*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι δ' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 62061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 06:24:26 μμ »
Πάντως εγώ δε βρίσκω το σημείο που λέει ότι μέχρι το 2012 πρέπει να μας πάρει. Στον 3848 και συγκεκριμένα στην παράγραφο "Μεταβατικές διατάξεις", γράφει:

Κώδικας: [Επιλογή]
Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012 οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου.

Αυτό, αν το πάρει κανείς κατά λέξη, απλώς καθορίζει την ποσόστωση των διορισμών μέχρι και το 2011-2012 (την τρέχουσα σχολική περίδο). Και μάλιστα, μπορεί να παραταθεί με μια απλή υπουργική απόφαση. Όχι ο διορισμός μας, αλλά η μεταβατική περίοδος μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Αυτό έχει δύο πλευρές, πρώτον "μπορεί" άρα "μπορεί και όχι" και δεύτερον πουθενά δε λέει πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ. Σε αυτήν, τουλάχιστον, την παράγραφο, δε βλέπω κάτι που να εξασφαλίζει το διορισμό μας μέχρι το 2012. Αν το γράφει αλλού και δεν το πρόσεξα, παρακαλώ να το επισημάνετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:33:45 μμ »
Πάντως εγώ δε βρίσκω το σημείο που λέει ότι μέχρι το 2012 πρέπει να μας πάρει. Στον 3848 και συγκεκριμένα στην παράγραφο "Μεταβατικές διατάξεις", γράφει:

Κώδικας: [Επιλογή]
Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012 οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου.

Αυτό, αν το πάρει κανείς κατά λέξη, απλώς καθορίζει την ποσόστωση των διορισμών μέχρι και το 2011-2012 (την τρέχουσα σχολική περίδο). Και μάλιστα, μπορεί να παραταθεί με μια απλή υπουργική απόφαση. Όχι ο διορισμός μας, αλλά η μεταβατική περίοδος μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Αυτό έχει δύο πλευρές, πρώτον "μπορεί" άρα "μπορεί και όχι" και δεύτερον πουθενά δε λέει πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ. Σε αυτήν, τουλάχιστον, την παράγραφο, δε βλέπω κάτι που να εξασφαλίζει το διορισμό μας μέχρι το 2012. Αν το γράφει αλλού και δεν το πρόσεξα, παρακαλώ να το επισημάνετε.
Κάπου το είχα διαβάσει ότι οι διορισμοί μας πάνε μέχρι το 2012 και όχι μέχρι το 2015. Όπως και να έχει τώρα τα πράγματα είναι εντελώς ασαφή και ισχύει ότι μπορεί να παρατείνει με υπουργική απόφαση κάθε φορά τη μεταβατική περίοδο. Εννοείται ότι ο 3848 δε γράφει πότε θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ.

Το θέμα είναι ότι δεν αφορά τους εκπαιδευτικούς η εγκύκλιος μέχρι και το 2015...

Αποσυνδεδεμένος samina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:48:24 μμ »
μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και να μη χρειαστεί να μπούμε σε τέτοιες διαδικασίες. Πάντως είναι ικανοί για ΟΛΑ!!

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 02:50:41 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ το forum καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Ανήκω και εγώ στην δ' φουρνιά (με προηγούμενη θητεία φυσικά, κατά σειρά στην β' και την γ'). Ανήκω στην ΠΕ20 και δεν μπορώ να πω ότι είμαι αισιόδοξος, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν στη χώρα. Υπάρχει περίπτωση να μην διοριστούμε καθόλου? Και αν τελικά διοριστούμε, μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν την εφεδρεία, τις υπεραριθμίες/καταργήσεις οργανικών/συγχωνεύσεις σχολείων ή/και την διάταξη του δόκιμου εκπαιδευτικού για να μας πετάξουν έξω ξανά μετά από κάποιο διάστημα?
Θα μπορούσε να μας πάρει όλους (ώστε να τηρήσει τις διατάξεις του ΦΕΚ) και μέσα στα επόμενα 2 χρόνια να πέσει η εντολή στους αρμοδίους να κόψουν όσους θέλουν μέσω της έκθεσης μονιμοποίησης μετά την "δοκιμαστική" περίοδο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 03:00:42 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ το forum καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Ανήκω και εγώ στην δ' φουρνιά (με προηγούμενη θητεία φυσικά, κατά σειρά στην β' και την γ'). Ανήκω στην ΠΕ20 και δεν μπορώ να πω ότι είμαι αισιόδοξος, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν στη χώρα. Υπάρχει περίπτωση να μην διοριστούμε καθόλου? Και αν τελικά διοριστούμε, μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν την εφεδρεία, τις υπεραριθμίες/καταργήσεις οργανικών/συγχωνεύσεις σχολείων ή/και την διάταξη του δόκιμου εκπαιδευτικού για να μας πετάξουν έξω ξανά μετά από κάποιο διάστημα?
Θα μπορούσε να μας πάρει όλους (ώστε να τηρήσει τις διατάξεις του ΦΕΚ) και μέσα στα επόμενα 2 χρόνια να πέσει η εντολή στους αρμοδίους να κόψουν όσους θέλουν μέσω της έκθεσης μονιμοποίησης μετά την "δοκιμαστική" περίοδο...

Αν και δεν είμαι διοριστέος δ' φουρνιάς, αλλά επίδοξος αναπληρωτής μέχρι την σύνταξη, θα σου έλεγα σαν ΠΕ20 να αναζητήσεις τους επόμενους μήνες και άλλες διεξόδους, γιατί η δημόσια εκπαίδευση δυστυχώς υποβαθμίζεται, τόσο μισθολογικά όσο και το κύρος της.
Αφού έχεις ΦΕΚ διορισμού,  θα διοριστείς. Όσον αφορά τους υπόλοιπους φόβους σου, αν είσαι σχετικά νέος, μια μελλοντική απόλυση από το "σύγχρονο"  :P  δημόσιο μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει..., αν και δεν είναι πιθανό να συμβεί...  :) :)

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 03:12:46 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ το forum καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Ανήκω και εγώ στην δ' φουρνιά (με προηγούμενη θητεία φυσικά, κατά σειρά στην β' και την γ'). Ανήκω στην ΠΕ20 και δεν μπορώ να πω ότι είμαι αισιόδοξος, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν στη χώρα. Υπάρχει περίπτωση να μην διοριστούμε καθόλου? Και αν τελικά διοριστούμε, μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν την εφεδρεία, τις υπεραριθμίες/καταργήσεις οργανικών/συγχωνεύσεις σχολείων ή/και την διάταξη του δόκιμου εκπαιδευτικού για να μας πετάξουν έξω ξανά μετά από κάποιο διάστημα?
Θα μπορούσε να μας πάρει όλους (ώστε να τηρήσει τις διατάξεις του ΦΕΚ) και μέσα στα επόμενα 2 χρόνια να πέσει η εντολή στους αρμοδίους να κόψουν όσους θέλουν μέσω της έκθεσης μονιμοποίησης μετά την "δοκιμαστική" περίοδο...

Αν και δεν είμαι διοριστέος δ' φουρνιάς, αλλά επίδοξος αναπληρωτής μέχρι την σύνταξη, θα σου έλεγα σαν ΠΕ20 να αναζητήσεις τους επόμενους μήνες και άλλες διεξόδους, γιατί η δημόσια εκπαίδευση δυστυχώς υποβαθμίζεται, τόσο μισθολογικά όσο και το κύρος της.
Αφού έχεις ΦΕΚ διορισμού,  θα διοριστείς. Όσον αφορά τους υπόλοιπους φόβους σου, αν είσαι σχετικά νέος, μια μελλοντική απόλυση από το "σύγχρονο"  :P  δημόσιο μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει..., αν και δεν είναι πιθανό να συμβεί...  :) :)

Να σου πω την αλήθεια διεξόδους έχω και ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να διοριστώ. Εργάζομαι για χρόνια εκτός εκπαίδευσης, στον ιδιωτικό τομέα. Το αν αξίζει η δεν αξίζει ο διορισμός, με τα χρήματα που πλέον αυτό συνεπάγεται καθώς και το γεγονός ότι ο διοριζόμενος θα βρεθεί σε κάποια βραχονησίδα, είναι στο χέρι του καθενός να το αποφασίσει.
Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση.
Κακά τα ψέμματα η θέση του εκπαιδευτικού είναι πολύ ξεκούραστη σε σχέση με οποιαδήποτε εργασία στον ιδιωτικό τομέα. Άνθρωποι που έχουν δουλέψει θα την έπαιρναν και με τα μισά χρήματα, εφόσον μπορούσαν να συμβιβαστούν με την μετακίνηση σε άλλο τόπο...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 04:26:11 μμ »
Να σου πω την αλήθεια διεξόδους έχω και ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να διοριστώ. Εργάζομαι για χρόνια εκτός εκπαίδευσης, στον ιδιωτικό τομέα. Το αν αξίζει η δεν αξίζει ο διορισμός, με τα χρήματα που πλέον αυτό συνεπάγεται καθώς και το γεγονός ότι ο διοριζόμενος θα βρεθεί σε κάποια βραχονησίδα, είναι στο χέρι του καθενός να το αποφασίσει.
Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση.
Κακά τα ψέμματα η θέση του εκπαιδευτικού είναι πολύ ξεκούραστη σε σχέση με οποιαδήποτε εργασία στον ιδιωτικό τομέα. Άνθρωποι που έχουν δουλέψει θα την έπαιρναν και με τα μισά χρήματα, εφόσον μπορούσαν να συμβιβαστούν με την μετακίνηση σε άλλο τόπο...
Καλωσήρθες στο pde authairete.
Τόσο εγώ όσο και πολλοί συνάδελφοί μου διοριστέοι και μη θεωρούμε ότι έχουμε κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα διοριστούμε και με τα νέα μισθολογικά δεδομένα αρκετοί σκέφτονται
αν αξίζει να τρέχουν στην άλλη άκρη της Ελλάδος πιθανώς και σε μικρά νησιά για 660 €.
Άλλες προϋποθέσεις είχαμε όταν δίναμε στο διαγωνισμό τον Ιούνιο του 2009 και άλλες ισχύουν τώρα.
Ακόμα κι αν άλλαξαν τα δεδομένα, πολλοί μπορεί να δεχτούν το διορισμό επειδή δε θα έχουν άλλη δουλειά.
Αν εσύ έχεις ήδη δουλειά ίσως να μην είναι αναγκαίο να μπεις σε όλη αυτή τη δύσκολη διαδικασία,
αλλά αυτό πρέπει να το κρίνεις μόνος σου και να σκεφτείς πολύ καλά πριν πάρεις την τελική απόφαση.
Φυσικά δεν αναφέρεις αν εργάστηκες ποτέ ως εκπαιδευτικός, λες μόνο ότι είσαι πολλά χρόνια εκτός εκπαίδευσης.
Εγώ που έχω 10 χρόνια στην εκπαίδευση πρέπει να σου πω ότι δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά η εκπαίδευση,
αλλά ακόμα κι αν κάποιος δεν κάνει την προετοιμασία που πρέπει και ικανοποιείται με τις παραπάνω διακοπές
προφανώς δε θα τα καταφέρει να είναι στα νησιά της άγονης γραμμής ή στον βόρειο Έβρο με το μισό μισθό
διότι κάποια στιγμή θα του θυμίσει το στομάχι του ότι είναι δύσκολο να πληρώνεσαι τόσο λίγο για μια δουλειά
ή το άγχος θα έχει χτυπήσει κόκκινο γιατί δε θα έχει να πληρώσει θέρμανση, ύδρευση, ηλεκτρικό και εφορία.

Εμείς έχουμε διασφαλίσει με δικαστικό αγώνα ότι θα διοριστούμε, αλλά δεν μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι θα παίρνουμε το μισθό του 2010 γιατί αυτό έχει ρυθμιστεί πλέον με το νέο νόμο να παίρνουμε μισθούς Βουλγαρίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 04:28:09 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 07:20:59 μμ »
μονο ξεκουραστο δε θα μπορουσα να χαρακτηρισω το επαγγελμα μας. τετοιους χαρακτηρισμους θα τους δικαιολογουσα μονο αν προερχονταν απο ατομα που ειναι εκτος εκπαιδευσης κι εχουν την εντυπωση οτι το μονο που κανουμε ειναι να μπαινουμε 4 ωριτσες σε μια ταξη και να πεταλωνουμε τζιτζικια. και θα πω αυτο που λεω καθε φορα που ακουω αυτες τις ηλιθιοτητες "σου χαριζω το μισθο ενος μηνα αρκει ν'αντεξεις το μισο σε ταξη, οχι κυνηγωντας μυγες αλλα κανοντας δουλεια". γιατι εξω απο το χορο πολλα μπορουν να λενε κι επιτελους ας καταλαβουν καποιοι οτι εκπαιδευτικοι δεν ειμαστε μονο τον Ιουλιο και τον Αυγουστο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 07:45:47 μμ »
Άντε καλα.......
Άλλο μπήκα να ρωτήσω, αλλού πηγαίνει η κουβέντα. Ό,τι λέω το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση και δεν μιλάω ποτέ χωρίς να έχω άποψη προσωπική. Συγγνώμη αν ενόχλησα κάποιους. Επανέρχομαι στο αρχικό μου post. Έχει κάποιος να πει κάτι?
@giota8 : Μια ζωή ΔΥ έτσι? Τέτοιες ηλιθιότητες δεν λέει κάποιος που έχει δουλέψει στη ζωή του. Σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό.

Ξαναγράφω λοιπόν:
"Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση."

Και δεν εννοώ αν πρέπει να δεχτούμε ή όχι τον διορισμό εφόσον έρθει. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει η δυνατότητα να μας πετάξουν εκτός, να διαγραφούμε, να μην διοριστούμε ποτέ παρόλο που...........
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να μιλήσω.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ενόχλησα ή ενοχλώ κάποιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 07:54:54 μμ από authairetos »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 07:55:00 μμ »
Άντε καλα.......
Άλλο μπήκα να ρωτήσω, αλλού πηγαίνει η κουβέντα. Ό,τι λέω το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση και δεν μιλάω ποτέ χωρίς να έχω άποψη προσωπική. Συγγνώμη αν ενόχλησα κάποιους. Επανέρχομαι στο αρχικό μου post. Έχει κάποιος να πει κάτι?
@giota8 : Μια ζωή ΔΥ έτσι? Τέτοιες ηλιθιότητες δεν λέει κάποιος που έχει δουλέψει στη ζωή του. Σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό.

Ξαναγράφω λοιπόν:
"Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση."

Δεν ξέρω αν ειναι ηλιθιότητες αυτά που λές πάντως απο σχολική τάξη εισαι άσχετος κι όσο για τον ιδιωτικό τομέα όλοι τον έχουμε βιώσει δεν βρεθήκαμε στο δημόσιο με αλεξίπτωτο.

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:06:42 μμ »
Σίγουρα δεν είμαι άσχετος από διδασκαλία σε τάξη. Ας το ξεκαθαρίσω και αυτό λοιπόν....

Και ξαναγράφω :

"Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση."

Και δεν εννοώ αν πρέπει να δεχτούμε ή όχι τον διορισμό εφόσον έρθει. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει η δυνατότητα να μας πετάξουν εκτός, να διαγραφούμε, να μην διοριστούμε ποτέ παρόλο που...........

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:09:35 μμ »
ο χαρακτηρισμος δεν πηγαινε σε σενα αλλα σε οσους χωρις να γνωριζουν κρινουν το επαγγελμα μας ως ευκολο, ξεκουραστο κι αλλα τετοια χαριτωμενα.
μια ζωη ΔΥ? λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα εχω κανει αρκετες δουλειες, καποιες δεν ειχαν καμια σχεση με εκπαιδευση και καποιες αλλες δεν ηταν καν δουλειες γραφειου, αρα μπορω να κρινω και τα δυο και να συγκρινω ιδιωτικο τομεα με δουλεια στο δημοσιο σχολειο...σε αντιθεση με καποιους αλλους.

το ερωτημα σου ειναι αν ειναι υποχρεωμενοι να μας διορισουν? αν ειναι αυτο, τοτε ναι ειναι υποχρεωμενοι. οσο για την εφεδρεια, νομιζω οτι περισσοτερο "κινδυνευουν" οσοι ειναι κοντα στη συνταξη κι οχι οι νεοι που διοριζονται τωρα με εξευτελιστικους μισθους.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:15:28 μμ »
Να σου πω την αλήθεια διεξόδους έχω και ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να διοριστώ. Εργάζομαι για χρόνια εκτός εκπαίδευσης, στον ιδιωτικό τομέα. Το αν αξίζει η δεν αξίζει ο διορισμός, με τα χρήματα που πλέον αυτό συνεπάγεται καθώς και το γεγονός ότι ο διοριζόμενος θα βρεθεί σε κάποια βραχονησίδα, είναι στο χέρι του καθενός να το αποφασίσει.
Απλά συζητάω για το αν το γεγονός ότι κάποιοι είμαστε "διοριστέοι" αποτελεί πλέον μια δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης/εναλλακτική λύση.
Κακά τα ψέμματα η θέση του εκπαιδευτικού είναι πολύ ξεκούραστη σε σχέση με οποιαδήποτε εργασία στον ιδιωτικό τομέα. Άνθρωποι που έχουν δουλέψει θα την έπαιρναν και με τα μισά χρήματα, εφόσον μπορούσαν να συμβιβαστούν με την μετακίνηση σε άλλο τόπο...
Καλωσήρθες στο pde authairete.
Τόσο εγώ όσο και πολλοί συνάδελφοί μου διοριστέοι και μη θεωρούμε ότι έχουμε κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα διοριστούμε και με τα νέα μισθολογικά δεδομένα αρκετοί σκέφτονται
αν αξίζει να τρέχουν στην άλλη άκρη της Ελλάδος πιθανώς και σε μικρά νησιά για 660 €.
Άλλες προϋποθέσεις είχαμε όταν δίναμε στο διαγωνισμό τον Ιούνιο του 2009 και άλλες ισχύουν τώρα.
Ακόμα κι αν άλλαξαν τα δεδομένα, πολλοί μπορεί να δεχτούν το διορισμό επειδή δε θα έχουν άλλη δουλειά.
Αν εσύ έχεις ήδη δουλειά ίσως να μην είναι αναγκαίο να μπεις σε όλη αυτή τη δύσκολη διαδικασία,
αλλά αυτό πρέπει να το κρίνεις μόνος σου και να σκεφτείς πολύ καλά πριν πάρεις την τελική απόφαση.


Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Έχουν αλλάξει τα πάντα μέσα σε πολύ μικρό διάστημα. Το αν αξίζει να διοριστεί κανείς το κρίνει ο καθενας μόνος του με βάση πολλά προσωπικά/οικογενειακά/οικονομικά κριτήρια.
Πιστέυεις ότι θα μας διορίσουν κάποια στιγμή σίγουρα? Εμένα δε θα μου φαινόταν περίεργο να βρουν κάποιο παραθυράκι είτε αφού διοριστούμε, όπως ανέφερα παραπάνω, είτε και πριν ακόμα διοριστούμε, ώστε να μας στείλουν σπίτια μας.
Σίγουρα τραγικό, αλλά θα πέφταμε από τα σύννεφα αν γινόταν κάτι τέτοιο?

Αυτό που θέλω να ξέρω, υπάρχουν άτομα - διοριστέοι ΑΣΕΠ ή άλλης κατηγορίας, που μπορούν πλέον να πουνε κατηγορηματικά ότι θα διοριστούν? (όποτε και αν γίνει αυτό).

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:21:28 μμ »
@giota8 : Το γνωρίζω το επάγγλεμα ρε συ Γιώτα, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Προσωπική άποψη είπα. Όλοι στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε. Γιατί να επιτεθείς προσωπικά? Anyway, no hard feelings.

Στο θέμα μας, δεν μιλάω μόνο για την εφεδρεία, πιστέυω υπάρχουν πολλά παράθυρα (βλέπε δόκιμος εκπαιδευτικός), αν θελήσουν να αραιώσουν από κόσμο. Το θεωρείς απίθανο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.