθυνσης.
Μια ακόμα λεπτομέρεια είναι ότι την Παρασκευή καταχωρίστηκαν 82 αιτήσεις στη συγκεκριμένη διεύθυνση, μέχρι τις 2.50, οπότε δε χρειάζεται να ξημερώσει κανείς εκεί.
Στη Β΄Αθήνας δέχονται και στα γραφεία. Κάποια γραφεία δε δέχονται λόγω έλλειψης προσωπικού, αλλά όσοι ήρθαν από εκεί εξυπηρετήθηκαν, όπως και όσοι ήρθαν από άλλες διευθύνσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2011, 04:44:33 μμ »
Γενικά γράφονται πολλές ανακρίβειες στο forum και δε θα μπορούσε κανείς να απαντήσει σε όλες, επειδή όμως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη διεύθυνση είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω τα εξής:
Πράγματι υπήρχε ένα τετράδιο στο οποίο συμπλήρωνε το όνομα του ο κάθε εκπαιδευτικός για να τηρηθεί καλύτερα η σειρά. Ο 53ος βέβαια δεν προσήλθε στις 9 το πρωί αλλά κοντά στις 12.
Ο λόγος που γράφτηκε η λέξη "τέλος" ήταν γιατί την προηγούμενη ημέρα οι καταχωρίσεις ολοκληρώθηκαν λίγο μετά τις 3 και γιατί δεν μπορούν να κλείσουν οι πόρτες μιας διεύθυνσης.
Μια ακόμα λεπτομέρεια είναι ότι την Παρασκευή καταχωρίστηκαν 82 αιτήσεις στη συγκεκριμένη διεύθυνση, μέχρι τις 2.50, οπότε δε χρειάζεται να ξημερώσει κανείς εκεί.
Στη Β΄Αθήνας δέχονται και στα γραφεία. Κάποια γραφεία δε δέχονται λόγω έλλειψης προσωπικού, αλλά όσοι ήρθαν από εκεί εξυπηρετήθηκαν, όπως και όσοι ήρθαν από άλλες διευθύνσεις.

jak13 o 50oς κάποιος (δεν θυμάμαι ακριβώς 50πόσο) κλήθηκε κατά τις 12 για την αίτηση αλλά το όνομά του το είχε γράψει πριν τις 9 το πρωί που πήγα εγώ, λογικό αν δούμε πιο πάνω και τη δημοσίευση της συναδέλφου marion από την ίδια διεύθυνση που λέει ότι στις 7.50 ήταν ήδη γραμμένο στο τετράδιο το νούμερο 35 (που φυσικά θα εξυπηρετούνταν πολύ αργότερα).
Καθώς αμφισβήτησες ως ανακρίβειες πολλά από όσα γράφτηκαν πιο πάνω (πιθανόν και τα δικά μου) θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τα εξής βάσει των όσων απάντησες:
α. Πώς γίνεται να είδα τη λέξη τέλος κάτω από το 50κάτι νούμερο και τελικά να εξυπηρετήθηκαν 82 άτομα; Οι υπόλοιποι 30 με πια λογική εξυπηρετήθηκαν και βάσει ποιας σειράς αφού πηγαίνοντας εγώ στις 9 και κάτι με έδιωξαν ουσιαστικά έχοντας γράψει τέλος στο τετράδιο; Εγώ δηλαδή ήμουν ο βλάκας της υπόθεσης που έφυγα όταν είδα το "τέλος" και κάποιοι άλλοι που επέμεναν εξυπηρετήθηκαν; Ποιο το νόμημα να σεβόμαστε τη σειρά και τα αυτοσχέδια τετράδια των υπαλλήλων τότε;
β. Πού είναι το παράλογο στο να τελειώσουν οι υπάλληλοι τη δουλειά τους στις 3 ή ίσως και λίγο αργότερα σε καιρό φόρτου εργασίας και υποβολής αιτήσεων; Πόσο αρμόδιος είναι ο καθένας να γράψει τέλος από τις 9 το πρωί όταν το υπουργείο έχει ορίσει συκγκεκριμενες ώρες και μέρες υποβολής αιτήσεων για όλους;
γ. Ποια είναι τα γραφεία που εξυπηρετούν στη Β'  και γιατί με έδιωξαν από το αμέσως κοντινότερο της Μεσογείων; Τι εννοείς τελικά εξυπηρετήθηκαν, μήπως ότι πρέπει να πάει κανείς και να κάνει φασαρία σηκώνοντας τον τόπο και εκνευρίζοντας τους υπαλλήλους; Αυτό το "τελικά" με μπέρδεψε, ή είναι ανοιχτά για αιτήσεις ή δεν είναι...
δ. Το βασικότερο είναι ότι ακόμη και με 82 αιτήσεις τη μέρα σε μια τόσο μεγάλη περιοχή όπως η Β' με χιλιάδες αναπληρωτές δεν φτάνει να εξυπηρετηθούν όλοι. Τί θα γίνει με όσους δεν προλάβουν κάθε μέρα να είναι στους 82 ή 52 πρώτους;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2011, 04:49:30 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2011, 05:16:36 μμ »
παιδιά, πολύ χρήσιμο το τόπικ που ανοίξατε γιατί βλέπουμε και μεις τι γίνεται και σε άλλες διευθύνσεις.
Λοιπόν, αν και οι αναπληρωτές δεν είναι το αντικείμενό μου, ωστόσο σας λέω αυτό που ξέρω σίγουρα απο τη δική μας διεύθυνση:
αίτηση μπορειτε να υποβάλετε όπου θέλετε και σας βολεύει και το ότι " εδώ είναι οι δάσκαλοι εκεί οι ειδικότητες" ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ με τίποτα και μη μασάτε, βάλτε τους την εγκύκλιο στη μούρη. Στο μόνο σημείο που θα ήμουν ελαστική στη θέση σας είναι για τις τεχνικές ειδικότητες. Αυτές, κι εμείς τις στέλνουμε στο γραφείο τεχνικής απλά και μόνο γιατί τα πτυχία τους είναι "περίεργα" με ασπαιτε και τα σχετικά και τα ξέρουν καλύτερα στο τεχνικής οπότε δεν καθυστερεί η ουρά σε μας με το να ψάχνουμε νόμους και παρα-εγκυκλίους.

από κει και πέρα, οι ώρες κοινού είναι 9 με 1. Εμείς δίνουμε νούμερο προτεραιότητας και επειδή μόνο δύο συνάδελφοι "περνάνε" αιτήσεις (γιατί βλέπετε παράλληλα τρέχουν και αποσπάσεις, κρίσεις διευθυντών, τοποθετήσεις απο μεταθέσεις και οργανικές τοποθετήσεις) έχουμε βάλει έναν μέγιστο αριθμό 50 ατόμων την ημέρα. Ωστόσο αν φτάσουμε τους 50 πχ στις 12.00 το μεσημερι, ε δε θα πούμε και όχι αν έρθει και άλλος χριστιανός να τον εξυπηρετήσουμε...

υπομονή και τσαμπουκάς όπου χρειάζεται λοιπόν. Και κυρίως - ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ και πλακώνουν οι μύριοι τις δύο τελευταίες ημέρες....να είμαστε εμείς των δ/νσεων βεβαίως εξυπηρετικοί αλλά βοηθείστε και σεις λίγο την κατάσταση...

καλό καλοκαίρι και καλή αναπλήρωση σε όλους σας!!!  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2011, 06:13:16 μμ »
Bitch οι υπάλληλοι είναι συνάδελφοι και στην πλειοψηφία τους θέλουν να εξυπηρετήσουν, αλλά είναι και αυτοί θύματα της κακής οργάνωσης του υπουργείου και κυρίως των ανωτέρων τους, προϊσταμένων κλπ διότι η προθεσμία της μίας εβδομάδας είναι ανεπαρκής όταν εξυπηρετούνται μόνο τα 50 πρώτα άτομα σε κάθε διεύθυνση και κυρίως όταν κάποιοι λειτουργούν αυθαίρετα και επειδή βαριούνται στέλνουν όλον τον κόσμο σε συγκεκριμένα γραφεία να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.
Απλά είναι παράλογο να πηγαίνεις 9 το πρωί τη δεύτερη μέρα των αιτήσεων (καθόλου τελευταία στιγμή) και να σε διώχνουν, θα έπρεπε οι προϊστάμενοι των διευθύνσεων να έχουν μεριμνήσει ώστε να ενημερώνεται ο κόσμος έγκαιρα και να διοχετεύεται στα διάφορα γραφεία γιατί κι εμείς δε μπορούμε να ξεκινάμε σαφάρι γραφείων και διευθύνσεων να δούμε ποιος θα μας δεχτεί την αίτηση τελικά αρχίζοντας τους καυγάδες και το "κλάψιμο".
Έλεος, δε μας φτάνει η  απελπισία της αδιοριστίας, πρέπει να περνάμε και αυτή την ταλαιπωρία κάθε χρόνο τα ίδια ενώ θα μπορούσαμε με έναν απλό κωδικό (όπως και με τη φορολογική δήλωση) να μπαίνουμε στο σύστημα, να δηλώνουμε περιοχές και τέλος η φασαρία. Ο θρίαμβος της ανοργανωσιάς του ελληνικού υπουργείου.
Ήθελα να ήξερα αυτοί που ορίζουν τις προθεσμίες στις εγκυκλίους έχουν ιδέα από την πραγματικότητα της διαδικασίας και πόσο χρονοβόρα είναι; Προφανώς όχι, αν και αδικαιολόγητα γιατί κάθε χρόνο τα ίδια, αναγκάζονται να δίνουν παράταση την τελευταία στιγμή και να ταλαιπωορούν υπαλλήλους και υποψήφιους επί μέρες. Είμαστε άνθρωποι με οικογένειες και υποχρεώσεις, αναγκάστηκα να αλλάξω αεροπορικά εισητήρια μόνο και μόνο επειδή δε με δέχτηκαν πουθενά την Παρασκευή και ας πήγα από τις 9 το πρωί, δεν ήταν και τόσο αργά δα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2011, 06:24:51 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2011, 06:48:29 μμ »
bitch η εγκύκλιος μπορεί να λέει
Παράθεση
Η Αίτηση-Δήλωση (ΕΝΤΥΠΟ Α), σε έντυπο μηχανογραφικής επεξεργασίας, θα χορηγηθεί από τις Διευθύνσεις και τα Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και θα υποβληθεί σε ίύα οποιαδήποτεΔιεύθυνση ή σε ένα οποιοδήποτεΓραφείο Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
, αλλά λέει και
Παράθεση
Επισημαίνεται ότι είναι στην ευχέρεια των οικείων Δ/νσεων να καθορίσουν τη διαδικασία παραλαβής και καταχώρισης των αιτήσεων κατά τρόπο που κρίνεται ως ο πλέον αποτελεσματικός τόσο για τη λειτουργία των υπηρεσιών όσο και για την εξυπηρέτηση των υποψήφιων.
. Οπότε όσο και να τρίψει κανείς την εγκύκλιο στην μούρη οποιουδήποτε στα γραφεία, (εσύ το ξέρεις καλύτερα ;) ότι ) δεν θα γίνει τίποτα απολύτως εφόσον η τακτική κάθε διεύθυνσης είναι ανακοινωμένη στους ενδιαφερόμενους (συνήθως με ανακοινώσεις έξω από τα γραφεία).

Σχετικά με άλλες απορίες που δημιουργήθηκαν
Παράθεση
β. Πού είναι το παράλογο στο να τελειώσουν οι υπάλληλοι τη δουλειά τους στις 3 ή ίσως και λίγο αργότερα σε καιρό φόρτου εργασίας και υποβολής αιτήσεων;
spasiklaki "καιρός φόρτου εργασίας και υποβολής αιτήσεων" στα γραφεία εκπαίδευσης είναι μία βδομάδα κάθε 2 μήνες τουλάχιστον . Ενδεικτικά από 1/9 μέχρι σήμερα έχουν γίνει αιτήσεις μετάθεσης, διευθυντών, σχολικών συμβούλων, σχολικών συμβούλων ειδικής αγωγής, αποσπάσεων σε φορείς, αποσπάσεων σε πυσπε/πυσδε, αναπληρωτών/ωρομισθίων, τοποθέτησης, εκπαιδευτικών αδειών (δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι) και αυτά είναι μόνο οι αιτήσεις. Δεν μετράω τις περιόδους συλλογής στατιστικών και λοιπών γραφειοκρατικών. Ως εργαζόμενη (φέτος) σε γραφείο, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ΔΕΝ έχω σκοπό να παρατείνω το ωράριό μου σε κάθε τέτοια περίπτωση. Αυτό που μπορεί να γίνει σε περίπτωση που όντως μείνουν άτομα "απέξω", είναι τα χιλιάδες τηλέφωνα στο υπουργείο από γραφεία και μεμονομένους σ/φους που ζητάνε (και συνήθως παίρνουν) παράταση της διαδικασίας. Εάν όμως ούτε αυτό γίνει , εγώ αυτό που θα έκανα, είναι να απαιτήσω από τον προϊστάμενο του γραφείου έγγραφη βεβαίωση ότι ήμουν εκεί 1-2-3; μέρες και δεν εξυπηρετήθηκα λόγω έλλειψης προσωπικού και φόρτου εργασίας και θα υπέβαλα την αίτησή μου μαζί με το χαρτί αυτό και ένσταση. Γενικά εάν καταφέρεις να βεβαιώσεις ότι η μη καταχώρηση της αίτησης έγινε από κόλλημα της υπηρεσίας και όχι από δική σου αμέλεια (δλδ δεν έσκασες μύτη στις 12 την τελευταία μέρα), τότε μάλλον θα δικαιωθείς. Κατανοώ βέβαια την αγωνία σου και την επιθυμία σου να μην θέλεις να φτάσει μέχρι εκεί το ζήτημα.
Παράθεση
έμαθα ότι το γραφείο στα Λιόσια έδιωχνε την Πέμπτη τον κόσμο επειδή ήθελαν να μελετήσουν την αίτηση για μια ολόκληρη μέρα ::) ;D
Μη σου φάινεται καθόλου περίεργο. Από την δικιά σου οπτική γωνία βέβαια αυτό είναι παράλογο. Εάν όμως μπεις και κάτσεις πίσω από ένα γραφέιο θα αλλάξει η οπτική σου γωνία και θα δεις κι άλλα πράματα. Όπως πχ ότι από 21/06 ή 30/06 το 70-80% του προσωπικού έχει φύγει από τα γραφεία γιατί έληξε η απόσπασή του, καθώς φέτος το υπουργείο στην προσπάθειά του να "επιδείξει" λιγότερες αποσπάσεις σε γραφεία μείωσε πολύ τον αριθμό των αποσπασθέντων με απόφαση υπουργείου (θητεία μέχρι 31/8 ) και αναγκαστικά αυξήθηκε ο αριθμός αποσπασθέντων με απόφαση περιφερειάρχων (θητεία έως λήξη διδακτικού έτους). Οπότε στα περισσότερα γραφεία μην εκπλαγείς εάν δεις 1 μόνο άτομο να παιρνάει αιτήσεις, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει άλλος. Επίσης θα δεις ότι η ταχύτητα "ενημέρωσης" για ένα θέμα δεν είναι η ίδια για τον ενδιαφερόμενο και για την διοίκηση. Εσύ που είσαι ο ενδιαφερόμενος είχες κατεβάσει και διαβάσει την εγκύκλιο από την Τετάρτη το απόγευμα. Ο υπάλληλος όμως δεν δουλεύει Τετάρτη απόγευμα. Οπότε μην περιμένεις να πας Πέμπτη πρωί και να είναι ενημερωμένος επί του θέματος. Χρειάζεται ώρα για να διαβάσει με προσοχη αυτό το πολυσέλιδο πράμα, έτσι ώστε όταν τον ρωτάς τα μύρια όσα να μην σου απαντάει μπούρδες. Επίσης, ο υπάλληλος δεν "κατεβάζει από το ίντερνετ" την εγκύκλιο . Περιμένει να του αποσταλεί υπηρεσιακά γιατί αυτό οφείλει να κάνει εάν είναι στοιχειοδώς υπεύθυνος. Οπότε, επαναλαμβάνω, μην περιμένεις Πέμπτη στις 8.05' να την έχει στα χέρια του (πόσο μάλλον να την έχει διαβάσει). Εγώ πχ, που είμαι η μόνη που μπορώ να κάνω αυτή την δουλεια στο γραφείο μου, την Πέμπτη δεν είχα καταφέρει να ξεμπερδέψω με τις υπόλοιπες επείγουσες εκκρεμότητες και να την διαβάσω, πριν τις 12 το μεσημέρι. Ευτυχώς στο κτίριο υπάρχουν κι άλλα γραφεία και με καλύψαν. Αν δεν υπήρχαν όμως αναγκαστικά θα είχαμε διώξει τον κόσμο :(

Παράθεση
ενώ θα μπορούσαμε με έναν απλό κωδικό (όπως και με τη φορολογική δήλωση) να μπαίνουμε στο σύστημα, να δηλώνουμε περιοχές και τέλος η φασαρία
ΠΟσο δίκιο έχεις!;  :-[

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2011, 08:11:43 μμ »
Γενικά γράφονται πολλές ανακρίβειες στο forum και δε θα μπορούσε κανείς να απαντήσει σε όλες, επειδή όμως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη διεύθυνση είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω τα εξής:
Πράγματι υπήρχε ένα τετράδιο στο οποίο συμπλήρωνε το όνομα του ο κάθε εκπαιδευτικός για να τηρηθεί καλύτερα η σειρά. Ο 53ος βέβαια δεν προσήλθε στις 9 το πρωί αλλά κοντά στις 12.
Ο λόγος που γράφτηκε η λέξη "τέλος" ήταν γιατί την προηγούμενη ημέρα οι καταχωρίσεις ολοκληρώθηκαν λίγο μετά τις 3 και γιατί δεν μπορούν να κλείσουν οι πόρτες μιας διεύθυνσης.
Μια ακόμα λεπτομέρεια είναι ότι την Παρασκευή καταχωρίστηκαν 82 αιτήσεις στη συγκεκριμένη διεύθυνση, μέχρι τις 2.50, οπότε δε χρειάζεται να ξημερώσει κανείς εκεί.
Στη Β΄Αθήνας δέχονται και στα γραφεία. Κάποια γραφεία δε δέχονται λόγω έλλειψης προσωπικού, αλλά όσοι ήρθαν από εκεί εξυπηρετήθηκαν, όπως και όσοι ήρθαν από άλλες διευθύνσεις.

jak13 o 50oς κάποιος (δεν θυμάμαι ακριβώς 50πόσο) κλήθηκε κατά τις 12 για την αίτηση αλλά το όνομά του το είχε γράψει πριν τις 9 το πρωί που πήγα εγώ, λογικό αν δούμε πιο πάνω και τη δημοσίευση της συναδέλφου marion από την ίδια διεύθυνση που λέει ότι στις 7.50 ήταν ήδη γραμμένο στο τετράδιο το νούμερο 35 (που φυσικά θα εξυπηρετούνταν πολύ αργότερα).
Καθώς αμφισβήτησες ως ανακρίβειες πολλά από όσα γράφτηκαν πιο πάνω (πιθανόν και τα δικά μου) θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τα εξής βάσει των όσων απάντησες:
α. Πώς γίνεται να είδα τη λέξη τέλος κάτω από το 50κάτι νούμερο και τελικά να εξυπηρετήθηκαν 82 άτομα; Οι υπόλοιποι 30 με πια λογική εξυπηρετήθηκαν και βάσει ποιας σειράς αφού πηγαίνοντας εγώ στις 9 και κάτι με έδιωξαν ουσιαστικά έχοντας γράψει τέλος στο τετράδιο; Εγώ δηλαδή ήμουν ο βλάκας της υπόθεσης που έφυγα όταν είδα το "τέλος" και κάποιοι άλλοι που επέμεναν εξυπηρετήθηκαν; Ποιο το νόμημα να σεβόμαστε τη σειρά και τα αυτοσχέδια τετράδια των υπαλλήλων τότε;
β. Πού είναι το παράλογο στο να τελειώσουν οι υπάλληλοι τη δουλειά τους στις 3 ή ίσως και λίγο αργότερα σε καιρό φόρτου εργασίας και υποβολής αιτήσεων; Πόσο αρμόδιος είναι ο καθένας να γράψει τέλος από τις 9 το πρωί όταν το υπουργείο έχει ορίσει συκγκεκριμενες ώρες και μέρες υποβολής αιτήσεων για όλους;
γ. Ποια είναι τα γραφεία που εξυπηρετούν στη Β'  και γιατί με έδιωξαν από το αμέσως κοντινότερο της Μεσογείων; Τι εννοείς τελικά εξυπηρετήθηκαν, μήπως ότι πρέπει να πάει κανείς και να κάνει φασαρία σηκώνοντας τον τόπο και εκνευρίζοντας τους υπαλλήλους; Αυτό το "τελικά" με μπέρδεψε, ή είναι ανοιχτά για αιτήσεις ή δεν είναι...
δ. Το βασικότερο είναι ότι ακόμη και με 82 αιτήσεις τη μέρα σε μια τόσο μεγάλη περιοχή όπως η Β' με χιλιάδες αναπληρωτές δεν φτάνει να εξυπηρετηθούν όλοι. Τί θα γίνει με όσους δεν προλάβουν κάθε μέρα να είναι στους 82 ή 52 πρώτους;

Spasiklaki, ο 53ος έγραψα ότι ήρθε στο γραφείο κατά τις 12, δεν ήρθε πριν τις 9. Επίτρεψε μου να γνωρίζω καλύτερα από σένα γιατί ήμουν εκεί μέχρι το απόγευμα και γιατί προσωπικά δέχτηκα άτομα που ήρθαν εκεί και μετά τη 1. Απλά στηρίζεσαι σε λάθος δεδομένα γιατί η συνάδελφος marion αναφέρθηκε στο 2ο γραφείο και όχι στη διεύθυνση. Όχι δεν εκδιώχθηκε κανένας.
Για τις ανακρίβειες, αναφερόμουν κυρίως σε άλλα topics, αλλά θα σου δώσω τις απαντήσεις που θέλεις.
α. Όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, ότι το τετράδιο έγινε με την πρωτοβουλία των υποψηφίων γιατί είχαν τελειώσει τα χαρτάκια και για την καλύτερη τήρηση της σειράς. Τη λέξη "τέλος" δεν ξέρω ποιος την έγραψε.
β. Δεν είπα ότι είναι παράλογο να φεύγουν οι υπάλληλοι στις 3, στις 4 ή και πιο αργά πολλές φορές. Μη ξεχνάς όμως ότι και αυτοί είναι άνθρωποι που πρέπει να βρίσκουν (ανακατεμένες στο σύστημα) γύρω στις 40 περιοχές για 2 αιτήσεις για κάθε αναπληρωτή, που πολλές φορές αποφασίζει την τελευταία στιγμή ποια περιοχή θα βάλει. 
Το παράλογο είναι να δουλεύουν οι υπάλληλοι μέχρι τις 4 και να λέγεται ότι κάποιοι εκδιώχθηκαν από τις 9.
γ. Εκτός από το 2ο γραφείο που ανέφερε η συνάδελφος marion, εξυπηρετούν στη Β΄και το 1ο και το 3ο γραφείο.
Μη σε μπερδεύει τίποτα, δε μίλησα για φασαρία γιατί αυτή μόνο καλό δεν κάνει σε κανέναν. Αυτό που έγραψα αφορούσε αυτούς που ήρθαν από άλλα γραφεία και άλλες διευθύνσεις. Προσωπικά μου είπαν ότι έρχονται από άλλες διευθύνσεις γιατί υπάρχει καλύτερη εξυπηρέτηση.
Νομίζω ότι είναι ανοιχτά για αιτήσεις.
δ. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο με τα δεδομένα που σου έχω περιγράψει; Το πιο πιθανό είναι να δοθεί παράταση και πολλοί ίσως να χάσουν τις διακοπές τους, όχι να τις αναβάλουν.
Η πρόταση που έκανες για ηλεκτρονική υποβολή είναι η καλύτερη αλλά εκεί που παίρνουν τις αποφάσεις να ταλαιπωρούν τον κόσμο, ακούνε καθόλου;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marsal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:03:11 πμ »
Καλημερα σας. Θα μπορουσατε να  μου πειτε τί μπορεί να κάνει ή να πει καποιος που πάει να υποβάλλει την άιτηση σε μια διεύθυνση, που δεν ειναι αυτη στη οποια ανηκει, και δεν την δέχονται γιατι εχουν εντολή απο την προισταμένη να δεχονται αιτήσεις μονο απο αυτούς που μένουν στην περιοχή; H εγκύκλιος δεν λέει ότι μπορούμε να την υποβάλλουμε οπουδήποτε; Ειναι απαράδεκτο να μας φέρονται απαξιωτικά και να μας υποχρεώνουν να περιμενουμε απο τις 6.00 το πρωι για να παρουμε σειρά. Κατάντια, καθε χρόνο τα ιδια... μιζερια και τσακωμοι...

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:50:53 πμ »
καλημέρα
σήμερα 8 παρα στη  δ.ε χανιων και γίνετε πανικ μέχρι τις 8.30... αρχίζεις να σκεφτεσε να φύγεις...
παρολα αυτα μεσα σε γκρίνιες και μουρμουρες η εξυπηρέτηση έγινε και άρχισε να γίνετε σε πολυ γρήγορους ρυθμούς... βοηθούσαν ολοι...

να πούμε και μια καλή κουβέντα για τα παιδιά που ειναι εκεί ...γιατι ...''κάποιοι''.. δίνουν το καλύτερο εαυτο τους!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:03:04 πμ »
τόσα χρόνια με τις αιτήσεις των αναπληρωτών αυτό που με τρελένει είναι ένα. η προυπηρεσία παιρνάει αυτόματα στο σύστημα αυτ'ο που κάνουμε είναι κάθε χρόνο να δηλώνουμε τα ίδια πράγματα. τι πιο λογικό να κάνουν αιτήσεις όσοι θέλουν να αλλάξουν κάτι από την προηγούμενη χρονιά ή κάνουν αίτηση γι απρώτη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα κατά την υποβολή των αιτήσεων αναπληρωτών 2011-12
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:57:39 πμ »
Να ενημερώσω για Θεσσαλονίκη: στις 8 που πήγα στην Ανατολική Θεσσαλονίκη πήρα το νούμερο 180! Είχαν πάει άτομα από τις 5.30!!! Ευτυχώς, οι υπάλληλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και έβαλαν πολλά άτομα για να παίρνουν τις αιτήσεις και να κυλάει πιο γρήγορα η διαδικασία. Δεν εξυπηρετήθηκα ακόμη αλλά θα πάω το μεσημέρι. Κανονικά το ωράριο είναι 8-2 αλλά σήμερα θα πάνε μέχρι το απόγευμα είπε κάποια επικεφαλής. Το καλό είναι ότι ακόμα κι αν πάμε αφού περάσει το νούμερό μας, έχουμε προτεραιότητα.
Δυτική Θεσσαλονίκη (επειδή πήγα κι εκεί) τα πράγματα κυλούν πολύυυυυυ αργά. 10 άτομα την ώρα. Ζήτησα να γράψω το όνομά μου στη λίστα αλλά μου είπε ένας υπάλληλος ότι την μάζεψαν αφού έφτασε τα 70 άτομα. Τώρα, αν την ξαναέβγαλαν μετά, δεν ξέρω.
Καλό μας κουράγιο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161212
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.