*

Αποστολέας Θέμα: Οργανωση και διοικηση της εκπ/σης  (Αναγνώστηκε 12861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 03, 2011, 08:01:02 πμ »
θα συμφωνήσω με Kingeros. Εμείς κάθε χρόνο βάφουμε τις αίθουσες, βάζουμε γυψοσανίδες, αντικαθιστούμε θρανία και καρέκλες κλπ. Αλλά μιλάμε κάθε χρόνο.
Εντάξει δεν είναι και κολλέγιο το σχολείο, αλλά αν το πρόσεχαν τα παιδιά λίγο μια χαρά θα ήταν οι αίθουσες.

Επειδή δηλαδή το σύστημα της παιδείας μπάζει από παντού, πρέπει να ξεσπάμε στο σχολείο και να το καταστρέφουμε για να δείξουμε ότι είμαστε ενάντια στο σύστημα; Δεν συμφωνώ με την λογική αυτή.

Ο λόγος που τα σπάνε είναι ένας και μοναδικός: τα σπάνε γιατί παρέχονται δωρεάν!
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια ή μάλλον δυστυχως αυτή είναι η νοοτροπία μας. Το έχω γράψει και στο παρελθόν, ότι ο Ελληνας δεν είναι να του παρέχεις τίποτα δωρεάν. Το δωρεάν για τον Έλληνα είναι ταυτόσημο του σκάρτου.

Γιατί δεντα σπάνε και στο φροντιστήριο; Γιατί εκεί πληρώνουν και αν το κάνουν θα τους διώξουν
Γιατί δεν καίνε και τις σημειώσεις στο φροντιστήριο; Γιατί τις πληρώνουν και αν το κάνουν θα τους διώξουν
Γιατί δεν βάφουν τους τοίχους στο φροντιστήριο; Γιατί πληρώνουν και αν το κάνουν θα τους διώξουν
κλπ

Στο δημόσιο σχολείο ούτε πληρώνουν και ούτε και θα τους διώξουν. Απλά το κράτος πληρώνει σου λέει....

Μια χρονιά που πρότεινα να κλειδώνουν οι αίθουσες στα διαλείμματα και να τις ανοίγει ο κάθε καθηγητής που έχει μάθημα, ώστε να μειωθούν οι φθορές και όχι μόνο αλλά και οι κλοπές (!), κόντεψαν να με φάνε και κατηγορήθηκα ότι θέλω ένα σχολείο φυλακή! Ε δεν ξαναμίλησα από τότε. Αστους να πληρώνουν κάθε χρόνο.

Μετά όμως μην γκρινιάζουμε το πως φτάσαμε έως εδώ και δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι θα γίνουν προσλήψεις με το σταγονόμετρο, και ότι καταργούνται και συγχωνεύονται σχολεία γιατί δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι από τα ΕΠΑΛ καταργούνται ειδικότητες γιατί δεν υπάρχουν χρήματα.

Αφού τα χρήματα τα δώσαμε για να καλοπερνάνε οι μαθητές! Για το ελεύθερο σχολείο, όπου ο καθενας μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:27 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 03, 2011, 09:15:59 πμ »
Νομίζω ότι η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση.
Πάντα θα υπάρχουν παιδιά που έχουν την τάση να βανδαλίσουν το θέμα είναι αν το σχολικό περιβάλλον το επιτρέπει αλλά και αν το σχολείο εν γένει καλύπτει τους μαθητές και επιτελεί το ρόλο του ή κινείται προς την κατεύθυνση εφενός "κανετε ότι γουστάρετε, δίνουμε τα χρήματα για να καλοπερνάνε οι μαθητές" (μήπως είναι λογική σκυλάδικου αυτή και όχι εκπαιδευτικού ιδρύματος;) αφετέρου "αφού είσαστε έτσι δε σας παρέχουμε τίποτα για να μάθετε".
Τα χρήματα θα έπρεπε να δίνονται όχι για να καλοπερνούν όλοι μαζί μαθητές+καθηγητές αλλά για να δουλεύουν όλοι μαζί για τον κοινό σκοπό, τη μόρφωσή τους (και των με και των δε). Αφού όλοι πάνε σχοελίο για να καλοπεράσουν (σε όλες τις δουλειές αυτό γίνεται) καταλαβαίνουμε ότι μετά βιας τηρούν και τα προσχήματα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 03, 2011, 11:35:56 πμ »
Μετά όμως μην γκρινιάζουμε το πως φτάσαμε έως εδώ και δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι θα γίνουν προσλήψεις με το σταγονόμετρο, και ότι καταργούνται και συγχωνεύονται σχολεία γιατί δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι από τα ΕΠΑΛ καταργούνται ειδικότητες γιατί δεν υπάρχουν χρήματα.

Αφού τα χρήματα τα δώσαμε για να καλοπερνάνε οι μαθητές! Για το ελεύθερο σχολείο, όπου ο καθενας μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει

"Οι μαθητές τα φάγανε!"
Τι άλλο θα δουν τα ματάκια μας...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 03, 2011, 11:48:32 πμ »
Κατά το σκεπτικό ορισμένων, θα πρέπει να έχουμε δίδακτρα στα σχολεία, παραδειγματική τιμωρία της παραβατικής συμπεριφοράς (ίσως και με δημόσιο μαστίγωμα μετά την προσευχή; ), γιατί όχι και επαναφορά ποδιάς.. μήπως να επαναφέρουμε και το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ώστε να μην έχουμε την.. πλέμπα στα σχολεία, που χαλάνε τα θρανία;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:27 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 03, 2011, 12:13:06 μμ »
Μετά όμως μην γκρινιάζουμε το πως φτάσαμε έως εδώ και δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι θα γίνουν προσλήψεις με το σταγονόμετρο, και ότι καταργούνται και συγχωνεύονται σχολεία γιατί δεν υπάρχουν χρήματα, και ότι από τα ΕΠΑΛ καταργούνται ειδικότητες γιατί δεν υπάρχουν χρήματα.

Αφού τα χρήματα τα δώσαμε για να καλοπερνάνε οι μαθητές! Για το ελεύθερο σχολείο, όπου ο καθενας μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει

"Οι μαθητές τα φάγανε!"
Τι άλλο θα δουν τα ματάκια μας...

αν από τα λεγόμενά μου εσύ αυτά κατάλαβες, τότε καλά κρασιά!

ανέφερα απλά μια από τις 1000  (μπορεί και παραπάνω) περιπτώσεις που γίνεται σπατάλη.
Δεν είπα ότι για τα δεινά της εκπαίδευσης στα σχολεία φταίνε οι μαθητές.
Αυτα είναι δικά σου συμπεράσματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2011, 12:17:53 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 03, 2011, 12:48:41 μμ »
Κατά το σκεπτικό ορισμένων, θα πρέπει να έχουμε δίδακτρα στα σχολεία, παραδειγματική τιμωρία της παραβατικής συμπεριφοράς (ίσως και με δημόσιο μαστίγωμα μετά την προσευχή; ), γιατί όχι και επαναφορά ποδιάς.. μήπως να επαναφέρουμε και το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ώστε να μην έχουμε την.. πλέμπα στα σχολεία, που χαλάνε τα θρανία;
Μάλλον υπερβάλλεις! Το να μπει φρένο στην ασυδοσία που παρατηρείται δε σημαίνει πως θα μετατρέψουμε τα σχολεία σε αναμορφωτήρια. Για να το καταλάβεις, πάρε για παράδειγμα την περίπτωση που κάποια παιδιά έκαναν βανδαλισμούς στο σπίτι σου. Δε θα ζητούσες, βέβαια, να μαστιγωθούν δημόσια αλλά θα αξίωνες, φαντάζομαι, οι γονείς τους να πλήρωναν τις ζημιές που σου προκάλεσαν. Γιατί, δηλαδή, να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 03, 2011, 12:54:27 μμ »
Κατά το σκεπτικό ορισμένων, θα πρέπει να έχουμε δίδακτρα στα σχολεία, παραδειγματική τιμωρία της παραβατικής συμπεριφοράς (ίσως και με δημόσιο μαστίγωμα μετά την προσευχή; ), γιατί όχι και επαναφορά ποδιάς.. μήπως να επαναφέρουμε και το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ώστε να μην έχουμε την.. πλέμπα στα σχολεία, που χαλάνε τα θρανία;

κλασική "επιχειρηματολογία" παραποίησης προς τα άκρα με σκοπό την αποσάθρωση οποιουδήποτε επιχειρήματος για βελτίωση του κακόμοιρου σχολείου. Ποιος είπε αυτά που λες ? κανένας, τότε γιατί τα λες ? άστο, δεν το σχολιάζω άλλο.

Είναι αυτό που αντιμετώπισε ο killbill όταν πρότεινε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να κλειδώνουν οι αίθουσες στα διαλείμματος, πάντα θα λένε κάποιοι ειδήμονες να είναι όλα ξέφραγο αμπέλι και καλά για την "ελευθερία" ενώ στην πραγματικότητα είναι  για να μην πιαστεί το χέρι τους να κλειδώσουν και να μην περιμένουν τους μαθητές να βγουν.

Στο δικό μου σχολείο, ΕΥΤΥΧΩΣ έχουμε ΜΥΑΛΟ και ΣΥΝΕΣΗ. ΟΛΕΣ οι αίθουσες κλειδώνουν και όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουν κλειδί ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ. Όλα πάνε ΜΙΑ ΧΑΡΑ. 
Βέβαια πάντα υπάρχουν ορισμένοι "βαρεμένοι" εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν προστατεύουν την περιουσία του σχολείου και κάνουν τα στραβά μάτια, ελπίζω να διορθωθούν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σε βάθος χρόνου.

Άλλο παράδειγμα, το βρίσκω τραγικό να έχεις εφημερία και να βλέπεις μαθητές μπροστά σου να πετάνε σκουπίδια στο προαύλιο και να μην κάνεις παρατήρηση και να τους βάλεις να τα μαζέψουν.

Για να επεκτείνω αυτά που είπε λοιπόν ο killbill, πρέπει η δ/νση του σχολείου να χρεώνει τους γονείς, πως ? άμα δεν πληρώσουν την επιδιόρθωση να το στέλνουν στο Δήμο που είναι υπεύθυνος για την υλικοτεχνική του σχολείου και να τους χρεώνουν. Φυσικά όλο αυτό να συνοδεύεται με τις κυρώσεις που προβλέπονται για τον μαθητή α) παρατήρησις, β) επίπληξις, γ) ωριαία απομάκρυνσις εκ του διδασκομένου μαθήματος, δ) αποβολή εκ των μαθημάτων μέχρι 3 ημερών, ε) αποβολή εκ των μαθημάτων μέχρι 5 ημερών και στ) αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 03, 2011, 12:55:07 μμ »
Κατά το σκεπτικό ορισμένων, θα πρέπει να έχουμε δίδακτρα στα σχολεία, παραδειγματική τιμωρία της παραβατικής συμπεριφοράς (ίσως και με δημόσιο μαστίγωμα μετά την προσευχή; ), γιατί όχι και επαναφορά ποδιάς.. μήπως να επαναφέρουμε και το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ώστε να μην έχουμε την.. πλέμπα στα σχολεία, που χαλάνε τα θρανία;
Μάλλον υπερβάλλεις! Το να μπει φρένο στην ασυδοσία που παρατηρείται δε σημαίνει πως θα μετατρέψουμε τα σχολεία σε αναμορφωτήρια. Για να το καταλάβεις, πάρε για παράδειγμα την περίπτωση που κάποια παιδιά έκαναν βανδαλισμούς στο σπίτι σου. Δε θα ζητούσες, βέβαια, να μαστιγωθούν δημόσια αλλά θα αξίωνες, φαντάζομαι, οι γονείς τους να πλήρωναν τις ζημιές που σου προκάλεσαν. Γιατί, δηλαδή, να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και το σχολείο;

Σε αυτό συμφωνώ, και αυτό εφαρμόζεται (και όπου δεν εφαρμόζεται, είναι ευθύνη του διευθυντή).

@kinegiros: Σχετικά με το κλείδωμα των αιθουσών στα διαλείματα, στο σχολείο που ήμουν, αυτό συνέβαινε και ήταν ο κανόνας. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς σε αυτό, και σε άλλα μικρά μέτρα που μπορούν να λαμβάνονται σε όλα τα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2011, 12:57:24 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 03, 2011, 01:28:59 μμ »
κλασική "επιχειρηματολογία" παραποίησης προς τα άκρα με σκοπό την αποσάθρωση οποιουδήποτε επιχειρήματος για βελτίωση του κακόμοιρου σχολείου.

Ευτυχώς που υπάρχουν όλα τα μηνύματα που έχει στείλει ο καθένας μας, για να βλέπει όποιος θέλει ποιοι γράφουν ακραία πράγματα σε αυτό το φόρουμ...


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 03, 2011, 01:49:18 μμ »
Επειδη η "ελευθερια" ειναι υποθεση εντελως  προσωπικη, θα πρεπει να υπαρχουν κανονες απολυτα σεβαστοι απο ολους, καθηγητες και μαθητες.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 03, 2011, 01:53:28 μμ »
Σχετικά με το κλείδωμα των αιθουσών στα διαλείματα, στο σχολείο που ήμουν, αυτό συνέβαινε και ήταν ο κανόνας. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς σε αυτό, και σε άλλα μικρά μέτρα που μπορούν να λαμβάνονται σε όλα τα σχολεία.
και όμως διαφωνούν πολλοί. Εμένα με πήραν με τις πέτρες όταν πρότεινα αυτό το μέτρο.
Και το πρότεινα γιατί η κατάσταση είχε φτάσει στο αμήν: κλοπές πραγμάτων από τις τάξεις στα διαλείμματα, ζημιές, σπάσιμο τζαμιών, μέχρι και ένας έκανε τον ακροβάτη στο παράθυρο!
Και όμως δεν τους έπεισαν αυτά τα γεγονότα γιατί πάνω από όλα έχουν το κόμα που μιλάει για "ελευθερία" στην εκπαίδευση.

Επειδη η "ελευθερια" ειναι υποθεση εντελως  προσωπικη, θα πρεπει να υπαρχουν κανονες απολυτα σεβαστοι απο ολους, καθηγητες και μαθητες.
συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 03, 2011, 07:59:02 μμ »
@killbill δεν ξέρω αν όταν "σε πήραν με τις πέτρες" πιστεύαν τίποτα από αυτά που έλεγαν, αλλά καλά κάναν και σε πήραν. Επειδή είσαι σε ένα σύλλογο εμφανώς προβληματικό (όπως έχει φανεί από τα μηνύματά σου) δεν σημαίνει ότι κάθε "λύση" που προτείνεις εσύ στα προβλήματα του σχολείου είναι σωστή και οι υπόλοιποι δεν την δέχονται γιατί είναι βολεμένοι τεμπέληδες.
Για να μην παιδεύεσαι πάντως να βρεις λύση στο θέμα που αναφέρεις, σε πληροφορώ πως υπάρχει ήδη, είναι νομικά θεσμοθετημένη και εφαρμόζεται χρόνια στα σχολεία που ΔΕΝ κλειδώνουν τις αίθουσές τους. Λέγεται "μαθητές επιμελητές τάξης" και "καθηγητές εφημερεύοντες". Αυτά τα δύο σε συνδιασμό με το "διευθυντής που θεωρεί υπόλογους για τα καθήκοντά τους μαθητές και καθηγητές", λύνουν στον πιο επαρκή βαθμό το πρόβλημά σας.
Επειδή όμως, ξαναλέω, ειδικά το τελευταίο φαίνεται να λείπει διαπαντώς από το σχολείο σας, δεν σημαίνει ότι κάθε ιδέα που εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι "λογική" και "αυτονόητη", αποτελεί λύση. Αυτό που προτείνεις είναι απλά η "εύκολη, προσωρινή (γιατί θα παρακαμφθεί, πίστεψέ με) και πολύ πολύ επικίνδυνη στην λογική της" λύση. Διότι όσο χαζή και εξωφρενική μπορεί να σου φανεί η απαγόρευση των εξοχικών εκδρομών για "να μειωθούν οι από ανθρώπινο λάθος πυρκαγιές στα δάση", είναι βασικά η ίδια ακριβώς λογική. Όπως ήταν στην ίδια λογική η απαγόρευση του ελεύθερου κάμπινγκ. Το σχολείο ευτυχώς έχουμε την πολυτέλεια να μην είναι δάσος, και να μπορεί να περιφρουρηθεί από την ίδια την σχολική κοινότητα πολύ αποτελεσματικά.

Το πρόβλημα του σχολείου σας λοιπόν είναι πρόβλημα διοίκησης και όχι "παράλογων καθηγητών" που δεν δέχονται την "λύση" σου.
Από εκεί πέρα, εάν εσύ θέλεις πραγματικά να κάνεις κάτι για να διοθρωθεί, τότε αρχίζεις τις έγγραφες και επώνυμες καταγγελίες προς την διοίκηση της εκπαίδευσης (βασισμένες σε γεγονόταν όπως απουσία επιμελητών ή/και εφημερεύοντων) και τις κάνεις και "πάσα" στα τοπικά ΜΜΕ και κάθεσαι όχι μόνο να σε πάρουν με τις πέτρες, αλλά να σε φάνε ζωντανό! Αν πάλι δεν έχεις όρεξη να μπεις σε μια τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία (που εγώ τουλάχιστον δεν θα σε κατηγορήσω), τότε απλά κάνεις υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 03, 2011, 08:32:20 μμ »
Λέγεται "μαθητές επιμελητές τάξης" και "καθηγητές εφημερεύοντες".
κάτι μας είπες τώρα!  :P
άγνωστες λέξεις στο λεξιλόγιο του συλλόγου.
Και επειδή δεν εφαρμόζονται αυτά, όπως καταλαβαίνεις είπα την λύση που πρότεινα.

Για τις πυρκαγιές θα διαφωνήσω μαζί σου. Δεν φταίνε οι εκδρομείς για τις φωτιές, αλλά οι εμπρηστές εγκληματίες. ΆΡα είναι άστοχο το υποθετικό μέτρο που ανέφερες.

Το θέμα είναι να μην γίνει το κακό γιατί τότε θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε.

Το πρόβλημα του σχολείου σας λοιπόν είναι πρόβλημα διοίκησης και όχι "παράλογων καθηγητών" που δεν δέχονται την "λύση" σου.
Δυστυχώς είναι πρόβλημα ηλίθιων τεμπέληδων καθηγητών και όχι τόσο θέμα διοίκησης. Γιατί εγώ την κάνω την εφημερία μου παρόλο που ο διευθυντής είναι κουκουρούκου και παρόλο που ξέρω ότι και να μην την κάνω δεν θα έχω καμία επίπτωση από τον διευθυντή. ΆΡα είναι θέμα συνείδησης καθηγητών.
Μόνο αν μπουν μυστικοί πράκτορες της CIA και του FBI στο σχολείο μου, θα λυθούν τα προβλήματα  :P
αυτοί ναι, να καταγγείλουν τις αυθαιρεσίες που γίνονται.
Εγώ όχι. όπως λες και εσύ θα με φάνε ζωντανό!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: οργανωση και διοικηση της εκπ/σης
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 03, 2011, 09:44:56 μμ »
Εγώ όχι. όπως λες και εσύ θα με φάνε ζωντανό!
Άρα δεν θες να χαλάς την ζαχαρένια σου για να καταγγείλεις τις παρανομίες που γίνονται στο σχολείο σου. Δεκτόν (όπως είπα, εγώ είμαι το τελευταίο άτομο που θα σε κατηγορήσει). Αλλά δεν σου φταίνει οι συνάδελφοι επειδή δεν δέχονται την "λύση" σου. Σου φταίνε γιατί είναι πλημελείς στα καθήκοντά τους. Εγώ θα έλεγα ότι θα τους "βόλευε" κιόλας αυτό που πρότεινες, γιατί είναι ανέξοδο για τους ίδιους, τους απαλλάσει και τυπικά πλέον από το να κάνουν εφημερία και θα μπορούν να το παίζουν ότι και καλά κάνουν προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα. Άρα μάλλον περίεργο μου φάινεται που δεν το δέχτηκαν.
Αυτό που προτείνεις όμως δεν λύνει τίποτα. Απλά δημιουργεί περισσότερα προβλήματα, κυρίως ηθικά, που είναι κατά την γνώμη μου σημαντικότερα από τα πρακτικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.