*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:05:01 μμ »
Οι 10 ειδικότητες β/θμιας με τον μεγαλύτερο αριθμό συνταξιοδοτήσεων δείχνουν ποια κενά θα πρέπει να καλυφθούν πρώτα

http://xenesglosses.eu/2014/08/oi-10-eidikotites-bthmias-ton-megalytero-arithmo-syntaxiodotiseon-deixnoun-poia-kena-tha-prepei-na-kalyfthoun-prota/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:01:21 πμ »
Διαψεύδω κατηγορηματικά αυτές τις εκτιμήσεις. Στα κενά των μεταθέσεων τα κενά βιολογίας ήταν γύρω στα 700, και δεν τολμώ να πω τους αριθμούς για φυσικούς και χημικούς. Τα περισσότερα από αυτά τα 700 έχουν ήδη φαγωθεί από αυτούς που δεν τολμώ να πω. Αλλά τα εναπομείναντα οργανικά κενά των βιολόγων είναι πάλι περισσότερα από των υπόλοιπων.
Αν δω στους αριθμούς των αναπληρωτών να επιβεβαιώνονται αυτά τα δημοσιεύματα, θα αντιδράσουμε με αποδείξεις για το σκάνδαλο. Ελπίζω έστω και αργά να λειτουργήσει η συνείδηση του τμήματος διορισμών αλλά και των ΠΥΣΔΕ και να μην επιλέξουν την σύγκρουση!!!
Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα. Ελπίζω αυτοί να μην επιλέξουν τα πειθαρχικά!

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:36:57 μμ »
Διαψεύδω κατηγορηματικά αυτές τις εκτιμήσεις. Στα κενά των μεταθέσεων τα κενά βιολογίας ήταν γύρω στα 700, και δεν τολμώ να πω τους αριθμούς για φυσικούς και χημικούς. Τα περισσότερα από αυτά τα 700 έχουν ήδη φαγωθεί από αυτούς που δεν τολμώ να πω. Αλλά τα εναπομείναντα οργανικά κενά των βιολόγων είναι πάλι περισσότερα από των υπόλοιπων.
Αν δω στους αριθμούς των αναπληρωτών να επιβεβαιώνονται αυτά τα δημοσιεύματα, θα αντιδράσουμε με αποδείξεις για το σκάνδαλο. Ελπίζω έστω και αργά να λειτουργήσει η συνείδηση του τμήματος διορισμών αλλά και των ΠΥΣΔΕ και να μην επιλέξουν την σύγκρουση!!!
Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα. Ελπίζω αυτοί να μην επιλέξουν τα πειθαρχικά!

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν καταγγελίες σε κάποιους εφόσον για όσα έπραξαν καλύπτονται από νομοθετικό κενό. Ζούμε στην εποχή όπου πράττουν με τον εξής έναν τρόπο "το νόμιμο είναι και ηθικό". Οι "άλλοι" κυνηγούν ανεμόμυλους...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 26, 2014, 05:13:38 μμ »
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν καταγγελίες σε κάποιους εφόσον για όσα έπραξαν καλύπτονται από νομοθετικό κενό. Ζούμε στην εποχή όπου πράττουν με τον εξής έναν τρόπο "το νόμιμο είναι και ηθικό". Οι "άλλοι" κυνηγούν ανεμόμυλους...

Λαθος συναδελφε, δεν καλυπτονται απο κανενα νομοθετικο κενο: η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη και καποια ΠΥΣΔΕ εχουν καταφανως παρανομησει!!!!! Αν η διοικητικη και πολιτικη ηγεσια του υπουργειου τολμησει να κανει και φετος εις βαρος των αναπληρωτων βιολογων αυτα που εκανε περυσι, δε νομιζω οτι θα τους αρεσει το σκανδαλο που θα ξεσκεπασουμε!!! Ουτε στους δημοσιους υπαλληλους θ'αρεσει που θ'ανακατευουν οι ελεγκτες δημοσιας διοικησης, ουτε στους μονιμους εκπαιδευτικους θ'αρεσει που θα παρουν αναγκαστικες μεταθεσεις. Αν επιλεξουν τη συγκρουση, αυτοι θα χασουν!

Οπως με τους ΑΣΕΠιτες που δεν μιλαγαν τοσα χρονια μεχρι που τολμησαν να μην τους διορισουν και τοτε ξεσκεπασαν ολο το αντισυνταγματικο συστημα διορισμων του Υπουργειου, ετσι κι εμεις δεν μιλαγαμε τοσα χρονια αλλα αν μας ξαναθιξουν φετος, θα τους ξεσκεπασουμε! Σιγα που θα ειμαι εγω ανεργη και θα βλεπω τον αναπληρωτη φυσικο η χημικο να δουλευει σε κενο βιολογου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 26, 2014, 05:25:54 μμ »
Λαθος συναδελφε, δεν καλυπτονται απο κανενα νομοθετικο κενο: η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη και καποια ΠΥΣΔΕ εχουν καταφανως παρανομησει!!!!!

Η δική μου εντύπωση είναι ότι έχουν κινηθεί στις... χαραμάδες των παραθύρων που αφήνει ο νόμος. Ποιά η νομοθεσία; Ποια πυσδε παρανόμησαν;
Ασυζητητί αν είναι ξεκάθαρη η παράβαση πρέπει να γίνει καταγγελία διότι το περυσινό φιάσκο των βιολόγων ήταν πρόκληση...

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 26, 2014, 05:27:53 μμ »
Σιγα που θα ειμαι εγω ανεργη και θα βλεπω τον αναπληρωτη φυσικο η χημικο να δουλευει σε κενο βιολογου!!!
[/quote]  Σαν δεν ντρέπεσαι λίγο πόσους χημικούς και πόσους βιολόγους αναπληρωτές παίρνουν τα τελευταία χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 26, 2014, 08:14:50 μμ »
Σιγα που θα ειμαι εγω ανεργη και θα βλεπω τον αναπληρωτη φυσικο η χημικο να δουλευει σε κενο βιολογου!!!
  Σαν δεν ντρέπεσαι λίγο πόσους χημικούς και πόσους βιολόγους αναπληρωτές παίρνουν τα τελευταία χρόνια;
Γνωριζεις σε τι κενά τους παιρνουν?
Πιστευεις οτι οι φυσικοί οι χημικοί και οποιοσδήποτε αλλος εχει μεγαλυτερο δικαιωμα να κανει βιολογία από τον βιολόγο? θέλεις να αποδειχτεί οτι συνέβαινε κάτι τετοιο? συμφέρει να στο αποδειξουμε?

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 26, 2014, 08:31:29 μμ »

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 26, 2014, 09:02:35 μμ »
Η αδιοριστία μας έχει κάνει ευέξαπτους...
Ουδείς έκανε τον κόπο να μου απαντήσει. Ποιός νόμος παραβιάζεται;

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:42:29 πμ »
Σαν δεν ντρέπεσαι λίγο πόσους χημικούς και πόσους βιολόγους αναπληρωτές παίρνουν τα τελευταία χρόνια;

Σαν δεν ντρεπεσαι εσυ, "συναδελφε"!!!!! >:( Οι βιολογοι πρεπει να διδασκουν τη βιολογια, οχι οι φυσικοι κι οι χημικοι!!!!!

Sothito, δε θ'απαντησω εδω μεσα διοτι υπαρχουν σπιουνοι. Τα ΠΥΣΔΕ που εχουν παρανομησει ξερουν καλα ποια ειναι και το υπουργειο επισης, αλλα κανει τα στραβα ματια για να μην υποχρεωθει μετα να εφαρμοσει το διαταγμα περι υποχρεωτικων μεταθεσεων. ΟΚ, δεκτο μεχρι ενος σημειου για καποιους απο αυτους τους εκπαιδευτικους, αλλα απαραδεκτο για αλλους και σιγουρα δε θα μεινω εγω ανεργη για να βολευτει ο καθε παρανομος σ'αυτη τη χωρα!!!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:14:09 πμ »
Αν δειτε λιγο πιο περα παντως (το δασος και οχι το δεντρο) θα καταλαβετε οτι επιταχυνετε την ενοποιηση του κλαδου ΠΕ.04 κατι το οποιο οι περισσοτεροι δεν επιθυμουν (ποσο μαλλον οι βιολογοι). Καθαρα φιλικα το λεω μιας και η πραγματικοτητα ειναι οτι ολοι εδω ειμαστε υποψηφιοι αναπληρωτες που ισως του χρονου ή του παραχρονου ειμαστε ανεργοι. Δεν το λεω για να μη συνεχισετε τον αγωνα σας απεναντι σε φυσικους και χημικους, προς θεου ,σεβαστο ειναι απο τη στιγμη που θεωρειτε οτι αδικειστε να κανετε το καλυτερο για τον κλαδο σας. Καλη τυχη σε 10 μερες απο τωρα να εχουμε ολοι χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. Προσωπικα πιστευω σε οριακα τριψηφιο νουμερο βιολογων στην πρωτη φαση (ειμαι φετος αισιοδοξος γενικα).


Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:28:55 πμ »
Καλη τυχη σε 10 μερες απο τωρα να εχουμε ολοι χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. Προσωπικα πιστευω σε οριακα τριψηφιο νουμερο βιολογων στην πρωτη φαση (ειμαι φετος αισιοδοξος γενικα).

Μακαρι συναδελφε! Ο αγωνας μας δεν ειναι κατα φυσικων-χημικων, ο αγωνας ειναι τα κενα των βιολογων να καλυπτονται απο βιολογους!!! Οπως ενας φυσικος/χημικος θ'απαιτουσε το αυτονοητο για το δικο του κενο, δηλαδη να καλυφθει απο τη σωστη ειδικοτητα!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:32:58 πμ »
Αν δειτε λιγο πιο περα παντως (το δασος και οχι το δεντρο) θα καταλαβετε οτι επιταχυνετε την ενοποιηση του κλαδου ΠΕ.04 κατι το οποιο οι περισσοτεροι δεν επιθυμουν (ποσο μαλλον οι βιολογοι). Καθαρα φιλικα το λεω μιας και η πραγματικοτητα ειναι οτι ολοι εδω ειμαστε υποψηφιοι αναπληρωτες που ισως του χρονου ή του παραχρονου ειμαστε ανεργοι. Δεν το λεω για να μη συνεχισετε τον αγωνα σας απεναντι σε φυσικους και χημικους, προς θεου ,σεβαστο ειναι απο τη στιγμη που θεωρειτε οτι αδικειστε να κανετε το καλυτερο για τον κλαδο σας. Καλη τυχη σε 10 μερες απο τωρα να εχουμε ολοι χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. Προσωπικα πιστευω σε οριακα τριψηφιο νουμερο βιολογων στην πρωτη φαση (ειμαι φετος αισιοδοξος γενικα).
προσπαθω να καταλάβω με ποιό τροπο βλάπτουμε τον εαυτό μας επειδη διαμαρτυρόμαστε μόνο σε ενα φορουμ, που το διαβάζουν κυριως αανπληρωτές όπως λες, και το μόνο που ζητάμε ειναι να διδάσκουμε βιολογία. Τώρα πως αυτό θα επιταχύνει την ενοποίηση και θα φταιμε εμείς και απο πάνω ....? !
δεν μιλάμε...οι βιολογοι άνεργοι, αλλοι διδάσκουν την βιολογία.
πάμε να αξιωσουμε να διδάξουμε βιολογία... μην μιλάτε πολύ γιατι κάποιοι αγνωστοι μπαμπούλες θα σας τιμωρησουν και θα σας πάρουν το μάθημα!
α για σταθείτε! θα σκισουμε τα πτυχία μας εδώ. Εντάξει είπαμε υπάρχει αναγκη να συμπαρασταθούμε σε μια συγκεκριμένη ανάγκη που υπάρχει από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων και να μοιραστούμε οσα δεντρα χρειάζεστε. Αλλά ΟΧΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΒΙΑΖΕΤΕ ΦΙΛΙΚΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ!
ελεος πια....

Αποσυνδεδεμένος ellin81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:49:17 πμ »
Τι διαβάζω εδώ μέσα: Λοιπόν, εμείς οι βιολόγοι δεν πάμε κόντρα σε κανέναν αλλά απαιτούμε το αυτονόητο και συν τοις άλλοις να εισέλθουν  μαθήματα που σχετίζονται με βιολογία (π.χ φυσιολογία ή οικολογία κτλ).  Δεν διεκδικούμε έτσι απλά ώρες συνάδελφοι βιολόγοι, διότι ο κλάδος μας πρέπει να έχει και μαθήματα. Όπως είμαι υπέρ της επιστροφής της Χημείας στην Γ' Λυκείου για την τεχνολογική κατεύθυνση (ποιος "τιτανόμυαλος" το σκέφτηκε και την έβγαλε;)

Είμαι σε θέση περίπου 240 με προϋπηρεσία και έχω αντιληφθεί επίσης ότι δεν μπορεί εμάς να μην μας καλούν. Στατιστικά αδύνατο. Και δεν είμαστε και 1000αδες. Θεωρητικά αν ήθελε το Υπουργείο και τους 500 περίπου τους τοποθετούσε αναπληρωτές σε ένα έτος ή κάνω λάθος; Μπορεί κάποιος συνοπτικά να μου εξηγήσει τι συμβαίνει εις βάρος μας; Διάβασα από την biov.

Τέσπα, πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρημάτων και όλα τα υπόλοιπα είναι κοροϊδία και σπίθα διχόνοιας. Ακόμη και το ΑΣΕΠ για αυτό το λόγο κατασκευάστηκε και έκλεισε την επετηρίδα. Δήθεν για κάθαρση αλλά στην πραγματικότητα δημιούργησε νέου τύπου λαμογιές.  Απλά, για να μην διορίζει περισσότερους θέσπισε τις εξετάσεις.  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.