*

Αποστολέας Θέμα: Διαφάνεια στη διοίκηση της εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαφάνεια στη διοίκηση της εκπαίδευσης
« στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:24:21 μμ »
Συνεχώς βλέπω και ακούω υπεύθυνα στελέχη της πρωτο και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης , από τα σχολεία μέχρι τα υπουργεία, ότι υπάρχει κάποιο σύστημα που δείχνει όλα τα κενά, όλα τα σχολεία, όλους τους/τις  καθηγητές/τριες, και ποιές ώρες κάνει ο καθένας.
Κατα καιρούς ακούγονται κατηγορίες από έναν κλάδο προς κάποιον άλλο ότι είναι συντεχνίες, ή ότι συγκεκριμένα πρόσωπα, έχουν ή δεν έχουν θέση που δεν θα έπρεπε ή θα έπρεπε να έχουν ή ότι κάνουν μαθήματα που δεν θα έπρεπε. Παλιότερα αυτά ήταν μύθοι και δοξασίες, δικαιολογίες και αφορμές. Ήταν δουλειά συνδικαλιστών να ενημερώσουν όποιον σκάλιζε είτε με ειλικρίνεια, είτε με δόλο να μάθει τι γίνεται σε ένα σχολείο ή σε ένα κλάδο. Τι γράφω; Ακόμα έτσι είναι. Δικαιολογείται κάτι τέτοιο; Αφού υπάρχει ένα σύστημα μια "μυστική" βάση δεδομένων με όλες τις πληροφορίες. Με δυο σειρές κώδικα μπορεί να βγάλει όλα τα στατιστικά που μπορεί να ζητήσει κάθε κλάδος, ή να δώσει συγκεκριμένες πληροφορίες για ένα σχολείο π.χ. σε ένα γονιό.
Γιατί να μην είναι διαφανής η διαχείρηση του εκπαιδευτικού προσωπικού; Για αυτό δεν γίνεται και η απογραφή; Το ίδιο ερώτημα ισχύει για όλο το δημόσιο, αλλά αυτό εδώ το Forum έίναι για την εκπαίδευση. Νομίζω πριν λίγο καιρό η Αννα είχε κατηγορήσει τους διευθυντές ότι δεν βάζουν τα σωστά στοιχεία στο σύστημα. Μήπως αυτό απαντάει στα ερωτήματά μου με κάποιο τρόπο. Αλλά ακόμα και έτσι, η πολιτική ηγεσία αυτού του Υπουργείου , αλλά και άλλων, που μας έπρηξε, λέγοντας ψέματα για την διαφάνεια προεκλογικά, δεν καταλαβαίνει ότι δημοσιοποιώντας έστω και μιά φορά τα αναλυτικά στοιχεία του συστήματος "φάντασμα", θα εκθέσει τα ψέμματα αν είναι αλλωνών, και θα κάνει πράξη την λογοδοσία και τον έλεγχο που μας χρωστάει. Όσο δεν δίνουν τα στοιχεία τους και τα διοχετεύουν μόνο στους συνδικαλιστές, έχω στήριγμα, σαν φορολογούμενος, να νομίζω ότι η διαχείρηση είναι αυθαίρετη, και να αμφισβητώ την χρηστή διοίκηση.  Δεν υπάρχει διαφάνεια γιατί θέλουν να κρύψουν τις λαμογιές. Φοβούνται μήπως την αξιολόγηση;
Μια φορά το χρόνο λοιπόν, μια δημοσιοποίηση της βάσης δεδομένων. Δεν είναι δικιά τους, είναι δική μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαφάνεια στη διοίκηση της εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:44 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Διαφάνεια στη διοίκηση της εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:21:27 πμ »
Όσο δεν δίνουν τα στοιχεία τους και τα διοχετεύουν μόνο στους συνδικαλιστές, έχω στήριγμα, σαν φορολογούμενος, να νομίζω ότι η διαχείρηση είναι αυθαίρετη, και να αμφισβητώ την χρηστή διοίκηση. 

Η εντύπωση που έχω είναι ότι οι αιρετοί (λόγω του τρόπου που λειτουργεί το σύστημα τόσα χρόνια) έχουν πρόσβαση εκ των πραγμάτων στα στοιχεία όχι γιατί υπάρχει κάποια βάση δεδομένων κεντρικά αλλά διότι συνηθίζεται τα δεδομένα αυτά να τους δίνονται προκειμένου να διαχειρίζονται την πελατεία τους και να λειτουργούν ως μεσάζοντες. Θεωρώ ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχει κάποια βάση δεδομένων διαθέσιμη για το πλατύ κοινό. Υπάρχει επίσης και το θέμα του απόρρητου των εργαζομένων... τι ισχύει για τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα στο θέμα αυτό; Δημοσιοποιούνται τα ονόματα των εργαζομένων σε κάθε υπηρεσία του δημοσίου εν γένει; Έχω την εντύπωση πως όχι εκτός λίγων εξαιρέσεων! Συμφωνώ μαζί σου ότι στην περίπτωση των εκπαιδευτικών θα έπρεπε να μας δίνονται για ευνόητους λόγους αλλά έχω την εντύπωση ότι οι αστάθμητοι παράγοντες είναι πολλοί αλλά καιι ότι σκόπιμα υπάρχει το μπάχαλο ώστε να έχουν οι λαμβάνοντες τις αποφάσεις μεγαλύτερα περιθώρια για ελιγμούς ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.